fietsklaar.nl JAN BRINKMAN TOEKOMSTIG GEMEENTESECRETARIS ZUIDPLAS POLITIECHEF WIL MINDER ADMINISTRATIEVE ROMPSLOMP HALT SPIJBELAFDOENING NU IN HELE REGIO JAARWISSELING REGIO HOLLANDS MIDDEN RUSTIGER DAN VOORGAANDE JAREN deHaij van der Wende advocaten Thuis in de regio. ZUIDPLAS Dé mobiele fietsenmaker Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 7 januari 2009 Regio - De colleges van de gemeenten Moordrecht, Nieuwerkerk aan den IJssel en Zevenhuizen-Moerkapelle hebben mr. ing. Jan Brinkman benoemd als projectleider in dienst van de drie gemeenten. Hij neemt het komende jaar de taken over van extern projectleider fusie A. van Berkel. Per 1 januari 2010 zal hij, na benoeming door het nieuwe col lege van b en w, leiding geven aan de fusiegemeente Zuidpias. Brinkman is momenteel werk zaam als zelfstandig ondernemer. Tot 2008 was hij gemeentesecre taris van de gemeente Vlaardin- gen. Vanaf 1995 als gemeentese cretaris/directeur bestuursdienst en vanaf 2003 als algemeen direc teur/gemeentesecretaris. Daar voor was hij in dezelfde gemeente directeur milieu. Naast de functie van gemeentese cretaris vervulde hij als secretaris een coördinerende rol in de Veilig heidsregio Rotterdam-Rijnmond en was lid van de veiligheiddirec tie van de regio. De heer Brink man begon zijn loopbaan bij het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité (KNLC). Daar bekleedde hij diverse functies. Regio-Vier uur voor het afhandelen van een aanhouding voor rijden on der invloed is veel te lang, vindt korpschef Stikvoort van Politie Hollands Midden. "In de tijd dat een agent administratie afhandelt, kan hij dus niet de straat op." Stikvoort pleit voor een versobering van de verplichte wettelijke administratieve handelingen die een agent moet verrichten. Stikvoort: "Voor de afhandeling van relatief eenvoudige aanhou dingen zoals rijden onder invloed zijn agenten vaak lang bezig. Ik doe daarom een oproep om te on derzoeken welke administratieve handelingen kunnen worden af geschaft." Politie Hollands Midden zal in 2009 in ieder geval hiermee starten. "Dit doen we enerzijds door een organisatorische veran dering en anderzijds door het in zetten van slimme technologieën zoals spraaksoftware.", aldus Stik voort. Pluk ze Afgezien van de tijdrovende admi nistratieve rompslomp, was 2008 een succesvol jaar voor de Politie Midden Holland. De zware crimi naliteit is zowel strafrechtelijk als financieel aangepakt. In totaal werd in het afgelopen jaar beslag gelegd op ruim tien miljoen euro, diverse huizen, auto's en luxegoe deren. Doel van de aanpak is het ontnemen van financieel gewin uit criminele activiteiten, de zoge naamde 'pluk ze' methode. Hier voor heeft Politie Hollands Midden in 2008 onder meer een convenant gesloten met verzekeraars om ge gevens uit te wisselen om na het strafrechtelijke proces de geleden schade te vorderen van daders. Terugdringen vermogensdelicten Het terugdringen van vermogens delicten zoals auto-inbraken, fiet sendiefstal en woninginbraken blijft een belangrijk aandachts punt voor Politie Hollands Midden. Door een versterkte informatiepo sitie kon een groter aantal wonin ginbrekers worden aangehouden dan in 2007: 186 in 2007 tegen 205 in 2008. Het aantal woninginbra ken bleef in 2008 stabiel ten op zichte van 2007: 2.569 in 2008 te gen 2.531 in 2007. Het aantal auto inbraken deze daalde net als voor gaande jaren flink. In 2008 werd er 18 procent minder auto inbraken genoteerd: van 6.053 in 2007 naar 4.950 in 2008. Meer diefstal en roofovervallen In 2008 waren er meer verkeers doden te betreuren: 26 tegen 24 in 2007. Er is geen duidelijke aan wijzing waarom het aantal is ge stegen. Diverse oorzaken lagen aan de ongevallen ten grondslag. Het aantal vernielingen daalde in 2008 fors van 14.329 in 2007 naar Regio - Beginnende spijbelaars en laatkomers uit de gemeenten in Midden-Holland en Rijnstreek ko men vanaf januari 2009 sneller in aanmerking voor een Halt-afdoe ning. Zo moet voorkomen worden dat het spijbelen en te laat komen erger wordt en jongeren geen startkwalificatie halen. Op 8 janu ari ondertekenen alle zestien ge meenten van Midden-Holland en Rijnstreek daartoe een convenant met Halt Hollands Midden Haag landen en het Openbaar Minis terie. Bij licht verzuim en te laat komen stuurt de leerplichtamb tenaar de jongere voortaan naar Halt voor een werk- en leerstraf van maximaal 14 uur. Het is de eerste maal dat een ge hele regio zich aansluit bij het Halt spijbelproject. Gemiste kans Een gemiste les is een gemiste kans. Jongeren die spijbelen of re gelmatig te laat komen, lopen een groter risico het onderwijs zonder diploma te verlaten. En jongeren zonder diploma hebben minder kansen op de arbeidsmarkt. Zij lopen een grotere kans om in de criminaliteit te komen. Veel crimi nele jongeren kennen een voor geschiedenis van schoolverzuim. Direct aanpakken Met de lik-op-stuk aanpak wordt het zogenaamd beginnend schoolverzuim in een vroeg sta dium teruggedrongen. Voorheen kon een spijbelaar pas als verdach te gehoord worden bij absentie van drie of meer dagen. Met de ondertekening van dit convenant kan zelfs de beginnende spijbe laar van de leerplichtambtenaar een proces-verbaal krijgen en doorgestuurd worden naar Halt. Als de spijbelaar of laatkomer bij Halt de zaak goed afrondt, seponeert de leerplichtambte naar het proces-verbaal, zodat er geen strafvervolging plaatsvindt. Houdt de jongere zich niet aan de afspraken, dan stuurt de leer plichtambtenaar het proces-ver- baal naar de officier van justitie. De jongere loopt dan het risico voor de kantonrechter te komen. En dit kan vervelende gevolgen hebben. Uitbreiding samenwerking De samenwerking met het Open baar Ministerie, Halt en gemeen ten is in 2004 gestart met een proef in Den Haag. Deze proef periode in Den Haag verliep zo succesvol dat het OM ook andere gemeenten in het arrondissement heeft gevraagd bij deze nieuwe werkwijze aan te sluiten. In januari 2008 is het project in gevoerd in Gouda en Moordrecht en vanaf september 2008 in Al phen aan den Rijn, Rijnwoude en Nieuwkoop. Vanaf januari 2009 doet de hele regio mee. Het Openbaar Ministerie is, van wege het succes, voornemens het project in september 2009 lande lijk in te voeren. Regio - De Politie Hollands Midden is op woensdag 31 december relatief vroeg in de avond met veel mankracht aanwezig geweest in de bekende risicogebieden. Deze aanpak lijkt succesvol te zijn geweest. De politie kon snel de-escalerend optreden bij beginnende opstootjes en brand stichtingen. In totaal verrichtte de politie 130 arrestaties, vooral voor lichtere vergrijpen zoals het in bezit hebben van illegaal vuurwerk en vernielingen. Het was rustiger dan voorgaande jaren en metnieuwe aanpak heeft de politie grote wanordelijkheden kunnen voorkómen. 13.260 in 2008. Een mogelijke oor zaak van de daling ligt in de pro fessionele informatiehuishouding, waarbij een belangrijke rol is weg gelegd voor wijkagenten. In 2008 steeg het aantal diefstal len van (brom-)fietsen (van 5.759 in 2007 naar 6.537 in 2008). Het aantal aanhoudingen van helers/ dieven van (brom-)fietsen steeg echter ook, met 20 procent: van 199 in 2007 naar 239 in 2008. Deze intensieve aanpak is begin 2008 gestart in Leiden en gedurende het jaar uitgerold over de rest van de regio. De pakkans van fietsen dieven en -helers wordt door deze aanpak vele malen vergroot. Evenals vorig jaar steeg ook dit jaar het aantal roofovervallen, van 46 in 2007 naar 66 in 2008. Politie Hollands Midden probeert door interregionale samenwerking en slimme inzetstrategieën een ken tering te doen plaatsvinden. Dit heeft in 2008 in ieder geval gere sulteerd in een forse stijging in het aanhouden van verdachten van roofovervallen, van dertig in 2007 naar 55 in 2008. In het kader van burgertevreden heid is 87 procent van de aangevers teruggebeld om hen te informeren over het verloop van hun aangifte. Politie Hollands Midden heeft in 2008 ook diverse klantenpanels georganiseerd om haar lokale dienstverlening te verbeteren. ME De Mobiele eenheid moest één keer optreden. Dit was in Moerka- pelle waar jeugd wilde voorkomen dat het gedoogde vreugdevuur volgens afspraak om 3.00 uur werd geblust. De jeugd bleef brandjes stichten en bekogelde hulpver leners met diverse voorwerpen waaronder vuurwerk. Na een kor te charge keerde de rust terug. De politie verrichtte acht aanhoudin gen. Geweld tegen hulpverleners In de regio bleef geweld tegen hulpverleners beperkt tot twee za ken. In Leiden werden brandweer lieden beschoten met vuurwerk en met een Romeinse kaars. Hiervoor verrichtte de politie een arrestatie. Ook verrichtte de politie arresta ties voor het gooien van vuurwerk naar agenten. Branden De Regionale Brandweer van Hol lands Midden noteerde deze jaar wisseling een halvering van het aantal meldingen van branden. Ook de intensiteit van de branden was minder: het ging veelal om kleinere branden. Tijdens de jaarwisseling is door de hulpverlenende instanties en gemeentelijke instellingen inten sief samengewerkt. Hierdoor kon doeltreffend en gelijktijdig van uit diverse disciplines opgetreden worden. Dit droeg bij tot het fees telijke verloop van de jaarwisse ling. De politie Hollands Midden is in middels gestart met de opsporing van vernielers en geweldplegers die nog niet zijn aangehouden. Een team van 15 rechercheurs werkt hieraan. Zij maken gebruik van de beelden van (vaste en mo biele) camera's die zijn ingezet om verdachten uit de anonimiteit te halen. Schade zal als het kan op de daders worden verhaald. Nieuwerkerk aan den IJssel In Nieuwerkerk aan den IJssel wer den vier verdachten aangehouden voor openbare dronkenschap, vijf voor het afsteken van illegaal vuur werk en vijf voor belediging van agenten. Verder werden bekeurin gen geschreven voor wildplassen. De aanhouding van een man die eerder in de week politiewerk had belemmerd, veroorzaakte dusda nige commotie dat de politie om standers herhaaldelijk moest ma nen te vertrekken. Op de Ringvaartlaan werden drie aanhoudingen verricht nadat er een persoon door passanten ge schopt was en met een voorwerp was belaagd. De politie heeft het voorval in onderzoek. Moordrecht In het dorp heerste een goede sfeer. De politie die te voet surveil leerde behoefde niet op te treden. Wel telde de politie een aantal ver nielingen waarvan de politie denkt de meeste daders te kennen. Het onderzoek loopt. Het gaat hierbij om de vernielingen van een ruit van een woning aan de Kerklaan, ruiten van vier bushokjes aan het Land voor Water en de Juliana- straat, een autolamp en het op de weg gooien van de inhoud van een kliko. Zevenhuizen De politie noteerde meerdere brandstapels. Twee er van werden door de brandweer geblust. Deze lagen op de openbare weg. Om verdere schade te voorkomen werd ingegrepen. De brandweer liet we ten dat zij bij het blussen van een brandje aan de Dorpsstraat hinder ondervond van het aanwezige pu bliek. Naast een vechtpartij tussen jongeren op het Raadhuishof de den zich verder geen bij de politie bekende incidenten voor. Moerkapelle Rond 3.00 uur maakten een groep van dertig tot veertig jongeren het onmogelijk om op het kruispunt in het dorp een legaal vreugdevuur volgens de daaraan verbonden af spraak te blussen en op te ruimen. De Mobiele eenheid moest er aan te pas komen om dit mogelijk te maken. Op de Dorpsstraat werd een lantaarnpaal vernield. De po litie hield veertien jongeren in het dorp aan. Waddinxveen Er werd een aantal vernielingen gepleegd. Een ruit aan de Wingerd moest het ontgelden. Datzelfde gold voor een bushokje bij de Dreef en bij het NS-station. Barbizonlaan 82 2908 ME Capelle a/d IJssel telefoon 010-2204400 fax 010-2204499 Het juiste adres voor: Reparatie en onderhoud van fietsen, ATB én Race Verkoop nieuwe fietsen - volwassen en kinder In- en verkoop tweedehands fietsen 06-30 72 72 12 www.fiets .nl

Hart van Holland | 2009 | | pagina 3