MOGELIJK EINDE OEFENING VOOR ZWANENDRIFTEN OOSTVEEN BEWONERS ZUIDPIAS KRIJGEN HANGJONGEREN AANPAKLES ZE GAAN DE KROEGEN LANGS: BRIDGEN VOOR PUNTEN EN PRIJZEN WADDINXVEEN CURSUS NOTULEREN KLEDINGBEURS IN ZUIDHONK TURNEN TRAMPOLINE SPRINGEN BIJ T00S JEU DE BOULES UITSLAG BEDRIJVENT0ERN00I Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 16 september 2009 pagina 17 Door Christine de Vos Waddinxveen - De gemeente Waddinxveen onderzoekt de mogelijkheid om te voorkomen dat zwanendrifter Piet Oostveen nog langer zwanen houdt in de openbare ruimte in Waddinxveen. Wethouder Dorenda Gerts heeft met name moeite met het ieewieken, het afknippen van een deel van de vleugels. Piet Oostveen uit Nieuwerbrug is niet onomstreden. De zwanen- drifter houdt in een aantal groe- ne-hart gemeenten zijn zwanen. Om te voorkomen dat de dieren wegvliegen, wordt een deel van een vleugel afgeknipt, het zoge naamde leewieken. Omwonenden van wateren en singels waar de zwanen zich bevinden hebben be zwaren geuit tegen deze vorm van dierhouderij. Oostveen, de laatste zwanendrif ter in Nederland, heeft ontheffing van het ministerie van Landbouw om in het Groene Hart zeshon derd koppels uit te zetten voor de productie van dons, vlees en siervogels. Voorwaarde van de ontheffing is echter wel dat de eigenaar van de gronden en wate ren waar de dieren zich bevinden akkoord gaat. Die toestemming heeft de gemeente Waddinxveen niet gegeven. In navolging van de gemeente Al phen aan den Rijn, waar wethou der Robert Blom de drifter van ge meentegrond wil weren, beraadt ook de Waddinxveense wethouder Gerts zich op maatregelen. Beiden noemen deze Middeleeuwse wijze van dierhouderij dieronvriendelijk en niet van deze tijd. "Ik heb nog niets vernomen van Waddinxveen", zegt Oostveen. "Ook Alphen heeft mij niets offi cieel meegedeeld. Ik ga daar bin nenkort op gesprek, dat is alles." Oostveen ziet het probleem niet. "De dieren zwemmen rond in de vrije natuur, en hebben het beter dan menige koe of varken. Boven dien kunnen mensen kosteloos van mijn prachtige dieren genieten." Over het leewieken zegt hij: "Er gaat net anderhalve centimeter van de vleugel af, niet meer dan een sneeuwvlokje." "Onzin", reageert Carla van Vie- gen, Statenlid voor de Partij voor de Dieren, "er wordt in het bot ge knipt. Of er een of tien centimeter af gaat, Oostveen doet het dier nog steeds pijn." Van Viegen, die eerdere pogingen om de zwanendrifter te stoppen zag stranden, is blij met de betrok kenheid van burgers. "Ik hoop dat mensen in andere plaatsen ook bij hun gemeentebestuur aan de bel trekken." Door Niels Raas De judo-aanpak of de karate-aanpak? Waddinxveen - Even dreigde het een ouderwetse klaagrede van Zuid- plasbewoners te worden, maandagavond in het Zuidhonk, toen een van hen de compleet lijst overlastgevend gedrag opdreunde. Daar was de bijeenkomst echter niet voor bedoeld. Buurtbewoners moeten leren hoe zij zelf beter met de jongeren in de buurt kunnen omgaan. Met de meeste jongeren valt best te praten, meent coach Hans Kal- denbach, die al vele buren onder wees over effectief omgaan met hun hangjeugd. Je moet alleen even weten hoe: kies je voor de ka rate-aanpak en de judo-aanpak? De laatste betekent contacthou dend reageren, terwijl de karate- aanpak contact afwijst. Kalden bach adviseert voor de doorsnee omwonende de judo-aanpak. Hierbij is het van belang dat er wel contact gemaakt wordt met de jongeren en dat men de jongeren begrijpt, maar geen begrip toont. Vaak moet de eerste aanspreekzin over een relatief onbenullig onder werp gaan. Contact blijft belang rijk. Kaldenbach demonstreerde dit door aan te tonen dat de hand van iemand die zijn hand stevig te gen een stoelzitting aandrukt mak kelijker op te tillen is wanneer men ook tegen deze persoon praat, dan wanneer men alleen brute karate- kracht gebruikt. Simpel contact Acteur Ramon Ramnath speelde voor probleemjongere, op wie buurtbewoners hun gebruikelijk aanpak mochten oefenen. Hier werd duidelijk dat ze nog veel moeten leren om doorgewinterde probleem jongeren daadwerkelijk de baas te kunnen. Ramnath: "Blijf de jon gere nooit aankijken. Dan moeten ze namelijk blijven kijken. Hoofd afwenden, betekent gezichtsver lies." Natuurlijk is niet iedere situatie hetzelfde. Groepen reageren an ders dan individuen. Ramnath: "Als je als omwonende een groep adviseert om weg te gaan, zullen de leden eerst kijken of weggaan niet inhoudt dat ze watjes zijn." Belangrijk is dat een simpel contact genoeg is om een normale reactie van een jongere te krijgen. Een di recte aanval lijdt onvermijdelijk tot een harde confrontatie. 99 Tips De workshop betekent niet dat bewoners er vanaf nu alleen voor staan. "Uw probleem is ook mijn probleem", zei burgemeester Bert Cremers. "U heeft recht op een goede nachtrust. Als ik het niet goed doe, moet u concluderen dat u niets aan die Cremers heeft." Cremers gaf aan dat de gemeente de groep jongeren in kaart heeft die voor de overlast zorgen. Op vrijdag en zaterdagavond zal de politie permanent aanwezig zijn in de Zuidplaswijk. Daarnaast zijn er afspraken gemaakt met jeugdzorg, scholen en justitie om jongeren aan te spreken of in een (zorg-)traject te plaatsen. Ook worden er met de detailhandel ge sprekken gevoerd om de verkoop van alcohol onder een bepaalde leeftijd aan banden te leggen. "U moet hier de komende weken wat van gaan merken." Cremers beloofde dat indien de huidige aanpak niet gaat werken, de gemeente instrumenten als een samenscholingsverbod ach ter de hand heeft. Vooralsnog hebben bewoners, die met het boek "Hangjongeren, 99 tips voor buurtbewoners en voorbijgan gers" van Kaldenbach onder de arm het Zuidhonk verlieten, een aantal handvatten voor generatie- overschrijdend communiceren. Door Marianne Fortuin Waddinxveen - 192 Paren nemen op zaterdag 19 september deel aan de twaalfde Waddinxveense kroegentocht, georganiseerd door Bridgeclub Waddinxveen. Dit toernooi heeft inmiddels een dusdanige reputatie opgebouwd, dat deelnemers uit alle delen van Nederland zich hiervoor inschrijven. De kroegentocht - in bridgeland een bekend begrip - begint met de inschrijving in hotel restaurant de Unie, waarna de deelnemers aan de hand van een plattegrond van horecalocatie naar horecalocatie lopen, om per locatie een ronde van vier spellen te spelen. Er zijn acht speellocaties, waarvan er ze ven langs de Gouwe liggen. Deel nemers krijgen bij de eerste ronde koffie of thee met gebak aangebo den en de lunch wordt geserveerd op de locatie waar de vierde ronde wordt gespeeld. Na afloop wor den de deelnemers verwacht in het Anne Frank Centrum, waar om 18.00 uur de prijsuitreiking plaats vindt. Kroegleider Voorzitter Marian de Groot van de activiteitencommissie van Bridge club Waddinxveen: "Dit is echt een heel populair toernooi, waar aan niet alleen leden van onze club kunnen deelnemen, maar ook andere mensen. Je hoeft geen lid van een bridgeclub te zijn om in te kunnen schrijven. Vorig jaar waren er zelfs mensen uit België. We heb ben al elf keer mooi weer gehad en het ziet ernaar uit, dat het deze keer ook goed weer wordt. Ik speel zelf niet mee, omdat ik kroeglei der ben. Ik ontvang de mensen, zie erop toe dat ze op de juiste manier aan de tafels plaatsnemen en ver zamel de scorebriefjes." Op de knieën De hoofdprijs is dit jaar een bridge- weekend, ter beschikking gesteld door een organisator van bridge- arrangementen. De winnaars kun nen zelf een datum bepalen en een locatie uitkiezen, waar ze het gewonnen bridgeweekend willen doorbrengen. Voor vijftien deel nemers zijn er manden met levens middelen te winnen. De overige bridgers krijgen een bolchrysant Voorzitter Sylvia Versluis, voorzitter activiteitencommissie Marian de Groot en pr-vrouw Liz Rademakers van Bridgeclub Waddinxveen. of een fles wijn. De achtttien beste spelers krijgen ook punten, die aan de bridgebond worden doorgege ven. Liz Rademakers, die de PR ver zorgt: "Bridgeclub Waddinxveen is in deze regio (Rotterdam en om streken) de grootste club. Wij vin den het erg leuk dat mensen van heinde en verre naar ons toeko men voor deze kroegentocht. Jong en oud, man en vrouw. En er ge beurt altijd wel iets grappigs. Zoals die keer, dat een man - die dummy was en daarom zelf niet meedeed - zijn vrouw veel sterkte wenste bij het maken van haar contract. Hij zei: "Als je dit haalt, draag ik je op mijn knieën naar huis." Ze haalde het... het echtpaar woonde in Gouda!" Waddinxveen - Stichting Vrijwilli gerswerk Waddinxveen biedt een praktische cursus notuleren aan, waarbij alle (juridische) aspecten van het maken van goede notulen ter sprake komen. De cursus be staat uit twee bijeenkomsten, op de donderdagen 1 en 8 oktober van 19.30 tot 22.00 uur in de Ontmoe- tingskerk aan de Groensvoorde. De kosten voor deelname bedra gen 12,50. Voor meer informatie en aanmelding: 0182-601729 of info@ vrijwilligerswerkwaddinxveen.nl Waddinxveen - Stichting Wijkwerk 'Het Zuidhonk' aan de Zuidpla- slaan 252 organiseert voor dinsdag 29 september van 13.30 tot 17.00 uur haar tweejaarlijkse kinder- kledingbeurs. Belangstellenden kunnen terecht voor kleding in de maten 92 tot en met 176 voor de komende herfst en winter. Er is kinderopvang aanwezig. Tijdens de verkoop mogen er geen tassen mee naar binnen. Indien gewenst kunnen deze tijdelijk worden afge geven aan de balie. Kleding ter verkoop kan ingele verd worden op maandag 28 sep tember van 19.00 tot 21.00 uur en op dinsdag de 29e van 9.00 tot 10.30 uur. Van ieder verkocht kle dingstuk gaat 20% naar het goede doel; in dit geval naar de Foster Pa- rentskinderen én naar activiteiten van het Zuidhonk zelf. Voor meer informatie: www.zuidhonk.nl. Ouders of grootouders die een handje willen helpen bij de organi satie van de kledingbeurs kunnen contact opnemen via 0182-617889 of via gertdevries@hotmail.com. Waddinxveen - Jazzdans- en Turn vereniging TOOS is in september van start gegaan met een nieuw uur waarin op alle soorten trampo lines gesprongen kan worden. Het trampolinespringen is bestemd voor jongens en meisjes van circa 12tot 18jaar. Descholieren moeten minimaal het voortgezet onderwijs volgen. Er wordt gewerkt in blok vorm waarbij gedurende een aantal weken aandacht geschonken wordt aan één bepaald toestel. De les vindt, onder leiding van Job Meijn- dert, plaats op de woensdag tussen 18.00 en 19.00 uur in de sportzaal van Toos Plaza en is bestemd voor zowel beginners als gevorderden. Voor meer informatie en aanmel den: 0182-613839, 0182-640277, via www.tooswaddinxveen.nl of tij dens het lesuur zelf. Waddinxveen/regio - Bij Jeu de Boulesvereniging Waddinxveen vond vorige week woensdag voor de zevende keer een bedrijventoer- nooi plaats. Dertig tripletten, teams van drie personen, van bedrijven uit Waddinxveen, Boskoop en Gou da bonden met elkaar de strijd aan voor het verkrijgen van eeuwige roem én de wisselbeker. Naarmate de laatste spelronde naderde nam de spanning toe. De beslissing viel uiteindelijk pas in de laatste ronde. De einduitslag was als volgt. Eerste werd Compaxo 1 uit Gouda met 3- 24+. Dit team mag een heel jaar de wisselbeker koesteren. Op de twee de plaats eindigde Dakdekkersbe- drijf Bijland uit Boskoop met 3-22+; derde werd Boomkwekerij Gebrs. Konijn uit Boskoop met 3-21+ en op de vierde plaats eindigde het team van De Point 2 uit Waddinxveen met 3-19+. Op veler verzoek zal de Jeu de Boulesvereniging voor vol gend jaar wederom een bedrijven- toernooi organiseren.

Hart van Holland | 2009 | | pagina 17