KLIKKEN MON GEMEENSCHAP KOESTERT IDENTITEIT WERVELKOLOM IN BIBLIOTHEEK POPPENTHEATER EN PEUTERBUS UITWISSELING FLUITLEERLINGEN MUZIEKSCHOOL KERKDIENSTEN ZONDAG 8 FEBRUARI POLITIE BERICHTEN nieuwerkerk BOEKENMARKT REIGERHOF dus klik snel naar: vwvw.hartvanholland-online.nl SPINNENDE VROUWEN BIJ PASSAGE EHBO BIJ KINDEREN UNICEFCAMPAGNE BRENGT 7500 EURO OP pagina 22 Nieuwerkerk aan den IJssel Herv.Gem. Oude Kerk 9.30 uur ds. H.C. Marchand en 18.5 uur ds. J.C. Breugem. Herv.Gem. Nieuwe Kerk 9.30 uur ds. G. Lustig en 17.00 uur thema- dienst. Prot.Gem. Ontmoetingscentrum 9.30 uur mw.ds. M. Verschoor. Prot.Gem. De Bron 10.00 uur ds. G.J. Robbemond. Kwadraad Algemeen Maatschappijk Werk. Inloop- en telefonisch spreek uur: Oranjepad 2, Nieuwerkerk aan den IJssel. Elke maandag tot en met donderdag tussen 09.00 en 10.00 uur. Telefoonnummer: 0900-1202150 (lokaal tarief) of 0182-594710. Zie ook info@stich- tingkwadraad.nl en www.stich- tingkwadraad.nl. Wie buiten kantoren dringend hulp nodig heeft van het maatschappelijk werk, kan terecht bij de Bereik baarheid Buiten Kantooruren (BBK) op 0182-594935. Man door het lint Nieuwerkerk aan den IJssel - Een 54 jarige man uit Nieuwerkerk aan den IJssel moet vandaag voor de rechter-commissaris ver schijnen. De man wordt verdacht van het beledigen, bedreigen en verzet tegen agenten en het vernielen van interieur van een politieauto. Dit gebeurde vrij dag 30 januari rond 16.40 uur op de Prins Alexanderlaan. De man was het er niet mee eens dat hij door een agent werd aangespro ken op het in zijn auto niet dra gen van een veiligheidsgordel en ontstak in woede. Agenten werden beledigd en bedreigd, bij zijn aanhouding verzette hij zich en tijdens het vervoer naar het politiebureau trapte hij een agent op zijn hand en brak por tierhendels van de politie auto af. De agent liep een gekneusde hand en vingers op. Het onder zoek tegen de man loopt. Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 4 februari 2009 Nieuwerkerk aan den IJssel - De afgelopen twee jaar is in Nederland een groep Birmese vluchtelingen opgevangen. Via Thaise vluchtelingen kampen zijn zij naar Nederland gekomen. Nieuwerkerk heeft 29 vluch telingen opgenomen. Deze behoren tot de Mon gemeenschap. Ooit de vroegste bewoners van Zuidoost Azië, nu een etnische minderheid in Birma. Elk jaar viert de Mon gemeenschap een jubileumfeest om te her denken dat zij in het verleden in een eigen koninkrijk verbleven. Zater dag 7 februari wordt in het Ontmoetingscentrum in de Bospolderstraat dit jubileumfeest gehouden, "ledereen die is geïnteresseerd is welkom", zegt Tin Hlaing, een van de bestuursleden van de Mon organisatie in Nederland. Door Natasha Qualm In 572 na Christus stichtten de Mons het Hansawadi koninkrijk in Bago. Tot de elfde eeuw bestond het koninkrijk maar in 1043 werd het Mon koninkrijk overvallen door de Birmaanse koning Anawratha. Tot twee maal toe lukte het de Mons hun onafhankelijkheid terug te winnen, maar in 1757 viel het ko ninkrijk voor de laatste maal. Zelfs nadat Birma onder de regels door de Engelsen werd gekoloniseerd bleven de Mons onder de macht van de Birmezen. De Mons hadden, samen met andere minderheden in het land, een belangrijke rol in het verzet tegen de Engelse overheer sing. Na de onafhankelijkheid van Birma in 1947, verbrak de Birmese regering haar belofte aan de etni sche groepen tot een vorm van on afhankelijkheid. Opeenvolgende Birmese regimes onderdrukten de etnische minderheden op verschil lende manieren. Zij trachtten de etnische minderheden systema tisch tot Birmezen te maken door het leren van de eigen taal en lite ratuur officieel te verbieden. Deze situatie escaleerde na de opstand in 1988. Voortdurende onderdruk king door de Birmese regering dreef duizenden Mons en andere etnische groepen naar naburige landen en sommigen van hen wer den vluchtelingen in andere vluch telingenkampen. Vluchtelingen Tin Hlaing was een van de vluchte lingen die naar Thailand vluchtte. "We zijn door de jungle naar Thai land gevlucht. We hadden rijst mee en een pan. In de jungle kook ten en sliepen we. Na ongeveer vier dagen kwamen we in Thailand aan." Daar werden ze opgenomen in een vluchtelingenkamp van het UNHCR. Twee jaar lang woonde Tin Hlaing daar. In maart 2007 vertrok hij met zijn vrouw en kinderen en nog 120 andere vluchtelingen naar Nederland. "We waren heel geluk kig toen we in Nederland aankwa men, maar wel bezorgd over vrien den en familie die achterbleven." Hlaing verbleef vier maanden met zijn gezin in een asielzoekerscen trum in Amersfoort. In juli 2007 kwam de familie naar Nieuwer kerk. "Ik vind het hier heel prettig wonen. Alles ligt hier dicht bij el kaar, het winkelcentrum, de dok ter. Dat is heel fijn. Ook mag ik hier studeren." Identiteit Tin Hlaing zou graag weer terug willen naar zijn land, maar hij ver trouwt de mensen van de regering niet en is bang weer problemen te krijgen. "Als er een goede re gering was zou niemand vluch ten, zo'n mooi land is het." Maar de hele levensituatie is slecht. "Er zijn problemen met alles. Als je op het veld wil gaan werken moet je De heer Hlaing met zijn vrouw en een zoon, de andere twee kinderen lagen te slapen. eerst toestemming vragen aan de soldaten. Als je te laat komt op het veld dan wordt je door de soldaten geslagen," vertelt Hlaing. "Je hebt niet de vrijheid om naar school te gaan en je eigen taal te leren." Volgens rapporten van Amnesty International regeert de militaire junta, de State Peace en Deve lopment Council (SPDC) met har de hand. In Birma, wat ooit het Gouden Land werd genoemd, komen mishandeling en marte ling, vergaande beperking van de vrijheid van meningsuiting, poli tieke en willekeurige detenties, buitengerechtelijke executies en dwangarbeid veelvuldig voor. De SPDC weigert nog altijd samen te werken met mensenrechtenorga nisaties en ook het Internationale Comité van het Rode Kruis krijgt nog altijd geen toestemming om de gevangenissen te bezoeken. De erkenning van rechten van minder heden door het Birmese regiem is minimaal. Zo mogen de mensen van de Mon gemeenschap niet hun eigen taal leren. Tin Hlaing: Veel Mon kinderen begrijpen niet meer wie ze zijn. Onze identiteit dreigt hiermee verloren te gaan. Ook de National Mon Day kan in Birma niet gehouden worden. "De Birmese regering is bang om de macht te verliezen. Om grip te houden is het jubileumfeest daarom in Birma verboden." In an dere landen kan het jubileumeest wel gevierd worden. Zo ook hier in Nederland. Zaterdag wordt het jubileumfeest gevierd in het Ont moetingscentrum. Tussen 11.00 tot 16.00 uur worden er culturele dansen getoond. Daarnaast wordt er een presentatie gegeven over de Mon gemeenschap door een Boeddhistische monnik uit Birma. Tijdens het jubileumfeest in het Ontmoetingscentrum wil de Mon gemeenschap inwoners uit Nieu werkerk en daarbuiten kennis la ten maken met hun cultuur. Nieuwerkerk aan den IJssel - De boekenweek, van woensdag 11 tot en met zaterdag 21 maart, wordt aangegrepen om, inmiddels voor de vierde keer op rij, een boeken markt te organiseren in winkelcen trum De Reigerhof. Op zaterdag 14 maart zullen er van 9.30 tot 16.30 uur in de gangen van het winkel centrum diverse kramen te vinden zijn. ledereen, maar bij voorkeur particulieren, kunnen een kraam tegen een geringe vergoeding hu ren. Er mogen uitsluitend boeken worden aangeboden. De verwach ting is dat deze opzet ertoe zal leiden dat een grote variëteit aan gebruikte boeken, zowel voor kin deren als voor volwassenen, tegen aantrekkelijke prijzen zal worden aangeboden. Veel standhouders zullen de dagopbrengst doneren aan een goed doel. Voor meer in formatie en voor het reserveren van een kraam: 0180-314818. MAG! Nieuwerkerk aan den IJssel - De Wervelkolom, de Nederlandse vereniging van Rugpatiënten, ver zorgt op dinsdag 10 februari van 14.00 tot 15.30 uur een inloop spreekuur in de openbare biblio theek aan het Raadhuisplein. Het doel van deze vereniging is de individuele én gemeenschappe lijke belangen van rugpatiënten te behartigen en hen, waar mogelijk, een houvast te bieden om 'over eind' te blijven. Dit doet zij onder meer door het geven van voorlich ting en informatie. De vereniging werkt samen met andere organi saties en maakt deel uit van koe pelorganisaties voor onder andere het uitoefenen van politieke druk. De vereniging is aangesloten bij de Chronisch Zieken en Gehandi captenraad Raad Nederland (CG- raad). Ze neemt tevens deel aan de Nederlandse Patiënten Consu menten Federatie (NPCF) en het Platform Pijn en Pijnbestrijding (PPP). Nieuwerkerk aan den IJssel - In het Hervormd Kerkelijk Centrum aan de J.A. Beyerinkstraat vindt op donderdag 12 februari om 19.45 uur een avond plaats van de christelijk-maatschappelijke vrou wenbeweging Passage. Na het afhandelen van een aantal zaken van 'huishoudelijke aard' tijdens de jaarvergadering zal mevrouw Jetty Middelkoop vervolgens, gestoken in klederdracht en op klompen, uitleg geven over het spinnen van niet alleen schapen wol, maar ook van de vacht van allerlei andere dieren. Deur open om 19.30 uur. Voor vervoer kan men contact opnemen op 0180- 312664. Nieuwerkerk aan den IJssel - Bij Zorgiseenkeuze.nl aan het Raad huisplein 5 gaat vandaag, woens dag 4 februari, een EHBO-training van start voor Eerste Hulp aan Kinderen. Omdat professionele hulp soms niet snel ter plaatse is. Nieuwerkerk aan den IJssel - In de laatste maanden van 2008 kon men in de winkelcentra Dorrestein en Reigerhof bij de kraam van Uni cef kerstkaarten en dergelijke aan schaffen. De opbrengst van 7.500 euro komt ten goede aan het na jaarsproject van Unicef met als the ma 'Schoon water voor elk kind'. Met de totale opbrengst van deze landelijke campagne zal Unicef proberen de kindersterfte naar beneden te brengen, door onder meer het slaan van waterpom pen en de bouw van latrines, bij voorkeur in samenwerking met de plaatselijke bevolking. Zij kun nen daarna blijven profiteren van schoon water en leren te zorgen voor hun 'eigen' pomp. is het van belang voor ouders om te weten hoe zij moeten hande len als hun kind iets overkomt. De cursisten leren zoal over levensred dend handelen bij verstikking en verdrinking en krijgen een reani- matietraining. Voor meer informa tie en aanmelden: 0180-310180 of info@zorgiseenkeuze.nl. Nieuwerkerk aan den IJssel - Jonge dwarsfluitleerlingen van Annema- rie van de Sijde van de Stichting Nieuwerkerkse Muziekschool na men zaterdag 24 januari deel aan een uitwisseling tussen diverse muziekscholen die gehouden werd in de muziekschool 'Scho len in de Kunst' in Soest. Er werd gerepeteerd op een aantal vooraf ingestudeerde muziekstuk ken. Tussendoor werden diverse andere activiteiten gehouden en werd er gezamenlijk gegeten. De dag is afgesloten met een concert je voor ouders en andere belang stellenden. Nieuwerkerk aan den IJssel - In het kader van de Nationale Voorlees dagen die plaatsvonden van 21 tot en met 31 januari vinden er de ko mende tijd nog enige activiteiten plaats. Kinderen van kinderspeel zalen en -dagverblijven kunnen op 4, 6 en 9 februari een bezoekje brengen aan de peuterbus van de bibliotheek die naar de kinderen toekomt. In de bus zal worden voor gelezen uit het boek 'Anton kan to veren'. Voor woensdag 11 februari staat om 14.30 en om 16.00 uur een optreden van poppentheater Dub bele Jan op het programma met de voorstelling 'De Toverhoed'. Kaar ten hiervoor zijn verkrijgbaar aar de balie van de bibliotheek en kos ten in de voorverkoop 2,- euro. Op de dag zelf betaalt men 3,- euro. Cadeautje voor nieuwe leden Kinderen in de leeftijd van drie tot en met zes jaar die de komende tijo als lid van de bibliotheek worde ingeschreven ontvangen, zolanü de voorraad strekt, een vinger poppetje. Het lidmaatschap v0° kinderen tot 13 jaar is gratis Er alleen 3,50 euro inschrijfgeld ver schuldigd.

Hart van Holland | 2009 | | pagina 22