I "DE REGERING VAN KAGAME BIEDT MENSEN GEEN HOOP" WINNAARS DOKEN IN HET VERLEDEN INFORMATIEAVOND ALPHA INWOHERS MOGEN MEEDENKEN OVER FUSIEKUNSTWERK OPBRENGST STATIEGELDACTIE IERSE MUZIEK VAN KNIJN IN SWANLA 7FVENHUI7^TMQÉRKApELLE Zevenhuizense mogelijk nieuwe president Rwanda TEKENEN EN SCHILDEREN VOOR VOLWASSENEN VERVOLGCURSUS BRIDGE COMPUTERCURSUSSEN IN BIBLIOTHEEK Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 14 januari 2009 Zevenhuizen - De hoop op een vredig en democratisch Rwanda komt misschien wel uit Zevenhuizen. Victoire Ingabire Umuhoza leidt vanuit hier de oppositie tegen president Kagame. In 2010 zal zij met haar partij Forces Démocratiques Unifiées (FDU) deelnemen aan de presidentsver kiezingen. Door Christine de Vos Toen Ingabire Umohoza in 1994 een nicht bezocht in Den haag bra ken in haarthuisland de geweldda digheden tussen Hutu's en Tutsi's uit. In iets meer dan drie maanden werden tussen de 500.000 en een miljoen mensen vermoord. Zij kon niet meer terug naar huis. Het luk te Ingabire Umuhoza haar man en kinderen naar Nederland te laten komen en sindsdien woont het ge zin in Zevenhuizen. In 2000 werd generaal Paul Kagame president van Rwanda. Even leek het erop dat hij Hutu's en Tutsi's kon verenigen. Die hoop vervloog snel, mede doordat de moorde naars van tien, de machthebbers van nu zijn geworden. "De politie ke situatie in mijn land lijkt aan de oppervlakte stabiel", zegt Ingabire Umuhoza, "maar als je dieper kijkt is de haat tussen bevolkingsgroe pen er nog steeds. Kagame heeft de problemen tussen Hutu's en Tutsi's niet echt willen aanpakken, maar simpelweg gezegd: 'en nu zijn we allemaal Rwandezen'. Maar met het afdekken van problemen schieten we niet op." Ingabire Umuhoza verenigde verschillende Rwandese opposi tiepartijen in de FDU. De partij heeft zowel Hutu's als Tutsi's in zijn gelederen. Ingabire Umuhoza: "We moeten toe naar een systeem waarin iedereen vertegenwoor digd is, en waarin iedereen zich veilig voelt. Ons voorstel is een dia loog te voeren op alle niveaus van de samenleving, waarin alle schul digen verantwoording af moeten leggen. Ongeveer zoals door de waarheid- en verzoeningcommis sie in Zuid Afrika, en in Burundi is gedaan. De commissie die nu in Rwanda is geïnstalleerd belem mert de verzoening, doordat de betrokken Tutsi's niet ter verant woording worden geroepen en geen berouw hoeven tonen. Ster- B De roep om terugkeer van Victoire Ingabire Umuhoza wordt in Rwanda steeds sterker. ker nog: de moordenaars van toen zijn de machthebbers van nu. Daar liep ook de voormalig aanklager van het Rwanda-tribunaal Carla del Ponte tegenaan toen ze hen wilde dagvaarden." Binnenkort zal Ingabire Umuhoza zich als kandidaat inschrijven voor de verkiezingen. "Als de verkie zingen eerlijk verlopen, maak ik een grote kans. Mensen, en vooral de jongeren, hebben geen ver trouwen meer in de huidige re gering. Kagame biedt hen geen hoop." Om eerlijke verkiezingen te waarborgen zoekt ze steun bij de grootste donateurs van Rwan da: Nederland, Groot-Brittannië en België. Ook was ze onlangs op bezoek bij Barack Obama. "Ik wil dat de internationale gemeen schap niet alleen op de dag van de verkiezingen waarneemt, maar het hele proces in de aanloop daar naartoe volgt, zodat kandidaten in alle vrijheid en veiligheid cam pagne kunnen voeren en bijeen komsten kunnen houden. Obama heeft al toegezegd dit via de am bassade in Rwanda te zullen doen. Binnenkort spreek ik met minister Verhagen van Buitenlandse Zaken, en hoop op dezelfde steun vanuit de Nederlandse ambassade." Oppositie voeren in Rwanda van uit Zevenhuizen valt niet mee, maar met behulp van Internet ko men Ingabire Umuhoza en de FDU een heel eind. In Europa de VS en in Rwanda zelf komt de partij re gelmatig bijeen. Inschatten hoe gevaarlijk het is om terug te gaan, vindt Ingabire Umuhoza moeilijk, maar haar besluit staat vast. "De roep om mijn terugkeer wordt steeds sterker." Ze weet zich tevens gesteund door haar man en kinde ren. Het zal een hele verandering voor hen zijn, maar ook zij willen terug. Voorlopig is het nog heel hectisch, maar na de verkiezingen kunnen ze komen." Zevenhuizen - Bij bibliotheek De Groene Venen, vestiging Zeven huizen, vond woensdag 6 januari de prijsuitreiking plaats van het project 'Het Verleden van Neder land'. Leerlingen van de basisscho len De Nessevliet en 't Reigerbos hebben meegedaan aan dit pro ject, dat bestond uit het maken van een verhaal of tekening over de smederij in de Dorpsstraat. Marthe Somers, Wenda Sleijpen, Sabien van der Heijden, Lisa Ling, Anouk Heuvel en Arjan van der Sar zijn de winnaars en ontvin gen een oorkonde en een zakje snoep. Hun verhalen en teke ningen komen in een boekje te staan, samen met de verhalen en tekeningen van andere scholen uit het werkgebied van de biblio theek. Zevenhuizen - Kunstenaar Jos Hachmang is door de gemeente uitge kozen om een kunstwerk te maken naar aanleiding van de fusie met Nieuwerkerk en Moordrecht. Op die manier ontstaat een blijvende her innering aan de gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle. Door Elias van der Plicht In de commissievergadering van vorige week woensdag pleitte Arie Biemond (CDA) ervoor om zorg te dragen voor een pro ces dat zou kunnen waarborgen dat het kunstwerk aansprekend is voor de inwoners van de ge meente. Biemond: "Kunstenaars moet je niet teveel voor de voeten lopen, anders is het geen kunst meer. Maar voorkomen moet wor den dat er een kun twerk komt waar de kunstenaar volledig ach ter staat, maar de bevolking niet. De kunstenaar moet alle vrijheid krijgen, maar tegelijkertijd moet er een filter komen, waardoor er een kunstwerk komt dat de mees te mensen mooi vinden." Wethou der Helsloot noemde twee zaken die in zijn ogen als een dergelijk filter zouden kunnen worden ge kenmerkt. Enerzijds wil de kun stenaar via internet een openbare enquête houden over zaken hoe het kunstwerk eruit moet gaan zien. Zo is bijvoorbeeld de vraag of er één kunstwerk komt of drie kunstwerken, één voor elke kern van Zevenhuizen-Moerkapelle. Anderzijds wil de kunstenaar zijn ontwerp in maart aan de raadsle den presenteren. Helsloot: "Hier door zijn we voldoende ingedekt en verzekeren we ons van de komst van een aansprekend kunstwerk." Moerkapelle- Binnenkort wordt er door 'Hart voor Moerkapelle' een Alpha cursus georganiseerd voor iedereen die meer wil weten van het christelijk geloof. Deelname aan de Alpha cursus is gratis. De cursus bestaat uit tien avonden en een deel van een weekend. Er wordt een informatieavond ge houden op maandag 26 januari in 'de huiskamer' van dorpshuis Op Moer, aanvang 20.00 uur. ledereen is welkom. Voor meer informatie: www.hartvoormoerkapelle.nl Moerkapelle - De door de Thuis frontcommissie (TFC) Familie van der Lee op 29 december 2008 gehouden statiegeldactie is een enorm succes gebleken. Ondanks de kou werden door zestien en thousiaste kinderen in Moerka pelle huis aan huis ruim 1600 li- monadeflessen en 850 bierflesjes opgehaald. Samen met ontvangen giften kon een bedrag van 685,- euro bij elkaar worden gebracht. Eind juni zal de actie worden her haald. Knijn met het Multicultimechapercusdrumklavier. Zevenhuizen - In dorpshuis Swan- la vindt op zaterdag 24 januari om 20.15 uur een uniek optreden plaats van de vermaarde 'Iers, Schots en Scheve theatergroep' Knijn plaats. Wegens eerder suc cesvolle optredens komen zij voor de derde keer naar Zevenhuizen. Wat dit optreden vooral bijzonder maakt is het debuut van Knijn's nieuwe, bizarre ritmemachine, het zogenaamde 'Multicultimechaper- cusdrumklavier'. Knijn-lid Gerard Wortel heeft zich als schepper van dit technisch muziekvernuft vooral laten inspireren door 'mateloze' humor: via de 88 toetsen van een pianoklavier worden op mechani sche wijze een 40-tal verschillende percussie- en druminstrumenten en een 2-octaafs metallofoon handmatig aangedreven. De in strumenten die deze muziekma- chine vertegenwoordigen komen uit Latijns-Amerika, Azië, Afrika en Europa. Als muzikaal statement wil Wortel met zijn creatie de wereld verenigen. Kaarten kunnen gere serveerd worden via info@dorps- huis.nl of op 0180-631989. Voor meer informatie: www.knijn/folk.nl. Zevenhuizen - Bij de cursus 'tekenen en schilderen voor volwassenen', onder leiding van docent Piet Kouwenhoven kunnen nieuwe deelnemers geplaatst worden. De cursus bestaat uit tien wekelijkse bijeenkomsten en wordt 's avonds gegeven in twee groepen: dinsdag (vanaf 27 januari) en donderdag (vanaf 22 janiari). Voor meer informatie en aanmelden: 0180 - 631912 of www.dezevenmuzen.nl Zevenhuizen - Bridgeclub Zeven huizen organiseert in samenwer king met bridgedocent Ton Boef een vervolgcursus bridge. Deze cursus sluit naadloos aan op de beginnerscursus en vindt op de woensdagavond plaats in dorps huis Swanla. De cursus bestaat uit 12 lessen, begint op 21 januari en is tevens geschikt als opfriscursus voor mensen die al enkele jaren bridgen. Men kan zich alleen of als paar aanmelden. Voor meer informatie: 0180-390087. Zevenhuizen-Moerkapelle - Bij voldoende belangstelling start met ingang van vrijdag 13 febru ari een nieuwe ronde computer cursussen. De cursussen worden georganiseerd in samenwerking met de gemeente, bestaan uit acht lessen en vinden plaats op de vrijdag. De cursus 'Internet' start op 13 februari van 9.00 tot 10.30 uur en is bestemd voor de begin nende Internetgebruiker. De be ginnerscursus 'kennismaken met de computer' gaat eveneens op deze datum van start maar dan van 10.45 tot 12.15 uur. De cursus over het rekenprogramma 'Excel' is vanaf 13 februari te volgen van 14.45 tot 16.15 uur. Voor meer informatie en aanmel den: www.bibliotheekdegroe- nevenen.nl, 0180-638388 of de folder die af te halen is in de bi bliotheek.

Hart van Holland | 2009 | | pagina 13