SLOPEN OF VERBOUWEN? CHECK OP ASBESTGEVAAR OuDc tijDcn Ljcvleticm** BIJZONDERE VANGSTEN BIJ HSV SAMENWERKING MUZIEKSCHOOL EN KINDERDAGVERBLIJF K moordrecht KERKDIENSTEN ZONDAG 26 JULI VAN ALLES TE DOEN IN WITTE TENTWEEK HENGELSPORT IfPi Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 22 juli 2009 pagina 15 1946 - Jan Bos bouwt legerauto's om. Moordrecht Ger. Kerk (Ontmoetingskerk) 10.00 uur ds. H. Schipper (SoW in Dorpskerk). Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Schip per (SoW-zomerdienst). Herv. Bethelgem. 10.00 uur ds. E.F. Vergunst en 18.30 uur ds. Westland. R.K. parochie St. Johannes Ont hoofding: 17e zondag door het jaar; Eucharistieviering met pater Stoffels en Dick Vrijburg. De kerk is elke donderdagochtend open van 10.00 tot 13.00 uur met om 12.30 uur een gebedsdienst. Dick Vrijburg is in de kerk aanwezig. Kwadraad, Algemeen Maatschappelijk Werk Inloop- en telefonisch spreekuur: 'De Kraal', Pr. Beatrixstraat 15a, Moordrecht. Elke dinsdag en elke donderdag van 9.00 tot 10.00 uur; tel: 0900-1202150 (lokaal tarief) of 0182-594710. Of op www.stichtingkwadraad.nl en info@stichtingkwadraad.nl. Wie buiten kantooruren drin gend hulp nodig heeft van het maatschappelijk werk, kan te recht bij de Bereikbaarheid Bui ten Kantooruren (BBK) op 0182- 594935. De heer Steven (Steef) Bos, geboren 1932, vertelt: "In Moordrecht en omgeving is aannemingsbedrijf firma Jan Bos en Zn. al 75 jaar een begrip in het leveren van zand en grint, bouw van wegen, woongebieden en bedrijfsterreinen. Mijn vader Jan Bos heeft het opgericht in 1932, hij kwam uit Ouderkerk, net als zijn vader was hij zandschipper op het schip 'Hoop op welvaart'. Mijn opa van moeders kant, Leen Vis, was ma chinist op het Ouderkerkse wa tergemaal waar mijn broer Leen en ik veel gingen logeren, we zwommen in de kolk en gingen vaak naar opa's broer, die smid was, we keken naar het beslaan van paarden. Grote wijk - klein wijkje Mijn vader huurde in 1934 een stuk grond langs aan de IJssel- kade in Moordrecht waar hij ook een huis kocht en begon een be drijf in zand en grint. Hij was één van ae eersten in Moordrecht met een Chevrolet vrachtauto. Naast de nog bijna onbewoonde IJsselkade was 'De grote wijk', een rivier-inham waar schepen zand losten en dorpsbewoners water kwamen scheppen voordat er waterleiding was. Op dit wijkje zijn nu de tuinen van bewoners Baron en de Wilde (slagerszoon), die schipper is en onder andere voor ons het grint brengt. De eerste jaren had vader zelf een zand en grintschip varen. 'Het kleine wijkje' was achter Six de graanhandel. De niet meer gebruikte wijkjes vervuilden, zodat ze jammer genoeg zijn ge dempt. Transportbedrijf van der Kaa en stroopwafelbakkerij van Meeteren verhuisden ook naar de IJsselkade. Luxe wagen ingegraven 'n de oorlog hadden we vier vrachtauto's en een luxe wagen. Twee auto's werden door Duit- sers gevorderd en één door de Nederlandse Defensie. De luxe Wagen hadden we ingegraven onder in de garage, zodoende hadden we bijna niets meer. De oorlogsmisdadiger Han Bal- vert in zijn gehate S.S pak kwam deze wagen vorderen, zodat wij een smoes verzonnen dat we hem niet meer hadden. Balvert stond nota bene met zijn laar zen op de rijplaten waaronder de auto stond, en dreigde dat hij het huis in brand zou steken, ge lukkig liep het met een sisser af. Na de oorlog werd de zaak weer opgebouwd, vader kocht enkele legerauto's die hij ombouwde tot vrachtwagens. In die tijd had den we twee vaste vrachtwagen chauffeurs: Bertus van Noord en Kees Trouwborst. Van vader op zoon In 1954 kwamen broer Leen en ik in de zaak die werd uitgebreid met een aannemersbedrijf. Va der overleed op 72-jarige leef tijd, moeder werd 84 jaar. Op ons terrein werd een nieuw- bouwwijkje gebouwd zodat wij weg moesten, we kregen in 1994 een nieuwe loswal en opslag voor ons bedrijf langs de IJssel vlak bij Julianasluis in Gouda. Ook betrokken we een nieuw kantoorgebouw en werkplaats op het Moordrechtse industrie terrein. Mijn broer Leen overleed in 1998 op 63-jarige leeftijd, zijn zoon Jan en mijn zoons Jan Frank en Peter werkten inmiddels in het bedrijf. In die tijd woonden het gezin van Leen, mijn moeder en ik in drie huizen die we hadden gebouwd aan de IJsselkade met prachtig uitzicht op de IJssel. In een bocht zodat er al twee keer schepen de tuin in vaarden. Zelf ben ik al jaren gepensioneerd maar werk nog dagelijks in de zaak. Neef Jan nam de aannemerij van zijn vader over. Jan Frank beheert het dertig exemplaren tellende vrachtauto- en machinepark. Peter runt de zand- en grinthan- del bij de loswal langs de IJssel met vrachtwagens- en scheeps- vervoer. We werken veel voor gemeente, wegenbouw, aan nemers (onder andere Vink) en voor particulieren in de regio. We hopen dat ons familiebedrijf met dertig werknemers, waar meestal alles in goede harmonie gaat, nog lang zal bestaan." Moordrecht - De leden van Hen gelsportvereniging Moordrecht togen afgelopen weekend naar de Oude Rijn bij Bodegraven voor de 9e competitiewedstrijd. Vanaf het beginsgnaal werd er vis gevan gen. Veel kleine vis, maar hier en daar ook een bijzonder exemplaar, zoals een grote zeelt van circa 1,5 kilogram die door Kees Dekwaads- teniet aan de haak geslagen werd, een wat kleinere zeelt door Ron Hofland en een winde van bijna 50 cm die door Hans Speulman uit het water gevist werd. De strijd ging deze dag tussen John van Uunen en Erik Faas. Van Uunen ving een paar mooie brasems en Faas zat goed in de schepblieken. Uiteinde lijk was het Faas die voor de derde Asbest komt nog altijd veel voor in huizen gebouwd vóór 1994 en op daken van vooral schuren en stal len (de bekende golfplaten). Losse asbestdeeltjes - die vrijko men bij een verbouwing of ver waaien bij verweerde schuurdaken - zijn gevaarlijk voor de gezond heid. Daarom is het in principe ver plicht voor huiseigenaren en huur ders die gaan slopen of verbouwen om vooraf op asbestgevaar te con troleren. Eigenaren van oude schu ren worden door het ministerie van VROM opgeroepen hun daken hierop te inspecteren. Asbest bestaat uit kleine naaldvor- mige vezels die met het blote oog onzichtbaar zijn. In het verleden is asbest veel gebruikt in gebouwen en woningen omdat de stof zo sterk, isolerend en goedkoop was. Pas later werden de gezondheidsri sico's bekend. De vezels kunnen bij inademing diep in de longen door dringen en later buikvlieskanker, longvlieskanker en stoflongen ver oorzaken. Jaarlijks sterven hieraan ongeveer zo'n 700 mensen. Waar vind je asbest? Gemiddeld zit in 1 op de 3 wonin gen van vóór 1994 asbest. Bijvoor beeld: in asbesthoudende cementplaten keer op rij de meeste vis wist te vangen, waar Van Uunen net 240 gram tekort kwam. In de A-groep werd Erik Faas eer ste met 10.770 kg, gevolgd op een tweede plaats door John van Uu nen met 10.530 kg; derde werd Cees van den Heuvel met 4.740 kg. In de B-groep eindigde René van Veen met 4.250 kg op de eerste plaats, gevolgd door Willem van Veen met 4.100 kg die tweede werd. Henk Multem eindigde met 3.820 kg op de derde plaats. In groep C was de winst voor Jan Brouwer met 7.550 kg, op een tweede plaats gevolgd door Erik Schensema met 0.980 kg; derde werd Bart Klarenberg met 0.860 kg. Huizen vóór 1994 en boeren schuren bevatten nog vaak asbest in gevels, het dakbeschot, in en rondom schoorstenen en in of bij de cv-installatie; als golfplaten op schuren en ga rages; onder sommige soorten vinylzeil en een bepaald type oude harde vinyltegel. Asbest (laten) verwijderen? Als asbest in de woning zit en niet beschadigd is, kan dit blijven zit- Moordrecht - Voor kinderen, zittend in groep 3 of hoger van de basisschool, worden voor de laatste week van de zomer vakantie, vanaf maandag 17 augustus, allerlei activiteiten georganiseerd in en rond de witte tent. Op het programma staan onder meer knutselen, hutten bouwen, spelletjes doen en naar een bijbelverhaal luiste ren. 's-Avonds kan er gefietst en gesport worden. Nieuw dit jaar is een voorstelling van een poppenspeler op de maandag avond. De week wordt op vrij dag afgesloten met pannenkoe ken en een film. ten. Bij verbouw- of sloopplannen van een pand van vóór 1994 moet een deskundige onderzoeken of er asbest is. Wie een sloopvergun ning nodig heeft, is meestal ver plicht een asbestinventarisatie bij te voegen. Als er dan asbest zit op de plekken waar gewerkt gaat worden, moet de eigenaar dit la ten verwijderen door een deskun dige asbestverwijderaar. Voor hen gelden strenge regels om te voor komen dat bij de sloop gevaarlijke asbestvezels vrijkomen. Asbest bij asbestdaken Bij verweerde asbestdaken van bij voorbeeld boerenschuren en stal len kunnen asbestvezels losraken en van de daken afwaaien. Als de weggespoelde of weggewaaide deeltjes terecht komen op de loop route naar de woning zijn er ge zondheidsrisico's. Het stof kan mee naar binnen worden gelopen en zo worden ingeademd. Het ministerie van VROM adviseert verweerde daken te laten verwijderen. Meer informatie Bijvragenoverasbest(verwijdering) kunnen bewoners terecht bij hun gemeente. Zie ook www.vrom.nl (dossier asbest en de test Woon ik wel gezond?). Door Elly van Gelderen Qe Moordrechtse Elly van Gelderen pat voor Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel" en "Leven en werken rond IJssel en Lek", waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steen- kaatsen en touwbanen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvissers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. Moordrecht/Nieuwerkerk aan den IJssel - Docenten Corry de Klepper en Madeleine Brok van de Stich ting Nieuwerkerkse Muziekschool verzorgen in de zomervakantie, van dinsdag 21 juli tot maandag Muziekles van Madeleine Brok. 10 augustus, bij kinderdagverblijf Kids en Zoo diverse workshops voor kinderen in de leeftijd van 1 tot 12 jaar, waarbij de kinderen naar leeftijd zullen worden inge deeld in groepjes. 1

Hart van Holland | 2009 | | pagina 15