ROKEN, BLOWEN EN VEEL DRINKEN TOEGENOMEN ONDER 12-18 JARIGEN DUCHENNE HEROES GAAN VOOR 700 KM IN 7 DAGEN 11 MUI LOU Iffl JONGEREN BEWEGEN MEER, MAAR OVERGEWICHT VERMINDERT NIET Het Hart van Holland Scholierenpanel PEPTALK mêrrftrgctiiflrotaB J Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 16 september 2009 pagina 23 Regio - Een vijfde deel van de 12-14 jarigen en driekwart van de 15-17 jarigen drinkt alcohol. Dat is minder dan vijf jaar geleden. Vooral het aantal 12-14 jarigen dat drinkt is lager: nu drinkt één op de vijf alcohol, terwijl dit in 2003 nog één op de drie was. Maar de jongeren die drinken, drinken gemiddeld meer glazen per week dan vijf jaar geleden. De oudste groep (15-17 jaar) dronk vijf jaar geleden 6 gla zen per week. Nu drinken ze bijna 9 glazen per week. Bijna één op de tien van de 12-14 jarige jongeren rookt. Van de 15-17 jarigen rookt één van de drie. Het roken is vooral in de oudste leeftijdsgroep toe genomen. De gezondheidspeiling van vijfjaar gele den liet een daling zien in het aantal rokende jon geren. Maar uit de nieuwe peiling blijkt dat weer evenveel jongeren roken als tien jaar geleden. Ook het cannabisgebruik is toegenomen onder 15-17 jarigen. Vergeleken met vijf jaar geleden is het aantal cannabisgebruikers verdubbeld tot één op zeven jongeren van 15-17 jaar. Onder 12-14 jari gen is het cannabisgebruik gelijk gebleven: één op de 40 jongeren in deze leeftijdsgroep blowt. Eén op de vijftig jongeren van 15-17 jaar en één op de twintig 18-jarigen gebruikt harddrugs (vooral co caïne, XTC of amfetamine). Onder de 15 jaar komt harddrugsgebruik vrijwel niet voor. Het harddrugs gebruik is vergeleken met tien en vijf jaar geleden gelijk gebleven. Jongeren met ouders die het gebruik van genot middelen afkeuren, gebruiken minder grote hoe veelheden. Ouders zijn het vaakst negatief over blowen door hun kind, minder negatief over roken en het minst negatief over het drinken van veel al cohol. Regio - Jongeren zijn meer gaan bewegen dan vijf jaar ge leden. Overgewicht onder jongeren is gelijk gebleven. Het aantal jongeren dat serieus aan de lijn doet is in tien jaar tijd verdubbeld. Dit zijn een paar conclusies uit de Gezondheids peiling van de GGD Hollands Midden onder 12- tot en met 18- jarigen in Zuid-Holland Noord. Beweging Sinds 2003 is het aantal jongeren dat dagelijks voldoende be weegt (één uur per dag) gestegen van 14 naar 22 procent. Ook landelijk is het percentage jongeren dat dagelijks voldoende beweegt toegenomen. Van de jongeren in de regio sporten acht van de tien minstens één keer per week. Veruit de meeste leerlingen op het voortgezet onderwijs gaan met de fiets naar school en meer dan de helft heeft wekelijks twee lesuren gym op school. Toch beweegt nog altijd een minderheid van de jongeren voldoende. Eén op de twaalf jongeren van 12-14 jaar sport niet. Bij 15-17 jarigen is dit zelfs één op de zeven. (Over)gewicht Van de jongeren heeft bijna één op de tien overgewicht en één op de acht heeft ondergewicht. Deze percentages zijn de afgelopen tien jaar niet veranderd en verschillen niet tussen jongens en meisjes. Het eigen oordeel van jongeren over hun gewicht wijkt vaak af van of ze werkelijke onder- of overge wicht hebben. Bijna een kwart van de jongeren voelt zich te zwaar, terwijl het werkelijk aantal jongeren met overgewicht ruim tweemaal zo laag is. Meisjes vinden zichzelf vaker te zwaar dan jongens. Het aantal jongeren dat zichzelf te zwaar vindt is sterk gedaald vergele ken met vijf en tien jaar geleden. Toch is het aantal jongeren dat serieus aan de lijn doet in tien jaar tijd verdubbeld naar een derde van alle jongeren. Reeuwijk - In jongerencentrum Loose End aan de Buitenomweg 5 wordt voor jongeren tot 16 jaar voor vrijdag 18 en 25 sep tember van 15.30 tot 17.00 uur een soosmiddag georganiseerd. Op vrijdag 18 september is het tijd voor MZZL, lekker local chil- len van 20.00 tot 23.00 uur. Voor zaterdag 19 september wordt van 20.00 tot 23.30 uur een schuimparty georganiseerd voor jongeren van 10 tot en met 15 jaar en op vrijdag 25 septem ber is er tussen 21.00 en 01.00 uur een hiphop- en rapavond met medewerking van Repre sent. Voorverkoop Op zaterdag 18 september gaat van 16.00 tot 18.00 uur de voor verkoop van start voor tickets voor 'Vengeance en Highway Chile', welke gepland staat voor zaterdag 17 oktober. Voor meer informatie: 06-12839280 of www.loose-end. nl onder de rubriek Y.L.E. Nieuwerkerk aan den IJssel/Zevenhuizen - De Duchen ne Heroes, drie fietsende jongeren uit Nieuwerkerk en Zevenhuizen, zijn afgelopen zaterdag vertrokken voor een tocht van 700 km. Jeroen Kool, Remko de Vries en Michael Verdoold zijn nu met nog 300 andere deelnemers, 110 vrijwilligers en 50 teambegeleiders onderweg om via vier landen na zeven dagen, op zaterdag 19 september, aan te ko men bij de finish in Nijmegen. Met behulp van allerlef acties, onder andere de twee benefietvoorstellingen van Arie Vuyk, is het benodigde sponsorgeld ruim binnengehaald. In totaal is een bedrag van 8.272,07 euro opgehaald voor het goede doel waar de jongens voor rijden: de bestrijding van de spierziekte van Du chenne, waar vooral jongeren door getroffen kunnen worden. Voor meer informatie: www.tzn-4-duchenne.nl. De Duchenne Heroes staan klaar om in 7 dagen tijd 700 kilometer af te leggen door 4 verschillende landen. Stelling: Het is negen jaar geleden dat terroristen op 11 sep tember een aanslag pleegden op het World Trade Centre in New York en het Pentagon. Kun je je nog iets van die dag herinneren en denk je dat het waar is dat de wereld na die dag nooit meer hetzelfde zal zijn? Bob van der Wende (17 jaar) uit Nesselande: "Ik kan me de hele dag nog goed herinneren. Overal waar je keek, vooral op TV, zag je de beelden. Het was echt het gesprek van de dag. Eigenlijk zelfs het gesprek van de maand. Zelf heb ik, buiten het zien van de beelden, de ge beurtenissen niet echt gevolgd, omdat ik nog zo jong was, dat me dat eigenlijk niet interesseerde. Ik denk niet dat de wereld die dag veranderd is. Op dit moment komen de aanslagen in Neder land alleen nog in het nieuws als het weer zoveel jaar geleden is. In Amerika zullen ze er meer mee bezig zijn, omdat daar nog hard wordt gewerkt aan de opbouw van 'ground zero' en het land di rect bij de aanslagen betrokken was." "Ik kan me die dag nog goed her inneren. Ik denk dat 11 septem ber 2001 een dag was die voor de meeste mensen nooit meer te vergeten is. De aanval op de Twin Towers was de reden dat Bush Afghanistan aanviel en de oorlog begon. Natuurlijk is 11 september ook een groot drama. Deze dag zal de geschiedenis ingaan, als de dag waarop het terrorisme zich openlijk heeft laten zien." Door Marlonneke Willemsen Priscilla van Gelderen (14 jaar) uit Nieuwerkerk: Mohit Mistry (16 jaar) uit Nesse- lande: "Ik weet nog erg goed wat er ge beurde op die dag. Overal was het op het nieuws en dat zo'n paar weken lang. Ik zal dat niet snel meer vergeten, want ik vond het verschrikkelijk om te zien hoe dat vliegtuig het gebouw invloog. Ik denk ook dat die dag nooit meer vergeten kan worden, het is een van de ergste aanslagen, waarbij er veel mensen om het ieven zijn gekomen. Een dag om inderdaad nooit meer te vergeten."

Hart van Holland | 2009 | | pagina 23