WAT IS ER TE DOEN IN CHRYTSANTHEMUM? KORTE WANDELTOCHT VOOR SENIOREN ER WERD GEBRIDGED... UITSLAG KONINGINNERIT GOUWE RIJDERS Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 6 mei 2009 pagina 27 Door Elly van Gelderen Adriaan BUtterswijk uit Moordrecht, geboren1922, vertelt: "Mijn jeugd bracht ik in Moordrecht door. Ik had op de Kon.Ver.Tapijt- fabriek gewerkt, ook mijn vader, maar dat was in de oorlog gevorderd door de Duitsers. Mijn collega's moest in Duitsland gaan werken. Ik had net daarvoor een andere baan in een plateelfabriek in Gouda. Ik was veertien jaar, werkte 48 uur per week voor 2.75 gulden waarvan ik een kwartje zakgeld kreeg. Ik moest me melden voor de arbeidsdienst om in Duitsland te gaan werken. Met een triplexkoffer gingen we met opont houd met de trein, één dag en één nacht naar een plaatsje bij Berlijn, in Berlijn zag ik voor het eerst een metro, voor mij een wereldwonder. Ik kende niemand, verstond geen Duits, was nooit verder geweest dan Moordrecht en zo groen als gras, dus dacht ik dat het de andere kant van de wereld was. Ondergebracht in barakken met wandluizen die prikten en iedere ochtend ons behoefte doen naast elkaar op een balk met een geul. Ik kon niet op bevel dus ging ik 's nachts uit mijn bed, wat gestraft werd, het heel stil boven een putje doen. De hygiëne was ver te zoeken. Met anderen werkte ik in vierploegen- dienst bij de spoorwegen als ran geerder, zonder opleiding maakte je levensgevaarlijke fouten. We lieten een trein met tachtig ton lading voor de gaarkeuken uit de rails omhoog lopen, door de klap viel hij om, dus graaiden mijn maat en ik twee stukjes spek eruit waarmee we een pannenkoek wil den bakken want de wekenlange gaarkeukensoep kwam je neus uit. We werden gegrepen en beschul digd van diefstal. Gevangenis Zonder proces werd we in de vun zige gevangenis gegooid, je kop kaalgeschoren en je kreeg een blauw pak en werd in een hokje van 3 bij 2.50 meter opgesloten. Twee dagen brood en daarna één dag warm enzovoort. Een keer mocht ik naar huis schrijven en la ter kregen ze thuis een brief dat ik was omgekomen, hoewel mijn vader dat niet geloofde. Er werd in Berlijn vreselijk gebom bardeerd door de Amerikanen en Engelsen met soms honderden vliegtuigen, die ook neergehaald werden, het was november 1943. Als de sirenes loeiden vluchtte ie dereen in deschuilkeldersmaarons lieten ze zitten, je leven was voor hun geen stuiver waard. In één nacht lieten 30.000 mensen het le ven en ze gingen nog steeds door. Onze getraliede ramen sprongen kapot en werden dichtgespijkerd met planken waardoor ons ook het daglicht werd ontnomen. De hele dag liep ik rondjes, drie stappen heen en drie terug, wat duurde de dag lang. Éénmaal per dag luchten, met de handen in de nek, achter elkaar de ganzenmars rennen en werd er door die kerels gebruld in snauwerige Duits. Ik deed het niet goed en kreeg tien klappen in mijn gezicht. Krankzinnig Het werd in Berlijn een chaos, de helft van de gebouwen lag plat en steeds gilden de luchtalarmen. Fluitend kwamen de vliegtuigen over wat dreunen en een hevige luchtdruk veroorzaakte. Het was inmiddels 31 januari 1945, bij bombardementen stond ik meest al bij het raam vandaan, maar dit keer lag ik in bed, hoofd onder de dekens en de vingers in mijn oren, een lichtflits, een hevige knal, zo dat je adem werd afgesneden, val lend puin, gillen, maar ook vloe ken en bidden. Ik zag de muren bij de deur waar ik altijd stond, instorten met don derend gekraak en een stofwolk. Vijftig meter verder was de bom gevallen. Ik heb de Heer op mijn blote knietjes bedankt dat ik het had overleefd. Intussen had ik al zes maanden gezeten hoewel er drie maanden was gezegd. Ik be grijp nog niet dat ik niet krankzin nig geworden ben. We moesten naar een ander gebouw, weer chaos, papieren zoek enzovoort. We zagen doden en gewonden weggedragen worden tussen het puin, een vreselijke aanblik. Daar gekomen vroeg een nieuwe offi cier Hoelang zit je hier, wat heb je gedaan? Twee stukjes spek ge pikt. Wegwezen dan maar! Daar stond ik dan buiten en moest met anderen naar de werkverschaf fing, weer als rangeerder. Het was daar zo'n ontredderde ontregelde rotzooi. Heel veel buitenlandse mannen die elkaar niet verston den en moesten werken om de Duitse arbeiders te vervangen die aan het front zaten. Ik werkte met een Pool en gingen weer in de fout met rangeren zodat een trein scheef kwam te hangen; daaruit viel chocolade wat wij opaten. Stom natuurlijk, maar je was een beetje murw geworden. Weer de gevangenis in, maar daar moesten we werken, puin ruimen, dat was beter dan zitten. En in die periode werd ik ziek, ik kreeg keelpijn en koorts maar werkte gewoon door. Adriaan voor de barakken. Difterie Bij het appél kon ik niet meer pra ten, er zat een grote pijnlijke gele prop in mijn keel. De officier riep me bij hem, en ik wees naar mijn keel waarop hij mij verwees naar de arts. Die haalden zijn schou ders op en zei, het gaat wel over. Tijdens het puinruimen was er een voormalig sportmasseur, hij zei, jij hebt difterie en dat is besmette lijk. Ik kwam op bed terecht met stijve benen en armen, bloed in mijn urine, ik had geen kracht meer, ze lieten me gewoon liggen zonder medicijnen en brachten alleen water en brood. Ik dacht mijn dagen geteld waren maar het heeft zo niet mogen zijn, ik geloofde wel dat er één was die over mij waakte. Na weken met koorts en pijn werd de prop zwart en kon ik hem uitspugen en toen ging ik iets vooruit. Maar toen ik weer buiten kwam kon ik niets meer zien want ik had in het don ker gelegen, ik kon het daglicht niet meer verdragen en woog nog maar veertig kilo, ik schrok: in de spiegel zag ik de dood van pierlala. Als er een mug tegen me aanvloog viel ik om. Daarna moest ik een bak met door elkaar geraakte schroeven uitzoeken, een dagwerk tot je sterretjes zag, en vervolgens weer omgekeerd en kon je opnieuw beginnen. Vrij Na vier maanden werd ik zoge naamd berecht, met een tolk, terwijl ik geboeid was als een mis dadiger zodat zij mij en anderen veroordeelde voor anderhalf jaar tuchthuis in Wittenberg, maar het was al maart 1945. Het was daar een haveloze troep, zelf was ik ook vuil en onder het ongedierte, dus uitkleden, je stond dan in je nakie voor een hoopje stinkende De Moordrechtse Elly van Gelderen gaat voor Elart van Holland op pad om oude tij den te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief hij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hol landse IJssel" en "Leven en werken rond IJssel en Lek", waarin zij onder andere ver haalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steenplaatsen en touwbanen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvissers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. vuile kleding op de grond met een vet petje en versleten klomp schoenen. We werden ontluisd en onze kleding ontvlooid. Men wilde wel van al dat tuig af wat uit die gevangenissen kwam, dus wegwezen maar. Daarna werd ik vrijgelaten, en daar stond je. Ik wilde in Berlijn mijn kleren en kof fer halen, een beetje gek natuur lijk, wie hecht daar nu waarde aan, maar ik had geen geld, geen kleren, en geen eten dus ging ik ergens bij een ortscommandant om eten vragen, hij zei: steel het maar. Normen en waarden wa ren er niet meer. De straten ge deeltelijk platgebombardeerd en het zwermde er van de Russen en volk uit Mongolië, waarvoor velen Berlijners vluchten. Vooral de Mongoliërs gedroegen zich als beesten. In iedere oorlog komt het beest in een mens naar bo ven, ik heb genoeg gezien daar! De Duitsers hadden in hun land ook vreselijke oorlogsmisdaden begaan zodat zij met haat wa ren vervuld. Alles wat Duits was mochten ze doden, verkrachten en bestelen, het was mensont erend, je was nog minder dan een varken. Voor mijn ogen zag ik dat allemaal gebeuren, vreselijk. Veel huizen waren leeg, waar je als vluchteling zo in kon wat ik ook deed, waar een vlag uit hing was bewoond, soms in kelders onder het puin. Ik lag 's nachts in bed in dat lege huis toen ik wakker werd van gestommel, het waren Russische officieren die naar bo ven kwamen en met een zaklamp naar mij schenen, daar zagen ze een bang Adriaantje liggen met zijn neus boven de dekens. Hij brulde: Der ausl, maar die ander zei, ach laat die vent toch liggen maar ik kon niet meer slapen. De Duitse kant van de Elbe was nog bezet, maar die konden wij wel oversteken in een bootje dat je aan een kabel kon overtrekken. Door een watervalletje sloeg de boot om, er verdronken nog een paar mensen. Nat, koud, zonder schoenen en hongerig kwamen we aan de overkant. We werden door de Amerikanen opgevangen en in Leipzig kregen we eten en werden met veewagens vervoerd, treinen waren plat geschoten, mens wat een ontregelde rotzooi was dat daar, je kan er geen voor stelling van maken. In Enschede werden we weer ontluisd en ont- Adriaan met Belgische spoorwegwerkers. vlooid en zo kwamen we in Har derwijk aan. Bij moeke in de badkuip Op een schip met 400 a 500 man nen gingen we naar Rotterdam. De luiken waren verbrand dus er lagen asbestplaten op. Als de zon er op scheen was het bloedheet en kwamen er waterdruppels on der die op ons vielen, je behoefte deed je op een emmer, zij stalen het uitgedeelde brood bijna uitje mond, bijna geen drinken en ga zo maar door. Onze losse kleren waren in een hoek gegooid, na afloop graaiden we in die stin kende troep onze plunje weer bij elkaar, intussen was je wel wat gewend. Nu kan ik er af en toe hard om lachen, wat is een mens zonder comfort? Het stinkende ongeschoren zwer vertje Adriaan ging per bus na anderhalf jaar weer naar Moor drecht, een wonder dat ze me weer niet oppakten. Thuis was de blijdschap groot natuurlijk. Einde lijk bij moeke in de badkuip. De maanden daarna had ik steeds nachtmerries over de vijand die mij wilde doodschieten en mis handelen, lopen kon ik dan niet, later ging dat gelukkig over, jaren later kon ik er pas over praten. Na de oorlog ben ik getrouwd met Jennie Macleane uit Moordrecht en kregen drie kinderen. De meeste kennen mij omdat ik jaren met olie en zeepwaren aan de deur kwam in Moordrecht en ook in de omliggende plaatsen op de markt stond. Nieuwerkerk aan den IJssel - Zorg centrum Chrysanthemum van Stichting Zorgbeheer De Zellingen organiseert voor de maand mei diverse activiteiten voor 55-plus- sers. Elke maandagochtend van 9.45 tot 11.45 uur wordt er geboetseerd en elke maandagmiddag is er 'beter bewegen' van 14.00 tot 14.45 uur. Ook kan men op maandagmiddag handwerken in Chrysanthemum van 14.00 tot 16.00 uur. Om de week op vrijdagmiddag (8 en 22 mei) wordt een inloopmid dag gehouden. Vanaf 14.30 uur is iedereen welkom voor een praatje of spelletje. De toegang is vrij. Om de week op de donderdag (14 en 28 mei) wordt er een bingo ge houden; aanvang 14.00 uur. Adri den Boer geeft donderdag 7 mei een presentatie over de Oude Kerk en op woensdag 27 mei kan iedereen meedoen aan de Paper clip; de paperclipmiddag begint om 14.30 uur. De organisatie stelt aanmelding op prijs: 0180-333777 of even binnen lopen aan de Boslaan 1 (tijdelijke locatie). Waddinxveen - Autoclub De Gou we Rijders organiseerde voor Koninginnedag, donderdag 30 april, de zogenaamde 'Koningin- nerit', met start en finish bij de Nesse. Over de opkomst, met vijf auto's meer dan vorig jaar, was de organisatie zeer tevreden. De uitslag was als volgt. Eerste werd A. van Doorn met 141 straf- punten, gevolgd op een tweede plaats door S. Attema met 172 strafpunten. Derde werd W. de Bruin met 180 strafpunten, vier de S. Horstink met 223 punten en op een vijfde plaats eindigde de familie Uitbeijerse met 270 straf punten. Op de laatste, 26e, plaats eindigde A. Knoop met 833 straf punten. Alle deelnemers gingen met een prijs naar huis. Nieuwerkerk aan den IJssel - Bij be Nieuwerkerkse Bridgeclub werd maandag 27 april de zesde en laatste ronde gehouden van de vijfde en laatste competitieronde. °e eerste vijf in de A- en B-lijn: A: 1- Cor Lageman - Gerda Vissers, E2.85; 2. Wil Blok - Wil Valk, 60.07; ü- Michiel de Korver - Rita Krouwel, 57.08 4. Peter Bijsterveld - Maar ten Goedhart,54.86; 5. Greet Gal lagher - Ada van der Linde, 53.13; 5. Frithjof Blok - Gerda Goedhart 53.13. B: 1. Freek Bijlsma - Kees van Win den, 63.33; 2 RenateTournier - Lucy Wijnen, 61.67; 3. Selma van den Berg - Thea Michels, 55.00; 4. Rina Koolhaas - Riet Overgaag, 53.75; 5. Ria Bohm - Marja Catsburg, 53.33. Waddinxveen - Afdeling senioren van Stichting Vonk organiseert voor maandag 11 mei een wan deltocht van ruim zes kilometer voor senioren. Vooraf opgeven is niet nodig; op de dag zelf kan men vanaf 9.30 uur inschrijven in de foyer van het Anne Frank-ac- tiviteitencentrum aan het Jan van Bijnenpad. Om 10.00 uur vertrekt de groep per auto naar Woerden. Van daaruit gaat de wandeling rond Kasteel Linschoten. De koffiestop vindt plaats bij café 'Het Wapen van Linschoten en Snelrewaard'. De kosten bedragen 3,- euro, in clusief een consumptie. Aan deel nemers die meerijden, wordt bo vendien een kleine bijdrage in de autokosten gevraagd van maxi maal 1,- euro. De volgende korte wandeltocht staat gepland voor 8 juni. Voor meer informatie: 0182-631932.

Hart van Holland | 2009 | | pagina 27