OOK WOONPARTNERS WERKT AAN ENERGIEZUINIGHEID W/tNAWA OP VAKANTIEBEURS LONT HOUDT KOSTEN GRONDAANKOOP BINNEN DE PERKEN DANSAVOND ANNE FRANK-CENTRUM K«aRTAvOND GOUWE RIJDERS KERKDIENSTEN ZONDAG 8 FEBRUARI BOEKENMARKT HANDWERKCAFÉ Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 4 februari 2009 pagina 7 wé Door Niels Raas I Waddinxveen - Sinds 1 januari 1 2008 moeten huurhuizen verplicht I eenenergielabel hebben. Dit geldt voor alle eigenaren van huurhui zen, dus ook voor een woning bouwcorporatie als Woonpartners. Op 28 januari reikte wethouder Wiebrand Dijksterhuis het eerste energielabel voor een huis van Woonpartners uit aan mevrouw Cohen, wonend aan de Wingerd. Het energielabel kent de energie klassen Atot en metG. Het huis van Cohen valt in klasse C en is daar mee gemiddeld energiezuinig. Na mens Woonpartners gaf adjunct directeur Willem van den Berge een korte uitleg aan de genodig den. Volgens van den Berge is het label in de eerste plaats belangrijk voormensen die op zoek zijn naar een huurwoning. Zij kunnen dan zien hoe energiezuinig het huis is dat zij willen huren. Het is volgens van den Berge ook belangrijk voor Woonpartners om te kijken hoe zijhun huizen uitrusten. Mede om zo een bijdrage te leveren aan het terugdringen van C02. Dit is een proces dat voor Woonpartners on geveer tien jaar gaat duren. Van den Berge: "Wij gaan hier onge veer 20 miljoen euro onrendabel aan besteden. De bewoners hoe ven het bedrag aan verbeterin gen niet rechtstreeks te betalen, hetzai terug te vinden zijn in een lichte verhoging van de huur." Wethouder Dijksterhuis gaf de rol I van de gemeente kleur door uit te leggen dat juist de gemeente j een belangrijke schakel is tussen de regelgeving van het rijk en de burgers. De ambities van de ge meente liggen volgens Dijkster huis hoog. Met name de Triangel Energielabel C voor de woning aan de Wingerd: gemiddeld energiezuinig. en het Centrum zullen zeer ener giezuinig worden gebouwd. Ook de windmolens getuigen volgens Dijksterhuis van het besef dat de toekomst energiezuinig moet zijn. De nieuwe woningen zullen stan daard in de zeer zuinige energie klasse A worden opgeleverd. De bestaande woningen zijn echter een probleem. De gemeente her schrijft daarom haar energiebe leid. Het rijk heeft daarvoor sub sidie ter beschikking gesteld. De wethouder denkt een flinke slag te kunnen maken, ook bij gemeente lijke gebouwen. "Voor bestaande bouw hebben we iedereen nodig, inclusief de woningbouwcorpora ties. Ik verwacht bij de bestaande woningen een hogere besparings winst te behalen. Uiteindelijk kun nen we een enorme slag maken bij het terugdingen van C02 in de gemeente, ongeveer 20 procent in tien jaar." Een groot aantal raadsleden was aanwezig, waaronder Diana Wind- rich van WeWa. "Ik vind het eigen lijk een beetje tegenvallen. Ik had gedacht dat we rondgeleid zouden worden door de woning om alle milieu aanpassingen te aanschou wen, maar het label is niet meer dan het vaststellen van de huidige situatie." Volgens van den Berge heeft een klasse C woning niet di rect aanpassingen nodig. Hij noem de wel de Apollowijk, waar veel woningen in de G klasse verkeren. Hier moet volgens Woonpartners veel aangepast worden. Van den Berge: "Iedere woning heeft op basis van een aantal gegevens een schatting over in welke klasse deze zich bevindt. Bij de meting wordt met 151 meetpunten bepaald in welke klasse deze zich daadwer kelijk bevindt. Sommige woningen blijken uiteindelijk zelfs zuiniger te zijn dan op basis van de prognose werd aangenomen." \hUri,. .-r..i+nrnio rnmmiccio \/an ^tirhtinfi \/nnk nrnani^pprt Waddinxveen De Culturele Commissie van Stichting Vonk organiseert voor vrijdag 13 februari een dansavond in het Anne Frank-centrum. De nadruk ligt op ballroomdansen; in de pauzes kunnen linedancers zich uitleven op countrymuziek. ledereen is welkom vanaf 19.30uur, de mu ziek start om 20.00 uur, de toegang bedraagt 5,- euro. Voor meer infor matie: 0182-631932. Waddinxveen-Autoclub de Gouwe uur, inschrijven vanaf 19.30 uur. Er Rijders houdt donderdag 5 februari worden vier ronden gespeeld. Ook een klaverjasavond in eetcafé Zinne niet-leden zijn welkom. Voor meer aan de Nesse 20. Aanvang 20.00 informatie: 06-23671549. Utrecht/Waddinxveen - De jaar beurshallen in Utrecht waren van )3 tot en met 18 januari gehuld in vakantiesferen. In twaalf hallen was de hele wereld vertegenwoor digd; de Waddinxveense stichting Wanawa was erbij. Wanawa richt zich op onderwijs, gezondheidszorg en armoedebe strijding in Kenia door het creëren van werkgelegenheidsprojecten. Mensen in Kenia ondersteunen bij het verbeteren van hun eigen 'eefomstandigheden. Dat is het boel van onze stichting Wanawa", 2e9t oprichter Jane Sijl. Op het Wereldhulpplein was de dichting te vinden met producten en informatie van Wanawa. Kleur rijke tassen, schorten, sjaals, jurkjes en riemen, in Kenia vervaardigd, sierden de stand. Naast de stand stond een bord met een ontelbaar aantal Afrikaanse kinderhoofdjes erop afgebeeld. De bedoeling was het exacte aantal hoofdjes te raden; voor de winaar was er een navigatietelefoon. Me nig bezoeker waagde een gokje en steunden daarmee de stichting. De opbrengsten van de vakantie beurs gaan naar het project van Rukia Suleiman in Kenia die Wa nawa ondersteunt met het opzet ten van een naaiatelier. Voor meer informatie: www.wanawa.nl Waddinxveen - Wethouder Dirk Lont werkt hard aan het op orde bren gen en actueel houden van het grondbeleid. De nota Grondbeleid is geactualiseerd, zodat deze voldoet aan de nieuwe wet Ruimtelijke Or dening. De nota moet aangeven wanneer een stuk grond via de WVG verkregen moet worden, via minnelijke verwerving of onteigend moet worden. En wat de wethouder doen moet als de kosten onverhoopt toch de pan uit rijzen. en moet een duidelijk beeld geven van de risico's. Lont: "De nota moet aangeven wanneer een stuk grond via de WVG verkregen moet wor den, via minnelijke verwerving of onteigend moet worden. Centraal is de vraag hoe je het geld voor de grond uitgeeft. Wil je bijvoorbeeld voor een stuk grond dezelfde prijs betalen als daar in plaats van een aanvankelijk gepland bedrijf in eens een school op komt." Door Niels Raas In 2004 heeft de raad de nota Grondbeleid vastgesteld volgens wethouder Lont moet de nota ge actualiseerd worden omdat deze gewoon elke vier jaar herzien moet worden. Daarnaast is er sinds 2008 ook een nieuwe wet Ruimtelijk Ordening die de gemeente meer bevoegdheden geeft in kostenver haal. Dit betekent dat de gemeen te meer te zeggen heeft over het verhalen van de kosten van grond exploitatie van een gebied over de verschillende eigenaren in het gebied. Onder deze kosten vallen onder andere het bouwrijp maken van de grond en het aanlegen van wegen naar het gebied. Wvg of onteigening? Dit betekent overigens niet dat de gemeente alle grond in een project- gebied in haar bezit wil hebben. De nieuwe nota gaat volgens wethou der Lont over de rol die wordt toe gekend aan de grond bij ruimtelijke ontwikkelingen. De nota stelt vast wat de gemeente te zeggen heeft Waddinxveen Ontmoetingskerk Groensvoor- de 9.30 uur ds. H.G. van Viegen (jeugddienst). Immanuelkerk 10.00 uur ds. Tj. De Boer. RankCoenecoopcollege 10.00 uur ds. M. Zandbergen (doopdienst) en 18.30 uur ds. Z. de Graaf. Ger.Kerk 8.45 en 10.30 uur en 16.30 uur ds. E. Brink (in alle diensten Heilig Avondmaal). MEDISCHE WEEKENDDIENST Voor spoedeisende huisart senhulp buiten kantooruren (17.00-8.00 uur, weekenden/ feestdagen): HuisArtsenPost Midden-Holland (HAP MH) en Dienst Apotheek Midden-Hol land (DAM), (Groene Hart Zie kenhuis) locatie Bleuland aan de voorzijde van het ziekenhuis bij Spoedeisende Hulp, Gouda, 0182-322488. Diabeteslijn (033) 463 05 66 info@dvn.nl, voor alle vragen over diabetes (24 uur per dag, 's nachts alleen in geval van nood) Groene Hart Ziekenhuis: Bleu landlocatie: Bleulandweg 10, 2803 HH Gouda, (0182) 505050. Postadres: Postbus 1098, 2800 BB Gouda. Jozeflocatie: Jan van Beaumontstraat. Voor informatie over wachttijden, opname, afde lingen etc.: www.ghz.nl Kosten binnen de perken Voor het geval het dan toch mis gaat, heeft de gemeente een aan tal beleidsregels opgesteld om de raad te informeren over extreme kostenoverschrijdingen. Lont: "Ik moet dan uit een hele zee van feiten uitzoeken wat ik rappor teer aan de raad. Als een voorbe reidingskrediet nu overschreden dreigt te worden, zal dat gerap porteerd worden aan de raad." Er is volgens de wethouder een afsprakenstelsel met beleidsregels opgesteld inzake het informeren van de raad bij grote financiële af wijkingen. Politie onderzoekt mishandeling Waddinxveen - De politie doet onderzoek naar de mishande ling van een 44 jarige man uit Montfoort en een 23 jarige man uit Leiden. Tijdens een carna valsfeest in een sporthal aan de Zuidplaslaan zijn de twee gesla gen en geschopt door vermoe delijk twee mannen. De precieze aanleiding daarvoor wordt on derzocht. De Montfoorter en Leidenaar bezochten het Groene Hartziekenhuis voor onderzoek en het behandelen van hun ver wondingen. Waddinxveen - De Hervormde Ge meente houdt zaterdag 7 februari een boekenmarkt in de Bethelkerk aan de Bilderdijklaan 1. ledereen is welkom van 10.00 tot 14.00 uur. Waddinxveen - In buurtcentrum de Boog is in november vorig jaar het handwerkcafé van start ge gaan. Het is een particulier initi atief en wordt mogelijk gemaakt door buurtcentrum De Boog en Brede School Noord. Het is het der de handwerkcafé in Nederland. De bedoeling is dat vrouwen komen handwerken, elkaar ontmoeten, eikaars werk bekijken en inspira tie op doen. Er wordt geen cursus gegeven, ledereen is welkom en je kunt je eigen handwerkje mee nemen en gaan wanneer je wilt. Aan deelname zijn geen kosten verbonden. Voor meer informatie: 0182-631932. Het handwerkcafé is iedere tweede donderdag van de maand geopend van 13.15 tot 15.15 uur. Belangstellenden zijn welkom op donderdag 12 februari, 12 maart en 9 april, vooraf aanmel den is niet nodig.

Hart van Holland | 2009 | | pagina 7