W^TERsTöf OQ pr°vincie Holland Zuid Wat is er te doen? I Schone bussen zijn duurzaam Cultureel erfgoed in de spotlights Energie: meer dan een opdracht Energie uit warmte en wind AAAAAAAAJk A A AAA i 4AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAi Kunstgebouw ABN Amro World Tennis Tournament Valentijnstocht Kunst- en Antieksalon Primavera Dierenmummies pagina 36 Hart van Holland Dé krant voor de Zuidpias 4 februari 2009 Februari 2009 Zicht oü Zuid-Holland Provincie Zuid-Holland, afdeling Communicatie, Postbus 90602, 2509 LP Den Haag, telefoon: 070 441 66 22, e-mail: zuidholland@pzh.nl De Ontdekking: cultuur educatie voor het primair onderwijs. Dit jaar doen vijftien scholen uit twaalf gemeenten mee. www.kunstgebouw.nl/deontdekking Topbezetting in prestigieus tennistoernooi. 9 t/m 15 februari 2009, Ahoy, Rotterdam. www.abnamrowtt.nl Romantische tocht bij zons ondergang met de fluisterboot Halve Maen. Reserveren verplicht. 14 februari 2009, Biesboschcentrum, Dordrecht, www.hollandsebiesbosch.nl Ut De provincie Zuid-Holland is gestart met een programma 'Schone bussen' om de luchtkwaliteit en leefbaarheid te verbeteren. Vooral daar waar bussen door woonwijken of stadscentra rijden, wil de provincie zorgen voor zo min mogelijk geluids- en stankoverlast. De bussen, die nu in opdracht van de provincie rijden, voldoen al aan de strengste Europese normen voor luchtkwaliteit. Maar het kan beter, vindt de provincie. Het programma 'Schone bussen' is een uitwerking van de afspraak in het coalitieakkoord om ook in het openbaar vervoer duur zaamheid meer vorm te geven. Diverse mogelijkheden Onderdeel van het programma was de pilot met een hybride waterstof bus. Afgelopen oktober en november reed in de regio's Duin- en Bollen streek, Leiden, Rijnstreek en Midden-Holland een bus op waterstof. Geen uitstoot van CO2 en door de elektrische aandrijving erg stil. Daarnaast gaan in diezelfde regio in het voorjaar van 2009 vier hybride dieselbussen rijden. Deze bussen kunnen deels elektrisch rijden op energie die opgewekt wordt bij het remmen en optrekken. Verder onderzoekt de provincie de mogelijkheid om in Dordrecht bussen op biogas te laten rijden. Gas dat door vergisting van rioolslib uit de waterzuiveringsinstallatie of van GFT-afval vrijkomt, wordt de brandstof voor de bussen in Dordrecht en omgeving. Dit gas is nu nog onderdeel van het afval, maar wordt in de toekomst dus een brandstof. Naar ver wachting zullen in 2011 de eerste bussen in Dordrecht op biogas rijden. Deelnemers uit binnen- en buitenland tonen u hun nieuwe collectie; o.a. antiek, schilde rijen, sculpturen, glas, zilver, juwelen, kaarten en Japanse prenten. 24 februari 2009, Rotterdam, www.salonprimavera.nl Tentoonstelling voor jong en oud over dieren en mummificeren in het oude Egypte. T/m zondag 1 maart 2009, Rijksmuseum van Oudheden, Leiden. www.dierenmummies.nl Wilt u meer weten over onderwerpen in deze advertentie, kijk dan op www.zuid-holland.nl/zichtopzuid-holland Een eeuwenoud fort Fort Wierickerschans (1673) ligt aan de Limesroute. Het is een knoop punt langs de Oude Rijn en de Hollandse Waterlinie. Pas in 1997 verloor het fort zijn militaire status. Het fort moet dé uitvalsbasis worden om het Groene Hart te verkennen. Er is al veel gedaan. Zo legde de gemeente Bodegraven een parkeerterrein aan. En investeerde de Stichting Fort Wierickerschans Groep in een plankieren toegangsbrug. Bovendien is de historische hoofdpoort van het fort gerestaureerd, evenals de Oostelijke Poterne. De provincie stelde het geld daarvoor beschikbaar. Voor de restauratie van de andere monumentale gebouwen is inmiddels ook subsidie toegezegd. Achter het fort liggen de weilanden die vroeger in oorlogstijd onder water werden gezet. Door ruimtelijke inrichtingsprojecten af te stemmen op de Limes kan de provincie voorkomen dat (de kennis van) archeologisch erfgoed verloren gaat. Bovendien krijgen bewoners van nu hiermee een indruk van het verleden van hun omgeving. De noodzaak van duurzame energie is gestoeld op drie motieven: vermindering van de afhankelijkheid van instabiele/onbetrouwbare landen (o.a. Rusland, Midden-Oosten, Vene zuela), vervanging van schaarser wordende fossiele brandstoffen (zoals olie en gas), maar zeker ook de noodzakelijke overgang naar duurzame energiebronnen. Aan het woord is Henk van Dieren, SGP-lid van de Statenfractie ChristenUnie/SGP in Provinciale Staten. Ook de provincie Zuid-Holland moet hiervoor actief beleid voeren. In de allereerste plaats omdat wij vanuit ons rentmeesterschap verant woord met de aarde om moeten gaan. Daarbij komt dat het gebruik van fossiele brandstoffen een slechte invloed heeft op de luchtkwaliteit. Duurzame energiebronnen zijn bijvoorbeeld windenergie (bij voorkeur grootschalig op zee en kleinschalig op gebouwen), biogas en bio massa, maar zeker ook koude-warmteopslag en aardwarmte. Wellicht het meest toekomst gericht en dus duurzaam is zonne-energie! Voorbeeldfunctie De provincie kan als organisatie het goede voor beeld geven door zowel in te zetten op vermin dering van gebruik als op vervanging door duurzame energie in gebouwen, voertuigen en openbare verlichting. Ook hoeft de nacht niet gelijk aan de dag te staan: op meer plaatsen donker. De provincie zal zich verder als regio nale overheid moeten richten op het bevor deren van uitwisseling van kennis en ervaring, het stimuleren van innovatie door onderzoek en beleidsbeïnvloeding. Juist bij projecten die onder regie van de provincie vallen. Investeren in duurzame energie, misschien juist nu. Als inwoner kunnen ook wij zelf wat doen. Het beste alternatief is en blijft nog steeds: energiebesparing. Daaraan kan iedere inwoner zeker een bijdrage leveren, vandaag al. De bestaande energiebronnen raken snel op. Daarom moeten we slimmer gebruik maken van onze energie. In 2020 willen we voor Zuid- Holland twintig procent minder CO2 uitstoten. Om dat te bereiken gaan we twintig procent energie besparen. Daarnaast moet twintig procent 'duurzaam'worden. Aardwarmte Een slimme manier van energie besparen, is beter gebruik maken van bestaande energie. In Zuid-Holland is 'aardwarmte' goed aan te boren. Hoe kunnen we warm water dat op twee kilometer diepte zit, gebruiken voor verwar ming? In de glastuinbouw van Bleiswijk wordt dit al toegepast. Een project voor aardwarmte in woningen in Den Haag staat op stapel. Deze natuurlijke warmtebron is op twee manieren 'duurzaam': het water geeft warmte af en gaat daarna in een gesloten systeem terug de diepte in om daar weer op te warmen voor hergebruik. Restwarmte Bij het opwekken van elektriciteit en bij groot- gebruik in de industrie, komt veel warmte vrij. De provincie ondersteunt projecten om deze 'restwarmte' te benutten voor stadsverwarming en glastuinbouw. De combinatie met warmte- opslag in de bodem is een volgend project. Net zoals duurzame warmte voor de Zuid- plaspolder of warmtewinning uit zeewater. Wind waait gratis Elektriciteit uit olie, gas of kolen draagt natuur lijk bij aan het broeikaseffect. En windenergie is duurzaam. Op dit moment leveren windmo lens in Zuid-Holland 245 MegaWatt. Dat moet uitgroeien tot 350 MegaWatt. Dan kunnen 250.000 huishoudens in Zuid-Holland worden voorzien van duurzame windenergie. Meer weten over de verschillende initiatieven en manieren waarop de provincie Zuid-Holland wil bijdragen aan slimmere en duurzame ener gie? Kijk op onze website! Het Romeinse Rijk De Limes is de oude Romeinse rijksgrens en het grootste archeologische monument van ons land. De grens loopt in Zuid-Holland van het legen darische Brittenburg in de zee bij Katwijk tot Nieuwerbrug tegen de Utrechtse grens. In Europa eindigt de grens in de Zwarte Zee. Langs de Limes is niet alleen onze huidige infrastructuur gevormd, maar ook onze cultuur en taal, ons schrift, onze gebruiken en technieken. De provincie bouwt dit jaar een Romeinse brug en markeert het land schap met kunstobjecten. Op deze manier wordt de aandacht gevestigd op de Limes en Fort Wierickerschans die centraal staan in het themajaar van het cultureel erfgoed. Fort Wierickerschans Zuidzijde 132, Bodegraven 'Christenunie

Hart van Holland | 2009 | | pagina 36