OuÖe tijden Menen... LEERLINGEN BUIGEN ZICH OVER VRAAGSTUK MENS GODDELIJK GENIETEN BIJ HERA WINKELCENTRUM REIGERHOF ONDERNEEMT VEILIG 'êiJÊié Mipi iwérkerk/moordrecht VERHALENGROEP VOOR OPTREDEN ALLEGRAKWARTET JU. ?t\ SENIOREN GEZOCHT: GRAPPIG JONG TALENT MET LEF dus klik snel naar: www.hartvanholland-online.nl Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 28 januari 2009 pagina 25 De Moordrechtse Elly van Gelderen gaat voor Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel" en "Leven en werken rond IJssel en Lek", waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steen plaatsen en touwbanen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvissers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. Door Elly van Gelderen Él De familie van Tilburg: Maria staat derde van links. Mevrouw Maria N. van Tilburg, geboren 1924, vertelt: "In de Moordrechtse polder ben ik opgegroeid in een boerderij aan de toen nog stille en landelijke Middelweg 10. Waar af en toe een paard en wagen reed, nu dendert het verkeer onafgebroken langs. De boerderij wordt momenteel bewoond door mijn schoonzus en zoon die er een boomkwekerij heeft. Mijn ouders hadden tien kinde ren waarvan ik de jongste was, (nog drie zijn er in leven). Als ieder een thuis was met aanhang zaten we met twintig mensen gezellig aan de maaltijd. Nieuwerkerk aan den IJssel - In de Batavier gaat op donderdag 19 februari een verhalengroep voor senioren van start. Onder begeleiding van vrijwil ligers komen de deelnemers tot groepsgesprekken over vooraf afgesproken thema's. De verhalengroep wordt speciaal voor senioren georganiseerd en zal op iedere derde donderdag middag van de maand gehouden worden van 14.30 - 15.30 uur. Deelname kost 1,50 per bijeen komst. Voor meer informatie: Mattanja van Oudenaarden: 0180-548 116, of Anja van Dijk: 010 - 442 08 00. Reeuwijk - Bij Jongerencentrum Loose End is woensdag 21 janua ri een theatersportproject met de naam 'Lef' van start gegaan waar jongeren les krijgen van ervaren theatersporters en strijden voor de winst bij de theatersportfina les. Wat is theatersport? Wie op tv de Lama's wel eens heeft gezien weet dat theater sport een vorm is van improvisa tietoneel waarbij twee teams het tegen elkaar opnemen om het respect van de jury en het strenge publiek te winnen. Het publiek is er dus niet alleen om vermaakt te weden; zij bepaalt tevens wat er gespeeld wordt en laat vervol gens duidelijk weten wat ze er van vindt! Alles watje van moe de* s hebt geleerd mag je tijdens het spelen overboord gooien! Neem vooral veel risico's, niet na denken, gewoon doen en vooral niet plannen. Klinkt je dit als mu ziek in de oren, grijp dan je kans. Teksten uit je hoofd leren hoort in de theatersport niet thuis. Het gaat om het leren improviseren en dat wordt om de twee weken getraind in Loose End. Tijdens de cursus worden technieken en methodes op speelse wijze geoe fend wat vaak tot hilarische mo menten leidt. De cursus is gratis en vindt plaats op de woensdag van 19.30 tot 21.00 uur. Toneeler varing is niet nodig. Aanmelden ka;, op 06-12839280. Voor meer informatie: www.loo- se-end.nl onder de rubriek Y.L.E. Het Winkelcentrum De Reigerhof ls het eerste winkelcentrum in de fusiegemeenten die dit Keurmerk haar bezit heeft. Dit Keurmerk 9eeft niet aan dat het al helemaal Perfect gesteld is met de veilig heid, maar juist dat alle partners He handen ineen slaan om er met elkaar voor te zorgen dat het vei- Moordrecht - Het Allegrakwartet, volgens Stephan Metz, oprichter en directeur van de Nederlandse Strijkkwartet Academie, 'één van de twee meest belovende jonge kwartetten van Nederland', ver zorgt op zaterdag 31 januari om 20.00 uur een optreden in de Raad zaal aan het Westeinde 1. De afge lopen twee jaar heeft het kwartet onder meer meegewerkt aan het openingsconcert van de serie In ternationale Strijkkwartetten in het Concertgebouw te Amsterdam en ook voor het komende jaar zijn ze uitgenodigd mee te werken. Tijdens het optreden zijn werken te horen van Mendelssohn, Ravel, Sjostakovitsj en Borodin. Voor meer informatie: www.Allegrakwartet.nl. Moordrecht - De Prismagroep, een aantal begaafde en zeer intelligen te leerlingen van de school met de bijbel, de Rank, heeft afgelopen maandag kunnen luisteren naar een referaat van de heer A. Da- Capelle aan den IJssel - Hera, ooit de machtigste vrouw van het go denrijk én getrouwd met niemand minder dan oppergod Zeus. Ze werd aanbeden, gevreesd en be wonderd. Totdat het Griekse rijk ineen stortte en niemand meer wist wie ze was... Dit amusante muziektheater is vrijdag 30 ja nuari te zien in het Isala Theater. Vera Mann speelt de rol van Hera. Deze musicalster en winnaar van drie Johnny Kraaijkamp Muscial Awards schittert, samen met Arjan liger wordt. In winkelcentrum De Reigerhof zijn nu ruim een jaar alle partijen vertegenwoordigd in dit samen werkingsverband. De gemeente, brandweer, politie, de winkeliers vereniging, de beheerder Fazan- tenbos, Hoofdbedrijfschap detail handel en een aantal ondernemers Het Allegrakwartet treedt op in Moordrecht. vidse over het thema 'de mens'. Na afloop hiervan gingen de kinderen aan de slag met deelthema's als 'mysteries van de mensheid', 'Le onardo da Vinei', 'ruimtevaart' en de 'dna-problematiek'. Ederveen, in de musical die bewijst dat Nederland helemaal geen dure buitenlandse producties nodig heeft. Wij Nederlanders maken ze zelfs minstens zo goed! Hera, de goddelijke musical - vrij dag 30 januari - 20.15 uur Grote Zaal - 28,- euro, pashouders 25,70 euro. Het Isala Theater is te vinden aan het Stadsplein 5. Voor meer infor matie en reserveren: 010-458 6400 of www.isalatheater.nl werken nu samen. Aan de hand van een plan van aanpak wordt een gemeenschappelijk doel nage streefd waarbij de veiligheid wordt verbeterd voor zowel ondernemers als bezoekers van De Reigerhof. Bedrijventerreinen en winkelge bieden komen voor certificatie in aanmerking als zij een aantal structurele maatregelen op het ge bied van veiligheid treffen. Samen werking tussen organisaties staat hierbij centraal. Met maatregelen zoals inbraak-, overval- en brand beveiliging zorgt het KVO voor een veiliger en prettiger werkom geving. Bier en Moordrechts roem Mijn vader Jan was schuin tegen over ons opgegroeid in de boer derij 'Werkendam', waar Jo Kool woont. Mijn moeder Jaantje Hogen- doorn woonde in een boerderij midden in het dorp achter het snoepwinkeltje van Jacob Ver boom langs de Wetering waar mijn opa altijd vaarde met de schouw met melkbussen. Zij verhuisden naar Gouderak, in hun huis kwam het kwekersgezin Bier, dat de planten 'Moordrechts roem' kweekte. De straat waar eens hun kassen stonden heet nu 'Tuin van Bier'. Als we bij mijn grootouders logeerden mochten we voor twaalf centen een pond olienoten kopen die we pelden en aten. Kwade haan We kerkten bij de Evangelisatie bij dominee Asmus, in een zaaltje boven de smederij van Schakel, later gingen we niet meer. Op school kregen we les van mees ter Zonruiter en Van Maren. Spe len deden we nooit in het dorp, maar thuis. Vliegers werden zelf gemaakt, we zwommen in een uitgebaggerde sloot, maakten tenten van oude zakken en 's winters schaatsten we. Alle kinderen hadden een taak, vijftien koeien melken, wat ik later ook deed, vijftig varkens mesten, hooien, alle werkzaam heden werden met de hand ge daan. Melkbussen van veertig liter moesten versjouwd worden naar de weg. Mijn taak was on der andere om 's avonds onze eenden naar binnen te halen die zwommen tussen de weilanden in de sloten waar ik met de pols stok over sprong. Het kostte wel moeite om de wegzwemmende eenden met de stok naar hun hok te jagen. Wij bakten hun ei eren en in het voorjaar lieten we meestal de eendeneieren door de vele kippen die we hadden, uitbroeden, zij waren trouwer. Als de eendenkuikens iets groter werden gingen ze op zoek naar water en liep de kip er achter aan en stond beteuterd te kijken als ze wegzwommen, misschien voelde zij zich wel bedot! Bovendien hadden we vijf kal koenen, de haan had het altijd op mij voorzien, was jaloers als ik naar zijn vrouwtjes keek, dan kwam hij oeleboelend op mij af. Boodschappen werden door le veranciers aan huis gebracht. Dorpswinkeliers kwamen met textiel, stoffen en kleding in een koffer of bakfiets, ook negotie mannen met kleine spulletjes. We hadden veel aanloop van familie, vooral in de zomer, zij vonden het op de boerderij wel leuk. Ons enige uitje was een familie bezoek en een keer naar de die rentuin. Mijn broers kozen een technisch beroep, twee er van werkten op Schiphol. Boerenbloed Mijn zussen en broers verlieten geleidelijk aan het ouderlijk huis zodat ik als jongste het boerderij- werk met vader en moeder deed tot mijn 23ste jaar. Ik haalde 's avonds het middenstandsdiplo ma, en kreeg een administratieve baan bij een groot bouwbedrijf 'Muijs en de Winter' in Rotter dam waar ik tot mijn pensioen werkte. Iedere dag ging ik met de fiets, totdat ik op kamers ging wonen en een auto kocht. Daarna huurde ik een apparte mentje op het Noordereiland met prachtig uitzicht op de Maas. Een hoogtepunt in mijn leven was in 1987, een rondreis door China met broer Gerrit, een vol komen andere wereld. Nooit kwam ik tot een trouwdag maar alle jaren bracht ik de weekeinde door op de boerderij want het boerenbloed bleef door mijn aderen stromen." De Prismagroep van de Rank met links de heer A. Davidse en rechts meester A. Ruygrok. Nieuwerkerk aan den IJssel - Burgemeester André Bonthuis, Politie, Brandweer en winkelcentrum De Reigerhof gaan alles op alles zetten om van de Reigerhof een prettig en veilig winkelcentrum te maken. Op "januari om 15.30 uur ondertekenen zij op 'het pleintje' het samen- werkingsconvenant Tijdens deze feestelijke gebeurtenis wordt ook de «lok cadeau gedaan door de gemeente ter gelegenheid van het 25-jarig Bestaan van het winkelcentrum, onthuld.

Hart van Holland | 2009 | | pagina 25