HOI WIL ZiVENHUIZEN-MOERKAPELLE WONEN: MEIDEN SLAAN TERUG "IK WIL DE MENSEN HIER LEREN KENNEN" ~ZEVFNm II7FN-MOERKAPELLE mquête brengt woonwensen in kaart THEMA AVOND HERVORMDE GEMEENTE Dokter Wieteke van Breugel neemt praktijk dokter Van Bruggen over ZEG HET MAAR, ZEVENHUIZEN-MOERKAPELLE Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 25 maart 2009 pagina 13 Zevenhuizen-Moerkapelle - Moerkapelle verdubbelt. Zevenhuizen krijgt er zeker meer dan zeven huizen bij. Omdat de nieuwbouw in eerste in stantie bedoeld is voor de eigen bevolking, is het zaak te weten wat mensen eigenlijk willen. Wethouders Bosman en Te Meij steken hun licht op bij inwoners van en vertrekkers uit Zevenhuizen-Moerkapelle. Door Christine de Vos Zevenhuizen-Moerkapelle is een fijne gemeente om te wonen, vindt Mies Te Meij. Vijfentwintig jaar geleden streken zij en haar man er neer. "Met een passer hadden we een straal van dertig kilome ter om onze woonplaats Rijswijk gezet en zijn toen in de weekends sfeer gaan proeven in de verschil lende gemeenten. Ik weet nog dat we in Zevenhuizen de ophaalbrug overkwamen en de Dorpsstraat in keken. Op dat moment was ik ver kocht." Zorgtaken in de familie waren de reden dat Rinus Bosman zich ves tigde in Moerkapelle. Maar ook hij werd gegrepen door de rust en het landelijke karakter van de kern. "Dat willen we graag zo houden, ook als Moerkapelle verdubbelt." Beide wethouders willen géén Vinexwijken, zo benadrukken ze met klem. De veelal met massale woonblokken geassocieerde wij ken vloeken met het dorpse karak ter van Zevenhuizen-Moerkapelle. Om te weten te komen wat men sen willen, hebben ze een enquête doen uitgaan. Inhaalslag Lange tijd heeft Zevenhuizen- Moerkapelle als gevolg van het Groene Hart beleid van de lande lijke overheid niet kunnen bou wen. Mensen hebben niet kunnen doorstromen. Starters konden niet starten. "Zevenhuizen-Moerkapel le zat in feite op slot. We hebben dus een inhaalslag te maken. Voor de eigen bevolking, maar ook voor hen die noodgedwongen Zeven huizen-Moerkapelle hebben verla ten of op punt staan dat te doen." in een kleine praktijk. Er werken daar heel veel artsen en mensen zien dus steeds een andere arts. Ik vind het juist prettig om die con tinuïteit te hebben, dat je mensen steeds weer terug ziet. In een dorp spraktijk leer je de mensen goed kennen. En je ziet ook de familie banden, kinderen, kleinkinderen. Juist die familiestructuren vind ik zo gezellig aan zo'n dorp." Van Breugel werkt sinds 1 maart twee dagen per week in de prak tijk van dokter Van Bruggen. "Ik werk nu op donderdag en vrij dag. Vanaf 1 mei werk ik iedere dag. Voorlopig ga ik de praktijk alleen doen. Zeker in het begin is dat juist prettig. Ik wil het goed oppakken. Ik wil eerst de mensen hier leren kennen en dingen op mijn eigen manier gaan doen." In eerste instantie zal er voor de patiënten niet veel veranderen. "Het chirurgisch spreekuur blijft en ik blijf ook de vaste visiteronde in de Zevenster doen. De zorg voor de chronische patiënten blijft ook hetzelfde. Ik ben natuurlijk wel van een andere generatie, dus ik zal best dingen anders doen dan mijn voorganger. En ik ben van plan na verloop van tijd wat modernise ringen door te voeren, zoals een receptenlijn en een website. Maar daar begin ik echt niet direct mee. Ik denk dat patiënten zelf maar moeten kijken wat er anders wordt als ik het straks overneem." Zevenhuizen - Jan Timmers van TimmersSport&Fitness geeft een korte zelfverdedigingscur sus voor meisjes van 11 tot 87 jaar die zich niet veilig voelen op straat. Aan de orde komen ontsnappen aan gevaarlijke si tuaties, het inschatten daarvan, het ontwijken van aanvallen en bedreigingen, hulp aan derden, het knietje en het opbouwen van zelfvertrouwen. De lessen worden gegeven in de sportzaal van het dorpshuis Swanla op woensdag 1, 8, 15, 22 en 29 april van 18.00 tot 19.00 uur. Moerkapelle - De mannen- en vrou wenvereniging van de Hervormde Gemeente van Moerkapelle hou den op woensdag 1 april hun ge zamenlijke afsluitingsavond. Hier voor hebben zij Prof. Dr. M.J. Paul bereid gevonden te komen spreken over het onderwerp 'Ziekte en ge nezing in de christelijke gemeente'. De bijeenkomst wordt gehouden in De Rank, naast de oude Her vormde Kerk aan de Dorpsstraat 15 en begint om 20.00 uur. Géén vinexwijken in landelijk Zevenhuizen-Moerkapelle. Aldus Te Meij. Een aparte woonenquête is daar om gemaakt voor vertrekkers. Te Meij: "We willen weten waarom ze uit de gemeente vertrekken. Ligt dat aan de woningprijzen? Aan het aanbod? En hoe hadden we deze mensen voor de gemeente kunnen behouden? Als uit de antwoor den bijvoorbeeld blijkt dat kin deren van Zevenhuizenaren zich noodgedwongen elders hebben moeten vestigen, moeten we daar iets mee." De respons is boven ver wachting. Een week na uitgifte van de enquête was veertig procent al ingevuld retour. Wat Te Meij en Bosman wel al weten is dat er meer levensloop- bestendige woningen moeten ko men. Bosman: "Deze woningen stellen mensen in staat om naar mate ze ouder worden langer zelf standig te wonen." De huizen zijn vaak gelijkvloers, hebben brede deuren waardoor het makkelijker is te manoeuvreren met rolstoel of rollator. Bosman vervolgt: "In regionaal verband heeft ook onze gemeente zich verbonden aan de bouw van meer van dit type wo ningen. We vinden het belangrijk dat mensen zolang mogelijk in hun eigen vertrouwde omgeving kun nen blijven functioneren. Met de enquête proberen we de omvang van de doelgroep in beeld te bren gen." Woonconcepten Woongenot is niet alleen afhanke lijk van het type woning of de prijs, maar ook van de woonomgeving, aanwezigheid van voorzieningen, veiligheid, groen. Daarom leggen de wethouders aan respondenten een aantal woonconcepten voor: waterwonen, ecologisch wonen, wonen met gelijkgestemden en landelijk ontspannen. "Bij water wonen, kun je denken aan drijf- woningen, of gewoon huizen in een waterrijke omgeving", zegt Bosman. Te Meij ziet bij ecologisch wonen een natuurtuin voor zich, die omwonenden samen zouden kunnen onderhouden. Wonen met gelijk gestemden zou kunnen in de vorm van het centraal wo nen of woongroep concept, maar bijvoorbeeld ook in zelfstandige woningen die bijvoorbeeld zijn gesitueerd rond een manege of golfbaan. "Dit soort kleinschalige woongemeenschappen zouden ook eventueel op vrije kavels ge realiseerd kunnen worden. De la nen en linten lenen zich hier het beste voor. Ik hoor graag wat voor ideeën mensen hebben," aldus Te Meij. Tot en met 28 maart kunnen de en quêtes worden ingeleverd. Daarna belegt de gemeente nog twee interactieve brainstormavonden - op 16 april in Dorpshuis Swanla, en 20 april in Op Moer - om met bewoners woningcorporaties, ma kelaars, de ouderenbond en wie zich dan ook geroepen voelt, de thema's in werkgroepjes verder uit te diepen. Van Breugel is van oorsprong ook een dorpsmens. "Ik kom uit Ber- 9en, een dorp in Noord-Holland "iet ongeveer tienduizend inwo ners. Het is leuk om daar op te groeien." Ze studeerde in Utrecht en woont nu sinds anderhalf jaar ln Leiden. "In de periode tussen mijn medicijnenstudie en de huis- artsenopieiding heb ik als zaalarts °P de afdeling psychiatrie en in een verpleeghuis gewerkt, maar 'k wilde altijd al huisarts worden. fVs huisarts heb je van alles wat, huidziekten, longaandoeningen, hartproblemen, maar ook psycho sociale problemen of burn-outs. "Het fijne van de twee-onder- een-kapwoning, waar mijn vrien din, onze zoon en ik wonen is de ruimte. En de grond eromheen. Dit bepaalde onze keus voor Ze venhuizen. We willen hier ook niet meer weg. Ik hoop dat met de nieuwbouw het dorpse en kleinschalige niet verdwijnt. Lie ver geen flats!" Andere richtingen zijn veel minder breed. Ik heb tijdens mijn medicij nenstudie al stage gelopen bij een huisarts. Daar had ik het erg naar mijn zin en toen wist ik zeker dat ik dit wilde." Na het afronden van de huisart senopleiding in mei 2008 heeft Van Breugel als invaller gewerkt. "Ik nam in Leiden en omgeving de praktijk waar voor huisartsen die ziek waren, met zwangerschaps verlof gingen of vakantie hadden. Daarbij heb ik ook in grotere ge zondheidscentra gewerkt. Dat is een stuk minder persoonlijk dan Het hebben van een praktijk in een klein dorp is altijd haar droom ge weest. "Tijdens mijn studie heb ik er wel even over gedacht om tropenarts te worden. Ik heb stage gelopen opeen Eerste Hulp in Jakarta. Daar heb ik het heel leuk gehad, maar ik had niet het gevoel dat ik daar echt iets kon bijdragen. Nu heb ik Hie drang niet meer, dat slijt blijk baar met de jaren." Trudy Kuilman monm "Ik woon erg I naar mijn in een eengezins- woning in een rustig" straat. 'H We hebben ook erkerk gewoond, maar ik vind Zeven- 1 huizen dorpser en knusser. Ik iaat hier gemakke lijker mijn dochtertje buitenspe len. Ik hoop dat dat zo blijft als de gemeente uitbreidt." luk gehad, want binnen de kom van ióet dorp zijn niet zoveel seni orenwoningen. En Swanla is ons net iets te ver van alle voorzienin gen." Julien Martinez Marjan Huizinga "Mijn man en ik wonen in een appartement midden in Ze venhuizen. Ook als we ouder worden zouden we hier kunnen blijven wonen. We hebben ge- Door Geertrude Verweij Zevenhuizen - "Dit is echt de prak tijk die ik zocht. Ik heb er een goed gevoel bij en ik heb veel zin om straks echt aan de slag te gaan." De 36-jarige Wieteke van Breugel neemt per 1 mei de huisartsen praktijk van dokter Van Bruggen over.

Hart van Holland | 2009 | | pagina 13