AUTO'S KOMEN WÉL UIT DE LUCHT VALLEN AZALEALAAN WORDT MILIEU- EN KINDVRIENDELIJKE BUURT BOSKOOP I KLAVERJASAVOND KROOSHAPPERS AMNESTY GEEFT TAART WEG AAN 60-JARIGEN EXCURSIE VOOR BOOMKWEKERS KERKDIENSTEN ZONDAG 7 DECEMBER pagina 40 Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 3 december 2008 De Moordrechtse Elly van Gelderen gaat voor Hart van Holland op pad om oude tijde?i te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel" en "Leven en werken rond IJ ssel en Lek", waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steen plaatsen en touwbanen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvissers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. Mevrouw Greet Hoogerdijk van der Wilk, geboren 1925, vertelt: "Mijn vader had een boomkwekerij in Boskoop langs het Zwarte Pad bij de Zijde. Hij kweekte rozen, clematis en rodo dendrons. Hij had drie tuinen en als kind moest ik, en vele andere kwekerskinderen, na schooltijd in de tuin helpen tot half acht. We namen dan brood mee, omdat we 's middags warm aten. Woens dagmiddag mocht je spelen maar bij drukte moest je weer helpen. De meeste kwekers brachten hun teelt naar enkele grote tuinders die handel dreven met Engeland en Duitsland, 's Winters werd op de keukentafel de stek gemaakt, dan gingen we twee soorten rozenstelen enten met entwas en vervolgens in een bak weer buiten gezet totdat zij wortel schoten. Je kreeg dan een nieuw soort roos. Op het Boskoopse proefstation deden studenten van de tuinbouwschool ook deze proeven. Vaak bezeerde je jezelf aan de scherpe doornen. Eén cent te weinig Ik ging op de Zijde op de open bare school, we hadden maar vier kinderen in de klas, verschil lende klassen in één lokaal. Thuis gingen we één dag in het jaar naar het Noordwijkse strand en ik mocht met het jaarlijkse schoolreis mee, we spaarden daarvoor op school vijf cent per week. De meeste kinderen gin gen voor één cent drop kopen bij Cent Verwoerd dus wilde ik dat ook wel eens. Ik versnoepte stiekem één cent van mijn school- reisgeld, met gevolg dat ik niet mee zou kunnen want er was één cent te weinig. Vader was boos maar betaalde toch die ene cent. En wij behoorden niet eens tot de armen want vader had een eigen bedrijf, die ondernemers voelden zich iets meer. Sierteeltbijstand Ik was veertien jaar en werkte halve dagen in de huishouding, verdiende 1,25 in de week, en twee middagen op naailes wat 75 cent kostte, de rest was zakgeld. Met de naaimachine maakte ik van een oud kostuum van mijn overleden opa een rok en bolero, en was daar blij mee. Thuis maak te ik kniestukken op vaders man chester broeken en breide vaders sokken en van mijn broer. Als er 's winters gespit moest wor den waarin kroos en mest werd gedaan, maakte ik de grond hier na fijn, dan zat je helemaal onder de bagger. In de crisisjaren was het armoede en slechte verkoop, telers vroegen 'sierteeltbijstand' bij de gemeente, wat ze niet kregen. Het werd bakkeleien en een rel, zodat er soldaten aan te pas moesten komen om de orde te herstellen. Boskoop had maar twee agenten. Radio Oranje In de oorlog reed ik eens met een kruiwagen vol turf van Boskoop naar mijn tante in Gouda. Onder weg keken de moffen of er iets onder lag. Bij ons op zolder kwa men er vele mensen luisteren naar radio Oranje, waarvan ik in het geheim de blaadjes rond bracht. Mijn ouders waren aan hangers van de S.D.A.P. Na mijn 18e jaar ging ik eigenlijk een beetje leven want ik had niet veel aan mijn kindertijd gehad. Leven met rozen is nog niet een leven over rozen! Moeilijk leven Ik leerde mijn latere man ken nen, hij wilde geen mollen- wroeter zijn maar was liever een houtluis in de meubelfabrieken van Waddinxveen. Ik kreeg een moeilijk leven, onze gehandi capte dochter bracht veel zor gen, maar nu heb ik steun aan haar. Mijn man kreeg later een hersenbeschadiging door een ongeluk, zodat we moeilijke jaren beleefden, tot hij overleed. Mijn enige zoon met zijn gezin zie ik niet meer. Zelf had ik veel problemen. Gelukkig verkeer ik nu weer in rustiger vaarwater en woon in Souburgh. Al meer dan 50 jaar woon in Waddinxveen maar voel me altijd nog Boskoper met liefde voor alles wat groeit en bloeit!" Wethouder De Jager geflankeerd doorr Hans Sakkers van Volker Wes- sels Vastgoed en Michiel Wentges van Kroongroep Vastgoed. Boskoop - De Azalealaan en omgeving wordt een kindvriendelijke duur zame buurt, zo belooft wethouder de Jager. Samen met Kroon Vastgoed en Volker Wessels tekende hij woensdag 26 november de exploitatie- en realisatieovereenkomst voor de bouw van woningen aan de Azale alaan. Op deze locatie waar nu nog de oude Tuinbouwschool, een di recteurswoning en een kas staan, zullen zo'n 70 tot 100 woningen in diverse prijscategorieën gebouwd worden. Het gebied is 3,7 hectare groot en ligt aan de Goudse Rijweg, tus sen de Midgetgolfbaan en het Ri- jneveld. Als alles volgens plan ver loopt, kan in 2010 de eerste paal de grond in. Wethouder De Jager is tevreden dat er nu een andere invulling aan het gebied gegeven wordt en dat daarmee een einde komt aan de leegstand van panden en de ver paupering van het gebied. De Jag er: "Het moet een groene buurt worden met speelplekken voor de kinderen. Bovendien willen we met oog op het milieu energiezuinige huizen bouwen. De projectontwik kelaar heeft aangegeven dat hij hier nadrukkelijk aandacht aan wil besteden. Er wordt nu eerst een stedenbouwkundig plan opgesteld voor de indeling van het gebied. Daarna zal dit plan voorgelegd worden aan omwonenden en overige direct belanghebbenden". Boskoop - De derde klaverjasavond in de winterserie van Carnavalsver eniging De Krooshappers vindt plaats op dinsdag 9 december om 20.00 uur in de Rozenburcht aan de Rozenlaan. Er worden drie giftjes gedaan en er is een loterij met leuke prijzen. Natuurlijk zijn er 11 prijzen per avond te winnen en is er een poedelprijs. Tijdens de klaverjasavonden staat de gezelligheid voorop en niet direct het aantal punten. Ook niet- leden zijn welkom. De volgende avonden staan gepland voor 13 januari, 10 februari en 3 maart. Boskoop - Amnesty International staat zaterdag 13 december bijde| Remonstrantse Kerk ter gelegen heid van de zestigste verjaardag van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. Deze verklaring van de Verenigde Na ties beschrijft in dertig artikelen de fundamentele rechten die al tijd zouden moeten gelden, voor iedereen, waar ook ter wereld. Het gaat onder anderen om be scherming van de persoon en zijn vrijheden; vrijheid van menings uiting en religie; recht op on derwijs, huisvesting en medische verzorging. Zaken die voor lang niet iedereen ter wereld vanzelf sprekend zijn en waarvoor Amne sty International actie voert. Ter gelegenheid van het 60-jarig be staan is er van 1 tot 19 december in de bibliotheek een fototen toonstelling te bekijken die de dertig artikelen van de verklaring in beeld brengt. Boskopers die tussen 7 en 13 de cember ook 60 jaar worden krij gen een taart van Amnesty Inter national. Voor meer informatie: info@boskoop.amnesty.nl of Am nesty Boskoop, Kersengaarde 51, 2771 PR Boskoop. Boskoop - Studieclub Regio Bos koop organiseert voor maandag 8 december in samenwerking met Fase Boskoop b.v. een excur sie per bus naar diverse bedrij ven in het zuiden van Nederland. Bij een potgrondfabriek zijn er, naast een rondleiding, diverse presentaties over belangrijke on derwerpen binnen de boomteelt. Er is tevens de mogelijkheid om de excursie mee te laten tellen voor de verlenging van de spuit- licentie. Voor meer informatie en aanmel den (vóór vrijdag 5 december): 0172-217040 of www.studiedub- regioboskoop.nl/excursies. Boskoop Chr.Ger.kerk 9.30 uur ds. J. Mar" kus en 17.00 uur ds. M.B. Visser. De Stek 9.30 uur ds. E. Westrik. Zijdekerk 9.30 uur ds. P.A.C. Bon- gers en 18.30 uur ds. E. Westrik. Dorpskerk 9.30 uur ds. KJ Jan sen. Chr.gem.Bethel 9.30 uur Gerrit Jan de Graaf. Ger. Gem. 9.30 uur leesdiensten 16.00 uur ds. De Waard. Evang. Gem. Parousia P. Ru"' mann. MEDISCHE WEEKENDDIENST Voor spoedeisende huisart senhulp buiten kantooruren (17.00-8.00 uur, weekenden/ feestdagen): HuisArtsenPost Midden-Holland (HAP MH) en Dienst Apotheek Midden-Ho- land (DAM), (Groene Hart Zie kenhuis) locatie Bleuland aan de voorzijde van het ziekenhuis bij Spoedeisende Hulp, Gouda 0182-322488. Diabeteslijn (033) 463 05 V info@dvn.nl, voor alle vrage over diabetes (24 uur per dag^ nachts alleen in geval van noo Groene Hart Ziekenhuis Bleu landlocatie: Bleulandweg 2803 HH Gouda, (0182) 50505 Postadres: Postbus 1098, BB Gouda. Jozefiocatie: Jan va Beaumontstraat. Voor informa tie over wachttijden, opnam afdelingen etc.: www.ghz.r Boskoop/Noordwijk - De Boskoopse Marjan Daniëls is de gelukkige win naar van een auto. Zij deed mee aan de On your Mark prijsvraag, waarbij deelnemers een foto of filmpje maken van de markering waar zij hun auto wilde ontvangen en deze op een website uploaden. Marjan Daniëls' inzending werd door de jury tot meest originele verkozen. Het filmpje is een in scène gezette nieuwsuitzending, compleet met verslaggever op lo catie. Daniëls: "Wij hebben een veertien jaar oude auto voor de deur staan die volgende maand gekeurd moet worden. Ik vroeg me af hoe lang hij het nog zou vol houden, en vond het eigenlijk wel tijd voor een nieuwe auto. Op in ternet zocht ik op 'auto winnen' en zo kwam ik bij deze wedstrijd tere cht. En dan win ik hem ook nog!" Omdat de gemarkeerde plaats, de tuin van de Daniëls, te klein was voor de auto, werd hij in plaats daarvan op het strand van Noord- wijk neergelaten.

Hart van Holland | 2008 | | pagina 40