Debattentoonstellingvoorlichtingmuziek en dans ONTMOETING MET AFRIKA IN WADDINXVEEN! tyrnafr /4&&en/uU& vwt Sfront 1- 1 Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 29 oktober 2008 V *4- ,4-. 1i t Waddinxveen - De indrukwekkende tentoonstelling 'Helden op stok ken', daar begon het voor Cobi Kromhout allemaal mee. Twintig panelen met foto's van gehandicapten in Afrika. De wens om dit ook in Wad dinxveen onder de belangstelling te brengen en hier omheen gelijk een manifestatie over Afrika te organiseren was hiermee geboren. Cobi is verbonden aan de com missie Vorming en Toerusting, een commissie die zich vanuit ge zamenlijke kerken in Waddinx veen bezighoudt met verdieping, geloof, cultuur en maatschappij. Echtgenoot Peter Kromhout is voorzitter van de Kerngroep Ont wikkelingssamenwerking en op deze manier was het niet moeilijk om vijftien Waddinxveense orga nisaties te vinden die zich enthou siast bezig gingen houden met de voorbereiding van de manifestatie die komend weekend te zien, ho ren en beleven is in de Ontmoe- tingskerk aan de Groensvoorde in Waddinxveen. Maakt ontwikkelingshulp mensen afhankelijk en staat het zelfred zaamheid in de weg? Moeten wij de problemen oplossen of moeten de Afrikanen dat zelf doen? Staan de cultuur en het karakter van de Afrikaanse bevolking ontwikke ling in de weg? Bevordert ontwik kelingshulp corruptie? Kopen wij ons geluk op rekening van Afrika? Moet er grootschalige landbouw komen in Afrika in plaats van klein schaligheid? Deze en vele andere vragen staan centraal tijdens het debat wat met deskundigen en idealisten gehouden zal worden als aftrap van de manifestatie. Vrij dagavond 31 oktober isjiedereen welkom om te luisteren en mee te discussiëren. lijk kinderen met elkaar te laten spelen en sporten. Hiertoe heeft Jaap Akkerhuis docenten opgeleid die vanaf 1999 alle lagere scholen hebben benaderd om per school een of twee leerkrachten op te leiden om sportles op hun school te gaan geven. In de jaren 2000 tot en met 2005 is hij regelmatig in Rwanda teruggekeerd voor be geleiding van de docenten. Akker huis: "Kinderen konden in die tijd vaak geen woord uitbrengen. Er was veel onbegrip, ook over het ei gen handelen. Er zijn vreselijke en mensonterende dingen gebeurd. Sport helpt voor afleiding, brengt vriendschap, sportiviteit en uitein delijk ook vertrouwen en een ge sprek." Een militair team heeft in druk gemaakt op Jaap Akkerhuis: "Je zag de vriendschap ontstaan, dat is nodig om het hart uit te stor ten, uiteindelijk vielen zij hullend in eikaars armen." Naast zijn activiteiten in Rwanda is Akkerhuis in de loop van de ja ren in Kenia, Gambia en Burkina Faso geweest. Steeds voor sport leidercursussen, waarbij de ken nis overgebracht kon worden op anderen. Dit najaar staat er nog een trainerscursus in Burkina Faso op het programma. Hij is ook be zig met kijken of er mogelijkheden zijn voor de vestiging van enkele ballenfabrieken, want dat is nu het grootste probleem: sportmateria- len. in 2009 start een nieuw project in Rwanda: Teachers for Trainers. Akkerhuis gaat docenten oplei den die later de trainerscursussen gaan verzorgen. Op deze manier brengt hij zijn kennis naar Afrika, inmiddels is hij zelf 72 jaar en weet niet hoe lang hij dit zelf nog kan doen. Akkerhuis: "Mijn meest vu rige wens is dan ook een kennis- en managementoverdracht aan mensen die goed kunnen besturen zodat er een einde komt aan de gewoonte om familieleden leuke baantjes te geven." In 1997, na zijn pensionering als gymleraar, kwam hij kort na de ge nocide in Rwanda op verzoek van het Ministerie van Ontwikkelings samenwerking: "Het was een land in diepe rouw en met een enorme woede." Het was de start van een project van zeven jaar waarbij het uitgangspunt was zoveel moge- Jaap Akkerhuis": "Sport helpt!" Het grootste probleem is: sportmaterialen. m 9 ai

Hart van Holland | 2008 | | pagina 20