fietsklaar.nl WEINIG WEERSTAND TEGEN KLIMAATBESTENDIGE WATERPAREL RAAD NIEUWERKERK NIET ENTHOUSIAST OVER REGIONALE BRANDWEER SP DOET GOOI NAAR RAADSZETELS ZUIDPLAS HET DUURT EVEN... de Haij van derWende advocate n Thuis in de regio. Dé mobiele fietsenmaker pagina 3 Nieuwerkerk aan den IJssel - Een robuust, ecologisch gezond en ruim telijk passend watersysteem dat bestand is tegen toekomstige klimaat verandering. Dat moet de Rode Waterparel worden. In het van der Valk Hotel werd vorige week een informatieavond gehouden over het plan gebied, dat al meer vorm begint te krijgen. Het werd een avond met weinig controverse. noor Natasha Qualm De Rode Waterparel ligt in het midden van de Zuidplaspolder, tussen de A20 en de A12. In het westen vormt de 2e Tochtweg de grens, in het noorden de Zuidelij ke Dwarsweg. De oostelijke grens ligt 180 meter ten oosten van de Middelweg en in het zuiden ligt de Groene Waterparel. Op dit mo ment is de het plangebied Rode Waterparel een gebied dat vooral agrarisch in gebruik is met (glas) tuinbouw en grondgebonden veehouderijen. Verspreid over het plangebied komen ook enkele niet-agrarische functies voor. De waterhuishouding in het plange bied is afgestemd op het agrarisch gebruik. In een diepe polders wordt normaal gesproken het water uit de polder weggemalen, zodat boeren het land kunnen be werken. Hiervoor zijn de vele ka- velsloten en poldertochten nodig en is het polderpeil ingesteld op agrarisch gebruik. Het woon- en natuurlandschap van de Rode en Groene Waterparel vraagt echter om een ander waterbeheer. Het doel is hier een robuust, ecolo gisch gezond en ruimtelijk pas send watersysteem te creëren dat bestand is tegen toekomstige klimaatverandering. In de Rode Waterparel zal het waterpeil lang zaam stijgen. Door deze maatre gel sluit het plangebied goed aan bij de waterrijke natuur van de Groene Waterparel. Dit gebied met plassen en moeras sen kan deels bewoond worden op de oude kreekruggen en op eilanden. In het woningbouwpro gramma domineert de duurdere vrijstaande woning. Hoe exclusief de Rode Waterparel, met maxi maal negen woningen per hectare ook mag zijn, het is niet de bedoe ling om hem alleen toegankelijk te maken voor de bewoners. Het gebied moet ook aantrekkelijk zijn om door te fietsen of te varen middels doorgaande routes. De plannen moeten ook leiden tot minder autoverkeer. Ten zuiden van de Zuidelijke Dwarsweg wor den de Zuidelijke Dwarslaan en de Gouweparklaan aangelegd. Beide met een robuuste beplanting om het natuurlijke karakter van de Rode Waterparel zoveel moge lijk te ondersteunen. Het midden van het plangebied, tussen de 3e Tochtweg en de 4e Tochtweg wordt vooralsnog bestemd voor water en natuur. Daarmee komt er voorlopig geen woningbouw in ditgedeelte. De colleges van beide gemeenten hebben echter wel de bevoegdheid om de plannen nog te wijzigen naar woningbouw. De informatieavond verliep met ongeveer dertig bezoekers rus tig. Waarschijnlijk heeft dit te maken met het feit dat er tussen het voorontwerp en het ontwerp niet veel wijzigingen zijn geweest Perceeleigenaren uit het plangebeid laten zich informeren. en veel informatie op het internet te lezen is. De meeste mensen die langs kwamen waren perceelei genaren in het plangebied. Dick Marck, een van de bezoekers van de avond was tevreden over de verkregen informatie. "Ik kwam hier naar toe omdat ik familie heb wonen in het plangebied en ik graag wilde weten welke invloed de plannen hebben op het bedrijf van hen." De meeste bezoekers kregen op de avond zelf voldoen de informatie. Een enkeling kwam met een complexe vraag. Zij wer den door de gemeenten uitgeno digd om op een later tijdstip langs te komen op het gemeentehuis. In een persoonlijk gesprek zal dan een uitgebreid op de vraag wor den ingegaan. Nieuwerkerk aan den IJssel - De fractie van ChristenUnie/SGP maakt zich zorgen over de gevolgen van de voorgenomen regionalisering van de brandweer voor Nieuwerkerk. Fractievoorzitter Aart Slobbe vreest dat de regionalisering een negatief effect heeft op het aantal vrijwilligers, waardoor de kosten kunnen stijgen. Door Marlonneke Willemsen Per 1 januari 2010 willen 28 ge meenten in de regio Hollands- Midden de plaatselijke corpsen samenvoegen tot één groot re gionaal brandweercorps. Tijdens de volgende vergadering moet de Nieuwerkerkse raad een prin cipebesluit nemen over deelname van Nieuwerkerk. Daarna zullen alle details van de samenwerking worden uitgewerkt, waarna er een definitief besluit zal worden geno men. ChristenUnie/SGP maakt zich, volgens Slobbe, zorgen dat er bij het nemen van het principebesluit nog te veel onduidelijkheden zijn en dat dit later nog moeilijk terug tedraaien is. "Ik ben bang dat deze stap en het 'point of no return' erg dicht bij elkaar liggen." Kostenstijging Slobbe maakt zich vooral zorgen over de positie van de vrijwilligers binnen het corps. "De bandweer in Nieuwerkerk functioneert op dit moment erg goed en dat komt mede door de inzet van een grote groep vrijwilligers. Hoe staan zij tegenover de samenwerking en lo pen we niet het risico dat we straks geen vrijwillige brandweer meer hebben?" Daarnaast maakt hij zich ook zorgen over de financiële ge volgen. "Als we overgaan van een vrijwillige naar een professionele brandweer zullen de kosten sterk stijgen. Daarnaast zullen, door een toename van de grote van de or ganisatie, ook de salarissen stijgen. Dus zullen de personeelkosten ook moeten stijgen, of het aantal werk nemers zal moeten dalen." Ook de andere partijen hadden een aantal vraagtekens bij het plan. GBN en PvdA maken zich zor gen om een mogelijke toename van de bureaucratie. "Het moet niet zo zijn dat we pratende men sen krijgen in plaats van uitvoeren de mensen."Dat er ook vanuit de brandweer kritisch naar het plan gekeken wordt, bleek uit de reac tie van Cor Radder, lid van de vrij willige brandweer in Nieuwerkerk. "Ik wil mijn zorg uitspreken over deze ontwikkeling. Wat wordt er straks van ons vrijwilligers ge vraagd en wat gebeurt er als we niet akkoord zijn?" Positie vrijwilligers Volgens burgemeester André Bonthuis kijkt college kritisch naar het plan, maar zal het uiteinde lijk tot een verbetering van de si tuatie leiden. "Van ons had het niet gehoeven, maar het aantal gemeenten dat het plan steunt, is zodanig toegenomen dat het niet handig is om er buiten te blijven. Een van onze voorwaarden is dat er veel aandacht aan de vrijwilli gers wordt besteed. De brandweer is een echte vrijwilligersorganisatie en dat moet ook zo blijven. De po sitie van het personeel moet van te voren duidelijk zijn, maar dat wordt allemaal in het vervolgtra ject besproken. Het gaat nu om een principebesluit. Door de sa menwerking zullen de kosten voor de brandweer de komende jaren gaan dalen. Daarnaast zal de kwali teit ook nog verder omhoog gaan. We hebben in het plan een aantal kaders opgesteld met primaire suc cesfactoren. Bij de uitwerking van het definitieve plan, zal hierop ge toetst worden." ...maar dan heb je ook wat. Na de afsluiting in het weekend van 14 en 15 maart van de Beijerincklaan, be parallelwegen, de Bredeweg en de afrit 10 Waddinxveen, rijdt het verkeer sinds maandagmor gen vroeg over een klein stukje nieuwe omleidingsweg Zevenhui zen N219. Het begin is er. Regio - De Socialistische Partij (SP) zal waarschijnlijk meedoen aan de verkiezingen voor de nieu we gemeente Zuidpias. Hiermee verschijnt een nieuwe speler op het politieke toneel in de Zuid- plas, dat traditioneel gedomi neerd wordt door confessionele partijen. De socialisten hebben het afge lopen jaar hun oor te luisteren gelegd in de Zuidplasgemeenten, over de uitwerking van de Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo), de woonlasten van de be woners van Hitland, en het voor zieningenniveau in de kern Moer- kapelle. "We hebben het gevoel klaar te zijn voor de gemeenteraad", ver klaart afdelingsvoorzitter André Muller. "De top 6 van de kandida tenlijst is klaar om voorgelegd te worden aan onze leden." Bang dat met raadsdeelname de activisten vergadertijgers wor den, is Muller niet. "We hebben genoeg actieve mensen om zowel in de raad als op straat onze stem te laten horen. Dat is ook een eis die het landelijk bestuur stelt: geen fractie zonder actie." Eerdaags beslist het landelijk be stuur van de SP over verkiezings deelname. Barbizonlaan 82 2908 ME Capelle a/d IJssel telefoon 010-2204400 fax 010-2204499 Het juiste adres voor: Reparatie en onderhoud van fietsen, ATB én Race Verkoop nieuwe fietsen - volwassen en kinder In- en verkoop tweedehands fietsen Voor bij u thuis of op het werk06-30 72 72 12 www.fietS'V/rjor.nl

Hart van Holland | 2009 | | pagina 3