De zorg voor peil en kwaliteit van het oppervlaktewater V Calamiteitenzorg Kosten en opbrengsten in 2008 i f Het jaar 2008 is ook als beeldverslag te zien op onze website www.hhsk.nl. Daar vindt u ook het jaarverslag en de jaarrekening. Omschrijving Rekening 2008 Begroting 2008 Lasten 18.224 19.132 Rente en afschrijvingen 20.733 19.150 Personeelslasten 31.699 35.314 Goederen en diensten van derden 523 616 Bijdragen aan derden 4.339 3.509 Toevoegingen voorzieningen/onvoorzien Totaal lasten 75.518 77.721 Baten Financiële baten 1.834 1.673 Personeelsbaten 277 - Goederen en diensten aan derden 2.249 2.399 Bijdragen van derden 2.082 1.525 Waterschapsbelastingen 65.618 67.142 Interne verrekeningen 2.877 1.475 Totaal baten 74.937 74.214 Resultaat 581- 3.507- Hart van Holland Dé krant voor de Zuidpias 1 juli 2009 pagina 43 Dagelijks onderhoud Het dagelijks onderhoud aan watergangen en gemalen is geheel volgens de planning uitgevoerd. Daarbij werkten wij volgens de condities en voorwaarden zoals deze in de Flora- en Faunawet en de Ecokleurenkoers zijn vastgelegd. Dit betekent dat wij bij het onderhoud rekening houden met beschermde dier- en plantensoorten. Naast maai- en krooswerk hebben wij in de gemeenten Moordrecht, Nieuwerkerk aan den IJssel en Capelle aan den IJssel in 2008 ruim 160.000 m3 bagger uit watergangen verwij derd. Klimaatverandering Het hoogheemraadschap heeft plannen gemaakt om de gevolgen van de klimaatverandering het hoofd te kunnen bieden. In de lijn van deze plannen hebben wij de afgelo penjaren in totaal ca. 20 miljoen geïnvesteerd in gema len, watergangen en andere waterbergingen. Te denken valt aan de twee nieuwe gemalen in de Krimpenerwaard en de nieuwe gemalen in het recreatiegebied Rottemeren, Ommoord, Eendragtspolder en Tweemanspolder, maar ook de nieuwe verbrede watergang in het recreatiege bied Rottemeren en de nieuwe kruising van de Al 2. Voor de komende jaren is nog ca. 40 miljoen gereserveerd. Diverse grote projecten, zoals de waterberging annex roeibaan en recreatiegebied in de Eendragtspolder, de verbreding van de Derde en Vierde Tocht in de Zuidplas- polder en de waterberging in de parkeergarage bij het Erasmus MC in Rotterdam zijn in voorbereiding. Feit is dat deze grote infrastructurele projecten te kampen hebben met de regulerende praktijk of stagneren door een moei zaam proces van grondverwerving. Dit is onder andere de reden waarom in deze projecten in 2008 minder vooruit gang werd geboekt dan wij hadden gewild. Een schone Kralingse Plas De Kralingse Plas is een belangrijk recreatiegebied in de stad Rotterdam, dat jaarlijks ruim 3 miljoen dagrecreanten trekt. Echter de kwaliteit van het water in de Kralingse Plas blijft achter op de gewenste kwaliteit. De overmaat aan voedingsstoffen als stikstof en fosfaat in het water belem mert de natuurlijke ontwikkeling. Regelmatig leidt dit tot de bloei van blauwalgen, waardoor een zwemverbod wordt afgekondigd. Ook is een groot deel van de water bodem van de Kralingse Plas verontreinigd met lood. Daarom hebben wij samen met gemeente en provincie besloten om de Kralingse Plas op te knappen. Het veront reinigde slib wordt grotendeels uit de plas gebaggerd, waarna de bodem wordt afgedekt met een laag zand. De natuurvriendelijke inrichting van de oevers, het planten van bodembegroeiing, actief visstandbeheer, een snoe- kenpaaiplaats en bevordering van de vismigratie zijn ook onderdelen van dit plan. In 2008 zijn de eerste werkzaam heden aanbesteed, in 2009 is de uitvoering begonnen. Zuiveren van rioolwater Wij zuiveren uw rioolwater in negen afvalwaterzuiverings installaties. Hierin wordt het rioolwater van ruim 550.000 vervuilingseenheden gezuiverd. Een vervuilingseenheid is gelijk aan de hoeveelheid vuil die u dagelijks gedurende één jaar via het riool afvoert. De zuiveringsresultaten afge meten aan de verwijdering van stikstof en fosfaat waren in 2008 ruim boven de hiervoor geldende norm van 75%. De verwijdering van de zuurstofbindende stoffen ge meten als biologisch zuurstofverbruik voldeed aan onze eigen doelstelling. De continuïteit in de zuivering kon het gehele jaar voldoende worden gewaarborgd. Het werk van ons hoogheemraadschap richt zich dagelijks op het voor komen van incidenten of, in het ergste geval, een calamiteit.Toch kunnen deze nooit geheel worden uitgesloten. Enkele voorbeelden: - In de vele kilometers dijk kunnen onbekende zwakke plekken bezwijken. - De hevigheid van neerslag kan de afvoercapaciteit overschrijden. - Een incident op of bij het water kan tot verontreiniging leiden. Voor dergelijke situaties is ons hoogheemraadschap 24 uur per dag bereik baar en paraat. Om ons voor te bereiden op incidenten en calamiteiten, oefenen we regelmatig. Wij doen dat graag in nauwe samenwerking met andere overheden en hulpdiensten. Deze voorbereiding op het afhandelen van incidenten en calamiteiten heeft ook in 2008 zijn vruchten afgewor pen bij de afhandeling van verschillende uitzonderlijke situaties. Een goed voorbeeld hiervan is de boot die net voor de vorstperiode in december in de Bergse Voorpias zonk. Er lekte dieselolie die de waterkwaliteit ernstig bedreigde. De alerte reactie van de omwonenden en de gestructureerde organisatie van ons hoogheemraadschap leidden er toe, dat nog net voor dat de vorst inzette, de verontreiniging werd opgeruimd en milieuschade werd voorkomen. In de begroting werd een tekort tussen de verwachte kosten en opbreng sten van ruim 3,5 miljoen geraamd. Dit tekort zou worden aangevuld door onttrekking uit de zogenaamde egalisatiereserves. Door deze reserves aan te spreken, zijn wij in staat onze tarieven slechts geleidelijk te laten stijgen. Het tekort tussen de kosten en de opbrengsten beperkte zich over 2008 tot €581.000,-, waardoor wij voor dat jaar ruim 2,9 miljoen minder uit de egalisatiereserves hoefden te onttrekken. Het ruim 2,9 miljoen lagere tekort is voornamelijk het gevolg van rente voordelen, lagere exploitatiekosten en het voordeel dat is ontstaan doordat met ingang van 2008 in Rotterdam zelfde belastingen werden opgelegd. Deze voordelen worden echter wel verminderd door lagere belastingop brengsten en hogere personele kosten. bedragen x €1000 Hoogheemraadschap van Schieland en de Krimpenerwaard Voor meer informatie over één van de bovenstaande artikelen kunt u contact opnemen met onze klanteninformatie telefoonnummer 010 45 37 356 of kijken op onze website www.hhsk.nl. Maasboulevard 123,3063 GK Rotterdam

Hart van Holland | 2009 | | pagina 43