'ARKZOOM II EN BRITSE ZOOM: GROEN, CHIQUE OF EIGENTIJDS? COMMISSIE KRITISCH OVER OVERKAPPING HORNBACH BUURT IS OVERLAST SLACHTERIJ BEU START KORTE CURSUSSEN MUZIEK VOOR JONGE KINDEREN nieuwerkerk v- INTERKERKELIJK MANNENONTBIJT INLOOPSPREEKUREN BIBLIOTHEEK Raad van State - zitting Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 25 maart 2009 pagina 27 iuwerkerk aan den IJssel - Een chique wijk met gevoel voor detail, ruimte voor groen en natuurlijke materialen, of een tijdloze water- Is buurt? Een van deze concepten zal aan de Britse Zoom Parkzoom II (rijzen. ERA bouw, Baas&Groen en de Nederlandse Bouwunie presen- erden op 17 maart hun plannen voor de wijk. Het laatste woord is aan itNieuwerkerkse college van b en w. r Marlonneke Willemsen lAbouw heeft in samenwerking et Van Egmond Totaal Architec- oreen plan gemaakt met 36 wo- egen voor de Britse Zoom en 104 oningen voor Parkzoom II. Op de itse Zoom heeft men geprobeerd inde wijk zo goed mogelijk in de staande bebouwing te laten in- areren, door bijvoorbeeld de wo ningen aan de Europalaan op de zelfde manier te laten verspringen als bestaande bebouwing aan de andere kant van de straat. Ook is er gekozen om geen appartementen gebouw te realiseren, omdat dit te grof zou zijn. Het moet een chique wijk worden met veel gevoel voor detail en een individuele invulling, maar wel met één duidelijke uit straling. Ook Parkzoom II moet een 5einaterwoningen van Baas&Groen in Parkzoom II. duidelijke structuur krijgen. Ook hier is ruimte voor diversiteit en in dividualiteit en de mensen moeten zich er thuis voelen. In het plan dat Baas&Groen heeft gemaakt in samenwerking met El- ger PBV Architecten komen er in Britse Zoom twaalf woningen, elf appartementen en acht vrije kavels, waar de kopers binnen bepaalde kaders een eigen woning kunnen ontwikkelen. Men heeft gekozen om aan de Europalaan patiowo ningen te ontwikkelen, zodat dit als geluidswering kan dienen voor de rest van de wijk. De wijk moet tijdloos worden, zodat men het gevoel krijgt dat het er altijd al is geweest. Ook wil men extra water de wijk in brengen. In Parkzoom II komen 105 woningen, waaronder patio-, twee onder een kap- en waterwoningen. Er moet een ge conditioneerde wijk komen met de voordeur van de huizen aan de bui tenkant, zodat de wijk er verzorgd uitziet. Daarnaast vond men het ook belangrijk om een ruim ach terpad bij de bestaande woningen aan de Franse Zoom aan te leggen. Hier waren de huidige bewoners blij mee. Boudewijn van Laak is er niet gelukkig mee dat de wijk zo dicht bij de bestaande woningen gebouwd wordt. "We zouden lie ver willen dat er een extra groen strook wordt aangelegd. De ko persvereniging van de Franse Zoom is erg actief en hopelijk kunnen we hiermee nog iets bereiken." Ook de bewoners, die nu tegenover de De plannen van ERA voor de Britse Zoom tennisbaan wonen, zullen een an der uitzicht krijgen. Zoals mevrouw Blok. "Nu kijken we 's winters te gen de tennishal aan en dat zullen in de toekomst huizen worden. Ik had gehoopt dat er geen hoog bouw zou komen en volgens de plannen komt dat er ook niet. Ik ben blij met wat ik tot nu toe ge zien heb." Ook bij het derde plan, van de Ne derlandse Bouwunie, is veel aan dacht besteed aan het uiterlijk van de beide wijken. In dit plan wor den in Britse Zoom 35 woningen gebouwd, waaronder patiowonin gen, een appartementengebouw en eigentijdse villa's. De individua liteit is hierbij erg belangrijk; elke villa wordt anders. In Parkzoom II wordt het park centraal gesteld. Er komen een aantal clusters of eilanden met elk een eigen wo ningtype, die midden in het park zullen worden gebouwd. Bij de bouw zal gebruik worden gemaakt van natuurlijke materialen en er zal ruimte zijn voor grote tuinen aan de binnenkant van elk cluster. Wethouder Jan Slagt was blij met de plannen. "Alle drie de ontwik kelaars zijn ervoor gegaan en het zal nog moeilijk worden om een definitieve keuze te maken." Nieuwerkerk aan den IJssel - Na jarenlang overleg dacht iedereen dat er definitief een einde was gekomen aan de onenigheid over de nieuwbouw van tuincentrum Hornbach, maar er dient zich een nieuw conflict aan. Het bedrijf wil een gedeelte van de buiten ruimte overkappen om zo een drive-in voor grove bouwmaterialen te maken. De concurrerende bouwmarkten zien dit als een schen ding van de gemaakte afspraken. Ze menen dat Hornbach op deze manier het afgesproken maximale oppervlakte voor doe-het-zelf activiteiten probeert te verhogen. Ook de leden van de commissie ruimtelijke ordening en volkshuisvesting zijn kritisch. Door Marlonneke Willemsen Het standpunt van de concur rerende bouwmarkten werd toegelicht door mevrouw Fransen van Stibbe advocaten. "We vragen ons af waarom dit stuk overdekt moet worden en waarom ze hier nu pas mee naar buiten komen. Voor grove bouwmaterialen heb je geen overkapping nodig. Die zijn er voor gemaakt om de weersin vloeden te weerstaan. Er komt nu een grote hoeveelheid over kapt verkoopoppervlakte bij, waardoor waarschijnlijk het afgesproken oppervlak van maximaal 5500 vierkante meter wordt overschreden. Elke toe name van dit oppervlak zal een verstoring in de marktruimte veroorzaken. We hebben geen probleem met het huidige plan, maar zijn het niet eens met de overkapping." Ookdecommissieleden hebben bun twijfels bij de noodzaak van de overkapping. Govard Sloot- ers(PvdA) is vooral bang dat de gemaakte afspraken niet zullen worden nagekomen. "Gezien de reputatie van dit bedrijf, ben ik bang dat we afstevenen op het ene handhavingverzoek na het andere." Volgens Rineke Valk (VVD) komt de overkapping als een duveltje uit een doosje en is bet niet duidelijk waarom men bier nu opeens mee komt. Piet Groeneveld (CDA) heeft het zelfs over een slinkse manier om het oppervlak te vergroten. De enige partij die niet hele maal negatief tegenover het plan stond was GBN. Volgens Harm Lamberts waren er best argumenten te vinden waarom de overkapping een goed idee is. "Ik weet niet alles over Horn bach, maar volgens mij is het een gerenommeerd bedrijf, waar veel Nederlanders naartoe gaan. Een overkapping kan een goed idee zijn, omdat het de verrommeling tegengaat. Dit zou een reden kunnen zijn om de bouw hiervan toe te staan, maar dan moeten er wel spij kerharde garanties komen, zo dat het afgesproken oppervlak te aan doe-het-zelf activiteiten niet overschreden wordt." Volgens wethouder Slagt ont breekt bij veel van de commis sieleden de nuance, "ledereen heeft recht op een eerlijke be handeling en de geschiedenis die aan dit bedrijf kleeft mag geen rol spelen bij een goede beoordeling. De overkapping is bedoeld als camouflage en als dit dubbelzinnig was ge weest had ik hier niet gezeten. Er zijn voldoende instrumenten om te zorgen dat het maximale oppervlak niet overschreden wordt. Als het aan mij ligt wor den we de eerste gemeente die Hornbach wel aan de afspraken houdt. Het lijkt me zinvol om een poging te doen om de par tijen voor een gesprek over dit onderwerp uit te nodigen en hopelijk kan er overeenstem ming bereikt worden." Nieuwerkerk aan den IJssel - Bij de Stichting Nieuwerkerkse Muziek school starten maandag 30 maart en vrijdag 3 april cursussen Muziek op Schoot voor kinderen van 1-2 jaar en Muziek met Peuters voor kinderen van 2-3 en 3-4 jaar. De belangrijkste doelstelling van deze cursussen is het samen plezier beleven aan muziek. Dit gebeurt aan de hand van spelvormen en liedjes die een duidelijk verband hebben met de dagelijkse bezig heden en de ervaringswereld van jonge kinderen. Er wordt gewerkt in groepen van ongeveer tien kinderen, elk verge zeld door één volwassene (ouder/ opa of oma). Er zijn ook nog enke le plaatsen vrij bij de cursus Spelen met Muziek op maandagmiddag. Deze korte cursus is gestart op 23 maart en is voor kinderen van groep1,2 en 3 van de basisschool. Voor meer informatie: 0180-315462 en www.muziekschoolnieuwerkerk.nl Nieuwerkerk aan den IJssel - In De Studio aan de Westringdijk 17 wordt voor zaterdag 28 maart om 8.30 uur een 'mannenontbijt' geor ganiseerd met als doel vriendschap op te bouwen en God beter te le ren kennen. De kosten bedragen 7,50 euro. Voor meer informatie en aanmelden: 06-18873933 of jdeur- loo@orange.nl. Nieuwerkerk aan den IJssel- Het eerstvolgende inloopspreekuur in de bibliotheek wordt woensdag 15 april van 14.00 tot 15.30 uur ge houden. Borstkanker Vereniging Nederland is aanwezig. Borstkanker overkomt veel vrou wen (soms ook mannen) van alle leeftijden. Eén op de negen vrou wen krijgt ermee te maken; één op de 200 borstkankerpatiënten is man. Een ieder kan er terecht voor vragen als: waar moet je rekening mee houden tijdens medische on derzoeken, door welke emoties moet je heen en welke praktische zaken in werk en leven moet u regelen? Voor meer informatie: www.borstkanker.nl Den Haag/Nieuwerkerk aan den IJssel - Bewoners van de Water- schapsweg in Nieuwerkerk eisen vernietiging van de milieuvergun ning van kalverslachterij Boer aan de 's Gravenweg. Ze legden hun eis maandag 23 maart neer tijdens een zitting bij de Raad van S ate in Den Haag. Adviseurs van de Raad zien weinig problemen. Ze constateerden na onderzoek dat de nieuwe vergun ning van de slachterij betere be scherming biedttegen overlast dan de voorgaande vergunning. Maar de Raad zelf toonde zich maandag een stuk kritischer. De rechters van de Raad noemden het opmerkelijk dat de geluids normen fors door de gemeente zijn versoepeld. Zou dat niet zijn gebeurd, dan had dit het bedrijf mogelijk flink zijn opgebroken. De buurtbewoners spreken er schan de van. Maar volgens de gemeente is het oprekken van de normen mogelijk zonder dat dit tot onaan vaardbare overlast leidt. Maar daar denken de buurtbe woners heel anders over. Hun be langrijkste klacht is het nachtelijke lawaai van de vele vrachtwagens die dan het bedrijf aandoen. Dat houdt hen vaak uit de slaap. Ver der klagen ze over stank en afval dat door vogels wordt opgepikt en verspreid in de buurt. Zo komt het voor dat de vogels het slachtafval boven de tuinen verliezen. Ook zijn er veel klachten over de slechte controle op overtredingen door de gemeente. Maar de Raad zegt dat dit laatste niet aan de orde is, omdat in deze zaak alleen maar mag worden be oordeeld of de vergunning deugt. Een van de rechters liet de ge meentewoordvoerster wel weten dat dit signaal van de buurt door de gemeente serieus moet worden genomen. Of de Raad het versoepelen van de normen accepteert, is nog maar de vraag. Om van de normen af te wij ken, moet de gemeente met een sterk verhaal komen, aldus rech ter H. Borstlap. Voor de slachterij zijn de normen fors versoepeld. Volgens Borstlap is dan een heel sterk verhaal vereist om de Raad te overtuigen. Maar een sterk verhaal kwam er niet. De uitspraak volgt over zes weken.

Hart van Holland | 2009 | | pagina 27