ZUIDPLASPLANNEN KUMAATBESTENDIG PARTIJ VOOR DE DIEREN WIL STOPZETTING JACHT IN VERBAND MET WINTERKOU W00NPARTNERS TREKT TWINTIG MILJOEN UIT VOOR ENERGIEBESPARING INLOOPMIDDAG REUMA PATIËNTENVERENIGING Uk m deHaij van derWende advocaten KNAAP ZUIDPLAS- tmum imiwiïii Thuis in de regio. Wij bouwen graag voor U Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 14 januari 2009 pagina 3 Regio-DebouwplannenvoordeZuidplaspolderzijnklimaatbestendig. De kritiek 'bouwen op het laagste punt van Europa is onverstandig', waar over zelfs Kamervragen zijn gesteld, blijkt ongegrond. Dat staat in het onderzoek 'Hotspot Zuidplaspolder'; een second opinion over de kli maatbestendigheid van de plannen. In de Zuidplaspolder werken ge meenten, stadsregio, de Provincie Zuid-Holland en het hoogheem raadschap van Schieland en de Krimpenerwaard aan een nieuwe, duurzame inrichting; er komen tussen 2010 en 2020 ongeveer zevenduizend nieuwe woningen, honderden hectare bedrijfsterrei nen en kassen. Er komt nieuwe in frastructuur, extra natuur, groene verbindingen en ruimte voor wa terberging. De eerder ontwikke lende Interregionale Structuurvisie en het Intergemeentelijk Struc tuurplan en de streekplanherzie ning worden dit jaar vertaald in nieuwe bestemmingsplannen. Ondertussen liegen de klimaatsce nario's er niet om: de zeespiegel stijgt, het gaat vaker en harder regenen. Kwelwater dringt op sommige plekken door de slappe bodem omhoog en toenemende droogte in de zomer verhoogt het risico van verzilting en zoetwater tekort. 'Hotspot Zuidplaspolder' heeft onderzocht in hoeverre de bestaande plannen tegen de ge volgen van de klimaatveranderin gen zijn opgewassen en komt met een serie aanbevelingen en moge lijke ontwerpen. De Zuidplasplannen zijn klimaat- bestendig, is de belangrijkste con clusie van het onderzoek. Bij de planontwikkeling is uitgegaan van de bodem en het water. Pas daar na is gekeken naar infrastructuur en bebouwing. Deze 'lagenbe- nadering' maakt dat de Zuidplas plannen klimaatbestendig zijn, concluderen de onderzoekers. In het veenachtige, diepe deel in het zuiden van de polder komt meer ruimte voor water en natuur, wo ningbouw en glas zijn daar ge pland waar het logisch is; op klei en kreekruggen. Het beeld dat door de klimaatver anderingen dijkdoorbraken drei gen en de polder als een badkuip volloopt, wordt door het onder zoek rechtgezet. De kans op over stromingen neemt door de kli maatveranderingen niet toe, luidt de conclusie. De stormvloedkering bij Krimpen aan den IJssel en de Maeslantkering bieden voldoende veiligheid. In de planontwikkeling is bovendien rekening gehouden met overstromingsrisico's. Op de meest kwetsbare gebieden, in het veenachtige en lagergelegen zuiden, is geen woningbouw ge pland. Mocht de Hollandse IJssel- dijk onverhoopt doorbreken zal een deel van het veenweidege- bied in het midden van de polder maximaal 1,5 meter stijgen, becij feren de onderzoekers. Waterrobuuste woonwijk Betrek daarnaast klimaatbesten- dige, vernieuwende maatregelen in de verdere uitwerking van de plannen, luidt het advies. Het on derzoek komt met vijf voorbeeld projecten; één voor elk van de vijf deelgebieden van de Zuidplaspol der. Deze bieden mogelijke oplos singen voor een verdere klimaat- bestendige inrichting, zoals een verhoogde aanleg van een verleg de N219. Door het gebied met de verhoogde weg te 'compartimen teren' kan de veiligheid van de ge plande nieuwbouwwijk Nieuwer- kerk Noord worden vergroot. Er zijn daar 1800 woningen gepland, die dicht bij de Hollandse IJsseldijk liggen, op venige ondergrond. De ontwerpers zien er kansen voor een waterrijk woonmilieu en de toepassing van vernieuwende ma nieren om de grond bouwrijp te maken. Voor de aanleg van 250 nieuwe woningen in Moordrecht zien de ontwerpers kansen om met water- robuust bouwen een internatio nale primeur te behalen. Met het '1,3 meterplan' houdt iedereen de voeten droog, mocht de Hollandse IJsseldijk doorbereken. Een water- robuuste woonwijk is er mogelijk, met huizen op palen, op miniter- pen en mogelijk met drijvende woningen. In het voorbeeldproject 'Bouwen met Kraakhelder Water' komen ontwerpers met oplossingen om te bouwen in de Rode Waterpa rel, het middendeel van de polder, met veel water van hoge kwaliteit en een slappe bodem. Het con cept 'Kraakhelder Water' clustert woningen langs de ruggengraat van het gebied; de bestaande kreekruggen. Woningen liggen op kolommen met verhoogd peil en tuinen drijven op het veen. Het bestaande watergrid vormt het uitgangspunt voor 'Waterrijk Wo nen', waar woningen in lijnen lig gen langs verbrede sloten. Op de zandige bodem zien de ontwer pers kansen voor statige landgoe deren op de kreekrug zelf. Internationale proeftuin "Het onderzoek deelt mooie com plimenten uit", concludeert Hans Koud, maar wel klimaatbestendig. Oosters, dijkgraaf van het be trokken hoogheemraadschap van Schieland en de Krimpenerwaard. "De Zuidplaspolder kan dienen als proeftuin voor heel Nederland. Hoe gaan we om met laaggelegen polders in het licht van de klimaat verandering en de toenemende ruimtelijke druk in het westen van het land? De inrichting van de pol der biedt een voorproefje op de toekomst. De Zuidplaspolder laat zien hoe we deze gebieden duur zaam en klimaatbestendig kun nen inrichten." Dat is geen reden om nu achterover te gaan leunen, benadrukt de dijkgraaf. "Het is belangrijk dat wetenschappelijk kennis zijn weg blijft vinden naar de toekomstige ontwerpen en uit voering." Regio De fractievoorzitter van de Partij voor de Dieren Zuid-Holland, Carla van Viegen, heeft er bij de verantwoordelijke gedeputeerde Evert- se van de provincie Zuid-Holland op aangedrongen de jacht op alle in het wild levende dieren stop te zetten en de jacht niet snel te hervatten, omdat deze dieren volgens haar enige tijd nodig hebben om te kunnen herstellen van de extreme weersomstandigheden. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben sinds 10 ja nuari tot nader order alleen de jacht op watervogels, zoals eenden, grauwe ganzen, kol- ganzen, smienten, knobbelzwa nen en meerkoeten stopgezet. De Flora- en faunawet verbiedt uitdrukkelijk het jagen op die ren die als gevolg van weersom standigheden in uitgeputte toe stand verkeren, maar het sein tot stopzetten van jacht berust bij Gedeputeerde Staten van de pro vincie. Jagers stoppen vaak niet uit eigen beweging, zelfs niet op uitgeputte en op drift geraakte dieren, maar moeten daartoe via regelgeving worden gedwongen. Het verzoek betreft niet alleen de voor de wet bejaagbare dieren zo als konijnen, wilde eenden, fazan ten en houtduiven, maar ook de diersoorten waarop mag worden gejaagd in het kader van populatie- beheer en schadebestrijding zoals onder andere: hazen, vossen, wil de zwijnen, damherten en reeën. De Partij voor de Dieren acht een algeheel jachtverbod noodzakelijk tot enkele weken na de vorstperio de, totdat dieren weer volledig ge bruik kunnen maken van hun voed selbronnen, en de overige dieren hun voedsel weer kunnen berei ken wanneer de sneeuw verdwe nen is en de vorst uit de grond is. Het schieten op dieren verontrust volgens Statenlid Carla van Vie gen niet alleen die diersoorten waarop de jager het oog heeft, maar treft ook andere kwetsbare diersoorten die in de winterperi ode al hun krachten moeten beste den om het schaarse beschikbare voedsel te zoeken. "Juist in deze koude periode is het belangrijk dat ze geen energie verspillen." Ook de Faunabescherming heeft een brandbrief aan Gedeputeerde Staten van alle provincies gestuurd met het dringende verzoek de jacht op alle bejaagbare dieren on middellijk op te schorten wegens extreme kou en sneeuw. Regio - Woningcorporatie Woonpartners Midden-Holland wil de ko mende jaren ruim twintig miljoen euro extra investeren in energiebe sparende maatregelen. Dat heeft directeur-bestuurder René Mascini van Woonpartners bekend gemaakt in zijn nieuwjaarstoespraak. In 2009 en 2010 gaat het om een bedrag van ruim 5 miljoen euro. Uitgangspunt is dat de energie besparende maatregelen tot la gere woonlasten voor de huur ders leiden. Daarnaast moeten de maatregelen bijdragen aan minder C02 uitstoot en minder gebruik van fossiele brandstof fen. Dit houdt in dat de huren van de aangepaste woningen mogen stijgen, maar dat de to tale woonlasten van de bewoners zullen dalen. Woonpartners heeft de afge lopen paar jaar al fors geïnves teerd in extra energiebesparen de maatregelen. Zo is in diverse complexen reeds isolerend glas aangebracht in woonkamers en keukens en zijn gewone ketels vervangen door hoogrendement ketels. Gouda/Regio - In het patiënten servicebureau van het Groene Hart Ziekenhuis (Jozeflocatie) wordt woensdag 28 januari van 14.00 tot 15.30 uur een inloopmiddag ge houden van de reumapatiënten vereniging Gouda en omstreken. Aanwezig zijn ervaren lotgeno ten, die kunnen adviseren over de aanpak van problemen rond reuma, waaronder artrose. Een afspraak maken is niet nodig en er zijn geen kosten aan verbonden. Voor meer informatie 0182.523980 of www.gouda.reumapv.nl. Reuma is de naam voor diverse aandoeningen van het bewe gingsapparaat, de gewrichten en spieren, die gepaard gaan met ontstekingen, pijn en vermoeid heid. Bekende vormen zijn artro se, reumatoide artritis en de ziek te van Bechterew. In totaal zijn er meer dan 120 soorten reuma. Een op de vijf Nederlanders heeft een vorm van reuma. Reuma be perkt hen niet alleen lichamelijk doen, maar ook hun sociale en werkzame leven. Barbizonlaan 82 2908 ME Capelle a/d IJssel telefoon 010-2204400 fax 010-2204499 MODUUIWONINCEN www.knaapmoduulwoningen.nl (010) 222 10 00

Hart van Holland | 2009 | | pagina 3