Woordje van de burgemeester Toegang gratis Sponsors 2009: 500^° Oogstfeestkrant 2 september 2009 pagina 5 De steltenlopers veroveren de wereld Sommige gewoontes en gebruiken blijven doorleven in het vrije tijdsleven van een bepaalde streek. Zo ontstaat een vorm van folklore, die de latere generaties op een boeiende manier laat kennis maken met het verleden. Steltenlopen gebeurde vroe ger uit pure noodzaak, maar is thans een plezante vorm van ontspanning. Niet alleen in Europa, maar ook elders begonnen de mensen op stelten te lopen. In China, Japan en Polynesië behoorde het steltenlopen tot de volkscultuur. In Amerika is de sandwichman een begrip. Al deze vormen van steltenlopen kennen een gevarieerde geschiedenis. jaren heen faam en een palmares op wereldniveau verwierf. Vroeger gebruikten de mensen stel ten voor het doorwaden van rivieren of om bij overstromingen droog aan de overkant van het water te ko men. Vermoedelijk werden stelten zowat overal in de wereld gebruikt tot het ontstaan van modernere hulp middelen. Getuigen uit het verleden Beste dorpsgenoten en gasten, De teller op de website www.oogstfeestzevenhuizen.nl tikt langzaam de da gen, uren, minuten en seconden weg tot aan zaterdag 5 september 2009, want dan barst het jaarlijkse Oogstfeest in Zevenhuizen los! Het zal het laatste Oogstfeest zijn dat ik als burgemeester van de gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle meemaak. Want zoals de teller op de website de tijd weg tikt tot aan het Oogstfeest, zo tellen wij in het gemeentehuis de dagen tot aan de nieuwe gemeente Zuidpias. Vanaf 1 januari 2010 fuseren we namelijk met onze twee buurgemeenten Moordrecht en Nieuwerkerk aan den IJssel. Daarom richt ik graag voor de laatste keer het woord tot u in deze Oogstfeestkrant. Volgend jaar zal de burgemeester van de gemeente Zuidpias dit doen. want ondanks dat de gemeente Zevenhuizen-Moerkapel le verdwijnt, blijft het Oogstfeest natuurlijk bestaan! 'Oude tijden herleven', dat is net als vorig jaar het thema van het Oogst feest. Vorig jaar herleefden sommige bezoekers letterlijk het verleden door mee te doen aan de klompenloop. Ook dit jaar kunt u weer meedoen aan de acht kilometer lange wandeling op houten schoenen. Daarnaast krijgt Zevenhuizen op 5 september hoog (en groot) bezoek. De Koninklijke Stel tenlopers van Merchtem (België) komen namelijk langs! Natuurlijk wordt het Oogstfeest traditiegetrouw ingeluid op vrijdagavond 4 september met de Night of Harmony: het avondconcert op het Dorpsplein door onze lokale muziektalenten. Vanaf deze plaats in de Oogstfeestkrant wil ik de organisatie van het Oogst feest alvast hartelijk bedanken voor haar inzet en het vele werk dat ze verzet heeft. Ik hoop velen van u te ontmoeten op zaterdag 5 september en wens iedereen een mooi feest toe. Mr. J.C.G. Fijen Burgemeester zijn de steltenlopers van Namen aan de Maasoever. Sinds de achttiende eeuw zijn steltenlopers in de moe rasgebieden van de Landes in Zuid- Frankrijk gesignaleerd. Anderzijds werden stelten gebruikt om werken uit te voeren die moeilijk bereikbaar waren voor de menselijke gestalte. In de bouwkunst kent men het gebruik van stelten bij de stukadoors. In het Zuid-Engelse graafschap Kent ston den de hoptelers op stelten om de draden aan de hoge staken te bin den. Schaapherders gebruikten in verscheidene landen stelten om zich tussen de dieren van de kudde te verplaatsen. Zo behielden zij immers een beter overzicht. Steltenlopen te Merchtem door de eeuwen heen In Belgisch Brabant kent het stel tenlopen eveneens een heel oude traditie. Archiefdocumenten ma ken duidelijk dat het steltenlopen in deze streek al bekend is in het jaar 1336. Bij het begin van de zestiende eeuw beeldde de miniaturist Simon Bening (±1483/1484) een viertal steltenlopers af. Deze miniatuur, die een steltengevecht weergeeft, be vindt zich in het getijdenboek (1505) van Filips de Schone (bewaard te Valencia). De Brabantse schilder Pieter Breughel de Oude geeft twee steltenlopers weer op zijn gekende schilderij Kinderspelen (1560). Dit beroemde doek, dat thans te Wenen hangt, beeldt 81 verschillende volks- pelen uit. De Merchtemse steltenlo pers dragen nog steeds de kledij uit die tijd, weliswaar in de Belgische driekleur. De Molenbeek, een brede doch on diepe beek, die zich in noordelijke richting door de gemeente Merch tem slingert en ongeveer zestien kilometer verder te Ruisbroek in het kanaal van Willebroek uitmondt, stroomt eveneens door Langevelde, een gehucht van Merchtem. Het ge beurde vaak dat de Molenbeek bui ten haar oevers trad en het gebied overstroomde. De bewoners van Langevelde zagen zich dan afgeslo ten van de dorpskern. Om dit euvel te overbruggen zochten de inwoners hun heil in de stelten. Zij gebruikten de stelten om de moerassige plaat sen op deze wijze droog over te steken. Bij strenge vorst of sneeuw haalden zij skivormige glijplanken om over de bevroren ondergrond te Zo moeten wij ook teruggaan naar vroegere tijden voor de betekenis van het steltenlopen in Belgisch Brabant. Binnen deze eeuwenoude traditie ontstond de ondertussen we reldvermaarde folkloristische vereni ging "De Steltenlopers van Merch tem", een vereniging die door de Waar moet men tegenwoordig niet betalen? Bijna overal. Voor veel soortgelijke evenementen in bv. Brabant, Limburg en Gelderland met een gelijk aantal inwoners als Zevenhuizen is de betaling van entree de gewoonste zaak van de wereld, maar het Oogstfeest blijft GRATIS! Mogelijk dankzij de inzet van heel veel vrijwilligers van de verenigin gen, de steun van de Gemeente, politie en brandweer, steun van de plaatselijke middenstand en in het bijzonder de steun en medewerking van het bedrijfsleven uit zowel Zevenhuizen.Moerkapelle en zelfs daar buiten. Wederom een gevarieerd Oogstfeestprogramma en de toegang is vrij. Heel veel plezier en iedereen bedankt voor de steun! glijden. Als schoeisel gebruikten zij blokken. Dit verklaart de aanwezig heid van blokkenlopers bij de Ko ninklijke Steltenlopers. De stichting van de Steltenlopers van Merchtem Tijdens de Tweede Wereldoorlog wa ren de mogelijkheden om zich te ont spannen in bezet België beperkt. De mensen begonnen opnieuw op plaat selijk niveau ontspanning en vermaak te organiseren en grepen terug naar de oude spelen. De jeugd van Lan gevelde begon op stelten te lopen en de volwassenen volgden vanaf 1942. Zij vervaardigden stelten uit es en wilgenhout. Zij bereikten een Victorine Van Hoeymissen bouwden de vereniging uit. Na het geslaagde optreden in de Merchtemse Bevrijdingsstoet werd de groep veertien dagen later al voor het eerst uitgenodigd, namelijk voor een Vredesstoet te Wemmei. In februari 1946 volgde reeds een op treden in de carnavalstoet van Aalst waar onze Merchtemse steltenlopers als laureaten werden gehuldigd. De toekomst was verzekerd en de uitno digingen stroomden binnen. Sinds die tijd zijn de steltenlopers van Merchtem over de hele wereld te zien geweest. Van Azië tot Amerika en op 5 september in Zevenhuizen tijdens het Oogstfeest. hoogte van één tot drie meter. Er ontstond een gezonde wedijver om hoger en hoger te lopen. Zuiver voor de sport begonnen de steltenlopers van Langevelde schijngevechten te houden. Op 10 juni 1945 trok door Mercht em een Bevrijdingsstoet. Elke wijk of gehucht nam hieraan deel. In plaats van een praalwagen te bouwen, zo als de meeste straten en gehuchten, vaardigden de bewoners van Lan gevelde 25 steltenlopers af. Deze sierlijk geklede steltenlopers behoor den tot vijf verschillende families, te weten Van Hoeymissen, Van Den Broek, Cooremans, Walravens en Meysman. De verrassing onder de toeschouwers was algemeen en de steltenlopers oogstten een uitbundig succes. Enkele dagen na de bevrij dingsstoet werd de Folkloristische Vereniging Steltenlopers van Merch tem gesticht. De bezieler en eerste voorzitter Jan Vanderhasselt en zijn eerste echtgenote Jeannette Van Der Slagmolen, Florent, Jules en Prachtige kostuums en heroïsche steltengevechten Als de Koninklijke Steltenlopers te Merchtem of in de buurt optreedt, bestaat de groep uit een zeventigtal leden. Omwille van het beperkt aan tal plaatsen in de autobussen treedt de groep op met een totaal van 45 a 55 personen. De groep bestaat dan uit een 30-tal steltenlopers. De hoogte van de stelten reikt van 1 tot 4 meter onder de voet. Voorop gaan 8 of 12 blokkenloopsters. Hun klompen zijn per drie of vier paar bevestigd op twee evenwijdige plan ken of skilatten. Een kleine, maar bruisende muzieksectie begeleidt de blokken- en steltenlopers. Verder bestaat de groep ook uit enkele vlag gendragers, kaartenverkopers, een verantwoordelijke voor het schoei sel van de blokkenloopsters en de onvermijdelijke ladderdragers. Allen dragen dezelfde, zestiende-eeuwse folkloristische kledij in de Belgische driekleur. Voor meer informatie: www. steltenlopersmerchtem .be AB Zuid-Holland Alfa Accountants en Adviseurs Ambachtelijke bakker Gerritsen Bac hoogwerkers Bac - wonen, mode, schoenen en woninginrichting Bert de Bruin/Realvisie Boode Tweewielers Cafetaria-Pub "Mainstreet" Cl000 Wals De Graaf bouwbedrijf De Haij v.d. Wende advocaten Dekker Zevenhuizen Drukkerij Elgersma/Hart van Holland Ed Plaizier Eetcafé-Bar-Discotheek "La Baraque" Gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle Garage Schmidt Het Mekka - wijn- en versspecialiteiten H.J. van Vliet B.V. - ETEC graafmachines Hol sloopwerken B.V. Javo Holland Knaap Maatwoningen/Bouwbedrijf Marlo Expeditie BV Master's Tea Coffee Meersma Pijnacker Middenstandsvereniging Zevenhuizen Novy - Schotte - Fixet doe-het-zelf Outfit Mode Perdijk Era Makelaardij P. Visser Zn.-verwarming-airconditioning-luchtbehandeling Rabobank Zevenhuizen Moerkapelle M Stichting Batterijen (STIBAT) Tuindersvereniging "De Zuidpias" VA Design Van den Akker accountants B.V. Vakgarage Boode '00£Cjto Versprille - schildersbedrijf - speciaalzaak verf behang. Voorbrood Meubelen

Hart van Holland | 2009 | | pagina 37