CULTUUR 2 0 0 9 Jan en Alleman; verrassende ontdekkingen, mooie anekdotes en bijzondere herinneringen Van cultuurtafels naar slotmanifestatie 'Beeld en Geluid' Op de koffie Kunst en een lage drempel Op dinsdag 21, maandag 27 en dinsdag 28 april vonden respectievelijk in de gemeenten Moordrecht, Zevenhuizen-Moerkapelle en Nieuwerkerk aan den IJssel 'cultuurtafels' plaats, op ludieke wijze gepresenteerd door Geert van der Burg en Marieke van Putten, waarbij de Culturele Zuidpias inhoudelijk werd gepresenteerd aan het culturele leven in de gemeenten. Deze praatprogramma's aan 'Cultuurtafels' waren een eerste kennismaking met de slotmanifestatie in november. De cultuurtafels zijn georganiseerd om mensen te enthousiasmeren die een rol kunnen spelen bij de werving van muzi kanten voor de uitvoering van de fusie compositie tijdens de slotmanifestatie op 14 november. Componist Erik de Reus (o.a. Brief voor de Koning, VPRO's Het Uur van de Wolf e.a.) gaf een toelichting op zijn werkwijze en wisselde kennis uit met diverse partijen. Een aantal daarvan heeft toegezegd een rol te kunnen spelen bij de totstandkoming en uitvoering van de com positie. Behalve aandacht voor specifieke muziek cultuur in iedere gemeente, toegelicht door een zogenaamde muzikale spin uit een gemeente, was er aandacht voor bijzondere geluiden en het repertoire van de diverse verenigingen. Beeldend kunstenaar en vormgever Agnes den Hartogh gaf een toelichting op haar concept voor de beeldcompositie Jan en Alleman. Er zijn veel deelnemers bij de cultuur tafels geweest die bereid zijn om mee te werken aan de slotmanifestatie. "Als we grofweg tellen, lukt het vast om zo'n 200 mensen uit de drie gemeenten mee te laten werken aan de productie. Dat is toch geweldig?", aldus Patricia van Schaick, productieleider. Op 14 november vindt de slotmanifestatie Beeld en Geluid plaats. Patricia van Schaick heeft de productionele leiding van het totale project 'De Culturele Zuidpias'. Als spinnetje in het web onderhoudt ze de contacten met de makers van de drie musicals Touw in Moordrecht, Onder NAP in Nieuwerkerk aan den IJssel en Turf in Zevenhuizen-Moerkapelle. Daarnaast werkt ze met Kunstgebouw samen aan de slotmanifestatie in november en was zij ook betrokken bij de zogeheten 'Cultuur tafels'. Beeldende kunstenares Agnes den Hartogh heeft de rol van eindredacteur beeldcompositie gekregen in de slotmanifestatie 'Beeld en Geluid' op 14 november. De muzikale compositie wordt gemaakt en geregisseerd door Erik de Reus. Anne-Rienke Hendrikse en Ingrid Fijen, projectleiders van Kunstgebouw: "Alle activiteiten van het project Culturele Zuidpias brengen heel veel mensen in actie. En dus zorgen voor interactie. Mensen zullen elkaar beter leren kennen. En op die manier draagt 'cultuur' straks bij aan een hechtere lokale samenleving. Doe ook mee! Of ga zeker eens in uw buurgemeente kijken. Het wordt de moeite waard." Voor de slotmanifestatie Culturele Zuidpias is beeldend kunstenaar Agnes den Hartogh druk bezig met het verzamelen van materiaal voor een drieluik, de driedelige beeldcompositie over het ver leden, heden en de toekomst van de dorpen Nieuwerkerk aan den IJssel, Moordrecht, Zevenhuizen en Moerkapelle. Onder de project naam Jan en Alleman bezoekt zij in de drie gemeentes gezinnen waar een willekeurige Jan een bepaalde hoofdrol vervult. Agnes den Hartogh: "Ik ben op zoek naar beelden uit de nieuwe gemeente Zuidpias: van vroeger, nu en de toekomst. Het is natuurlijk het gemakkelijkst om via de verschillende historische verenigingen aan materialen te komen, maar dat wil ik juist niet. Dat is te gemakkelijk. Ik ben daaren tegen op zoek naar de belevingen, emoties en beelden van de 'gewone' man, Jan en alleman. Ik voer met heel veel Jannen gesprekken en dat is altijd verras send: er komen prachtige en persoonlijke herinneringen naar boven, oude tekenin gen, grappige anekdotes... Soms iets uit een la, soms iets van onder het stof." Den Hartogh interviewt niet, maar komt 'angs op de koffie of thee. "Gewoon gezellig kletsen over het dorp, vroeger. nu. En dan komen de verhalen vanzelf. Meestal hangt er wel iets persoonlijks aan de muur waardoor je meteen een gespreksonderwerp hebt. Een schilderij van het ouderlijk huis, een prent, een foto van vroeger" Als één van de waardevolle aspecten van het project ervaart ze het 'netwerken': via de ene Jan wordt er weer contact gelegd met de volgende Jan, en de andere Jan weet wel weer iemand die toevallig ook iets over een van de andere Jannen weet. Er ontstaat een heel spin nenweb van personen, verhalen, beelden en relaties. Door ook met de kinderen en de klein kinderen van de Jannen te praten, komen er ook verhalen van nu en van de toekomst. Den Hartogh: "Het is heel bijzonder om te zien hoe een 11-jarige zijn dorp totaal anders beleeft dan zijn opa en wat voor ideeën hij over de toekomst van het dorp heeft. Kinderen hebben ook hele andere associaties met en bij bepaalde beelden en kunnen met de digitale middelen een mooie aanvulling geven op de thema's." Door gebruik te maken van heel veel bestaande beelden en stukjes film ont staat er een kaleidoscoop aan impressies. Den Hartogh werkt veel met de plaatselij ke (amateur)kunstenaars. "Ik vind het heel bijzonder om te zien dat er zoveel 'verbor gen' talenten zijn, mensen die heel bescheiden zeggen dat ze schilderen of tekenen: dit werk past vaak uitstekend bij de verhalen of laten juist de andere kant zien. Op deze wijze draag ik ook bij om de beeldende kunst laagdrempelig te maken; de kunstwerken zijn op een heel functio nele manier waardevol voor de beeld composities en het is fijn om via een schilderij of tekening met mensen tot een thema of verhaal te komen." Het project heeft een estafette-achtig karakter: niet alleen worden stokjes door gegeven, maar den Hartogh laat ook mensen op elkaar reageren, nodigt kunstenaars en kinderen uit werk te maken naar aanleiding van herinneringen, anekdotes en verwachtingen van de Jannen en hun familie. Den Hartogh maakt van alle bestaande beelden, schilderijen, foto's en kunstwerken digitale opnames die ze gaat verwerken in de drie beeldcompilaties die op 14 november tijdens de slotmanifestatie vertoond zullen worden. fj

Hart van Holland | 2009 | | pagina 39