BRANDWEER BLUST NAMAAKFIKKIE NATIONALE MOLEN- EN GEMALENDAG KNAAP maatwon|ngen de Haij van derWende advocaten bouwen om te wonen zoals dat wilt Thuis in de regio. pagina 3 Twee brandweerlieden blijven bij de beknelde kinderen... bij de Vereniging Lotus, waar ze tijdens rampoefeningen slachtof fer speelde, besloot Van Soest zich aan te melden bij de brandweer. Dit is veel leuker en heel afwisse lend. En je betekent echt iets voor de mensen." In het dagelijks leven werkt Van Soest parttime bij een supermarkt in Zevenhuizen. "Mijn baas weet dat het kan voorkomen dat ik in eens weg moet, maar dat is geen probleem. Ik heb het bij de sol licitatie destijds direct ter sprake gebracht en het kon. Alleen in erg drukke tijden in de winkel, rond kersttijd bijvoorbeeld, kan het las tig zijn als ik hals over kop naar een melding moet." Van Soest voelt zich als een van de weinige vrouwen zeker geen vreemde eend in de bijt. "Dat maakt helemaal niet uit, de andere dames en ik zijn echt deel van het team. Dit is ook wat het werk bij de brandweer zo leuk maakt." Molenaar erkent dat niet alle werkgevers zitten te wachten op een personeelslid bij de vrijwillige brandweer. "We proberen daar zo goed mogelijk mee om te gaan, door hen te informeren over zaken als uitrukken tijdens kantooruren, verzekering van de werknemers in geval van verwonding tijdens het uitoefenen van hun brandweer- taak. Gelukkig is de laatste tijd het maatschappelijk verantwoord ondernemen erg in, dus veel werk gevers zijn wel genegen om hun bijdrage aan de samenleving te le veren en niet al te moeilijk te doen wanneer hun personeel af en toe moet uitrukken in werktijd. In klei ne kernen is de betrokkenheid van werkgevers bij de gemeenschap misschien ook wel iets sterker dan bij multinationals in de grote ste den." Inpakken en wegwezen, terug in de kazerne wordt er geëvalueerd: hoe zijn de brandweerlui te werk gegaan en waarom hebben ze be paalde keuzes gemaakt? Molenaar en Van Herk zijn redelijk tevreden en hebben maar een paartips: "Een betonschaar is vaak niet afdoende om die zware kettingen van tegen woordig open te maken", waar schuwt Van Herk. "Ik zag iemand over de losliggende steigerpijpen lopen vult Molenaar aan. "Niet doen, als je door je enkel gaat, zijn we meteen een man kwijt en dat kunnen we niet hebben." Sterker nog: Molenaarzou ergraag een paar mannen en vrouwen bij hebben, zowel in Zevenhuizen als in Nieuwerkerk. "Vrijwillige brand weerman of -vrouw worden kan vanaf je achttiende. Ze moeten een opleiding volgen, bereid zijn een keer in de week te oefenen, frequent te sporten en natuurlijk oproepbaar zijn als er een melding is." Voor meer informatie: Ed Mole naar, telefoon 0180 31 41 19 of e.molenaar@nieuwerkerk-ijssel.nl. Kijk voor meer foto's op: www.hartvanholland-online.nl Zevenhuizen-Moerkapelle - De vrijwilligers van de post Zevenhuizen, onderdeel van brandweer Nieuwerkerk aan den IJssel, hebben op vrij dagavond vijf kinderen uit een brandend gebouw gehaald. De brand was ontstaan doordat het vijftal stiekem had zitten roken. Nadat zij wa ren bevrijd gaf commandant Ed Molenaar hen echter geen uitbrander maar een hand en de hartelijke dank. De 'kwajongens' speelden name lijk mee in een brandweeroefening. naar uit, kan 20.000 kilo tillen. De kinderen krijgen een 'troostbeer- tje', wat ze een beetje lacherig in de armen drukken. Langzaam loopt het kussen vol en ontstaat er ruimte tussen de stelling en de vloer. De jongens zijn vrij en de training is ten einde. "Iedere vrijdag oefenen we", ver telt Truus van Soest, een van de drie vrouwen bij de post Zevenhui zen. "Soms is het theorie, soms een oefening zoals vanavond." Na een aantal jaar actief te zijn geweest twee anderen blussen het vuur. (oio) 2221000 www.knaapmaatwoningen.nl Barbizonlaan 82 2908 ME Capelle a/d IJssel telefoon 010-2204400 fax 010-2204499 I Zevenhuizen - De nationale molen- I en gemalendag zal dit jaar plaats- I vinden op zaterdag 9 mei. I Kinderen van de groepen 1, 2 en I 3 van alle plaatselijke basisscholen I hebben een kleurplaat ontvangen, I die zij in ruil voor een verrassing I kunnen inleveren bij de molen van I Jan Spruit. Door Christine de Vos Foto's Marlonneke Willemsen nu rijden we om." Bij een hek dat wel open kan, wordt met een be tonschaar een fictieve ketting doorgeknipt. Behalve de twee jongetjes achter het hek dat het gedeeltelijk nog open pand afsluit, blijken er nog drie kinderen te zijn. Twee brand weerlieden verwijderen het hek en gaan op verkenning. In een hoek van het met rook gevulde pand liggen op een aantal steigerpijpen twee jongens 'bekneld' onder een grote stelling met planken. Een paar meter bij hen vandaan staan bouwmaterialen in brand. Van Herk en Molenaar gaan aan de klant staan en observeren. permanente bewoning zijn de mo lens alleen aan de buitenkant te bezichtigen. Voor meer informatie en voor downloaden van fietsroute: www. hhsk.nl of bij Korenmolen Windlust te Nieuwerkerk aan den IJssel of bij de Molenviergang te Zevenhuizen. I 'Zomerzeilen' en fietsen I Op deze zaterdag zullen voor het I eerst de 'zomerzeilen' op de mo- I lens in gebruik genomen worden. Deze witte zeilen werden in het verleden ook al gebruikt. Met be hulp van de nieuw gemaakte fiets kaart kunnen belangstellenden een fietstocht maken rond de Rotte of rond de Zuidpias. De fietskaart is tot stand gekomen door samen- j werking met het Hoogheemraad schap van Schieland en de Krim- penerwaard én met de stichting Molen Kortenoord. Enkele gema len en waterzuiveringsinstallaties J zullen deze dag voor het publiek De bovenmoien, malend vanuit de polder. In het echt gaat het natuurlijk anders dan op een doorsnee vrij dagavond wanneer de vrijwillige brandweerlieden op hun gemak naar de kazerne komen en een bakkie nemen, in afwachting van een goeie fik. Iedere week wordt er getraind. Voor vanavond heeft trainer Istvan van Herk een simula tieoefening bedacht. Snel leiden twee brandweerlieden drie kinderen naar buiten, waar ze in een reële situatie zouden wor den opgevangen door het ambu lancepersoneel. Twee blijven er bij de beknelde kinderen, twee ande ren blussen het vuur. Wanneer een brandweerman aanstalten maakt de planken uit de stelling te halen, die over de kinderen heen is ge vallen, grijpt trainer Van Herk in: "Nee, dit is een massief blok, dat moet anders." Om de loodzware last van de jongens af te tillen zijn verschillende mogelijkheden. Ge kozen wordt voor het hefkussen, onder de stelling te schuiven, die wordt aangesloten op een kastje waaraan een luchtcilinder is beves tigd. Dit apparaat, zo legt Mole- Omwonenden van een bouwter rein aan de Swanlaweg hebben melding gedaan van rookontwik keling. Een realistische oefening, meent commandant Molenaar. "We hebben op bouwterreinen vaker last met jeugd, die de gebou wen binnensluipt. Hoe realistisch de oefening precies is, blijkt even later als Molenaar niet-fictieve ge smolten elektriciteitsdraden ont dekt. Een tankautospuit en een zoge naamde HV of hulpverleningsvoer tuig, een auto die niet blust maar die alle gereedschappen bevat die een brandweerman maar nodig kan hebben, rukken uit. Vanuit een in aanbouw zijnd pand klin ken kinderstemmen. Help, help, we kunnen er niet uit!" En: "Onze vrienden zitten vast." Een hek voor het terrein belemmert de toegang. "In het echt zouden we er een gat knippen", vertelt Molenaar, "maar

Hart van Holland | 2009 | | pagina 3