h Gemaal mr. U.G. Schilthuis nader bekeken www.hhsk.nl rJ f ïm i r f ■SIK1!! Km t» ju week 23, nr. 37 Het gemaal mr. U.G. Schilthuis aan het Oostplein in Rotterdam pompt het overtollige water uit de Rotte via het Boerengat naar de Nieuwe Maas. De Rotte is een boezemwater dat het overtollige water uit de polders rond de Rotte en Rotten^eren en uit Rotterdam afvoert. Dit water wordt met poldergemalen uit de polders in de Rottp gepompt. Het boezemgemaal Schilthuis pompt het water naar het Boerengat, een haven die verbonden is met de Nieuwe Maas. Het water in het Boerengat en de Nieuwe Maas staat doorgaans twee a drie meter hoger dan de Rotte. In de 15e eeuw stond op de plek van het gemaal een watermolen om het overtollige water uit de Rotte weg te pompen. Deze bemaling was onvoldoende, waardoor tijdens hevige regenval wateroverlast in de polders en de stad ontstond. Mede door de groei van de stad Rotterdam moest aan het eind van de negentiende eeuw iets worden gedaan om het "wispelturige water van de Rotte" te temmen. Het stoom gemaal aan de Admiraliteitskade bood toen uitkomst. Echter als gevolg van de voortgaande stedelijke groei bleek in de jaren zeventig van de vorige eeuw ook de capaciteit van dit gemaal onvoldoende om de waterafvoer uit de Rotte te garanderen. In opdracht van het voormalig hoogheemraadschap van Schieland werd hiervoor het gemaal mr. U.G. Schilthuis in 1976 aan het Oostplein opgericht. Het gemaal heeft een zeer eigen en moderne uitstraling. De hellende voorgevel van het gemaal bestaat uit hoge ramen met hiervoor horizontaal geplaatste zonwering. De betonnen buitengevels van het gebouw zijn voorzien van een boomschorsstructuur. In het gebouw neemt de machinehal de meeste ruimte in. In deze hal staan een elektrische pomp en twee dieselgedreven pompen. De dieselgedreven pompen bieden de gewenste continuïteit in situaties dat de levering van elektriciteit stagneert of de capaciteit van de elektrische pomp ontoereikend is. De elektrische pomp wordt automatisch en op afstand bediend. Het gemaal pompt het water uit de Rotte via een 200 meter lange perskoker onder het Oostplein naar het Boerengat. Deze perskoker kruist de metro en loopt vlak langs het standbeeld van Korps Mariniers. Het gemaal kan per dag één miljoen liter water uit de Rotte naar het Boerengat pompen. t)e bedrijfsvoerder van dit gemaal is Freek de Boer. Hij wordt geassisteerd door zijn collega's Peter Kolart en Rosemarie van Eerten. Dit team van het verzorgingsgebied Rotterdam zorgt voor de betrouwbare functie van de pompen in het gemaal Schilthuis. Zij zorgen ook voor het goed functioneren van verschil lende kleinere gemaaltjes en stuwen in het stedelijke gebied van Rotterdam. Zij houden zo dagelijks de voeten droog van de inwoners van dit verzorgingsgebied. Natuurlijk voor zover de technische en weers omstandigheden (pompfunctie en neerslag) dit toelaten. In hun dagelijkse werk speelt het weerbericht een belangrijke rol. Immers aan de hand van de regenvoorspellingen wordt de inzet van het gemaal en Se kleinere gemalen in het gebied bepaald. Voor de komst van hevige regenval wordt dit team tijdig gewaarschuwd door Meteo Consult. Hierdoor kunnen zij nog voor de plensbui een zogenaamd gaatje trekken, ofwel de bemaling vroegtijdig aanzetten om ruimte voor waterberging in de Rotte te creëren. Dijkgraaf opent projectweek over Krimpenerwaard Wegwerkzaamheden Westringdijk Binnenonderberm Groenendijk opgehoogd Vergunningen Hart van Holland Dé krant voor de Zuidpias 3 juni 2009 pagina 31 Dijkgraaf Hans Oosters opent 8 juni de projectweek voor leerlingen (klas 3) van de Goudse Scholengemeenschap Leo Vroman. Centraal in deze week staat de vraag: "Hoe moet de Krimpenerwaard er over 50 jaar uitzien?" De leerlingen krijgen gastlessen en gaan o.a. naar een stoomgemaal, een zuivering en een melkveehouderij. De Westringdijk in Nieuwerkerk aan den IJssel wordt opgehoogd. De werkzaamheden vinden plaats van 8 juni tot en met 3 juli 2009. Of deze planning wordt gehaald hangt mede af van het weer. Om de periode van overlast zo kort mogelijk te houden, wordt het op te hogen dijkvak geheel afgesloten voor het doorgaand verkeer. Bestemmingsverkeer blijft wel mogelijk. Het afsluiten van de weg wordt vooraf door borden aangekondigd. Hierop staan de locatie van de afsluiting en de mate van bereikbaarheid aangegeven. Het hoogheemraadschap is in 2007 begonnen met het op hoogte brengen van de binnenonderberm (eerste fase) van de Groenendijk in Nieuwerkerk aan den IJssel. Jaarlijks wordt een gedeelte opgehoogd. In juni 2009 beginnen we met het aansluitende deel van de binnenonderberm in de buurt van het monument 'Dubbeltje op zijn kant'. Deze onderhoudswerkzaam heden (over een lengte van ongeveer 400 meter) zijn nodig om de waterkering weer op de juiste hoogte te brengen. De werkzaamheden bestaan uit het maaien en opruwen van het bestaande grasvilt, waarna een laag van ongeveer 75 centimeter klei wordt aangebracht. Het opruwen van het grasvilt is nodig om een goede aanhechting te krijgen van de aan te brengen klei met de reeds bestaande klei. Nadat de klei is aangebracht en samengeperst wordt er opnieuw ingezaaid. De werkzaamheden duren ongeveer vier weken. h ie ii bedrijfsvoerder Freek de Boer met collega Peter Kolart bij een dieselmotor Het hoogheemraadschap zorgt voor het goed en veilig functioneren van waterkeringen, wegen en watergangen. Ook het gezond houden van het oppervlaktewater hoort daarbij. Om aan deze taken te voldoen verleent het hoog heemraadschap vergunningen en ontheffingen op grond van de Wet verontreiniging oppervlaktewateren (Wvo), de Keur en het Reglement Verkeersregels en Verkeers tekens (RVV). Capelle aan den IJssel - (K.09.217) Centrum Beeldende Kunst, aanbrengen van een lichtkunstwerk, Watertorenweg. Gouda - (K.09.258) N.V. Stedin Midden-Holland, aanleg van drie kabels, Nieuwe Broekweg. Moordrecht - (K.09.211N.V. Stedin Midden-Holland, tijdelijk aanbrengen van draglineschotten over een watergang, Gouwepark; - (K.09.267) N.V. Stedin Midden-Holland, aanleggen van een kabel en een gasleiding, Dorpsstraat 16. Waddinxveen - (K.09.208) Provincie Zuid-Holland, uitvoeren van een bodemonderzoek, Zuidkade; - (K.09.222) KPN BVW&O Infrastructuur, aanleggen van een telecommunicatiekabel vanaf de Schielandweg naar de Zuidelijke Randweg. De vergunningen en de ontheffingen liggen ter inzage bij het hoogheemraadschap. Voor nadere informatie kunt u contact opnemen, tel. nr. 010 45 37 335.Tegen de keur- vergunningen/ontheffingen kunt u schriftelijk t/m 15 juli 2009 bezwaar maken bij het hoogheemraadschap. Hoogheemraadschap van Schieland en de Krimpenerwaard Voor meer informatie over één van de bovenstaande artikelen kunt u contact opnemen met onze klanteninformatie telefoonnummer 010 45 37 356 of kijken op onze website www.hhsk.nl. Maasboulevard 123,3063 GK Rotterdam

Hart van Holland | 2009 | | pagina 31