"HET ZAL NOG WEL VIJF JAAR DUREN VOOR WE HIER WEG KUNNEN" "IEDEREEN KOMT OP VOOR ZIJN EIGEN HACHJE EN DAT MAG OOK" "Onze werknemers willen zekerheid. Daarnaast hebben we in Latijns-Amerika leveranciers die bijna geheel van ons afhankelijk zijn." ^ElLiMMINGSPLANNFNYi HnD, a r Kwekerij Reijm Nieuwerkerk in onzekerheid over toekomst Jaré Reijm, Are Dijkshoorn en John Hoogland vertellen. Regio - De Zuid- plasregio is volop in beweging, getuige de vele vooront werp bestemmings plannen, inter gemeentelijke structuurplannen, MER rapporten, zienswijzen en andere documenten. Maar wat betekenen de ontwikkelingen concreet voor bedrijven in de regio? Transportbedrijf Hoogland wil in het Restveen blijven "Ons transportbedrijf is al tijd gedoogd geweest. Er is niets wettelijk geregeld en dat wil ik graag anders." pagina 6 Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 29 apri!2009 Nieuwerkerk aan den IJssel - "Er wordt misschien al tien jaar over ge discussieerd. Vanaf dat moment dat er voorkeursrecht op ons perceel is gevestigd,is er eigenlijk onzekerheid." Zegt Jaré Reijm. Zijn kwekerij aan de Albert van het Hartweg is onderdeel bestemmingsplan Nieuwerkerk- Noord, een nieuwe woonwijk ten noorden van het huidige Oude Dorp. De tuinbouwbedrijven in dit gebied zullen moeten verplaatsen. Volgens Jaré Reijm wordt er al geruime tijd gepraat over de be stemming van de Albert van het Hartweg. "Misschien al wel al tien jaar. Een aantal jaar geleden heb ben we een brief gekregen dat er voorkeursrecht op ons perceel was gevestigd. Vanaf dat moment is er eigenlijk onzekerheid. We heb ben regelmatig contact met de Grondbank gehad en ze zijn ook twee keer bij ons geweest, maar daar krijgen we te horen dat ze nog geen bevoegdheid hebben om grond aan te kopen." Reijm staat ondanks alle onzekerheid nog steeds niet negatief tegenover een verplaatsing. "We hebben hier geen uitbreidingsmogelijkheden meer, dus verplaatsen zou ook voor ons voordelen opleveren. Het probleem is dat dit ongeveer vijf jaar zal duren voordat we hier weg kunnen. We moeten eerst grond aankopen, dan moeten we vergun ningen aanvragen, wat best lang kan duren en vervolgens moet er een bedrijf gebouwd worden met geavanceerde machines en instal laties. Hierbij ga ik er vanuit dat we al overeenstemming bereikt hebben met de Grondbank. Ik ver wacht dat dit ook niet zomaar ge regeld is." Volgens de planning zou er in 2010 begonnen moeten worden met de bouw van Nieuwerkerk-Noord, maar de kwekerij kan voor deze tijd niet meer verplaatst worden. Door alle onzekerheid is het voor de directie ook moeilijk om in vesteringen voor de toekomst te doen. "De komende twee, drie jaar zitten we nog goed, maar daarna moeten we grote investeringen gaan doen, zoals het vervangen van machines. Dan wil je wel we ten of dit nog rendabel is." Het is voor Reijm ook moeilijk om in te spelen op de ontwikke lingen in de sector. "Er wordt nu veel gekeken naar geothermie, het gebruiken van aardwarmte als energiebron. Dat is een erg grote investering en die doe je niet voor één of twee jaar, dus zolang we hier nog zitten is dit voor ons geen optie." Ook uitbreidingen zijn nu niet mogelijk. "Doordat er voor keursrecht op de grond zit, kunnen we ook niet uitbreiden of bijvoor beeld extra kantoorruimte bijbou wen. We hebben dit voorlopig kunnen oplossen door kasruimte in de buurt te huren, maar dit is ook niet ideaal." De onduidelijkheid heeft niet al leen invloed op de eigenaren van de kwekerij, maar ook op de werk nemers en de leveranciers. "De zestig mensen die hier werken en hun gezinnen willen ook graag ze kerheid over de situatie. Daarnaast hebben we in Guatemala, Hondu ras en El Salvador leveranciers die bijna geheel van ons afhankelijk zijn. Daar werken ook nog eens driehonderd mensen." Daarom wil Reijm graag op korte termijn uit sluitsel over de toekomst van het bedrijf krijgen. "We willen duide lijkheid over het hoe, wat en wan neer. Wat, is niet eens zo belang rijk. Als het nog twintig jaar gaat duren is dat ook een antwoord en dan weten we tenminste waar we aan toe zijn." BEDRIJFSLEVEN REAGEERT Nieuwerkerk aan den IJssel - Met het ontwerp van nieuwe bestem mingsplannen zijn er een aantal elementen, die voor langere tijd vast komen te staan. Een schoolvoorbeeld hiervan is de bestemming van een bepaald perceel. Hierover kunnen nogal eens meningsverschillen ont staan tussen de betrokkenen en de gemeente. Transportbedrijf Hoogland is al 43 jaar geleden gevestigd aan de Tweede Tochtweg. Deze bestem ming is echter nooit officieel vast gelegd, de locatie is bestemd voor agrarische doeleinden. Dit zou eigenaar John Hoogland bij het nieuwe plan graag anders zien. en niet mag, zodat ik weet waar ik problemen met de gemeente ge- aantoeben." had. Door de plannen zal er veel Tot nu toe is Hoogland erg te- veranderen en iedereen zal daarin instantie gehandhaafd blijven. Ook op het perceel van Hoogland rust nu een agrarische bestem ming. "We hebben hier al 43 jaar een transportbedrijf. Dit is al deze tijd gedoogd geweest. Er is dus niets wettelijk geregeld en dat zou ik graag willen veranderen. Tot nu De Tweede Tochtweg is onderdeel van het gebied Restveen. In dit gebied wil men de huidige agrari sche bestemming geleidelijk gaan gi omzetten naar natuurgebied. De huidige bestemming zal in eerste toe is het nog altijd goed gegaan, maar niemand kan in de toekomst kijken. Op dit moment ben iktevre- den met de capaciteit die ik heb, maar dat zou zomaar kunnen ver anderen. Ik zou graag van te voren geregeld willen hebben wat mag vreden met de houding van de gemeente. "Ik heb nog niet echt opkomen voor zijn eigen hachje en dat mag ook. Ik vind alleen dat het goed geregeld moet worden. Het is belangrijk dat je met elkaar de discussie aangaat en probeert om er zo samen uit te komen. Als alle partijen een beetje water bij de wijn doen, moet dit het mogelijk zijn." Hoogland hoopt binnen de wet telijke inzage termijn van zes we ken in overleg met de gemeente tot een oplossing te komen. "Ik hoop dat we het binnen de ter mijn kunnen regelen, anders zal ik gedwongen zijn om stappen te ondernemen en dat hoeft volgens mij helemaal niet. Ik zit nu op een telefoontje van de wethouder te wachten, zodat we afspraak kun nen maken. Hopelijk lukt dit op korte termijn en komt er snel dui delijkheid."

Hart van Holland | 2009 | | pagina 6