VOOR IEDEREEN EEN ANEKDOTE: "WEET JE NOG DAT JE IN DE VLEESMAND ZAT?" AMBTENAREN RIJDEN OP DE NIEUWE MANIER KERKDIENSTEN - ZONDAG 3 MEI JONGERENOVERLAST EN JONGERENCULTUUR PARANORMALE AVOND BIJ VEDJ OMWONENDEN KALVER- SLACHTERIJ VANGEN BOT UNICEF EN KONINGINNEDAG LEVEN IN BEELD Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 29 april 2009 pagina 27 Nieuwerkerk aan den IJssel Herv.Gem. Oude Kerk 9.30 uur ds. L.W. van der Sluis en 18.45 uur kand. G.R. Mauritz. Herv.Gem. Nieuwe Kerk 9.30 uur ds. W.G. Gerritsen en 17.00 uur ds. W. Kalkman. Prot.Gem. Ontmoetingscentrum Prot.Gem. De Bron 10.00 uur G.J. Robbemond (gelegenheid tot dopen). Kwadraad Algemeen Maatschappijk Werk. Inloop- en telefonisch spreek uur: Oranjepad 2, Nieuwerkerk aan den IJssel. Elke maandag tot en met donderdag tussen 09.00 en 10.00 uur. Telefoonnummer: 0900-1202150 (lokaal tarief) of 0182-594710. Zie ook info@stich- tingkwadraad.nl en www.stich- tingkwadraad.nl. Wie buiten kantoren dringend hulp nodig heeft van het maatschappelijk werk, kan terecht bij de Bereik baarheid Buiten Kantooruren (BBK) op 0182-594935. Door Marianne Fortuin Nieuwerkerk aan den IJssel - In Zorgcentrum Chrysanthemum vierde de heer Haak op 23 april zijn verjaardag. Met zijn 101 jaar is hij de oudste inwoner van deze gemeente. In de grote koffiezaal waren kinderen en kleinkinderen aanwezig en ook burgemeester Bonthuis kwam langs om hem te feliciteren. Hij bood de jarige een fruitmand aan. Met de burge meester voerde de heer Haak een geanimeerd gesprek over gemeen schappelijke bekenden. Een stoet van bewoners en bezoe kers trok aan de feesttafel voorbij. De heer Haak: "Ze hebben er veel werk van gemaakt. Ik vind het jam mer dat ik niet meer kan lopen, en ik slaap meer dan vroeger. Maar ik eet alles nog, blijkbaar ben ik van binnen sterk." Er was speci aal voor hem een taart gemaakt. Hij geniet verder van een redelijk goede gezondheid; toen hij 87 was heeft hij nog 5 bypasses gekregen. Eerst wilde men hem gezien zijn leeftijd niet meer opereren, maar de chirurg die het toch aandurfde zei: "Dat doen we als we denken dat iemand nog twee jaar verder kan leven." In het zorgcentrum krijgt hij dagelijks bezoek van een groepje andere bewoonsters. Zijn Vorig jaar vierde de heer Haak zijn verjaardag nog in de slachterij, nu gewoon aan de taart met burgemeester Bonthuis. dochter vertelde hierover: "Ze zoeken hem steeds op, dat vinden ze gezellig. Eerst zaten ze hier in de grote koffiezaal, maar later is hij vlakbij zijn kamer gaan zitten. Dan kon hij zelf bepalen wanneer hij naar bed ging." De heer Haak herkende niet direct alle mensen die hem feliciteerden, maar na enige toelichting kwam hij vrijwel altijd met een anekdote. Zoals bij een voormalig buurmeisje uit zijn jeugd: "Weet je nog dat je in de vleesmand zat? Toen was je nog smal." Hij doelde op de mand van zijn bakfiets, waarmee hij langs de deuren ging om vlees te verko pen. Hij heeft zijn hele leven in de vleeshandel gewerkt. Toen hij 100 jaar werd, is hij op bezoek geweest bij exportslachterij Boer. De heer Haak: Ik heb vandaag een kaart ge kregen van Maarten en zijn vrouw, daar ben ik heel groos op! Iemand vroeg, hoe je zover komt. Een ogenblikje van vergetelheid...." Opzichters, vuilnismannen en andere chauffeurs in dienst van de ge meente Nieuwerkerk krijgen de cursus Het Nieuwe Rijden aangeboden. Door Johanna van Waardenberq Nieuwerkerk aan den IJssel - De gemeente Nieuwerkerk aan den IJssel werkt aan een beter milieu. Het jaar 2009 staat in teken van milieu vriendelijke bijdrages. Op maandag 20 april heeft wethouder Siem van Loon een cursus Het Nieuwe Rijden gevolgd. "De gemeente wil al haar chauffeurs een milieubewuster rijstijl aanleren", zegt wethouder Siem van Loon. Het Nieuwe Rijden is een project dat chauffeurs aanleert energie- bewust auto te rijden. Door vroeg tijdig het gas los te laten, minder te remmen en sneller te schakelen verspeelt de auto minder brandstof en is hierdoor minder vervuilend dan normaal. "Remmen is energie vernietigend. Het Nieuwe Rijden leert de chauffeurs meer vooruit te kijken en hierdoor op tijd te rea geren. Vol gas geven vlak voor een roodstoplicht en vervolgens abrupt remmen is volkomen nutteloos. Het is beter om verder vooruit te kijken en de auto te laten uitrollen. Dit is niet alleen milieuvriendelijk, maar ook brandstof besparend", zegt beleidsmedewerker Milieu Ferry Warnaar. Het Nieuwe Rijden is een onder deel van een milieubewuster pro gramma. "We zijn op allerlei vlakken bezig met het milieu. Er wordt duur zaam gebouwd, we delen spaar lampen uit en we leren onze chauffeurs een nieuwe rijststijl aan. Opzichters, vuilnismannen en andere chauffeurs krijgen van ons een cursus aangeboden. Ze leren sneller te anticiperen om zo meer energie te besparen. Het vergt in het begin wel wat aanpassingen in je rijstijl, maar op den duur is het makkelijk toe te passen. Het is in ieder geval een geslaagd project. De deelnemers zijn erg positief", aldus Van Loon. In Hart van Holland van 22 april was te lezen dat vooral in het Oude Dorp in Nieuwerkerk aan den IJssel het aantal gevallen van overlast door jongeren de afgelopen drie maanden is toe genomen, in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar. Dit bleek uit de presentatie van de politiecijfers op de wijk- en buurtbijeenkomt in Dorrestein. Een vraag die direct opdoemt is: Is er in Nieuwerkerk wel ge noeg te doen voor jongeren? Het aantal incidenten is in de rest van Dorrestein gelijk geble ven; alleen in het Oude Dorp is een toename zichtbaar. Het aan tal controles is sterk uitgebreid, maar blijkt nog niet voldoende. Een van de aanwezigen op de wijkavond gaf aan met de jon geren gepraat te hebben en zij hebben hem verteld dat ze van mening zijn dat er in Nieuwer kerk niet genoeg te doen is. Volgens wethouder Tamara Ven- rooy wordt hier door de gemeen te hard aan gewerkt. "Dit horen we regelmatig. In de beleving van bepaalde jongeren er niets te doen. Bij de gemeente hebben we menskracht en faciliteiten om dit op te lossen, maar daar wordt nog niet voldoende gebruik van gemaakt. We hebben jongeren werkers in dienst om hiermee te helpen en daarnaast hebben we een bedrag van 1500 euro beschikbaar gesteld, zodat deze jongeren zelf iets in hun wijk kunnen organiseren. Hier is tot nu toe nog geen gebruik van ge maakt. Als iemand deze jonge ren kent, zouden we blij zijn als er contact met ons opgenomen wordt, zodat we hen op deze subsidie kunnen attenderen. Mijn vraag is of in de beleving van bepaalde jongeren nu te recht is of onterecht. Of is het zo dat wethouder Tama ra Venrooy een andere beleving heeft? Bij vele enquêtes wordt aange geven door bepaalde jongeren groepen dat er niet veel te doen is in Nieuwerkerk a/d IJssel, en dan vooral in het 1 uitgaansleven. Je bent jong en je wilt lekker uitgaan in het weekend na een week op school te hebben gezeten of een werkweek gehad te hebben. Oké, wat gaan we doen in ons dorp? De uitgaansgelegenheid in Nieu werkerk telt maar 5 kroegen, waarvan Café de Tap het op de vrijdag avond mogelijk maakt dat jongeren in hun eigen jongeren cultuur uit kunnen gaan. Het is dus logische dat er rond dit café meer overlast komt kijken, het is een druk bezocht gezellig café die jongeren een ontmoetings plaats bezorgt. Omdat er weinig tot niets te doen is voor jongeren in Moordrecht, komen ook deze jongeren naar Café de Tap Jongeren zitten blijkbaar niet te wachten op de jongerenwerkers van de gemeentelijke jeugdsoci- eteit, terwijl hier veel geld wordt ingepompt door de gemeente. Waarom is dan mijn vraag, waar om wordt dit niet door jongeren druk bezocht? Waarom wordt hier geen enquê te over gehouden, zodat geke ken kan worden wat de jongeren willen in de jeugdsociëteit? Met het oog op de nieuwe ge meente Zuidpias heeft Stichting VEDJ een concept 'nieuwe ont moetingsplaats Stichting VEDJ aangeboden aan de gemeente lijk politieke partijen van Nieu werkerk. Stichting VEDJ heeft geen respons terug gehad. Jam mer want Stichting VEDJ zou veel kunnen betekenen voor de jongeren en het tegen gaan van overlast. Hoe nu verder met de overlast als wethouder Tamara Venrooy niet naar de beleving van de jongeren wil luisteren? Jongeren horen in mijn ogen serieus genomen te worden. Jacqueline van Gelderen info.vedj@gmail.com Nieuwerkerk aan den IJssel - VEDJ houdt op woensdag 27 mei een avond met paragnost Marco Wob- ben met als thema 'Helderziende waarnemingen door middel van zielstekeningen'. Toegang uitslui tend voor publiek vanaf 14 jaar. Entrée bedraagt 5 euro. Aanvang 20.00 uur in Con Musica, Sport park Dorrestein 5. Opgave via 06- 14606126 of info.vedj@gmail onder vermelding van naam en telefoon nummer. Nieuwerkerk aan den IJssel/Den Haag - De Raad van State heeft de bezwaren tegen de nieuwe milieu vergunning van slachterij Boer in Nieuwerkerk afgewezen. Omwo nenden van het bedrijf aan de 's Gravenweg vroegen de Raad on langs om vernietiging van de ver gunning, omdat die de overlast van de slachterij onvoldoende beperkt. Ze klagen vooral over nachtelijk la waai van vrachtwagens en stank. De gemeente Nieuwerkerk ver leende de omstreden vergunning en zorgde daarbij voor een flinke versoepeling van de normen voor geluid die tegenwoordig gangbaar zijn. Volgens de gemeente was dit nodig, omdat het gaat om acti viteiten die al eerder waren ver gund. Dat recht wil de gemeente het bedrijf niet afnemen. Adviseurs van de Raad van State constateerden al eerder dat het oprekken van de normen deson danks ervoor zorgt dat het lawaai van vrachtwagens wordt geredu ceerd in vergelijking met de voor gaande vergunning. De Raad van State volgt zijn advi seurs. De Raad concludeert verder dat ondanks de klachten over la waai en stank de vergunning vol doende bescherming biedt tegen overlast. Het oprekken van de nor men is volgens de Raad ook aan vaardbaar. Nieuwerkerk aan den IJssel - Uni cef zal op Koninginnedag, don derdag 30 april, met een kraam aanwezig zijn op de braderie in de Dorpsstraat voor de verkoop van kaarten en speelgoed en voor het verstrekken van informatie over de projecten waar Unicef zich mee bezighoudt. Afgelopen jaar voer de Unicef campagne voor schoon drinkwater voor kinderen in ont wikkelingslanden. De kindersterfte door besmettelijke ziektes als ge volg van het drinken van vervuild water is nog steeds veel te hoog. Unicef doet daar wat aan door het aansluiten van waterpompen, het zuiveren van water en het aanleg gen van wc's. Met uw steun kun nen deze basale zaken voor steeds meer kansarme kinderen werke lijkheid worden. Nieuwerkerk aan den IJssel - Kun stenares Ank Boelema-Strasters ex- poseertvan maandag 11 toten met zaterdag 30 mei een aantal van haar bronzen beelden in de open bare bibliotheek aan het Raadhuis plein. Vroeger op school was Ank al creatief; haar werk kreeg ze nooit mee naar huis, maar 'verdween' in de vitrinekasten op school. Ank heeft diverse cursussen en trainin gen gevolgd om inzicht te krijgen in de technieken die nodig zijn om haar, in was opgezette, creaties te gieten in brons. Zij laat zich in haar werk inspireren door het leven. De kunstenares werkt ook in op dracht en diverse exposities heb ben ertoe bijgedragen, dat haar beelden tot zelfs in China terug te vinden zijn. Tijdens de kunstroute van Pinkst'art, zaterdag 30 mei en maandag 1 juni, zijn haar beelden te bewonderen op haar huisadres, Uilendaal 10. Voor meer informa tie: www.leven-in-beeld.exto.nl.

Hart van Holland | 2009 | | pagina 27