Oufa tijfan farlmn EXTRA GELD VOOR OPENBARE RUIMTE MEEVALLER VOOR HUIZENBEZITTERS EU HUURDERS V TROONOPVOLGER GEÏNSTALLEERD SPEELGOEDBEURS MOORDRECHT Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 5 november 2008 pagina 33 Moordrecht - Een blijvend punt van aandacht voor de gemeente is het onderhoud van de openbare ruimte en het openbaar groen. Dit werd Ook afgelopen zaterdag tijdens de begrotingsvergadering maar weer eens duidelijk. Een breed gesteund amendement van het CDA voegt 50.000 euro extra toe aan de post openbare ruimte. Het onderhoud van de openbare mimte, met name in het cen trumgebied, staat volgens de SGP onder druk. In 2006 had de SGP bij de algemene beschouwingen al gevraagd om extra geld uit te trek ken voor het onderhoud van het openbaar groen. En ook afgelo pen zaterdag vroeg de SGP om meer geld om duidelijke kwalit eitskaders op te stellen voor het onderhoud van de buitenruimte. "Er moet beter worden gepland en prioriteiten worden gesteld. Dit moet het onderhoud aan de openbare ruimte ten goede moet komen," aldus Maarten van der Linden. Daartoe diende de SGP een motie in. Deze verviel uitein delijk omdat wethouder Ron Gast aangaf deze zaken in te brengen in de nieuwe gemeente en omdat de CDA met een amendement kwam waarin extra geld werd gevraagd om het onderhoud van de open bare ruimte, vooral in het centrum, naar een hoger niveau te brengen. Een bedrag van 50.000 euro dient volgens het amendement besteed te worden aan het verbeteren van de toegankelijkheid voor rolstoel en rond het winkelcentrum, het vaker verwijderen van zwerfvuil en het onderhoud van het open baar groen te intensiveren. Hoew el ook de fractie Beter Moordrecht het onderhoud van het openbaar groen onvoldoende vond, stemde zij uiteindelijk als enige fractie tegen het amendement. "Wij wil len het extra onderhoud niet al leen beperken tot de kern, maar ook daarbuiten," aldus Jan Spelt. "Bovendien komen de genoemde zaken in het amendement al aan orde bij de renovatie van de Kerk- laan. Daarom is dit amendement overbodige luxe." Een andere ergernis die tijdens de raadsvergadering naar voren kwam is de regelmatige onbegaan baarheid van het dorp. "Dit wordt mede veroorzaakt door de slor dige bebording die gewoon blijft staan als er niets meer gebeurd. Dit is geen zorgvuldige omgang met de belangen van de winkeliers en de inwoners. Wij dringen er bij het college op aan om hier beter op toe te zien. Zeker gezien de geplande werkzaamheden in de komende periode," vertelde Frank Appelman (PvdA). Ook de VVD ro- erdeditonderwerpaan. "Hetheeft de afgelopen tijd niet ontbroken aan verkeersborden. Het waren er vele tientallen. Wellicht kan er de volgende keer naast de kwantiteit ook iets meer aandacht worden gegeven aan het effect van deze borden. Meer is niet altijd beter!" zo gaf Jos Beekman het college mee. De PvdA vroeg het college, gezien de geplande werkzaam heden aan de Bernhardbrug, of zij kan garanderen dat de tijdelijke fi etsbrug tegen die tijd gereed is. Hi erdoor hoeft dan een deel van de leerlingen van de Sjaloomschool geen grote omweg te maken. Wethouder Gast gaf aan dat het college momenteel onderzoekt welke voorziening hiervoor aange bracht kan worden. "Er wordt on dermeer gedacht aan een ponton. We proberen deze verbinding voor de geplande werkzaamheden te realiseren." De PvdA pleitte verder om bij de herinrichting van straten meer rek ening te houden met gehandicap ten. Ondermeer door bijvoorbeeld het aanbrengen van verkeersdrem pelplateaus, welke handige en overzichtelijke oversteekplaatsen bieden voor rolstoelgebruikers. De fractie van de PvdA gaf het college het advies om bij de herinrichtin gen de WMO-raad om advies te vragen. Het college zei toe dit ac tief op te zullen pakken. Moordrecht - Met het nakijken van de geloofsbrieven om te bez ien of deze aan alle eisen voldoen en het afleggen van de belofte, is Steven Marinus van Dam af gelopen zaterdag toegelaten als raadslid van de fractie Beter Moordrecht. Hierdoor werd de vacante plek die werd achtergelaten door het vertrek van Jan de Koning op 1 oktober ingevuld. Moordrecht - De gezamenlijke vrouwenverenigingen organise ren voor 12 november een speel goedbeurs in gebouw De Zespunt aan de Molenlaan. Belangstellen den kunnen deze dag van 9.00 tot 10.30 uur speelgoed en spullen voorkinderenalsflessen-warmers, boxen en dergelijke inleveren. Er is dit jaar geen goed doel aan de beurs verbonden. Dit betekent dat niet-verkochte spullen terug naar de oorspronkelijke eigenaar gaan. De verkoop vindt plaats van 13.00 tot 16.00 uur. Informatie en voor het verkrijgen van een klantnummer: 0182-375099 of 0182-374178. Moordrecht - Volgend jaar zal de OZB voor eigenaren van woningen tiet 2,5 procent worden verlaagd. Dit is de uitkomst van een lang debat tijdens de begrotingsvergadering van afgelopen zaterdag. Na meerdere schorsingen kwam er eindelijk overeenstemming tussen de verschillende fracties. Ook particuliere huurders kunnen volgend jaar op een meeval er rekenen. De gemeente verleent hen in 2009 een vaste korting van 25 euro op de belastingsaanslag. Het voorstel van het college om de huizenbezitters in Moordrecht een voordeeltje te gunnen door de OZB volgend jaar niet te verhogen werd liet door alle fracties met even veel enthousiasme ontvangen. De PvdA noemde het voorstel van het college een sympathiek gebaar, echter alleen niet voor de huur ders. Frank Appelman: "Voor ons is dit niet aan te merken als rech tvaardig financieel beleid. Echter gezien de harmonisatie met de fus iegemeenten zullen wij de lijn van het college toch ondersteunen." Peter Moordrecht drong aan om de OZB toch echt op een stijging te houden van nul procent. Niet al leen voor het tarief, maar ook met betrekking tot de stijging van de economische waarde. "De kater die vele inwoners over 2008 hiervan hebben overgehouden, kunnen We hen niet nogmaals aandoen," aldus Jan Spelt. "Toen werd op ons voorstel de stijging van het tarief gehalveerd op 0,75 procent sti- iging, maar in de uitwerking kwam het neer op een stijging van 18,27 Procent die werd veroorzaakt door de sterke toename van de econo mische waarde van 14,06 procent." De VVD ging in haar reactie nog een stap verder en pleitte voor een verlaging van de OZB met 2,5 pro cent. De VVD memoreerde eraan dat de afgelopen twee jaar er een verhoging van de OZB heeft plaats gevonden met het inflatiepercent age van totaal 2,5 procent. "Dank zij de VVD is het gedeelte OZB voor de huurders al afgeschaft, maar de huiseigenaren betalen nog steeds mee aan deze sluitpost van de be groting," lichtte Jos Beekman het voorstel toe. "Met de waardesti jging van ons onroerend goed heeft de gemeente hiervan meegeprof iteerd. Nu de huizenprijzen dalen vindt de VVD dat daar dus ook een verantwoordelijkheid ligt voor het gemeentebestuur. Nu we in Moor drecht een overschot hebben staan we erop dat dit overschot voor een deel naar de burgers teruggaat." De PvdA riep in een reactie op om toch niet alleen naar de huizenbez itters iets te doen, maar naar alle inwoners van Moordrecht. Spelt wees de PvdA er vervolgens op dat 'de huizenbezitters in het verleden onnodig hard zijn aangepakt'. "Een pas op de plaats met gedeeltelijke teruggave is op zijn plaats," aldus De Moordrecbtse Elly van Gelderen gaat voor Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moordrecbtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJsselen "Leven en werken rond IJssel en Lek waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steen plaatsen en touwbanen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvissers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. Door Elly van Gelderen Spelt. "Wij ervaren dat niet als het pakken van de huiseigenaren," zei Appelman. "Wij pleiten voor een regeling waarmee alle huishoudens worden betrokken, zoals bijvoor beeld in de vorm van een Zalm snip." De CDA vond het nadeel van dit plan dat hierbij geen ondersc heid wordt gemaakt naar inkomen. De VVD haakte in op de discus sie. Kors van der Wolf: "Laten we duidelijk zijn over wie er als eerste last heeft van de kredietcrisis. Dat is de huiseigenaar." Na verschil lende schorsingen diende de VVD een amendement om in 2009 de OZB met 2,5 procent te verlagen. "Dit om een signaal af te geven aan de huiseigenaren," aldus Van der Wolf. Namens de coalitie di ende Appelman (PvdA) een motie in voor een korting op gemeentel ijke heffingen. "In verband met de lastenverzwaring voor de burgers en het feit dat de financiële posi tie van de gemeente gezond is en over voldoende middelen bezit dienen wij deze motie in om alle particuliere (niet huiseigenaren) een vaste korting van 25 euro op de gefactureerde belastingaanslag te verlenen," las Appelman de mo tie voor. Het college ontraadde de raad het amendement van de VVD en de motie van de coalitie aan te nemen vanwege budgettaire re denen. Ondanks standpunt van het college werd het amendement en de motie door alle fracties aang enomen. Mevrouw Catharina Verboom Madeane, geboren 1928, vertelt: "Mijn vader en moeder verhuis den vanuit Herwijnen naar Moor drecht. Omdat er geen werk was emigreerden veel familieleden. Vader ging bij boer Kees Bos in de polder aan de Derde tocht- weg werken. Ik was twee jaar toen er Engelse ziekte geconstateerd werd, een jaar lang lag ik vastgebonden op bed omdat anders mijn rug krom zou groeien. In de oorlog verhuisden we naar het dorp, mijn vader kon bij de Kon.Ver.Tapijt fabriek komen werken. In de hongerwinter gin gen we met de fiets naar Her wijnen voor voedsel, terug naar Moordrecht hebben we dertien uur gelopen met een handkar met een paar mud aardappelen. Liefde voor altijd Ik was bijna twaalf jaar toen er ijs lag op de Waal, waar wij toen naast woonden in het West einde. In die tijd ging je gezellig met een jongen of man zwieren op houten schaatsen, bootjes ge naamd. Moeder bracht chocola demelk. Ik zwierde met Gerard Verboom, een bakkerszoon over de Ring vaart naar Nieuwerkerk en de den de pijpentocht naar Gou da. Sindsdien was Gerard mijn vriendje, zo jong al liefde voor altijd. Eens hadden we allebei voor een paar weken een ander maar daarna waren we weer snel bij elkaar. Bij elkaar thuis komen mocht pas als je achttien was maar Gerard was zestien en kwam gewoon bij ons nieuwjaar wensen. We trouwden en kregen binnen zeven en half jaar zes kinderen, totaal kregen we er acht, een meisje overleed toen ze 22 maan den oud was. Gerard werkte bij Jan Vis, de smid waar hij ook paarden besloeg, paarden hadden altijd zijn be langstelling. Het werd een hob by, hij kocht ook pony's in Enge land, reed met rijtuigen en deed wedstrijden. Samen met ande ren richtte hij in Moordrecht de vereniging Zuidplasruiters op en stimuleerde velen om paardrij les te nemen. Gerard is gestopt met mennen na een ongeluk met paard en wagen. Nu zijn een van de zoons en enkele kleinkinderen nog actief in de paardensport. Maclean We wisten vaag dat de Macleans uit Schotland kwamen en een kasteeltje bezaten. Tijdens een vakantie kwamen we op het ei land Mul in Schotland, waar eeu wen lang de Mecleanes woon den. Warempel! er stond een kasteeltje dat te bezichtigen was, een echtpaar Mecleane woont er nog steeds. Tijdens de rond leiding zagen we het wapen en de Schotse ruit van onze familie. Drie dagen hebben we de omge ving verkend met de heer Mec leane. Uit de stamboom bleek dat in 1738 ene Jan Medean naar Nederland is gekomen en trouw de met een Nederlands meisje. Er bestaat nog een Schotse Me cleane whisky, ook in Nederland te koop. Verknocht aan Moordrecht Gerard werkte eens voor een ver zekeringsfirma in Rotterdam en kon daar een huis krijgen, maar wilde niet, want hij kon daar de kerk- en watertoren niet zien, hij was verknocht aan Moordrecht. Hij is toen met een kar met zand, zeep en soda, petroleum en gas flessen gaan verkopen. Deze zaak verkocht hij later aan zijn zwager Adriaan Blitterswijk en werkte daarna met gasinstallaties voor de bouw, in een grote schuur aan de Oostringdijk. Op het oude voetbalveld aan de Middelweg liepen onze paarden, wij kregen geen vergunning om daar een huis te bouwen, zodat we in Moerkapelle terecht kwa men aan de Bredeweg in een groot woonhuis met een ruime bedrijfsloods. Tot twee keer toe werd daar uit gebreid. Later konden onze zoons Johan en Krijn wel twee huizen bou wen aan de Middelweg in Moor drecht waar inmiddels ook het bedrijf is gevestigd. Gelukkig heeft Gerard de offici ële opening aan de Ambachtweg nog mogen meemaken voor jij overleed in 2003. Zelf woon ik nu in Gouda in een appartement met prachtig uit zicht op de Juliana sluizen."

Hart van Holland | 2008 | | pagina 33