CULTUUR201)9 Recordpoging grootste schilderij in het kader van Onder NAP Waar gaat Onder NAP over? Wie werken er aan mee? "De sfeer wordt die van een dorp in rep en roer. Napoleon komt!", geeft tekstschrijfster Willy Hilverda tijdens de informatiebijeenkomst over Onder NAP. Regisseur Minnekus de Groot: "Het wordt logistiek een spannend verhaal. Bijna een militaire operatie." Agnes den Hartogh: "Eigenlijk zijn we er op uit Nieuwerkerkers voortdurend op het verkeerde been te zetten. Te prikkelen en misschien soms ook te ergeren. Maar in ieder geval alles te doen om de aandacht op ons project te vestigen." 18 euro 11 an de dat n de nder- i was stuk ordt. iit de isatie t een voor- 3 na- kerk i de aan- Naast de musical Onder NAP wordt een poging gedaan om het grootste schilderij van Nederland te maken. Alle kunstenaars -amateur en professioneel- zijn opgeroepen om een bijdrage te leveren aan het doek 'de kroning van Napoleon en Josephine' van Jean Louis David. Het bekende schilderij uit 1811 van de Franse schilder David is voor de manifestatie opgesneden in 30 gelijke stukken... Meewerkende Nieuwerkerkse kunstenaars, bekend of onbekend, professioneel of amateur zullen één van de stuk ken in hun eigen techniek namaken! Alle resultaten worden gedigitaliseerd en op een zelfde formaat gebracht en weer samengevoegd tot de oorspronkelijke volgorde. Maar dan van zeker 10 meter breed. Het kunstwerk krijgt een prominente plaats in de gemeente. De organisatie van Onder NAP organiseert op de dag van de manifestatie 19 september een speciale expositie waar alle orginelen van dit project worden tentoongesteld. Onder NAP Onder NAP is een festival in de open lucht voor en door Nieuwerkerkers om als laatste moment voor de fusie de identi teit van Nieuwerkerk aan den IJssel te (laten) beleven vanuit een historisch perspectief en een nieuw soort saamhorigheid en 'dorps' gevoel te creëren. De orga nisatoren willen zo veel mogelijk inwoners in dit project betrekken door mee te doen aan een van de activiteiten of als uiteindelijke toeschouwer van het spektakel. Onder NAP wordt een grootschalig, 'parade-achtige', manifestatie die zich afspeelt op de 's Gravenweg. Gedurende een aantal uren stapt de bezoeker bijna argeloos in een andere wereld en laat zich op verschillende plaatsen verrassen door theater, muziek, dans en kunst. Aan het eind van de middag komen alle activitei ten samen in een optocht: deze start aan het begin en zal onderweg steeds groter worden en eindigen met een spectaculaire ontmoeting of gezamenlijke afsluiting met en voor alle medewerkers betrokke nen en geïnteresseerden. Een grote slotdis sluit het evenement aan de 's-Gravenweg af. "...het gerucht gaat..." Er wordt gefluis terd en er is spannende ruis in het dorp... niemand weet precies wat er gaat gebeu ren, maar er staat iedereen iets bijzonders te wachten. Het zou kunnen dat iemand zijn mond voorbij heeft gepraat en iets even van deze ONDER over de waarheid weet? Napoleon komt? Dit gerucht zorgt voor een ondefinieer bare vibe in het dorp... Waarom bewegen sommigen zich anders? En wie kun je momenteel je vijand of je vriend? In oktober 1811 reed Napoleon Bonaparte over de 's-Gravenweg in Nieuwerkerk aan den IJssel. Veel is niet bekend over die historische gebeurtenis in de tijd dat de Fransen in Nederland de baas waren. Maar misschien is dat wel juist zo prettig, in dit geval. Stichting Cultureel Netwerk Nieuwerkerk aan den IJssel vormt de motor achter Onder NAP. Er zijn al volop ideeën die uit gewerkt worden, toneelscènes van Willy Voor bezoekers aan Onder NAP zijn op zaterdag 19 september alle festiviteiten gratis te bezoeken. Toneelspelers en dansers krijgen voor het symbolische bedrag van 18,11 euro professioneel les. Hilverda die geregisseerd worden door regisseur Minnekus de Groot. Maar ook andere culturele uitingen zoals koorzang onder leiding van Corry de Klepper, opvoeringen van een dansgroep met medewerking van Antoinette Dam en de expositie van delen van het grootste schilderij van Nederland. Ook komt er Het Elitekorps der Fransen, met Nieuwerkerkers die 'Frans' heten. J '-k I «(«PW

Hart van Holland | 2009 | | pagina 35