|Py|| Zevenhuizen-Moerkag^lte] Am L Oude tijóen ïjerleuen... aMKê» Gemeente SB RAAD EN COMMISSIES AANLEG RIOLERING BUITENGEBIED MOLENWEG E.O., ZUIDELIJKE DWARSWEG EN ZUIDPLASWEG :kapelle.nl Hart van Holland Dé krant voor de Zuidpla; 1 april 2009 pagina 5 jflSL, Postbus 30, 2760 AA Zevenhuizen, telefoon 0180-637777 e-mail: gemeente®zevenhuizen-moerkapelle.nl WWW ZEVENHUIZEN-MOER MWEEK 14 Vergaderschema Commissie I Commissie II 6 april 2009 7 april 2009 21 april 2009 De openbare vergaderingen vinden plaats in het oemeentehuis, Dorpsstraat 89 te Zevenhuizen. De aanvang is om 19.30 uur. Bent u slechthorend? Onze aadszaal is voorzien van ringleiding en voldoet aan de internationaal geldende normen op dit gebied. Spreekrecht burgers Indien u van het spreekrecht gebruik wilt maken, dient u zich voor aanvang van de vergadering aan te melden bij de raadsgriffier, de heer H. Sterken, tele fcon 0180637713. Er is gelegenheid om het woord te toeren bij het betreffende agendapunt. Op de agenda van commissie I onder andere: 1 Spreekrecht burgers 2 Ingekomen stukken en mededelingen Aan de raad gerichte ingekomen stukken aDe begroting 2010, Meerjarenbegroting 2011-2013 en Aankoopstrategiekader 20102013 van de Grond bank RZG Zuidpias; b De brief van 4 februari 2009 van het bestuur van de Commissie bewoners en recreanten Park De Randstad, inzake de Beleidsnota permanente bewoning recreatiewoningen en de reactie van het college van burgemeester en wethouders; Actieve informatieplicht college/Mededelingen aan de commissie aDe Nieuwsbrief van 4 maart 2009 van de GGD Hollands Midden, inzake de integratie van de Jeugdgezondheidszorg; b De mededeling van 24 maart 2009 van het college van burgemeester en wethouders, inzake het contract monitoring individuele hulpmiddelen in het kader van de Wet Maatschappelijke Ondersteu ning; c Door het college van burgemeester en wethou ders is bij brief van 23 maart 2009 een zienswijze ingediend bij de gemeente Rotterdam tegen de 2e partiële herziening bestemmingsplan Nesselande/ Mer. 3 Terugkoppeling vanuit gemeenschappelijke regelingen 4 Actie- /afsprakenlijst 5 Beleidsplan Sociale Zaken 2009 Wet werk en bijstand Op de agenda van commissie II onder andere: 1 Spreekrecht burgers 2 Presentatie realisering kunstobjecten door de heer J. Hachmang zie pagina 4 3 Ingekomen stukken en mededelingen Actieve informatieplicht college/Mededelingen a De mededeling van het college van burgemeester en wethouders van 10 maart 2009, inzake de afvoer rioolgemaal Zevenhuizen-West naar hoofd gemaal Zevenhuizen; b De mededeling van het college van burgemeester en wethouders van 24 maart 2009, inzake de le tranche beschikbaar te stellen budgetten klein schalige initiatieven rond de fusiedatum; c Het Informatiebulletm fusie maart 2009; Fusie Zevenhuizen-Moerkapelle - Nieuwerkerk aan den Hssel - Moordrecht a Tijdens de vergadering vindt er terugkoppeling plaats vanuit de Klankbordgroep en Raadsconfe- renties. 4 Terugkoppeling vanuit gemeenschappelijke regelingen 5 Actie /afsprakenlijst 6 Verkeersmaatregel (parkeerverbod) Knibbelweg Zevenhuizen 7 Verkeersmaatregel (instellen blauwe zone) Dorps straat Moerkapelle 8 Krediet pachtontbindingsovereenkomst Eendragts- dijk 4 te Zevenhuizen 9 Verkoop aandelen Nuon Besluitenlijst van de raadsvergadering van 24 maart 2009 1 Vragenuur. De heer Freeke (ChristenUnie) stelt vragen over de brief van de v.v. Groeneweg over de aanleg van een kunstgrasveld. Wethouder Helsloot legt de planning van deze en andere werkzaamheden uit in 2009 op het complex van w. Groeneweg. 2 Spreekrecht burgers. De heer Van Nimwegen spreekt in over de startnotitie voor de herziening van het bestemmingsplan "De Bonk". Hij bepleit om de startnotitie nu niet vast te stellen. Eerst moet er naar zijn mening helderheid zijn over de permanente bewoning op "De Bonk". 3 Benoemen voorzitter van commissie n. De heer D.J. Bac wordt benoemd. Op hem worden 10 stemmen uitgebracht. Twee stemmen worden uitgebracht op de heer Freeke, één stem op de heer Heemskerk, één stem is blanco en één stem is ongeldig. 4 Ongegrond verklaren van een door de heer TAM. van Leeuwen ingediend bezwaarschrift tegen het afwijzen van een verzoek om planschade. 5 Regionalisering van de brand weer per 1 januari 2010. 6 Project verplaatsing van het Nij verheidscentrum "De Viergang". De brief van 20 maart 2009 van het college wordt voor kennisgeving aangenomen. De heer Zweere (PvdA) wordt geacht niet aan de stemming te heb ben deelgenomen. 7 Vaststellen van de Startnotitie voor de herziening van het bestemmingsplan "De Bonk". De fractie van Gemeentebelangen wordt geacht te hebben tegengestemd. 8 Subsidiëring van de dorpshuizen Swanla en Op Moer voor de jaren 2009 en 2010. 9 Onttrekken van een gedeelte van de Bierhoogt- weg te Zevenhuizen aan het openbaar verkeer. 10 Vaststellen van de Verordening Langdurigheids toeslag Wet werk en bijstand 2009. 11 Aanpassen van de fusiebegroting ten behoeve van fase 2 van het fusieproces (uitvoerende werkzaam heden). 12 Vaststellen van een 4-tal herziene grondexploi tatieberekeningen, te weten Locatie Loods Lok te Zevenhuizen, Oranjestraat Moerkapelle, exploitatie NAM-terrein/Beth San en uitbreiding Nijverheidscentrum Zevenhuizen. 13 Vaststellen van de Planning en Controlcyclus 2009. Op 26 maart 2009 was er in dorpshuis Swanla de gelegenheid om nadere informatie te krijgen over het rioleringsproj eet in het buitengebied Molenweg e.o„ Zuidelijke Dwarsweg en Zuidplasweg. De gemeente heeft voorafgaand aan de inloopavond alle eigenaren persoonlijk aangeschreven en geïnformeerd. Voor wie daar niet genoeg aan had, was er donderdagavond de mogelijkheid om vragen te stellen. Naast de wethouder, dhr. ir. F.WA Helsloot, waren er medewerkers van de gemeente, het Hoogheemraadschap voor Schieland en de Krimpenerwaard en de aannemer Van Vulpen B.V. aanwezig. Een aantal belangstellenden kwam op de inloopavond af. Nadere informatie over het project is te vinden op www.zevenhui- zen-moerkapelle.nl bij actueel - riolering buitengebied. Door Elly van Gelderen De Moordrechtse Elly van Gelderen gaat voor Hart van Holland op pad om oude tij den te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken Herinneringen rondom de Hol landse IJssel"en "Leven en werken rond IJssel en Lek waarin zij onder andere ver haalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steenplaatsen en touwbanen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvissers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. Mevrouw Corrie van der Eijk- Bos, geboren 1917, vertelt: Zevenhuizen - "Ons gezin, va der Jan, moeder en elf kinderen woonden op de Wollefoppenweg ri Oud Verlaat (Zevenhuizen) om ringd door weilanden in een klei ne boerderij met 25 koeien. De broers van vader, Huibert en Maarten hadden daar ook een boerderij en Dirk bezat een tuin derij We kerkten in het kleine kerkje in Oud Verlaat. Mijn moe der was vreselijk schoon; als er 's winters ijs lag moest ik zelfs de brug die over de sloot lag aan de onderkant boenen. Mijn zus klom in de hanenbalken van de stal en zolder om met een ragebol het dak van binnen schoon te ma ken. En niette vergeten: de grote schoonmaak wat ik zelf later ook deed. In maart kregen de kasten een beurt, daarna sleepte je alles naar buiten, zelfs de bedden uit de bedsteden soppen en boenen, vervolgens ging alles in de was. In mei was je klaar. Brongas We woonden op een laag punt, we stookten en hadden licht op brongas. Boven een gaswel in de sloot stond een ketel met een sproeier die bij hoog water wel eens vol liep, dan had je geen gas en was het aardedonker zodat je geen hand voor ogen kon zien. Dan deden we de petroleum lamp aan. 's Avonds zat je gezellig bij elkaar, vader met de krant of met een bak piepers die hij moest schillen, wij met een breikous of verstelgoed en de kleinste deden spelletjes aan tafel. Na de schooltijd ging ik in de huis houding werken bij oom Dirk, het tuindersgezin. Ik bezocht de naailessen, moest daar passen terwijl mijn ouder wetse onderbroek die tot de knie- en kwam met kantjes en bandjes werd bewonderd. Daaronder droeg ik rijglaarsjes. Ik leerde mijn latere man Piet van der Eijk kennen. Hij woonde op de hoek Onderweg-1e Tochtweg in Zevenhuizen in een grote boer derij. Ik was bang om er heen te gaan omdat ik dacht dat ik te min zou zijn, in die tijd van stands verschillen, hoewel mijn oma uit de familie Ruijs kwam die zee schepen had varen. Maar het viel mee, mijn schoonmoeder was niet 'groos'. We waren aangetekend en wilden in de kerk trouwen bij do minee Tak, maar dat moest eerst aangevraagd worden. Zenuwach tig stonden we voor de pastorie, maar alles werd staand in de gang afgehandeld want mevrouw Tak wilde geen volk in huis hebben. Even later stonden we weer be teuterd buiten. Boer en boerin Kort na ons huwelijk in de oor log in 1943 werd door de 'onder grondse' een vreemde fransman met de naam Sizo bij ons afgezet als onderduiker. Mijn schoonou ders waren jong overleden. We betrokken hun boerderij met twee hooibergen waar ik als kind al langs liep, we vonden het net een schooltje met rondgebogen kerkramen met acht ruitjes en lui ken met schuine plankjes er voor, 'rakken' genaamd. Later is het huis wit geverfd en zijn er vierkante ramen ingezet want als de regen er op stond lekten ze van alle kanten zodat ik met klompen in de voorkamer liep. Onder de aangebouwde koepel was een wateropslag, die in ver binding stond met de waterput. Altijd was ik bang dat onze vijf kinderen daarin zouden verdrin ken. We hadden ook paarden die later werden vervangen door trac toren. Mijn schoonouders kochten destijds de boerderij van een land heer afkomstig uit Hillegersberg, hij had veel personeel zodat hij zelf niet veel deed, later is hij naar Zaltbommel verhuisd. Piet Clazing werkte bij ons als boerenknecht en kwam 'vrijen' met Anna onze 'meid' (dienstbode). Zij trouwden en betrokken het naastgelegen arbeiderswoninkje. We woonden daar tot ons pensioen. Nu zitten Anna en ik -alletwee weduwe - in De Zevenster.

Hart van Holland | 2009 | | pagina 5