PVDA RAADSLID HAZEIEBACH BRENGT GEZOEK AAN BASISSCHOOL DE TERP POLITIEK BEKRITISEERT HOUDING GEMEENTE WULPENDAALPROJECT BRUG ORCHIDEEVELD MOGELIJK WEG GOOR JONGERENOVERLAST WD BEZORGD OVER VEILIGHEID SCHOLEN PASSIEZANGAVOND MET LES CHANTRES MUSICAL DANIËL IN ONTMOETINGSCENTRUM \W NIEUWERKERK Door Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 18 maart 2009 Marlonneke Willemsen lijeuwerkerk aan den lissel - Wat I j precies de gemeenteraad en Lat zijn de taken van de bur gmeester? Op deze en andere Ivragen kregen de leerlingen van Igroep acht van basisschool De Iferp maandag 16 maart een ant- I .voord tijdens het bezoek van 1 pvdA raadslid Arjen Hazelebach. Ijegin maart hebben de leerlingen Lafi groep acht van alle Nieuwer- Lrkse basisscholen een bezoek I gebracht aan de Tweede Kamer, jitging over het bestuur van Ne derland, maar hoe wordt de ge beente eigenlijk bestuurd? Lazelebach vroeg de leerlingen of :e wisten wat de gemeenteraad precies doet. "Ze regelen alles wat neen dorp of stad gebeurt" en 'Ze horen bij politieke partijen en I helpen de wethouders." Volgens azelebach waren alle antwoor- I gen goed en hij was onder de in- Idruk wat de leerlingen allemaal Listen. Daarna werd uitgelegd I wat de taak van de burgemeester Las. Een aantal leerlingen dacht Lat hij gekozen was en hierna ontstond de discussie of een ge- I rozen burgemeester eigenlijk Let beter was. Volgens sommige eerlingen zou dit misschien beter zijn, omdat dan de invloed van de Ikoningin minder groot was. "Stel I ;e voor dat er straks een lid van de Koninklijke familie op de troon komt, die raar is, dan zou die ook een rare burgemeester kunnen benoemen." Vrouwelijke burgemeesters Meester Peter had ook een vraag voor Hazelebach. "Maakt het ook uit of de burgemeester een man of een vrouw is?" Hazelebach gaf aan dat dit wel belangrijk is. "Vrouwen zijn net zo geschikt als burgemeester als mannen, maar toch zijn er veel minder vrouwelij ke burgemeesters. Dit komt omdat ze veel minder vaak worden voor gedragen. Dat zou eigenlijk moe ten veranderen, aangezien onge- Nieuwerkerk aan den IJssel - De Nieuwerkerkse politiek is op zijn zachtst gezegd niet blij met de manier waarop de gemeente de bouw van huur woningen aan de Wulpendaal heeft geofferd ten faveure van een ho- gere grondprijs. De oppositie meent dat het laatste woord hierover nog niet is gezegd. Ook wethouder Jan Slagt's eigen VVD staat op betaal bare huisvesting. Onlangs werd bekend dat Vestia zich terugtrok uit woningbouw project Wulpendaal omdat de ge meente en de woningcorporatie Vestia het niet eens werden over a bouw van huurwoningen voor [starters De gemeente zou een te hoge grondprijs eisen. "De gemeente had hier met Ves tia uit moeten komen", reageert woordvoerder volkshuisvesting Ivan GBN Harm Lamberts. "Mijn partij heeft altijd gepleit voor be reikbare huisvesting voor jonge ren en ander starters en is ervan overtuigd dat dat het beste kan worden uitgevoerd door een wo- eingcorporatie. Ik begreep dat op huurwoningen onrendabele Loppen zitten van zeventigdui- tend euro, en ik kan me voostel- itndat Vestia dat teveel vindt. De gemeente moet er meer voor over hebben om de huurwoningen toch te realiseren. Dan maar een lagere grondopbrengst. Het belangrijkste doel moet zijn: volkshuisvesting." De SP afdeling Zuidpias is niet ver tegenwoordigd in de raad, maar dat weerhoudt haar er niet van een duit in het zakje te doen. "le dereen roept dat er een tekort aan starterswoningen is maar nu de ge meente er iets aan kan doen wordt het niet gedaan" zegt voorzitter André Muller. "In deze tijden is het voor starters moeilijker om een hypotheek te krijgen. Koopwonin gen misschien wel het antwoord om het financiële plaatje rond te krijgen maar is de beoogde doel groep straks niet in staat om deze woningen te betrekken. Starters staan hierdoor wel in de kou". Dat vindt ook de PvdA. "Bepaalde groepen, zijn gewoon nog niet toe aan het kopen van een huis. Het Wulpendaal is bij uitstek geschikt voor jongerenhuisvesting", zegt Govard Slooters. "We zijn erg te leurgesteld dat het nu alweer uit blijft." Of de gemeente daarvoor de hele rekening moet oppakken, durft Slooters nog niet te zeggen. Daarvoor moet ik me meer in de materie verdiepen. Maar juist voor niet winstgevende, sociale woningbouw zijn er corporaties opgericht." De oppositie, maar ook VVD raads lid Rineke Valk wil van wethouder Slagt weten hoe hij de bouw van starterswoningen dan wel wenst te realiseren. Want dat ze er moe ten komen, daarover zijn links en rechts het eens. Valk: "Op de be taalbaarheid van woningen loopt het voor jongeren vaak stuk. Dat was tien jaar geleden zo, en dat is nu nog steeds zo. Jonge mensen trekken weg uit Nieuwerkerk, en dat is ook voor de werkgelegen heid niet goed." Nieuwerkerk aan den IJssel - De gemeente overweegt naar aanleiding »an een brief van de bewoners, om op korte termijn het voetgangers- ruggetje tussen het Orchideeveld en het IJsselpark weg te halen. De afgelopen maanden zou er veel jongerenoverlast zijn geweest. Volgens bewoners speelt het bruggetje hierbij een belangrijke rol. Daarom hebben zij in een brief naar het college het voorstel gedaan om de brug Wegte halen. üggf Marlonneke Willemsen fe afgelopen maanden is de over- 1 °P het Orchideeveld sterk toe- I Senomen. In oktober 2008 werd I O'and gesticht en eind december hebben onbekenden de gezamen- '1® kerstboom van de bewoners '■-ggehaald. Deze is later enigszins Afbrand in het IJsselpark terugge- l°nden. Bewoners voelen zich niet Jser veilig. Het college is blij met geopperde oplossing om de brug "e9 te halen en volgens Bonthuis ;^rdtde mogelijkheid onderzocht. "6 willen eerst zeker weten of alle bewoners dit voorstel steunen. Als dit zo is, zullen we de brug weg halen. Ik denk dat dit goed is voor de veiligheid. Er is dan nog maar één ontsluiting, waardoor de soci ale controle toe zal nemen." Het Orchideeveld is niet de enige straat waar veel overlast is. Ook op het Vijverzicht en het Eenden- en Mezendaal zijn regelmatig pro blemen met jongeren. Volgens Teamchef Raoul Verweij wordt hier door de politie veel aandacht aan besteed. "We zijn het afgelopen jaar hard bezig geweest om zo veel mogelijk informatie over de jon geren te verzamelen. Ik wil hierbij wel opmerken dat het grootste ge deelte van de jongeren zich keurig gedraagt. Het is maar een kleine groep die problemen oplevert en daar treden we dan ook hard tegen op. Met behulp van de informatie gaan we op zoek naar een aanpak, die ook daadwerkelijk een oplos sing biedt." Volgens Bonthuis kan de verkregen informatie mogelijk ook gebruikt worden om de ouders van de jongeren aan te spreken. "We zijn de mogelijkheid aan het onderzoeken om de ouders van de jongeren, die vaker in de politie dossiers voorkomen, door middel van een brief op de hoogte te stel len van wat hun zoon of dochter allemaal uitspookt. Vaak weten de ouders dat helemaal niet. Hopelijk zullen we hun kind hierop aanspre ken en helpt dit om het probleem op te lossen." Nieuwerkerk aan den IJssel - In hoeverre kunnen ongewenste personen binnendringen in de Nieuwerkerkse scholen en in hoeverre wordt er overlegd met de schoolbesturen over dit onderwerp? Dit waren enkele van de vragen die de VVD maandag 16 maart stelde tijdens de commis sievergadering Veligheid, Financiën, Bestuur en Beheer, naar aanleiding van de recente gebeurtenissen op een middelbare school in Duitsland en andere incidenten in bijvoorbeeld België. De verantwoordelijke wet houder, Jan Verbeek, kon hen geruststellen. Er wordt door de scholen continu aandacht aan dit onderwerp besteed. veer de helft van de Nederlandse bevolking uit vrouwen bestaat. Er zouden dus veel meer vrouwelijke burgemeesters moeten zijn." Andere onderwerpen die bespro ken werden waren de verschillen de partijen, de aankomende fusie en de bijbehorende verkiezingen, de taken van de wethouders en het verschil en de overeenkomsten tussen de lokale en de landelijke politiek. Op 27 en 30 maart en 1 april wordt het project afgesloten met drie fora, onder leiding van burgemeester Bonthuis waar de leerlingen vragen aan de raadsle den mogen stellen. Door Marlonneke Willemsen De VVD maakte zich, volgens Henk van der Torn, vooral zorgen over het feit dat het niet moeilijk is voor buitenstaanders om een school binnen te gaan. "Je kunt zo een school binnen lopen, zondertegen- gehouden of zelfs opgemerkt te worden. Moeten er geen drempels komen, waardoor dit niet zo mak kelijk meer gaat." Volgens Verbeek wordt hier door de scholen veel aandacht aan besteed. Alle scho len hebben een vorm van toezicht, maar aangezien ze zelfstandig zijn in het veiligheidsbeleid, kunnen we als gemeente niet een bepaalde vorm van toezicht voorschrijven. Ik heb een keer in de zes weken een overleg met alle schooldirecteuren en daarbij is veiligheid één van de vaste agendapunten. Hierbij zijn ook vertegenwoordigers van de politie aanwezig, meestal de wijk agenten. Volgens Aart Slobbe (Christen unie/SGP) en Arjen Hazelebach (PvdA) zijn het niet alleen bepaal de buitenstaanders die gevaar op leveren, maar kunnen er ook inci denten veroorzaakt worden door leerlingen van de school zelf, zoals onlangs in Duitsland is gebeurd. Volgens Slobbe moet men probe ren dit op tijd te signaleren. "Er zijn incidenten geweest waarbij leerlingen wapens hebben meege nomen in de schooltas. Een belletje aan de voordeur of een conciërge helpen dan niet veel. In Nederland is het weliswaar moeilijker om aan wapens te komen, maar ook hier kunnen jongeren onder grote druk komen te staan door bijvoorbeeld pesten. We zullen hier goed naar moeten kijken, zodat we het op tijd kunnen signaleren, zonder dat we de leerlingen het gevoel geven dat ze in een gevangenis zitten." Volgens Verbeek wordt er in Nieu werkerk al veel gedaan aan de be geleiding van leerlingen. "We zijn anderhalf jaar geleden begonnen met het instellen van school maat schappelijk werk en dat werkt goed. In elke school is één dagdeel een medewerker van deze dienst aanwezig. Op deze manier probe ren we de problemen te voorko men." Christelijk koor Les Chantres uit Papendrecht komt, mét muzikale begeleiding, naar het Ontmoetingscentrum. Nieuwerkerk aan den IJssel - In het Ontmoetingscentrum aan de Bospolderstraat 10 wordt voor zondag 29 maart om 17.00 uur een 'Passiezangavond' ge organiseerd die in het teken zal staan van het komende Paas feest. Muzikale medewerking zal worden verleend door het christelijk gemengd koor Les Chantres, de 'voorzangers', uit Papendrecht onder leiding van dirigent Hans van Blijderveen. Het koor bestaat inmiddels 15 jaar en telt 100 leden. Les Chan tres brengt vooral praise- en gospelachtige nummers, maar heeft ook 'The New Messiah' op haar programma staan. Het koor wordt muzikaal begeleidt door een vast combo. Gert Jan Robbemond verzorgt deze avond diverse teksten en een overdenking. De samenzang start om 16.50 uur. Nieuwerkerk aan den IJssel - In het Ontmoetingscentrum aan de Bospol derstraat wordt zaterdag 21 maart in één dag de musical Daniël inge studeerd. Na een dag intensief repeteren zal 's avonds om 19.00 uur de uitvoering plaatsvinden. Vanaf 's ochtends 11.00 uur zijn honderd kinderen uit Nieuwer kerk aan den IJssel druk in de weer met teksten, liedjes, kostuums en schmink. Het initiatief van de Protestantse Gemeente Nieuwerkerk aan den IJssel wordt voorbereid en uitge voerd onder de professionele lei ding van De Vliegende Speeldoos. Dit gezelschap van artiesten met een christelijk achtergrond wil kin deren niet alleen laten kijken naar een voorstelling maar hen ook mee laten spelen. De musical is geba seerd op het verhaal van Daniël uit de bijbel in een hedendaags jasje.

Hart van Holland | 2009 | | pagina 29