/ONK IN HET STRO ZWARE KRITIEK OP BESTEMMINGSPLAN AANSLUITING A-20 OMWONENDEN WINNEN: WETERINGSTRAAT BLIJFT DOODLOPEND GAST: KNOTWILGEN IETS TE OVERHAAST GEPLANT RAADHUIS MAG NOG GEEN DORPSHUIS HETEN MOORD RECHT Henk en Jannie van der Mark 55 jaar getrouwd had van State - zitting KERKDIENSTEN ZONDAG 5 JULI INFORMATIEAVOND OVER ALCOHOL EN DRUGS Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 1 juli 2009 Moordrecht - Het was een bijzondere dag dinsdag 23 juni voor Henk (85) en Jannie (79) van der Mark. Op deze dag vierden zij dat ze 55 jaar geleden in het huwelijksbootje zijn gestapt. Een dag later kwam de bur gemeester bij het echtpaar op bezoek om hen te feliciteren met hun smaragden huwelijk. Ze leerden elkaar kennen op de boerderij van haar lader. "Hij heeft mij onder de koeien gevonden," vertelt Jannie van der Mark lachend. Mijn broer moest in die tijd naar Indonesië waardoor er iade stal handen te kort waren. Samen met mijn zus moest ik toen de koeien melken. Henk kwam op een dag de stal binnen om schillen te krengen. En zo hebben we elkaar leren kennen." Door Natasha Qualm Daar tussen de koeien sprong die I een vonkje over. Later ont moetten ze elkaar weer. "Henk deed aan ringsteken. Daar hadden ze een blonde meid nodig om te as sisteren en dat was ik," zegt Jannie van der Mark. En zo is het gegaan. Ze kregen verkering en verloof den zich. "Want zo ging het in die tijd." Henk van der Mark haalde en bracht in die tijd schillen. Van zijn twaalfde tot zijn achttiende met de boot en later op de vrachtwagen. Dat was hard werken. "Iedere zak die je beetpakte woog 50 kilo. En als je een klant had die 100 meter verder woonde dan nam. je twee zakken mee," vertelt Henk van der Mark. "Dat waren hele lange dagen." Het echtpaar trouwde dan ook in de schraptijd. "Dat was de tijd van nieuwe aardappelen. Die schilde je niet, die werden ge schrapt." Gebruik makend van die paar dagen dat er geen schillen op gehaald hoefden te worden trouw den ze in Kethel. Rijk gezegend Het hele dorp was uitgelopen om het bruidspaar te zien en te felicite ren. In de jaren die volgden kreeg het echtpaar twee zoons en vier dochters. Inmiddels hebben ze tien kleinkinderen. "We zijn rijk geze gend," zegt Jannie van der Mark. "Ze zijn allemaal gezond en alle maal lief." Sinds 1963 wonen het echtpaar aan de Middelweg. "We zitten hier nog zo lekker. Mensen vragen ons wel eens waarom we niet in het dorp komen wonen, maar we vinden het heerlijk hier." En wat het geheim is van een goed en lang huwelijk? "Dienende liefde," zegt Jannie van der Mark. "Geven en nemen, maar vooral ge ven." Hen Haag/Moordrecht - Grote vraagtekens bij de precieze uitvoering tan de nieuwe aansluiting van Moordrecht op snelweg A-20. Dat bleek ''gelopen week tijdens een spoedzitting bij de Raad van State. De on- tódeüjkheid is volgens enkele bewoners van de Middelweg al voldoen ds reden om het bestemmingsplan te schorsen. 'Waar precies komt het nieuwe «gprofiel", wilde de advocaat tan de bewoners weten. "Dat is "amelljk wettelijk wel vereist." Nu "er een grote vlek aangewezen waarbinnen de rijbanen komen te 'ggen", aldus advocaat H. Dave- ,laar. '"theorie is het zelfs mogelijk dat foor de vage aanduiding al een Momstige verbreding van de Mweg wordt mogelijk gemaakt. als dat inderdaad zo is, dan ®uden de gevolgen van die weg- 'srbreding nu al moeten worden Merzocht. 'sn woordvoerder van de ge rente Moordrecht ontkent dat "plannen zijn voor een aanpas- Jogvan de weg. Bij het onder vuur !9gende bestemmingsplan gaat gemeente uit van de bestaande tuatie. Omdat de snelweg nu al j"1 het maximum van zijn capa- '■'eit zit, wordt een groei van het '"keer ook niet verwacht en zal luchtkwaliteit in het gebied "ouwelijks veranderen. "De weg '"u ai vol en er kan gewoon niet 'tl verkeer meer bij", zegt de ge meentewoordvoerder. Ook de geplande nieuwe afrit van de A-20 die aansluit op de Middel weg, ligt onder vuur. De bewoners krijgen die afrit precies tegenover hun bedrijf en woning. Dat brengt alle mogelijke vormen van overlast met zich mee. De geluidsnormen bij hun woning zijn intussen al op gerekt, om de aansluiting sowieso mogelijk te maken. Furieus reageerde de advocaat op de melding van de gemeente woordvoerder dat er geen reden is voor de Raad van State om het bestemmingsplan nu te schorsen. "De werkzaamheden zullen niet voor 2011 worden begonnen", stel de de woordvoerder. De gemeente wacht eerst de definitieve goed keuring van het bestemmingsplan plan voordat aannemers aan de gang kunnen. "Als de gemeente dat eerder had gezegd, dan hadden we nu niet de gang naar de rechter hoeven ma ken", zei de advocaat. Hij eiste dat de gemeente daarom wordt ver oordeeld in de proceskosten. De Raad van State doet over twee weken uitspraak. Moordrecht - Het verzet van de bewoners van de Weteringstraat tegen de ontsluiting van de nieuw te bouwen wijk via hun straat heeft ge holpen. Na twee inspraakrondes en een bijeenkomsten zal nieuwe wijk waarschijnlijk via het Westeinde ontsloten worden. De Weteringstraat zal dus doodlopen blijven. Door Natasha Qualm Tijdens de commissievergadering Ruimtelijke Ordening van vorige week liet de gemeente de commis sieleden weten dat er drie moge lijkheden waren om de nieuw te bouwen wijk te ontsluiten. De op tie om de nieuwe wijk via de We teringstraat te ontsluiten, stuitte op fel verzet van de bewoners. Zij vreesden dat het rustige karakter van hun straat zou verdwijnen, wat de veiligheid niet ten goede zou komen. De andere opties beschreven de mogelijkheid om de wijk via het Westeinde te ontsluiten. De Wete ringstraat zou hierbij doodlopend blijven. Alleen de hulpdiensten zouden via de Weteringstraat de nieuwe wijk kunnen bereiken. De ontsluiting van de nieuwe wijk zou volledig via het Westeinde gaan. Om een doorgang te berei ken van 5,5 meter zouden twee woningen moeten opschuiven in de richting van de al bestaande flat. Hierbij zouden dan ook drie bomen moeten worden gekapt. Ook het voetpad naast bij de flat zou moeten wijken. Een andere mogelijkheid is om de straat niet te verbreden. De straat zou in dit Moordrecht - Het college heeft zich de vragen van de VVD-fractie over de knotwilgen aangetrokken. Dat bleek tijdens de commissievergade ring die vorige week maandag werd gehouden. Tijdens de raadsverga dering van twee weken geleden vroeg Jos Beekman van de VVD aan het college of er niet te veel knotwilgen op verkeerde plekken waren geplant. Wethouder Ron Gast liet tijdens de commissievergadering we ten dat het achteraf niet zo handig was om zonder één grote gedachte de knotwilgen te planten. Door Natasha Qualm "Los van de plannen voor de in richting van de Groene Waterpa rel en het Restveen hebben we knotwilgen aangeplant. Achteraf gezien was dit niet overal handig. We moeten goed kijken of dit nu is wat we willen en of de beplanting in het plan past. We zijn nu in de verkeerde volgorde begonnen," zei wethouder Gast. De VVD-frac tie was blij met de reactie van de wethouder. "We zijn blij om te ho ren dat er nog planmatig naar ge keken gaat worden, al is het wel iswaar in de verkeerde volgorde," zei Kors van der Wolf. De VVD liet verder weten dat zij het onder werp van de knotwilgen vooral had aangesneden als signaal naar het college. Van der Wolf: "We moeten niet aan het einde van de rit als zelfstandige gemeente nog allerlei zaken uitvoeren. Hoewel deze goed kunnen zijn voor het dorp, kunnen deze zaken kosten met zich meebrengen voor de nieuwe gemeente. Laten we hier dus terughoudend in zijn." geval over een lengte van 35 meter een breedte hebben van 3,5 meter, vergelijkbaar met de situatie aan de Uiterwaard. Alle fracties waren er uiteindelijk voorstander van om de nieuwe wijk niet via de Wete ringstraat te ontsluiten. De PvdA, SGP en CDA lieten in eerste instantie weten dat hun voorkeur uitging naar de smalle ontsluiting, mede om de bomen te kunnen behouden. Beter Moor drecht gaf echter aan dat wanneer er voor de smalle ontsluiting wordt gekozen dit in de toekomst nooit meer verbreed kan worden. "Daar is dan geen ruimte meer voor," liet Huib van Dam (BM) weten. Alle fracties konden zich hierin vinden. Het CDA en de PvdA lieten het col lege weten dat zij graag een ver- keersdeskundige naar de twee mo gelijkheden zouden laten kijken raadde het college aan hun advies op te volgen. Mocht er uiteindelijk voor de brede ontsluiting gekozen worden, zullen er in de toekomst in ieder geval de drie bomen, die dan moeten worden gekapt, ver vangen worcen. Bewoonster Ma- rike Koelé: "De bewoners van de Weteringstraat zijn bereid om drie bomen te schenken om op een an dere geschikte locatie te planten." Moordrecht Ger. Kerk (Ontmoetingskerk) 10.00 uur drs. T.R. Schep en ds. H. Schipper in de Dorpskerk (Maal tijd van de Heer). Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Schip per en R. Schep (SoW-zomer- dienst. Avondmaal); 15.00 uur ds. R. Schep (SoW-Avondmaal in Zorgcentrum). Herv. Bethelgem. 10.00 ds. G.C. de Jong en 18.30 uur ds. Lief- ting. R.K. parochie St. Johannes Ont hoofding: 14e zondag door het jaar; Woord- en Communie viering tevens afscheidsviering groep 8 met Dick Vrijburg. De kerk is elke donderdagochtend open van 10.00 tot 13.00 uur met om 12.30 uur een gebedsdienst. Dick Vrijburg is in de kerk aanwe zig. Kwadraad, Algemeen Maatschappelijk Werk Inloop- en telefonisch spreekuur: 'De Kraal', Pr. Beatrixstraat 15a, Moordrecht. Elke dinsdag en elke donderdag van 9.00 tot 10.00 uur; tel: 0900-1202150 (lokaal tarief) of 0182-594710. Of op www.stichtingkwadraad.nl en info@stichtingkwadraad.nl. Wie buiten kantooruren drin gend hulp nodig heeft van het maatschappelijk werk, kan te recht bij de Bereikbaarheid Bui ten Kantooruren (BBK) op 0182- 594935. Door Natasha Qualm Moordrecht - In De Zespunt is er opdonderdag 2 juli een voorlich tingsavond over alcohol en drugs. De informatie is bedoeld voor ouders en jongeren. De voorlich tingsavond wordt georganiseerd door Stichting Jeugd- en Jonge renwerk Midden Holland en de afdeling Preventie van Brijder Verslavingszorg en gaat in het bijzonder in opgevaren van drugs en alcohol, preventie en hulpver lening. Aanvang 19.00 uur. Moordrecht - Verwarring alom tijden de commissie vergadering. "In de voorjaarsnota staat dat de raad besloten heeft dat het gemeentehuis wordt bestemd als Dorpshuis. Dit is naar mijn mening niet juist," zei Jan Spelt (BM). Ook de VVD maakte bezwaar. Jan van Tilborg (VVD): "Er ont breekt een heel belangrijke nuancering in deze tekst. Er zou namelijk pas na onderzoek besloten worden of het Dorpshuis in het raadhuis komt of niet." Door Natasha Qualm "Toen wij in maart de mogelijkheid om het Dorpshuis in het Raads huis te vestigen besproken, heeft de VVD aangegeven dat er nogal wat vragen waren die beantwoord moesten worden." De VVD-fractie wilde meer inzicht over de conse quentiesvan de verkoop of exploita tie van het gemeentehuis. "De VVD is niet tegen de vestiging van een Dorpshuis hier in Moordrecht, maar wil wel een zorgvuldige afweging kunnen maken of het Dorpshuis hier in het Raadshuis moet komen," aldus van Tilborg. Wethouder Ron Gast liet weten dat het college op verzoek van de VVD een makelaar de opdracht hebben gegeven te verkennen wat de verkoopwaarde van het pand zou zijn. Het taxatie rapport gaf geen verschil aan met de al eerder door de gemeente vastgestelde OZB-waarde van 1,2 miljoen euro. "Daarnaast hebben we de makelaar opdracht gegeven om na te gaan wat de opbrengsten van het raadshuis als Dorpshuis zou kunnen zijn. Hierbij hebben wij ook de mogelijkheid van een commerci ële kantoorfunctie in het Dorpshuis betrokken. We komen dan uit op een sluitende begroting. Op basis daarvan zien wij als college geen reden om een ander pad te bewan delen en het Dorpshuis te vestigen in dit Raadshuis." De VVD hield voet bij stuk bena drukte dat zij afgelopen maart «7 heeft ingestemd met het nader concretiseren van een Dorpshuis in het huidige gemeentehuis. "Maar wij hebben niet besloten dat het Dorpshuis daadwerkelijk hier in het Raadshuis komt. In het raadsbesluit van afgelopen maart staat dat de uitkomsten van dit vervolgonder zoek tijdens de raadsvergadering van 7 juli aanstaande worden ge presenteerd en dat dan pas afron dende besluitvorming plaats zal vinden. Het besluit is dus nog niet genomen," aldus van Tilborg. De VVD wilde dat de tekst in de voor jaarsnota vervangen werd door de tekst van het raadsbesluit van afge lopen maart. Het college had daar niets op tegen. De SP, niet in de raad vertegenwoordigd is er al uit. Uit een enquête onder bezoekers van winkelcentrum de Smidse zou blijken dat de Moordrechtenaren graag een eigen dorpshuis willen. Aankomende raadsvergadering wordt besloten of het Dorpshuis in het gemeentehuis er ook zal ko-

Hart van Holland | 2009 | | pagina 35