MARJAN BERK ZORGT VOOR HILARISCHE AVOND ECHTPAAR BENDERS-VAN DER SCHEE ZESTIG JAAR GETROUWD BEN WIJNSTEKERS TRAINT JEUGD W WADDINXVEEN WADDINXVEEN DUIVENSPORT KEES HOFMAN EERSTE KONINGINNERIT VOX JUBILANS ZINGT VOOR WILHELMINAFONDS TWEEDE KANS WINKEL Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 29 april 2009 Door Geertrude Verweij Waddinxveen - "Wat voor u en mij vanzelfsprekend is, is niet voor ie dereen zo normaal." Met deze woorden opende vestigingsmanager Ria Kroondijk op donderdag 23 april de lezing van Marjan Berk in de biblio theek van Waddinxveen. De lezing werd gesubsidieerd door de provin cie en was daarom gratis toegankelijk. Marjan Berk: "Er zijn in ons land anderhalf miljoen laaggeletterden. Een half miljoen daarvan zijn nieuwe Nederlanders." De schrijfster werd door de stichting Lezen en Schrijven benaderd met de vraag of zij één van haar boeken wilde hertalen. "Dat betekent dat zo'n boek toegankelijk gemaakt wordt voor mensen die de taal net onder de knie krijgen." Een goede truc Berk koos voor het jeugdboek 'Een goede truc', dat gaat over een jon getje dat een dagboek begint en er achter komt dat zijn ouders dat lezen. Via zijn dagboek kan hij zijn ouders manipuleren om dingen te doen die ze anders nooit deden. "Ik vond dit een ideaal boek voor dat doel, omdat het niet alleen iets zegt over lezen, maar ook over schrijven. Bij lezingen voor laag geletterden probeer ik mensen ook altijd te stimuleren om een dagboek te schrijven. Het is voor deze mensen van essentieel belang dat ze leren om dingen als straat namen en verpakkingen te lezen, maar ook dat ze formulieren in kunnen vullen." Tijdens de lezing besprak Berk een aantal van haar boeken en las daar een aantal fragmenten uit voor. Oma-gedreutel 'Marjan Berk's oma en opaboek' ontstond toen ze zelf net drie kleinkinderen had. "De uitgever vond het een slecht idee, maar ik zei: ik heb zo'n drang. Ik wilde niet alleen mijn eigen oma-gedreutel beschrijven. Het boek gaat ook over grootouders die in de jaren vijftig naar Neder land kwamen. Hen heb ik gevraagd wat zij hebben meegekregen van hun grootouders en wat zij willen doorgeven aan hun eigen kleinkin deren." Uit dit boek ontstond ook het boek 'Zout'. Een van de oma's die Marjan interviewde was Sebahat, afkomstig uit Midden-Anatolië in Turkije. "Ik ging naar haar toe en zei: wil jij mij jouw levensverhaal vertellen? Ze zei: dat is goed maar dan moet jij ook het jouwe vertel len." Opschrijven wie haar moeder was 'Het boek voor Belle' is geschreven voor kleindochter Belle. "Mijn oud ste zoon werd weduwnaar. Mijn schoondochter stierf aan baarmoe derhalskanker. Omdat haar jong ste kind pas twee jaar was toen haar moeder stierf, zei mijn zoon: we moeten opschrijven wie haar moeder was." Het boek is niet al leen een heel persoonlijk verslag, met herinneringen van familie en vrienden, maar geeft mensen ook inzicht in de manier waarop zij het zelfde kunnen doen. De opbrengs ten van het boek zijn bestemd voor het KWF kankerbestrijding." Sex voor bejaarden In de pauze kon men bij de tafel van boekhandel Burger een aan tal van de besproken boeken aan schaffen en door de schrijfster la ten signeren. Na de pauze vertelde Berk over haar boek 'Nooit te oud', een trilo gie over drie vrouwen en één man, die elkaar via contactadvertenties leren kennen. "Eigenlijk is het een boek over sex voor bejaarden. Ik kreeg een reactie van een vrouw van tachtig die zei: wat Sex in the City is voor de jonkies, dat is dit boek voor ons." Vooral de fragmenten uit dit boek zorgden voor grote hilariteit on der de aanwezigen. Hoewel er ge legenheid was tot het stellen van vragen, bleek het publiek weinig te willen weten. Berk vertelde dat in september haar drie kinderboeken "Geesje zoekt" gebundeld worden tot een trilogie. In januari komt er een nieuw boek uit. "Het schreien niet verleert". Maar, verzekerde de schrijfster, het wordt best een vrolijk boek. "Het gaat over een vrouw met spreekdrang." Na een gezellige avond, waar veel gelachen werd, nam de schrijfster afscheid. "Ikvond jullie een aardig, hooggeletterd publiek." Waddinxveen - De duiven van postduivenvereniging de Sper wer vlogen afgelopen zaterdag vanuit Pommeroeul 187 km. De duiven werden om 08.45 uur gelost. Van de 415 duiven kwam de duif van Kees Hofman om 10.47 uur als eerste aan. Deze duif vloog met een snel heid van 91 km. per uur zo het hok van Kees binnen. De uitslag was als volgt: 1,5,23-Kees Hof man; 2,3,7,8,10,11,12,20-Comb. Breedijk; 4,6-Marja Marijt; 9,15,17,18,24,25-Anja van der Made; 13,22-Johan Jansen; 14- Chantal Breedijk; 16,19-Hennie Metselaar; 21-Cor Hofman. pagina 21 Waddinxveen - Autoclub De Gou we Rijders houdt donderdag 30 april voor de 52e keer, haar tra ditionele Koninginnerit. Na de rit wordt tekst en uitleg gegeven. Men kan deelnamen per auto of motor. De inschrijving en de start vinden plaats bij eetcafé Zinne aan de Nes se 20. Inschrijven kan van 6.00 tot 6.30 uur, de start is vanaf 6.16 uur. Waddinxveen - De Hervormde gemengde zangvereniging Vox Jubilans en het gelijknamige Jon gerenkoor hebben hun medewer king toegezegd aan het jubileum concert ter ere van het zestigjarig bestaan van het Koningin Wilhel- mina Fonds voor de Nederlandse Kankerbestrijding, op zaterdag 9 mei in de Ontmoetingskerk aan de Groensvoorde. Beide koren brengen een aantal liederen uit hun eigen repertoire ten gehore. Zo begint "Vox Jubi lans" het concert ingetogen met een gebed 'Bless us this day', zingt het Jongerenkoor o.a. een bewer king van Psalm 122 en eindigen beide koren met een feestelijk 'Singet dem Herrn ein neues Lied'. Zij worden muzikaal begeleid door Marcel van de Ketterij op het or gel, Kees de Bruin op de vleugel en Jongerenkoor dirigent Severin van Dijk op de dwarsfluit. Tijdens het concert ,dat gratis toe gankelijk is, wordt een collecte gehouden die ten goede komt aan het werk van KWF Kankerbestrij ding. Aanvang 20.00 uur. Waddinxveen/Moerkapelle - De Tweede Kans Winkel van de Her vormde Gemeente van Moerka- pelle, gevestigd in de Dorpsstraat, opent een tweede vestiging in een schuur aan de Abramkroesweg 17 in Waddinxveen. Elke zaterdag van 9.30 tot 12.30 uur, zijn belangstel lenden in beide vestigingen wel kom om te kijken of er iets van hun gading bij is tussen de meubels, kasten en dergelijke die tegen een lage prijs te koop worden aange boden. Gedurende de opening is het tevens mogelijk spullen te brengen die voor verkoop geschikt zijn. Voor ophalen van spullen kan contact opgenomen worden met 06-24406404. De opbrengst is be stemd voor diverse goede doelen. Voor meer informatie: 06-15381244 of tweedekans@planet.nl. Door Marianne Fortuin Waddinxveen - Loco-burgemeester Wiebrand Dijksterhuis ging maan dag 27 april op bezoek bij de heer en mevrouw Benders-van der Schee, om hen te feliciteren met hun zestigjarig huwelijk. Hij overhandigde het bruidspaar daarbij een boeket. De heer Benders is in 1924 in Bos koop geboren, zijn vrouw vier jaar eerder in Alphen aan den Rijn. Ze zijn in Alphen in het huwelijk ge treden, maar hadden toen nog geen eigen woonruimte. Benders: "We woonden allebei nog thuis. Ik werkte bij de gasfabriek en was de hele week van huis. Pas in 1950 hebben we een huis in Waddinx veen gekregen. Mijn vrouw had zo'n heimwee naar Alphen en haar moeder, dat ze soms met de kinder wagen van Waddinxveen naar Al phen is gelopen." Voordat hij bij de gasfabriek aan het werk ging, had hij in Boskoop op de tuin gewerkt, in de oorlog twee jaar in Duitsland in een fabriek en na zijn terugkeer in Nederland bij een boer. Toen de gasfabriek dicht ging, is hij bij de plantsoenendienst in Waddinx veen gaan werken, tot zijn pensi oen in 1986. Hij ontving voor zijn veertigjarig dienstverband en zijn vrijwilligerswerk (vijftien jaar bij de brandweer en vijftien jaar bij de EHBO) een decoratie. Ook nu nog is hij enkele keren per maand ac tief als vrijwilliger. Hij heeft altijd graag geschaatst: tot zijn 81e op de overdekte ijsbaan in den Haag. Toen vond zijn vrouw het gezien zijn leeftijd te gevaarlijk. Mevrouw Benders heeft voor het huishouden en de kinderen ge zorgd en daarnaast als hulp in de huishouding gewerkt. In het begin bij particulieren en later bij de ge meente Alphen. Mevrouw Benders: "Ik ben veel te vroeg van school ge gaan. Ik had ziekelijke ouders, dus het zorgen begon al vroeg. Ik had eigenlijk verpleegster willen wor den." Haar echtgenoot vult aan: "Ze heeft een buurvrouw tot het eind verzorgd." Mevrouw: "Ja, ik kon nou eenmaal niet stilzitten." Haar gezondheid laat te wensen over; die van meneer is goed. Hij is iedere middag op zijn volkstuin te vinden en zit nog regelmatig op de fiets. Het echtpaar heeft drie zonen, zes kleinkinderen en twee achterkleinkinderen. Met de hele familie is de bruiloft maandag met een etentje gevierd. Waddinxveen - Oud-Feyenoorder en oud-international Ben Wijnste kers was zaterdag 25 april aan het werk bij voetbalvereniging Wad dinxveen. Met zijn 'Feyenoord on tour' gaf hij, samen met vier trainers van Feyenoord-selecties, een clinic aan bijna honderd jeugdleden van de vereniging. Jongens en meisjes van zes tot en met vijftien jaar werkten een intensieve training af. Dat le verde een certificaat van deelname en een boekje van het Feyenoord jeugdproject op.

Hart van Holland | 2009 | | pagina 21