SPIJBELEN KAN GROTE GEVOLGEN HEBBEN /EVIlHIIIZBUmiWLE mail IM'S KIJKER [DU <DHN1 JUF fïïTOMT) "IK BEN NIET ECHT ZENUWACHTIG ALS IK EEN OPTREDEN MOET GEVEN; IK HEB GOED GEOEFEND DUS WAAROM ZOU HET MIS GAAN" peptalk Pianist Leon Jacobse: t t I t I Dag van de leerplicht op het Coenecoop: pagina 18 Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 25 maart 2009 DJ school Gouda is in januari van start gegaan met de cursus All round DJ. De cursisten leren hier alles wat je moet weten om als DJK aan de slag te gaan: apparatuurkennis, leveltechnieken, beatmixen en meer. Inmiddels hebben de eerste cur sisten het examen afgelegd en zijn geslaagd voor de opleiding. Gefeliciteerd Joost! Zevenhuizen-Moerkapelle is drie DJ's rijker: Wouter Smit, Jeffrey van der Zwan en Joost Hoogen- doorn. Heb je interesse of wil je gewoon eens een kijkje nemen? DJ school Gouda is elke zondag open van 14.00 tot 22.00 uur. Voor meer in formatie: www.djschoolgouda.nl of 0182-548381. Het afgelopen schooljaar heb ben ruim 8.000 jongeren in de leeftijd 12 tot en met 16 jaar jeugdboeken uit 2007 gelezen en hieruit hun favoriet gekozen. In totaal bereikte de Jonge Jury 70.000 jongeren via scholen en bibliotheken. De vijf boeken die de meeste stemmen hebben ontvangen, zijn genomineerd voor de Prijs van de Jonge Jury 2009: PizzaMaffia - Khalid Boudou (Moon) Voor ik doodga - Jenny Down ham (Mouria) Hoe overleef ik met/zonder vrienden? - Francine Oomen (Querido) Sproetenliefde - Maren Stoffels (Leopold) Chatroom - Helen Vreeswijk (Manteau) Tijdens de Dag van de Jonge Jut y op woensdag 15 april in het For- tis Circustheater te Schevenin- gen wordt onder toeziend oog van meer dan 1400 jongeren bekend gemaakt welke schrijver met de Prijs van de Jonge Jury 2009 naar huis gaat. De Dag van de Jonge Jury is een eendaags literatuurfesti val, waarin schrijvers en boeken voor jongeren van 12 tot en met 16 jaar centraal staan. Tijdens het festival zijn er ook work shops te volgen, gesprekken met schrijvers, signeersessies en korte optredens. Door Marlonneke Willemsen Nieuwerkerk aan den IJssel - Er zijn veel mensen die piano spelen; bij de meeste is dat vooral voor de lol. Dit geldt niet voor Leon Jacobse (18). On danks dat pianospelen een hobby naast zijn stu die Scheikunde is, neemt hij het toch heel serieus. Hij doet regelmatig mee aan een concours, waar alleen zeer goede pianisten een optreden mogen geven. Een van deze wedstrijden is het Prinses Christina concours, waar hij inmiddels drie keer aan mee heeft gedaan. Daarnaast speelt hij re gelmatig samen met zijn twee broertjes die cello en viool spelen. Leon is op zijn zevende begonnen met pianospe len. Dat ging 'best goed' en vier jaar later heeft hij aan zijn eerste concours meegedaan. "In het kader van het jubileum van Petrov werd in de pianoworkshop in Nieuwerkerk een Petrov-con- cours georganiseerd. Mijn pianoleraar heeft me geadviseerd mee te doen en dat was een goed advies want ik werd gelijk tweede." Sinds die tijd doet Leon regelmatig mee met concoursen. "Een paar weken geleden heb ik nog meegedaan met de Maassluise muziekweek en ik heb al drie keer meegedaan aan het prinses Christina concours." Het Prinses Christina concours is een jaarlijkse wedstrijd, die gehouden wordt om klassieke mu ziek, jazz en compositie te promoten onder jon geren. Er zijn ongeveer vierhonderd deelnemers, die moeten voorspelen. Een van de oud winnaars is Wibi Soerjadi. In 2003 heeft Leon een eervolle vermelding gekregen. "Dit had ik nooit verwacht. Het niveau is daar zo hoog, dat je helemaal geen verwachtingen hebt. De deelnemers zijn vooral leerlingen van de vooropleiding van het Conser vatorium en studenten daarvan. Als je dan een prijs wint is dat super leuk." Ondanks dat Leon vaak voor veel mensen moet optreden, is hij niet echt zenuwachtig. "Ik heb alleen wat gezonde spanning. Ik denk altijd; ik heb goed geoefend, dus waarom zou het mis gaan. Dat wil niet zeggen dat er nooit iets mis gaat. Tijdens een concert in het Schollebos is een keer mijn muziek weggewaaid en ik heb ook wel eens meegemaakt dat de standaard op de piano weg was, waardoor mijn moeder naast de vleu gel moest gaan zitten om de blaadjes omhoog te houden. Gelukkig ken ik de meeste stukken uit mijn hoofd, dus kon ik gewoon doorspelen." Op dit moment heeft Leon nog steeds elke week pianoles op de muziekschool. Daarnaast moet hij thuis ook veel oefenen. "Ik probeer minimaal één uur per dag te studeren. Op het moment dat ik een concert moet geven wordt dat ongeveer twee uur per dag." Veel mensen denken dat dit oefenen vervelend is, maar Leon vindt het leuk. "Als ik bijvoorbeeld tentamens heb, ga ik juist meer spelen. De piano werkt dan heel ontspan nend, waardoor ik de stress van de tentamens kwijtraak." Ondanks dat Leon erg succesvol is met pianospelen, ziet hij het nog steeds als een hobby. "Ik heb er wel over gedacht om naar het conservatorium te gaan, maar dan ben je alleen nog maar met muziek bezig. Nu kan ik ook pia nospelen, maar ik heb ook nog tijd voor andere dingen." Door Marlonneke Willemsen Waddinxveen - Dat spijbelen niet mag weet iedereen, maar dat het kan leiden tot een taakstraf en jeugddetentie, is niet alge meen bekend. Donderdag 19 maart was het de dag van de leerplicht; de leerlingen van klas 3M2 kregen bezoek van leerplichtamb tenaar Jolanda Lamberts. Samen met Peter van der Spek van bureau Halt en wethouder van onderwijs Dorenda Gerts vertelde ze wat de leerplicht inhoudt en wat de conse quenties van spijbelen kunnen zijn. Te laat Niet alleen spijbelen kan leiden tot een straf, maar ook vaker te laat komen kan con sequenties hebben. Volgens Lamberts is er een aantal leerlingen waar dit voor geldt. "Als ik zo naar de lijst kijk, zijn er enkele leer lingen die ik binnenkort bij mij op gesprek verwacht." Leerlingen die meer dan negen keer te laat zijn gekomen, krijgen een waar schuwingsbrief, daarna worden ze doorver wezen naar bureau Halt. Dit geldt ook voor leerlingen die in vier weken tijd meer dan zestien uur hebben gespijbeld. Volgens van der Spek probeert bureau Halt er eerst ach ter te komen wat de oorzaak van het spijbe len of te laat komen is. "We beginnen met een gesprek met de leerling en een ouder, omdat we willen weten wat de achterlig gende problematiek is. Bijna altijd blijkt dat er toch meer aan de hand is. Op deze ma nier kunnen we helpen om de leerling weer op de goede weg te krijgen. We moeten de leerling wel een straf opleggen die bestaat uit een werkstraf en een leeropdracht en onze ervaring is dat de jongeren dit keurig uitvoeren. Hierna komt er een afsluitend gesprek en van dit alles maken we een ver slag, zodat ook de school weet wat er met de leerling aan de hand is." Volgens van der Spek is het erg belangrijk dat de leerlingen hun gedrag veranderen. De school zorgt ervoor dat je een toekomst hebt. Als tijdens het proces blijkt dat het gedrag niet veran dert, moet ik het teruggeven naar andere instanties." Dat een dergelijk geval grote gevolgen voor een spijbelaar kan hebben, liet een filmpje zien, waar een leerling die zijn gedrag niet wilde veranderen, een hoge leerstraf kreeg, die zelfs kon worden omge zet in jeugddetentie. Verloting Om ook leerlingen in het zonnetje te zetten die wel altijd netjes naar school gaan, werd door wethouder Gerts drie vvv-bonnen van vijftien euro verloot. "Ik heb geen zin om hier te gaan preken dat spijbelen niet mag, want dat wordt al genoeg gedaan. Ik hoop dat jullie het zo naar je zin hebben op school, dat je beseft dat het samen naar school gaan juist leuk is. Ik ben blij dat er ook kinderen zijn die dit schooljaar nog niet verzuimd hebben, dus hebben we beslo ten om onder deze leerlingen drie bonnen te verloten. Tegen hen wil ik zeggen gazo door en hopelijk is het een stimulans voor de andere leerlingen om, ook als je je niet lekker voelt of een keer geen zin hebt, toch naar school te gaan. De winnaars van de bonnen waren Sebasti- aan Tak uit 3M3, Julia Pols uit 14C en Jesse Jansen uit 25C. Niet preken dat spijbelen niet maj-

Hart van Holland | 2009 | | pagina 18