Wat is er te doen? Werk aan de winkel voor water Landbouw heeft niet altijd voorrang Het Groene Hart: een waterrijk landschap! Zuid Holland iAAAAAAAAAAAA OTTimüiAincAaaaVaaaaVa"; provincie Glorie van Rome Oh, Oh, Den Haag 38th International Filmfestival Stuk Chatroom Cult Royale Winterwandelexpress pagina 22 Hart van Holland Dé krant voor de Zuidpias 7 januari 2009 Januari 2009 Zicht op Zuid-Holland Provincie Zuid-Holland, afdeling Communicatie, Postbus 90602, 2509 LP Den Haag, telefoon: 070 441 66 22, e-mail: zuidholland@pzh.nl De provincie wil dat Zuid-Holland, ook wat water betreft, een aantrek kelijke provincie blijft waar mensen graag wonen, werken en recreëren! In het nieuwe Provinciaal Waterplan Zuid-Holland 2010-2015 beschrijft de provincie hoe zij daar, samen met de waterpartners, voor wil zorgen. Plannen over hoe we veilig achter de dijken kunnen wonen, geen natte voeten krijgen bij hevige regenbuien en het water mooi en schoon blijft. De provincie bepaalt de kaders van dit waterbeleid. De waterbeheerders (waterschappen en gemeenten) voeren de taken uit. hoe Zuid-Holland beschermd blijft tegen overstromingen en wat ze wil doen om de kwaliteit van de wateren te verbeteren. Ze geeft aan welke functies ze hebben, zoals scheepvaart, recreatie of natuur. Verder bevat het plan maatregelen op het gebied van ruimtelijke ordening en water. En de provincie legt uit wat nodig is voor een goed en duurzaam grond- waterbeheer. Bellen met een keizer? Je verkleden als gladiator? Het kan allemaal bij de Glorie van Rome. T/m 1 maart 2009, Kunsthal Rotterdam. www.lekkerweg.nl Wat doet de provincie? Aan het behoud van een veilige en aantrekkelijke provincie, daar werkt de provincie aan de komende jaren. De kust en dijken langs rivieren en kanalen worden versterkt, nieuwe waterpartijen worden aangelegd in stad en land, riolering wordt vernieuwd en oevers krijgen een meer natuurvriendelijke inrichting. Maar ook de aanpak bij extra water berging, regenwaterafvoer en herstel van natuur en landschap zal een stevige impuls krijgen. Waarom een nieuw plan? De waterwereld is in rap tempo aan veranderingen onderhevig en daar moet de overheid in meegaan met haar waterbeleid. De effecten van klimaatverandering en de druk op de beschikbare ruimte nemen alleen maar toe. Daardoor is het bij voorbeeld niet langer vanzelfsprekend dat voldoende (zoet) water van een goede kwaliteit voor de drinkwater voorziening, land- en tuinbouw en boomteelt beschikbaar is. Aanpassingen van het watersysteem zijn dan ook noodzakelijk. Tentoonstelling met zowel oude als nieuwe stadsgezichten van Den Haag. T/m 23 augus tus 2009, Haags Historisch Museum. www.haagshistorischmuseum.nl Kortom, water en Zuid-Holland, een uitdagende combinatie! Maar liefst ruim 3 miljoen mensen wonen en werken in onze waterrijke provincie. En dat terwijl onze provincie grotendeels beneden de zeespiegel ligt. Vele spraakmakende, ontroerende en belangrijke films passeren hier de revue 21 jan. t/m 1 feb. 2009. www.filmfestivalrotterdam.com Wat wil de provincie? In het nieuwe provinciale waterplan beschrijft de provincie bijvoorbeeld INTERNATIONAL FILM FESTIVAL ROTTERDAM Toneelstuk over een ontmoeting tussen vijf jongeren in een chatroom. Gorinchem, Rotterdam, Alphen a/d Rijn, Leiden. www.jeugdtheaterhuis.nl Kleinschalig cultureel festival 23 en 24 jan. 2009, Schipluiden www.cultroyale.nl Iedere zondagmiddag in januari, Oostvoorne www.winterwandelexpress.nl Wilt u meer weten over onderwerpen in deze advertentie, kijk dan op www.zuid-holland.nl/zichtopzuid-holland "De PvdA-fractie vindt dat het Groene Hart vooral groen moet blijven. Rust, ruimte, open heid, veenweide en cultuurhistorische rijkdom zijn de belangrijkste kwaliteiten van dit nationale landschap." Aan het woord is Henk Letschert, lid van de PvdA in Provinciale Staten van Zuid-Holland. "De meeste politieke partijen »/i zijn het over deze uitgangspunten eens. In het verleden heeft de politiek te weinig sturing gegeven aan de ontwikkelingen in het Groene Hart en daardoor de verrommeling over zichzelf afgeroepen." Water sturende factor "De PvdA wil géén windmolens tussen Bode graven en Woerden, géén nieuwe glastuin- bouwlocatie in Kaag en Braassem, géén wonin gen en nieuwe bedrijventerreinen buiten de plekken waar gebouwd mag worden (rode contouren) en ook échte bescherming van het veen weidelandschap. Bij dit laatste speelt water een cruciale rol. Als gevolg van de klimaatverandering gaat water meer en meer bepalen waar gebouwd mag worden en welk landgebruik is toegestaan." Het Groene Hart van de Randstad is het grootste nationale landschap van Nederland. Het gebied waar Holland echt Holland is. Laaggelegen veenweiden, grazende koeien, uitgestrekte polders en fraaie luchten, plassen gebieden en oude waterlopen. Naast cultuur historisch erfgoed is er volop bedrijvigheid en levendigheid in steden en dorpen. Het Groene Hart van de Randstad is een prachtig maar kwetsbaar gebied. De provincie wil dit gebied beschermen, verfraaien en vitaal houden. De manier waarop we omgaan met water is daarbij heel belangrijk. De niveauverschillen die door ongelijkmatige bodemdaling zijn ontstaan, maken het water beheer ingewikkeld en kostbaar. En de bodem daling gaat door: als er niets verandert worden de verschillen alleen maar groter. Ook moet het waterbeheer inspelen op de verwachte verandering van het klimaat: op het ene moment steeds heftigere regenbuien en op het andere moment steeds langere en warmere periodes zonder neerslag. Een robuust en duurzaam watersysteem is voor de toekomst van het Groene Hart dus heel belangrijk. In het waterplan besteedt de provincie Zuid-Holland daarom veel aandacht aan afremming van bodemdaling en klimaat- bestendig maken van het watersysteem. Landbouw of natuur? Om het veenweidelandschap te behouden moet door verhoging van het waterpeil de daling van de bodem worden beperkt. Voor sommige gebieden kan dit niets anders betekenen dan dat de landbouw ten gunste van de natuur moet verdwijnen. Voor andere gebieden blijft land bouw mogelijk, al dan niet in aangepaste vorm. "Ook de PvdA vindt dat de landbouw een belangrijke functie in het Groene Hart heeft. Maar landbouw heeft niet altijd en overal voorrang. Daar zijn niet alle partijen het over eens. Het valt dan ook te bezien of bij de uitvoering van het beleid de hiervoor genoemde politieke eensgezindheid overeind blijft. Aan de PvdA zal het niet liggen." Behoud kwaliteit landschap In de loop van honderden jaren heeft de mens stap voor stap het huidige landschap van het Groene Hart uit water en veenmoerassen gevormd en geschikt gemaakt voor bewoning en landbouw. Dat is goed te zien aan het stelsel van sloten en kanalen, de molens en gemalen, de dijken en kades en de vaak grote verschillen in hoogteligging van het gebied. Om de kwaliteit van het landschap te behouden en om natuur, landbouw en bewoning ook in de toekomst een goede plek te kunnen blijven geven, voeren de waterschappen zorg vuldig waterbeheer. Dat werk van de water schappen wordt wel steeds lastiger.

Hart van Holland | 2009 | | pagina 22