LEREN DOOR DISCUSSIËREN OVER AFRIKA TIJDENS 'ONTMOETING MET AFRIKA' i SOBERE MAAR SLUITENDE BEGROTING ONTZIET PORTEMONNEE BURGER WADDINXVEEN^ KERKDIENSTEN ZONDAG 9 NOVEMBER JUDITH KOELEMEIJER IN BIBLIOTHEEK Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 5 november 2008 pagina 15 Waddinxveen - Zelfs nu de westerse wereld gebukt gaat onder de kre dietcrisis, blijven veel mensen denken aan het geven van hulp aan Afri ka. De kerkelijke commissie Vorming Toerusting nam het initiatief om samen met vijftien plaatselijke organisaties die zich inzetten voor hulp aan Afrika de manifestatie 'Ontmoeting met Afrika' te organiseren in de Ontmoetingskerk aan de Groensvoorde. Door Niels Raas Vrijdagavond vond een Lagerhuis debat plaats met als thema 'Wat doen wij met Afrika.' Het debat werd geleid door Karin Heeren. Voordat de debaters hun punt konden maken opende wethouder Dorenda Gerts het evenement. De gemeente is een belangrijke pilaar van het project en ondersteunt deze dan ook met een subsidie. Het doel is volgens Gerts om de burgers van Waddinxveen bewust te maken van de Afrikaanse pro blematiek. Gerts: "Het is voor mij in de eerste plaats belangrijk van uit naastenliefde. De aandacht die wordt gegeven moet daarom in ieder geval onbaatzuchtig en on voorwaardelijk zijn." Helden op stokken. Botsing Onder de debaters bevonden zich mensen die op allerlei manieren betrokken zijn bij Afrika. Zo was er Jaap Akkerhuis, die sportprojecten in Afrika uitvoert, Jac Bost van de Wereldwinkel en Hans Burgman, die projecten in de sloppenwijken van Kenia uitvoert. Heeren vuurde diverse stellingen op de debaters af. Dit leverde soms stevige discus sies op. Hierbij vond de onvermij delijke botsing plaats tussen idea lisme en de praktijk. Jac Bost stelde de vraag wat er terecht is gekomen van alle hulp die al gegeven is bij de het behandelen van de stelling dat de cultuur en het karakter van de Afrikaanse bevolking ontwikke ling in de weg staan. Iemand sneed in een reactie daarop het dumping probleem aan en opperde in plaats van kleine bedrijfjes Afrika daad werkelijk van een gezonde markt te voorzien. Kenmerkend was ook de tegenstel ling over de gewenste structuur van de hulporganisaties. Eén groep mensen pleitte voor een grote or ganisatie die de kleine organisaties moet coördineren. Heeren stelde daarop dat er 16.000 hulporgani saties actief zijn. Iemand in de zaal proclameerde daarop: "16.000? Het zouden er van mij wel 80.000 mogen zijn." Een applaus volgde. Iemand die zich ook prominent in het debat mengde was Lin Muyize- re. Hij is vijftien jaar geleden vanuit Rwanda naar Nederland gekomen. Muyizere leverde menig maal de benodigde simpele weergave van het probleem. "Europa heeft al de benodigde infrastructuur. Europe anen hoeven daar niet meer aan te denken. In Afrika is er bijna geen goede infrastructuur. Ik zeg daar- Lin Muyizere: "In Afrika is bijna geen goede infrastructuur.' om: denk groot als het gaat om het aanleggen van infrastructuur en denk klein als het gaat over hoe je mensen moet veranderen." Dat laatste punt was eerder al aange sneden door architect en CDA-du- oraadslid Marco Versluis die stelde dat je hulp dicht bij de mensen moet houden. Niemand wil zijn land verlaten Muyizere wist zelfs de situatie te projecteren op Waddinxveen bij de stelling die stelde dat vluchtelingen beter op het Afrikaanse continent opgevangen kunnen worden. "In een arm land wil je het liefst naar een rijk land. Van een land waar oorlog heerst, wil je het liefst naar een veilig land. Je gaat dan niet kiezen: je wilt gewoon weg. Als er iets ergs in Waddinxveen zou gebeuren wil je ook alleen maar weg." Een van de aanwezigen, ook afkomstig uit Afrika, stelde daarop ook dat niemand zijn land wil ver- Waddinxveen - Hoewel de kadernota eerder dit jaar nog een tekort liet zien van tussen de 400.000 en 600.000 euro, presenteerde het col lege deze week een programmabegroting 2009-2012 met een jaarlijks terugkerend overschot van ongeveer een half procent. Het college zal de komende jaren terughoudend zijn met nieuw beleid en zich richten op het strikt noodzakelijke. Wethouder Lont: 'Alleen al wat hoognodig is, is al veel.' Door Niels Raas Burgemeester Henk Roijers stelde dat de begroting 'sober, maar slui tend' is. Volgens wethouder Dirk Lont is dit een behoorlijke presta tie, gezien het feit dat er in een veranderende gemeente als Wad dinxveen veel projecten uitgevoerd worden. De gemeente zal volgens Lont tot 2012 het beleid uitvoeren dat is vastgesteld in 2006-2007, en alleen zeer noodzakelijk nieuw beleid uitvoeren. De begroting vertoont voor 2009 een overschot van 356.000 euro, oplopend tot een overschot van 456.000 euro in 2012. Een overschot is volgens Lont nodig vanwege de onzeker heid in de economie, het financie ren van een onderwijsvoorziening in de Triangel na 2012 en gezien nieuwe investeringen die gefinan cierd moeten worden met eigen vermogen. De kadernota eerder dit jaar ver toonde nog een tekort van tus sen de 400.000 en 600.000 euro, volgens Lont is dit teruggebracht doordat de gemeente een beter inzicht in de bedragen heeft er ge keken is hoe er nieuwe inkomsten gegenereerd kunnen worden. Via de mei- en septembercirculaire zijn bovendien extra middelen verkre gen uit het gemeentefonds, uit beide circulaires ongeveer 300.000 euro. Vrijwilligers, mantelzorg en ouderen Wethouder Dorenda Gerts gaf aan drie projecten uit te willen voeren. Het elektronisch kinddos sier is volgens Gerts noodzakelijk om kinderen beter te volgen en om in te grijpen bij risico's. Gerts hoopt verder de organisatie van het Centrum voor Jeugd en Gezin rond te krijgen. Ook de WMO zal door middel van de drie proefpro jecten uitgevoerd worden. Gerts: "We willen weten wat er leeft in Waddinxveen. We richten ons op drie groepen, vrijwilligers, man- telzorgers en ouderen." Tenslotte benadrukte Gerts nog maar eens dat als de planprocedures begin 2009 zijn afgerond fase één van het centrumproject, de parkeerga rage, nog datzelfde jaar van start moet gaan Herontwikkeling Passage Wethouder Wiebrand Dijksterhuis gaf aan dat er met Bouwfonds en Woonpartners druk overlegd wordt over de kwaliteit van het woonplan. Voor de gemeente is duidelijk hoe het plan er uit moet komen te zien. "We willen een duurzame wijk met een hoog stedenbouwkundig niveau, waar de ook Vredenburghzone bij in begrepen is." Volgend jaar moet er consensus zijn over de uitvoer. Ook bij het project van station tot brug is de nodige druk aan wezig, omdat na de verplaatsing van het centrum de Passage leeg komt te staan. Omdat gezien de financiën niet het hele project in één keer kan worden gedaan ligt op dit moment de prioriteit bij de herontwikkeling van het Passage- gebied. Met betrekking tot het project Zuidpias-Noord wordt op dit moment druk 'gerekend en ge tekend.' Dijksterhuis: "Met name dit is spannend. Tussen nu en an derhalve maand gaan we kijken of het project financieel haalbaar is. We gaan in ieder geval wel door met de bestemmingsuitvoering." Dijksterhuis maakte ook duidelijk dat bij de uitvoering van de ver- keersvisie de aanleg van de Wes telijke Randweg tot de Beetho- venlaan voor 2015 prioriteit heeft. Ook de Verlegde Dreef heeft hoge prioriteit. Daarnaast staat een vol ledige reconstructie van de Kerk- weg-Oost op het programma. Dijksterhuis maakte duidelijk dat het stuk weg veiliger moet wor den voor fietsers en voetgangers. Met betrekking tot de herontwik keling van de veiligheidsregio's en de rampenbestrijding gaf burge meester Roijers aan dat op beide gebieden inhaalslagen gemaakt moeten worden om het kwaliteits niveau te laten toenemen. De bur gemeester heeft al verscheidene malen te kennen gegeven genoeg te hebben van graffiti en vandalis me en gaf aan ook deze terreinen tot prioriteit te maken. Vanwege succes is het project leefbare wij ken één van de weinige beleids terreinen waar nieuw beleid aan wordt toegevoegd. De vier wijk- platforms zullen 10.000 euro extra krijgen, in totaal dus 40.000 euro. Klein voordeel Wethouder Lont gaf tenslotte een duidelijke illustratie over wat de begroting voor de burger zal be tekenen. Dit jaar is de afvalstof fenheffing met zestig euro ver laagd. In 2009 volgt een verlaging van veertig euro. De OZB is voor 2008 reeds met twintig procent verhoogd, daar komt in 2009 nog tien procent bij. Deze extra verho ging betekent dat de burger per huishouden twintig tot 25 euro per jaar meer gaat betalen. Daar bij is het rioolrecht met twaalf euro verhoogd. De stijgingen van de OZB en het riool verrekend met de daling van de afvalstof fenheffing leveren daarmee een klein voordeel voor de burger op. Lont benadrukte dat de gemeen te Waddinxveen daarmee op de gemeente Nieuwerkerk aan den IJssel na de meest gunstige tarie ven voor gemeentebelastingen in Zuid-Holland heeft. laten: "Niemand wil vluchten." Jac Bost noemde tenslotte het ad dertje onder het gras. Volgens Bost is China een ontwikkelingsland dat zich nu juist wel goed zonder veel buitenlands hulp heeft weten te ontwikkelen. Bovendien is China in Afrika een directe concurrent van het Westen, omdat dit land daar infrastructuur aanlegt. Misschien niet om mensen te helpen, maar haar invloedssfeer uit te breiden. In de pauze van het debat konden mensen in de kerkzaal een bezoek brengen aan de tentoonstelling 'Helden op stokken' over gehan dicapten in Afrika. Ook op zater dag konden mensen een bezoek brengen aan de tentoonstelling. Daarnaast vonden er op die dag een informatiemarkt, workshops en diverse optredens plaats. De tentoonstelling is nog tot en met 14 november tijdens kantooruren te bewonderen in de hal van het gemeentehuis. Waddinxveen Ontmoetingskerk Groensvoorde 9.30 uur ds. J.P. Koning. Immanuelkerk 10.00 uur ds. M.M.M. Leijdens. Rank Coenecoopcollege 10.00 uur ds. M.J. Zandbergen (oogst- dienst) en 18.30 uur dhr. N. van Splunter (lofprijzingsdienst). Ger.Kerk 9.30 uur leesdienst, br. Clements en 16.30 uur ds. E. Brink (jeugddienst). MEDISCHE WEEKENDDIENST Voor spoedeisende huisart senhulp buiten kantooruren (17.00-8.00 uur, weekenden/ feestdagen): HuisArtsenPost Midden-Holland (HAP MH) en Dienst Apotheek Midden-Hol land (DAM), (Groene Hart Zie kenhuis) locatie Bleuland aan de voorzijde van het ziekenhuis bij Spoedeisende Hulp, Gouda, 0182-322488. Diabeteslijn (033) 463 05 66, info@dvn.nl, voor alle vragen over diabetes (24 uur per dag, 's nachts alleen in geval van nood). Groene Hart Ziekenhuis: Bleu- landlocatie: Bleulandweg 10, 2803 HH Gouda, (0182) 505050. Postadres: Postbus 1098, 2800 BB Gouda. Jozeflocatie: Jan van Beaumontstraat. Voor informatie over wachttijden, opname, afde lingen etc.: www.ghz.nl Waddinxveen - In het kader van het landelijke project 'Het Verle den van Nederland' dat loopt van 22 oktober tot en met 19 novem ber, verzorgt schrijfster Judith Koelemeijer op dinsdag 18 no vember om 20.00 uur een lezing in de plaatselijke vestiging van De Groene Venen aan de Mecklen burg Schweringlaan 1. De lezing wordt georganiseerd door de bi bliotheek in samenwerking met de Vrouwenraad Waddinxveen en de Wereldwinkel. Ter plaatse kunnen boeken van de schrijf ster aangeschaft worden en in de pauze zal zij signeren. De toegang bedraagt 6,- euro in de voorverkoop of 7,50 euro op de avond zelf. Zaal open om 19.30 uur. Over Judith Koelemeijer De roman 'Het zwijgen van Ma ria Zachea' werd na verschijnen in 2001 alom geprezen om de literaire kwaliteit. Judith Koele meijer liet zien dat ook waarge beurde verhalen zich goed lenen voor romanvorm. In 'Anna Boom', haar tweede boek, verkent zij op nieuw de grenzen van de literaire non-fictie. Sinds 2006 geeft ze ook les in dit genre op het Cen trum voor Communicatie en Jour nalistiek in Utrecht. Het verleden van Nederland De bibliotheek sluit met onder meer deze lezing aan bij de lan delijke multimediale campagne 'Het verleden van Nederland' die werd geïnitieerd door schrijver Geert Mak. Het hart van deze campagne wordt gevormd door een achtdelige documentairese rie, uitgezonden vanaf 12 okto ber 2008, 20.15 uur door de NPS/ VPRO op Nederland 2. In iedere provincie organiseren culturele en historische organisaties acti viteiten in het kader van de cam pagne. Voor meer informatie en aanmel den: waddinxveen@bibliotheek- degroenevenen.nl.

Hart van Holland | 2008 | | pagina 15