KLIKKEN AFFAIRE HEEMSKERK: ALLEEN MAAR VERLIEZERS UNA VOCE PARTICOLARE IN MUSICALLAND GiERTRUDE VERWEIJ PRESENTEERT DEBUUTROMAN EEN LOSSE LIP IN DE MOND VOL dus klik snel naar: vvvvw.hartvanholland-online.nl Lions-voorjaarsconcert 17 april pagina 15 Zevenhuizen - Een debat met alleen maar verliezers, dat was de conclu sie van vele betrokkenen na afloop van de extra raadsvergadering naar aanleiding van de kwestie Heemskerk. Tot diep in de nacht werd gedis cussieerd over de vraag wie wat te verwijten viel. Door Elias van der Plicht Er werd dinsdag 10 maart een ex tra raadsvergadering belegd naar aanleiding van de commotie die ontstaan is rondom de opheffing van de Wvg (Wet voorkeursrecht gemeenten) op percelen van raads lid Theo Heemskerk. In 2004 werd de Wvg gevestigd op het grondge bied van Heemskerk en zijn buren. De Wvg is bedoeld om gemeenten een betere uitgangspositie te ver schaffen op de grondmarkt, waar door bij verkoop van de grond de percelen eerst aan de gemeente te koop moeten worden aange boden. Voor de eigenaren bete kent dit doorgaans dat een minder goede prijs voor de grond wordt gekregen. Heemskerk en vele van zijn buren tekenden daarom be- zwaar aan. De rechtbank stelde alleen Heems kerk in het gelijk. De Wvg werd van zijn percelen gehaald doordat tussen de processtukken een brief zat, het zogenaamde A13-stuk, die was opgemaakt door een ambte naar van de gemeente en waarin werd aangegeven dat de Wvg niet langer rustte op het grondgebied van Heemskerk. In maart 2008 be gon het college te beseffen dat er vreemde dingen gebeurd waren en werd naar de gang van zaken een onderzoek ingesteld. Heems kerk werd verweten niet integer te hebben gehandeld. In december heeft Heemskerk 8,5 hectare van zijn grond verkocht voor een prijs die hij niet zou hebben gekregen als de Wvg nog op de percelen zou hebben gerust. De coalitie partijen zegden eind februari het vertrouwen in coalitiegenoot CDA op, doordat de partij geen afstand nam van Heemskerk. Begin maart zette het CDA Heemskerk alsnog uit de fractie. Tijdens de raadsver gadering werd meer duidelijk over de affaire. Slapen De vergadering begon met een uiteenzetting van de heer Suyver, advocaat van Heemskerk. Suy ver onderstreepte dat Heemskerk niet betrokken is geweest bij het opstellen van de A13-brief. Ver volgens kreeg Heemskerk zelf de gelegenheid zijn visie op de zaak te geven. Hij meende dat er con clusies zijn getrokken zonder dat hij zelf in staat was gesteld zich te verdedigen. Daarnaast verweet hij het college te hebben zitten slapen, omdat hij op verschillende momenten heeft aangegeven een kopie van de A13-brief te hebben ontvangen, maar daarop geen reactie heeft gekregen. Dick Bac (SGP) vroeg Heemskerk hoe het kon dat hij in januari 2007 de A13- brief ontving en hiervan pas op 17 juli van dat jaar melding maakte. Heemskerk antwoordde dat het in het voorjaar razend druk is op zijn bedrijf en dat de brief samen met andere stukken is blijven liggen. Bovendien verklaarde Heemskerk weinig kennis te hebben van de Wvg. Ruud de Gooijer reageerde verrast: "In de brief van 17 juli maant u het college de Wvg uit het kadaster te schrappen, terwijl u nu aangeeft geen kennis van de Wvg te hebben." Zijn collega Bac viel hem bij: "Ik sla hier steil van achterover. U bent jarenlang bezig geweest met de Wvg." Gedraai Ook burgemeester Fijen had een andere visie op de zaak. Fijen gaf aan dat Heemskerk na de uitspraak van de rechter in oktober 2007 on middellijk met een kort geding dreigde als de Wvg niet uit het ka daster zou worden geschrapt. Dit zou betekenen dat Heemskerk om andere dan de door hem aange geven reden melding maakte van het A13-stuk. Fijen vond het niet terecht dat Heemskerk zijn beklag deed dat hij niet gehoord was: "Ik heb meerdere keren met Heems kerk gesproken, dus het is niet juist dat er geen hoor en wederhoor heeft plaatsgevonden." Verschillende raadsleden verweten het CDA gedraai. Ze wilden weten hoe het kon dat het CDA eind fe bruari een persbericht liet uitgaan waarin werd aangekondigd dat het CDA achter Heemskerk stond, terwijl op 2 maart Heemskerk als nog uit de fractie werd gezet. Frac tievoorzitter van het CDA Chiel van der Kooij verklaarde dat zijn partij meer gegevens nodig had om tot een goede afweging te komen en dat op grond van gesprekken met Heemskerk het CDA genoodzaakt was tot deze daad over te gaan. De overige raadsleden wilden weten welke feiten tijdens de gesprekken met Heemskerk boven tafel waren gekomen. Aanvankelijk wilde Van der Kooij hier niet op ingaan, maar Ginus Aalderink (VVD) drong er op aan hier meer inzicht in te ver schaffen: "Wij willen weten hoe betrouwbaar het overgebleven smaldeel van het CDA is. Daarom moeten wij inzicht krijgen wat er zich heeft afgespeeld." Hierop ging Van der Kooij overstag. Hij gaf aan dat Heemskerk om de fei ten had heen gedraaid en bij het stellen van een cruciale vraag was weggelopen. Van der Kooij had inmiddels de hulp van het CDA- Eerste Kamerlid Klein Breteler in geroepen, maar Heemskerk kwam niet opdagen bij een gesprek met hem en de fractie, waarop de maat vol was en Heemskerk uit de frac tie werd gezet. Heemskerk verde digde zich door te stellen dat hij was weggelopen, omdat hem te kennen was gegeven dat hij voor zijn vertrek moesttekenen. Heems kerk meende dat hij onterecht uit de fractie is gezet en blijft daarom als eenmansfractie in de raad zit ten. Tegenover het Hart van Hol land liet hij weten dat het laatste woord nog niet gezegd is over zijn royering als lid van de fractie, maar hij wil hier pas in een later stadium verder op ingaan. Fakkel De pijlen werden vervolgens op wethouder Helsloot (CDA) gericht. Het was Helsloot te snel gegaan dat de resultaten van het onder zoek begin februari aan de frac tievoorzitters van de raad werden voorgelegd. Helsloot wilde niet doorgaan met het onderzoek naar de integriteit van Heemskerk, om dat hij dacht dat er meer schade aan personen zou worden gedaan, dan dat er recht zou worden ge daan. Bovendien had hij meer tijd nodig om zelf een oordeel te vel len. Door de PvdA en Gemeente belangen werd hem deze houding aangerekend. Ze dienden een mo tie tegen Helsloot in, die echter niet werd aangenomen. De raad verweet het college dat te traag is gehandeld door pas in maart 2008 een onderzoek in te stellen. Claes Oosterhoff (Gemeen tebelangen): "Dat er niet eerder een lampje is gaan branden, gaat er bij mij niet in. Er had op z'n minst een enorme fakkel moeten gaan branden." Fijen gaf toe dat het college het achteraf beter had moeten doen. Aalderink: "In het verleden is afgesproken dat zaken die langs de rechter gaan altijd bij het college langskomen en niet en kel door ambtenaren worden af gedaan. In deze zaak was dat niet het geval en hier moeten maat regelen voor worden genomen. Wethouder Bosman zegde toe hier binnenkort met voorstellen over te zullen komen. Diep in de nacht namen met uit zondering van Heemskerk alle raadsleden een motie aan waarin de handelswijze van Heemskerk werd afgekeurd. Elwin Hagens (PvdA): "Volgens mij liegt u. Het is een schande dat u nog op uw stoel zit." De PvdA had voor de raads vergadering aangekondigd met een motie te zullen komen waar mee een onderzoek zou worden ingesteld waarin betrokkenen on der ede gehoord zouden kunnen worden. Uiteindelijk zag de partij hiervan af doordat een dergelijk onderzoek te lang zou duren. Wel werd en motie van wantrouwen tegen het college ingediend, maar doordat alleen de PvdA, Gemeen tebelangen en Heemskerk instem den, kon de motie op onvoldoende steun rekenen. In de armen gesloten Of de kous hiermee af is, moet nog blijken. Tegenover het Hart van Holland lieten de fractievoorzit ters van de coalitiepartijen weten dat het CDA weer als coalitiepartij in de armen wordt gesloten. Dit betekent niet dat alle kou uit de lucht is. Aalderink: "Er zitten nog pijnpunten. Het CDA heeft een tipje van de sluier opgelicht, maar het moet glashelder worden wat er zich heeft afgespeeld." Boven dien is de vraag wat de gevolgen zijn van de aangifte die het college gedaan heeft tegen de ambtenaar die de A13-brief heeft geschreven. Meepraten over de plaatselijke politiek? www.hartvanholland- online.nl MAG! Een fractie heeft een zetel verloren Maar er werd een nieuwe geboren Dus is alles nu weer pais en vree De nieuwe partij. Wilde Orchidee Harry de Jong Zevenhuizen - Het Lions-Voor- jaarsconcert in de hervormde kerk op 17 april staat in het teken van musicals en musicalsongs. Beston den de vorige zes concerten voor de pauze uit klassieke componis ten en klassieke werken met een luchtiger deel na de pauze, het zevende concert staat geheel in het teken van populaire musical fragmenten. Bariton Skumbuzo is evenals in 2008 de solist tijdens het concert. Het concert begint om 20.00 uur, de kerk is om 19.00 uur open. De entree bedraagt 15,- euro. Skumbuzo wordt ondersteund door Rob van Dijk aan de piano en het Grootkoor Rotterdam. Het geheel staat onder de mu zikale leiding van Etty van der Mei en Nan van Groeningen, die ook solistisch zullen optreden. De opbrengst van het concert komt ten goede aan lokale goede doelen zoals het Hospice IJsselT- huis, EHBO Zevenhuizen-Moer- kapelle en De Zeven Muzen, als mede aan twee internationale projecten zoals de Stichting Zee kinderen en de Stichting Breath. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij reisbureau DeZwa- luw aan de Dorpsstraat in Zeven huizen en bij de Fotoboetiek aan de Dorpsstraat in Moerkapelle. Voor meer informatie: www.lions. nl/zevenhuizen of 0180-631956. Zevenhuizen - In de openbare bi bliotheek presenteerde Geertrude Verweij woensdag 11 maart haar debutroman 'Huis vol Verleden'. Ze vertelde de vele aanwezigen iets over haar ontwikkeling als schrijver en las verschillende passa ges uit het boek voor. Dit maakte de aanwezigen nieuwsgierig, het boek werd vervolgens in groten getale aangeschaft; gesigneerd en wel. Zevenhuizen - In de pub van dorps huis Swanla wordt zondag 22 maart een aflevering opgenomen van de regionale talkshow 'De Mond Vol'. Naast vaste presentator Geert van der Burg heeft tot nu toe een wis selende presentator aan tafel ge zeten: de side-kick. De side-kick kan het gesprek plots een andere wending geven, een snedige op merking maken of een komische reactie kan geven. Hans Sytsema, toneelspeler in hart en nieren, is gevraagd deze rol op zich te ne men in de komende show. "Na vele jaren toneelspelen in Ze venhuizen is deze rol een nieuwe uitdaging voor mij. Iets heel an ders. Ik speel in feite voor het eer ste mijzelf!", aldus Sytsema. Om de vrije rol van de side-kick te stimu leren is de naamgeving veranderd: 'de losse lip'. Het muzikale intermezzo wordt ingevuld door de jonge pianist Stefan Bele. Hij woont in Zeven huizen en heeft inmiddels aan een paar 'appelsapconcerten' van het conservatorium in Rotterdam mee gedaan. Tijdens de show zal pre sentator Geert van der Burg onder andere een Nederlands kampioen uit Moerkapelle interviewen. Jan Dijkshoorn van het Mekka zal lek kere hapjes klaarmaken. Dus wordt de mond letterlijk gevuld bij De Mond Vol. Talkshow: De Mond Vol - zondag 22 maart 12.00-13.15 uur, zaal open 11.30 uur. Kaarten (5,- euro): demondvol@ planet.nl of t0180-631017. Losse lip Sytsema.

Hart van Holland | 2009 | | pagina 15