POUTIEK WD IN DE AANVAL OVER BESTUURSRAPPORTAGE GEMEENTE TAST IN DUISTER OVER UITGEVALLEN STRAATVERLICHTING HONDERD EURO VOOR M00RDRECHTSE MINIMA t*** Moordrecht Waddinxveen Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 5 november 2008 pagina 37 Waddinxveen -De commissie Bestuur en Middelen toonde zich woensdag uitermate te vreden over de tweede bestuursrapportage (burap). De VVD lanceerde echter opnieuw de bijna routinematige aanval op de budgetoverheveling en onttrekking van gelden uit de VAR. Door Niels Raas Theo van der Velde (VVD) trapte af met een compliment: "Het is een duidelijk stuk. Dit wordt duidelijk gezien het feit dat het stuk als een soort drietrapsraket is gelan ceerd." Maar hiermee was al het positieve wel gezegd. Van der Velde toonde zich ongelukkig met het feit dat maar twintig procent van het tekort uit de eerste burap is weggewerkt. Ook was de VVD niet blij met een 185.000 euro lagere opbrengst aan OZB gelden uit het 'niet-woningen' gedeelte. Tenslotte bracht Van der Velde het opnieuw overhevelen van een bedrag ter waarde van 387.000 euro en het ont rekken van een bedrag 33.790 euro uit de Voorziening Algemene Reserve (VAR), een voorziening op de balans voor nog niet ge specificeerde zaken. Ook Teus Twigt (PvdA) betreurde dat er niet meer van het tekort is weggewerkt, maar gaf ook aan dat de raad daarvoor geen bijzondere inspanningsverplichting aan het college heeft verstrekt. Jan Beek man (CDA) en Ton van Doorn (PCW) maak ten zich zorgen om de achterstand die de gemeente heeft bij het verwerken van bouwleges. Beekman vroeg wethouder Lont na te gaan of nog niet geïnde bouw leges nog wel te gelde gemaakt kunnen worden. Ook uitte Beekman kritiek op het feit dat opnieuw de post onvoorziene uit gaven wordt verhoogd, in deze burap met 10.000 euro. Volgens wethouder Lont is de tweede burap een inhaalslag. Hij gaf aan dat het tekort in december waarschijnlijk wegge werkt zal zijn, als de kapitaallasten ver werkt zijn. Lont benadrukte verder dat het tekort in de eerste burap vooral te wijten is aan externe omstandigheden. De ge meente heeft een plan van aanpak voor de afhandeling van de bouwleges. Voor 31 december is de ambtshalve terugbeta ling voor 2006 afgehandeld. Dan zijn ook de leges voor 2007 opgelegd. Voor maart 2009 zullen de leges voor 2008 opgelegd zijn. Daarna zullen de leges maandelijks worden bijgehouden. De achterstand was volgens Lont te wijten aan een falend pro gramma en een gebrek aan capaciteit. Het opkrikken van de post onvoorzien is volgens Lont om meer slagvaardig te handelen. Beekman merkte daarbij op dat de vorige post onvoorzien ter waarde van 30.000 euro helemaal is uitgegeven. Frans Bos (WeWa) herhaalde daarbij de vraag van Jan Beekman of de bouwleges uit 2006 nog geïnd kunnen worden. Vol gens de wethouder is 2006 een ambtshal ve terugbetaling vanwege een verkeerde tariefstelling. Met betrekking tot de OZB Waddinxveen - Sinds een kleine twee weken worden grote delen van de gemeente ge teisterd door falende straatverlichting. Verscheidene burgers hebben laten weten een onveilig gevoel te krijgen van de duisternis. Waddinxveners Ed Cras als Hans Schippers hebben daarbij problemen hun klachten gehoor te laten vinden. Bij de inspraak van Schippers in de commissie Bestuur en Middelen wierp wethouder Dirk Lont slechts een klein lichtje op de zaak. vrouw van Schippers te horen dat de ge meente niet wist of de firma Heijmans wel zou konen of tijd zou hebben. Tenslotte gaf ook Schippers aan bezorgd te zijn over de veiligheid en de dreiging van vanda lisme. Door Niels Raas Cras zegt dan wel te mogen genieten van een mooie sterrenhemel, maar geeft ook aan dat de duisternis een grote aantrek kingskracht heeft op jongeren die vernie lingen plegen. Volgens Cras komt dit het gemeentelijke item 'veiligheid' niet ten goede. Bij de gemeente weigert men vol gens Cras antwoord te geven. Ook Schippers heeft contact opgenomen met de gemeente. Hij kreeg echter alleen een automatische reply terug van de ge meente waarin stond dat zijn klacht ont vangen is. Schippers besloot daarom maar zijn verhaal uiteen te zetten tijdens de commissie Bestuur en Middelen. Schippers heeft een lijst bijgehouden met storingen in de gemeente en daar blijkt dat het pro bleem op meerdere gebieden over een tijdsbestek van meer dan een week plaats vond. Schippers vond geen gehoor bij Eneco. De firma Tennet gaf aan dat het probleem binnen een afzienbare tijd verholpen zou zijn. Voor een klacht moest Schippers toch echt bij Eneco zelf zijn. Schippers zette vervolgens zijn vrouw in om te proberen iemand aan de lijn te krijgen. Na lang aan dringen stuurde Eneco haar terug naar de gemeente. Bij de gemeente wist iemand te melden dat de Firma Heijmans bezig was het systeem door te meten. Bij een volgend contact met het storingsnummer werd duidelijk dat het om een complexe storing ging. Het probleem werd echter niet verholpen. Van de gemeente kreeg de tegenvaller wist de ambtenarij te melden dat ook dit het resultaat is van verkeerde tariefstelling. Oude tarieven mogen ech ter niet ten nadele van de belastingbetaler bijgesteld worden. Dit was in januari reeds bekend. Robert Visscher (VVD) gaf daarop aan dat hij deze tegenvaller graag al bij de eerste burap had willen zien. Volgens de ambtenarij was dit niet mogelijk omdat de betrokken bezwaarschriften pas later in 2008 zijn afgehandeld. De ambtenarij torpedeerde tenslotte de VVD-aanval op de budgetoverheveling en de onttrekking van gelden uit de VAR. In voorgaande gevallen werd geld uit de VAR ontrokken ten behoeve van exploitatie budgetten uit de jaarrekeningen. Dit keer gaat het echter om het ontrekken van gel den ten behoeve van investeringskredieten en een restant kapitaalkredieten. De raad heeft eerder zelf besloten dat deze zaken gedekt moeten worden uit de reserves. Het beleid is daarom volgens de gemeente gewoon in lijn met de besluitvorming. Moordrecht - Voor de kerst zullen gezinnen in Moordrecht met een inkomen tot 120 procent van het sociaal minimum een bedrag uitgekeerd krijgen van 50 euro. Dit bedrag is hiervoor door het Rijk beschikbaar gesteld. Door een ingediende motie van de SGP zullen de genoemde gezinnen van de gemeente nog eens het zelfde bedrag erbij krijgen. In het totaal kunnen deze gezinnen aan het einde van het jaar een bedrag van 100 euro tegemoet zien. Volgens wethouder Lont is het probleem aangesneden in de commissie Openbare Ruimte en wordt de bevolking geïnfor meerd via de gemeenterubriek. Volgens Lont is de situatie een samenloop van om standigheden, maaris er geen verband met de algemene stroomstoringen die eerder plaatsvonden. De gemeente is samen met de uitvoerende onderneming intensief be zig het probleem aan te pakken. Er wordt overleg gevoerd over mogelijke oorzaken. Bovendien staan er mensen continu stand by en het handmatig bijstellen van de ver lichting behoort tot de mogelijkheden. De wethouder gaf aan geen idee te heb ben wanneer het probleem is opgelost. Op de vraag van Schippers of er desnoods stil le lamp aggregaten geplaatst kunnen wor den, gaf Lont aan dat hieraan nog niet ge dacht wordt. Ook extra politie-inzet om de veiligheid te garanderen behoort nog niet tot de opties. Lont gaf tenslotte aan ont hutst te zijn over het van het kastje naar de muur sturen wat Schippers en zijn vrouw is overkomen. "Zo'n zoektocht wens je de mensen niet toe." Marjan Stoffers (PvdA) gaf tenslotte aan dat er ook een aantal gevaarlijke punten zijn om voor voet- en fietsverkeer in het donker. Stoffers noem de het bruggetje bij de Linzenakker. Afgelopen juni was het de PvdA die in de Tweede Kamer een motie voorstelde om het inkomen van de minima te ondersteunen. Deze motie werd aangenomen en daardoor kunnen gemeenten huishoudens met een minimuminkomen in de weken voor Kerstmis een extraatje toekennen van 50 euro. De fractie van de PvdA Moordrecht vroeg wethouder Gea Gravesteijn naar de stand van zaken met betrekking tot dit onderwerp. "Wij gaan ervan uit dat de wethouder deze regeling actief oppakt en degenen die in aanmerking komen actief informeert en er voor zorgt dat het bedrag voor de komende kerstdagen in hun bezit is," aldus Frank Appelman. Wethouder Gravesteijn bevestigde namens het college dat zij er mee bezig zijn om dit bedrag voor de kerst te storten. De SGP wilde meer voor de minima. "Vele huishoudens onder de loongrens hebben in deze crisistijd moeite om hun hoofd boven water te houden. Het leven is steeds duurder geworden en de loonstijging is beperkt," vertelde Maarten van der Linden. Om deze reden diende de SGP een motie in om eenmalig een bedrag van 250 euro uit te keren aan huishoudens met een inkomen tot 120 procent van het minimum. De kosten hiervan zouden betaald moeten worden uit de reserve Kapitaal zonder bestemming. Wethouder Gravesteijn noemde de motie van de SGP sympathiek maar gaf aan geen overschot hiervoor te hebben. In de tweede termijn verlaagde de SGP het bedrag van de motie van 250 naar 50 euro. "Dit gelet op het bedrag van 50 euro dat voor de kerst al wordt gestort en het betoog van de wethouder," aldus van der Linden. De SGP kon daarbij niet op de steun van Beter Moordrecht rekenen. "Wij vinden het niet juist dat wij als plaatselijke politiek ons met inkomenspolitiek bezig houden," zei Jan Spelt. Overheidsinitiatieven zoals de 50 euro juich ik toe. Punten waarin we zelf het initiatief nemen vind ik onjuist." Ook het college ontraadde de raad om de motie aan te nemen. Deze argumenten konden de overige fracties niet overtuigen. De motie van de SGP werd, op de fractie van Beter Moordrecht na, door alle fracties aangenomen. Op de?e pagina politieke onderwerpen in de samenleving. Deze pagina wordt samengesteld onder redactie en verantwoordelijkheid van medewerkers van het Hart van Holland

Hart van Holland | 2008 | | pagina 37