Cornelis BURGEMEESTER OP INSPECTIE IN GROOT SWANLA MOOI EN FUNCTIONEEL AARDEWERK UIT COLOMBIA SLAGWERK IN UITVOERING SCHOLIEREN DANSEN ER OP LOS BIJ KIDS TOP 20 cnor@hart-van-holland.nl INLOOPOCHTEND VOOR STOMADRAGERS www.hartvanholland-online.nl Jtart_var^Holland: dé krant voor de Zuidpias 3 juni 2009pagina 11 7F\/FMHI II7FN-MOERKAPELLE Zevenhuizen - Zevenhuizenaren blijven het liefst in het eigen dorp wonen, mits het aanbod aansluit bij de woonwensen en er ook nog een beetje 'wooncarrière' te ma ken is. Daar speelde vastgoedont wikkelaar Synchroon op in bij de ontwikkeling van Groot Swanla. Nu de tweede fase van de bouw in gang is gezet, mocht burgemees ter Jo Fijen komen inspecteren. Op een zonovergoten middag leiden projectmanager René de Wit en directeur Henk Huisman burgemeester Fijen rond door de wijk. Groot Swanla blijkt een ruim opgezette wijk met veel groen en water. Er wordt gemikt op een ge varieerde wijkopbouw met eenge zinswoningen, appartementen en seniorenwoningen. 104 Woningen zijn intussen gerealiseerd, waar onder 78 koopwoningen, die op één na allemaal verkocht zijn en 26 huurwoningen. "Veruit de meeste kopers zijn afkomstig uit Zevenhui zen of hebben er in het verleden gewoond." "Betere ambassadeurs voor de wijk kun je je niet wen sen", meent Fijen. Goedkeurend bekijkt Fijen een singelwoning die, zoals de naam doet vermoeden, aan het water staat. Op beide hoeken is het dak- vlak een kwartslag gedraaid, wat het geheel een landelijk aanzicht geeft. Een aantal huizen is al be woond, getuige de buxusboom- pjes in de voortuinen. "Het hek werk moeten kopers laten staan", legt De Wit uit. "met respect voor de verscheidenheid aan smaken, willen we de straat toch een beetje uniform karakter geven." De diepe achtertuin wordt afgesloten met een hoog schuifhek. Parkeren ge schiedt op eigen terrein, in de rest van de straat is er een parkeerver bod. Eén van de bewoners heeft er nog niet heel veel vertrouwen in: 'uitrit vrijhouden', staat er op een kartonnetje dat aan het hek is be vestigd. De rondgang leidt verder naar de seniorenwoningen die in een ruim opgezet hofje staan. "Het hele woonprogramma kan op de begane grond plaatsvinden" ver telt De Wit. "Boven is ruimte voor twee extra slaapkamers. Hier wo nen overwegend senioren en een enkel jong gezin." Aan de rand van de wijk zie je pas goed hoe landelijk het is. Aan de overkant van een singel ligt de Projectmanager René de Wit poogt burgemeester Fijen over te halen de stap naar Zevenhuizen te maken. Gluren bij de toekomstige buren. Knibbelweg. Schapen trekken aan grassprietjes of zoeken schaduw onder een grote kastanje. Dan houdt de straat op en baggert het gezelschap door het droge zand verder door Groot Swanla fase twee. In aanbouw zijn op het moment 44 woningen, waarvan er nog acht te koop staan. De panelen op het dak blijken geen ramen maar zonnecollecto ren, waar kopers op vrijwillige ba sis aan kunnen deelnemen. "Niet alleen scheelt dat stookkosten", vertelt De Wit, mensen komen mo gelijk ook in aanmerking voor een klimaathypotheek, wat scheelt op de hypotheekrente. En vergeet de milieueffecten niet." De Wit: "Op korte termijn hopen wij te kunnen starten met het ap partementengebouw. In dit ge bouw worden dertig appartemen ten gesitueerd in het goedkopere koop- en huursegment. In de toe komst worden nog eens circa 74 woningen gerealiseerd waaronder eengezinswoningen, semi-vrij- staande woningen en villa's." Villa's in tijden van crisis? "Ja, "zegt De Wit, "woningen in het hogere segment gaan in principe moeilij ker van de hand, maar aan villa's blijkt nog wel behoefte." "Best aardig allemaal", bromt Fijen tevreden. "Toen ik het op papier zag dacht ik even: 'oei het zijn wel erg veel rijtjes op elkaar', maar als je er zo doorheen loopt, ziet het er heel anders uit." Medio derde en vierde kwartaal worden naar verwachting de wo ningen van fase twee opgeleverd. Een stoofpot, die op gas, in de oven en in de magnetron ge bruikt kan worden en bovendien een sieraad is op tafel. Dat is één voorbeeld van de producten uit La Chamba in Colombia. Voor de potten wordt rivierklei gebruikt. Na het drogen worden de potten overtrokken met een speciale laag van rode klei, die vervolgens weer wordt gepolijst met de lokale zeer harde steensoort agaat. Vervol gens worden de potten gebakken in de oven en daarna ingesmeerd met een organische mix van mate riaal, dat diep in de poreuze klei doordringt. Het resultaat is een diepzwarte kleur. Het La Chamba aardewerk is loodvrij en houdt de warmte lang vast als de schaal op tafel staat. The Twinning Company bekend van de bontgekleurde schalen uit Tunesië, levert deze artistieke pro ducten met inachtneming van de Fair Trade voorwaarden, zoals di rect contact met de familiebedrij ven, en zorg voor duurzame ont wikkeling en milieu. Wereldwinkel Z-M heeft de stoof pot nu in het assortiment. Het is bij gebruik op gas wel raadzaam om een vlamverdeler te gebruiken. Er zijn ook saus/soepkommen- met schotel van hetzelfde materiaal en kleur en met dezelfde eigenschap pen. De vazen op de tafel zijn van hout en komen uit Indonesië. De schaal is gemaakt van zeegras en de Sto ne and Scrap appels zijn van steen met een metalen steeltje en blad. Er zijn ook slakken van Stone en Scrap. Deze werkplaats maakte al eerder vogels van steen en afval- metaal om in de tuin te zetten. In de winkel is nog veel meer aan wezig, vaak verrassend origineel en heel mooi. Ook zijn er al eerlijke en milieuvriendelijke Vaderdagge schenken te vinden. De Wereldwinkel is te vinden aan de Dorpsstraat 202D en is geopend van woensdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur, op vrijdag tot 17.00 uur. Gouda - De Stomavereniging or ganiseert voor elke eerste donder dag van de maand van 10.00 tot 12.00 uur op de Bleulandlocatie van het Groene Hart Ziekenhuis aan de Bleulandweg 10 een in loopochtend voor stomadragers. Deze ochtenden vinden plaats in de polikliniek, in de kamer van de stomaverpleegkundige. Hier zijn vrijwilligers van de vereniging aanwezig voor het geven van in formatie of voor het delen van ervaringen. De eerstvolgende in loopochtend staat gepland voor 4 juni. Zevenhuizen - De jongens en meisjes van slagwerkgroep Af slag 9, onderdeel van muziek vereniging de Kleine Trompetter, verzorgen op zaterdag 6 juni om 20.00 uur een optreden in dorps huis Swanla. Thema deze avond is 'SlagWerk in uitvoering'. Een aan tal slagwerkgroepen, verbonden in Afslag 9, brengt deze avond diverse nummers ten gehore. De toegang bedraagt 5,- euro. Voor meer informatie en reserve ren: afslag9@dekleinetrompet- ter.nl. Zevenhuizen - Lekker dansen en zingen, en dat onder schooltijd, wie wi! dat nou niet? Dinsdag 26 mei waren groep 6/7 van de basisscholen 't Reigerbos en de Eendragt de uitverkorenen om mee te doen aan het Tros programma Z@pp Kids Top 20. Door Lynn Stroo Als de presentatrice Monique Smit (zus van) langs het schoolgebouw loopt, wordt er flink op ramen geklopt en kijken alle scholieren de ster na. Het is duidelijk dat het muziekprogramma, dat al een aan tal jaar meegaat, enorm populair is. De Kids Top 20 is een hitlijst die wordt samengesteld door kinderen tussen 6 en 12 jaar. De opnames worden niet gedaan in een saaie studio, maar op basisscholen door het hele land. En nu was Zevenhui zen aan de beurt. Er werden twee afleveringen opgenomen. Voordat er daadwerkelijk gefilmd kon wor den, moest er heel wat gebeuren. Terwijl Monique Smit aangekleed Kopieergedrag en opgemaakt werd door haar stylist, was het team van zo'n tien mensen de hele ochtend bezig met het opbouwen van de mobiele stu dio, met onder andere de geluids- en lichtinstallaties. Amy Schutte, redacteur voor het programma; "Er komt heel wat bij kijken. Ook voor de kinderen die straks in het programma mee gaan doen, is het best hard werken. Ze moeten con stant zingen, springen en dansen. En voor televisie moet het soms wel een paar keer opnieuw." Energie lijken de kinderen genoeg te hebben als de opnames eenmaal begonnen zijn. Er wordt onder an dere een jongens-tegen-de meisjes quiz gespeeld, en natuurlijk gedanst op liedjes van Kelly Clarkson en de Toppers. Ook kwam X-factor win nares Lisa haar hitsingle 'Halleluja' live zingen. Rick Doodkorte (10): "Het is leuk om mee te doen en om te zien hoe de televisie werkt. Maar ik wordt soms wel een beetje ner veus van Monique en Lisa, omdat ze zo bekend zijn." Na een lange dag filmen zit het er op. Eén aflevering werd uitgezon den op zaterdag 30 mei. De tweede is te zien op zaterdag 6 juni om 8.20 uur (herhaling op zondag om 15.00 uur). Voor meer informatie: www. kidstop20.nl Monique Smit: steeds hogerop.

Hart van Holland | 2009 | | pagina 11