WADDINXVEEN Stand van zaken woningbouwprojecten Overzicht particuliere woningbouwinitiatieven* Waddinxveen in de steigers 4. Houtex Subsidie voor Mercuriusweg 20 en Zuidkade 6 M Op veel grote en kleinere locaties in Waddinxveen zijn woningbouwprojecten gepland. Sommige projecten worden ontwikkeld door de gemeente, denk bijvoorbeeld aan Triangel en Essengaarde. Andere projecten worden geïnitieerd door particuliere partijen, bijvoorbeeld de locaties Noordpark en Alblas. Toch wordt er op dit moment weinig gebouwd. "Veel inwoners vragen zich af hoe dat komt en wat de stand van zaken is. Op die vragen willen we in deze themapagina antwoord geven", aldus portefeuillehouder Wiebrand Dijksterhuis. Het initiatief om woningen te bouwen, gaat bij het ene project uit van de gemeente en bij het andere project van een private partij, bijvoorbeeld een projectontwikkelaar. Wat opvalt is dat bij veel projecten vertraging is opgetreden. "Dat heeft vooral te maken met de economische recessie waarin we momen teel verkeren", zegt Wiebrand Dijksterhuis. "De gevolgen zijn ook in Waddinxveen merk baar. Consumenten stellen de aankoop van een nieuwe woning uit of zij verkopen eerst hun eigen woning voordat ze een andere woning kopen. Hypotheekverstrekkers zijn voorzichtiger geworden en woningen staan ook langer te koop. Mede daardoor is de productie van woningbouw vertraagd en zelfs drastisch afgenomen." Andere oorzaken De vertraging kan ook andere oorzaken hebben. Soms duren de onderhandelingen tussen de ontwikkelende partijen langer dan verwacht. Soms worden de afgespro ken voorverkooppercentages niet gehaald, waardoor de bouw niet kan starten. Soms maakt een projectontwikkelaar geen haast met de plannen. Soms ook duren gesprekken over de randvoorwaarden tussen initiatiefne mers en de gemeente langer dan verwacht of zijn er meningsverschillen over de financiële afdrachten aan de gemeente. Langdurige procedures Vertraging wordt ook veroorzaakt doordat belanghebbenden, bijvoorbeeld omwo nenden, bezwaarprocedures voeren tegen bouwplannen. Uiteraard is bezwaar maken of beroep aantekenen ieders goed recht en dat respecteert de gemeente, maar het betekent wel dat procedures soms jaren in beslag nemen. In sommige gevallen is al wel een bouwvergunning verleend, zodat er in theorie gebouwd kan worden. Ontwikkelaars nemen echter geen risico en gaan pas bouwen als de bouwvergunning onherroepelijk is. Nieuwe wet Wro De Wet ruimtelijke ordening (Wro) regelt hoe de ruimtelijke plannen in Nederland gemaakt en gewijzigd worden en is van toepassing op locatieontwikkelingen. De nieuwe Wro die in juli 2008 is ingevoerd, heeft drie uitgangs punten: minder regels, decentraal wat kan en uitvoeringsgericht. Wiebrand Dijksterhuis: "Deze wet zal de vertraging als gevolg van langdurige procedures beperken. Onder de oude wet konden de doorlooptijden van de ruimtelijke ordeningsprocedures maar liefst drie jaar duren door alle bezwaar- en beroepsmogelijkheden. Deze zouden nu be perkt moeten blijven tot maximaal anderhalf jaar. We zijn dus hoopvol, maar de praktijk zal het moeten uitwijzen." Oplossingen "We zijn er ons zeer bewust van dat door de vertraging de uitbreiding van onze woning voorraad in de knel komt. Dat betekent concreet dat weinig mensen kunnen door stromen van een huur- naar een koopwoning met als gevolg dat onder andere minder huurwoningen beschikbaar komen. Dat is ongewenst. Dus doen we er alles aan om de vertraging te beperken. We bestuderen alter natieve oplossingen en we hebben inmiddels voor twee projecten in dit kader subsidie aangevraagd en gekregen van het ministerie van VROM!" In dit overzicht zijn vijf particuliere woningbouwprojecten die in 2009 zijn opgestart en zich nog in een te pril stadium bevinden, niet opgenomen. De nummering in het overzicht komt overeen met de nummering op de kaart. 1. Alblas Project: 32 starterwoningen, ca. 150 een- en meergezinswoningen in goedkope/middeldure/dure segment Verwachte startdatum: 2010 Verwachte einddatum: 2014 Stand van zaken: in ontwerpfase. De projectontwikkelaars en de gemeente zijn in gesprek over het stedenbouwkundig plan. Naar verwachting wordt de exploitatie overeenkomst in 2009 gesloten. 2. Boonstoppel Project: maximaal 45 grondgebonden woningen in het dure segment Verwachte startdatum: 2014 Verwachte einddatum: 2017 Stand van zaken: in ontwerpfase. De projectontwikkelaar heeft in 2008 afgezien van de realisatie en wil deze locatie aan een derde partij verkopen. Hieromtrent bestaat verder geen duidelijkheid. 3. Jacob Catslaan 1 en 1a Project: appartementencomplex voor senioren met praktijkruimte en voorziening Verwachte startdatum: 2011 Verwachte einddatum: 2014 Stand van zaken: in ontwerpfase. Projectontwikkelaar en gemeente zijn beide grondeigenaar en zijn in gesprek o.a. over het te realiseren programma en de mogelijke verkoop van het gemeentelijk grondbezit aan de ontwikkelaar, om zo te komen tot een exploitatieovereenkomst. Daarna start de planologische procedure. Project: ca. 90 woningen Verwachte startdatum: 2010 Verwachte einddatum: 2013 Stand van zaken: in ontwerpfase. In 2007 is een overeenkomst gesloten met de projectontwikkelaar. Op dit moment worden de plannen uitgewerkt. Verwacht wordt dat de exploitatieovereenkomst in 2009 kan worden gesloten, waarna de plano logische procedure kan starten. 5. Zuidplashof Project: vergroting en versterking winkelcentrum Zuidpias Verwachte startdatum: 2011 Verwachte einddatum: 2015 Stand van zaken: in ontwerpfase. De projectuitgangspunten zijn september 2008 vastgesteld. Najaar 2008 heeft de projectontwikkelaar een inrichtingsplan ingediend bij de gemeente, waarvan de haalbaarheid nu wordt getoetst. Zodra het plan wordt vastgesteld door het college, volgt verdere uitwerking. 6. Rijnlandstraat 4 Project: 13 huurappartementen Verwachte startdatum: 2009 Verwachte einddatum: 2012 Stand van zaken: in uitvoeringsfase. Toen in 2006 een gezondheidscentrum in combinatie met appartementen niet haalbaar bleek, zijn de plannen gewijzigd. In 2008 is het college ak koord gegaan met de nieuwe plannen en is de exploitatieovereenkomst gesloten. De oude bebouwing is inmiddels gesloopt en verwacht wordt dat nog dit jaar de vrijstelling en de bouwvergunning worden verleend. Daarna kan de bouw starten. 7. Plasweg 16 Project: ca. 120 woningen Verwachte startdatum: 2010 Verwachte einddatum: 2013 Stand van zaken: in uitvoeringsfase. In 2008 zijn de stedenbouwkundige randvoorwaarden vastgesteld en is een schetsontwerp gemaakt. Zomer 2009 is een exploitatieovereenkomst gesloten en zijn de planologische procedures opgestart. Deze zullen naar verwachting begin uiterlijk 2010 zijn doorlopen. 8. Hof van Esse Project: 6 woningen en 9 appartementen Verwachte startdatum: 2008 Verwachte einddatum: 2011 Stand van zaken: in uitvoeringsfase. De exploitatieovereenkomst is in 2005 gesloten. De bouwvergunning is verleend en de verkoop is gestart. 9. Esdoornlaan 26 Project: ca. 90 woningen Verwachte startdatum: 2010 Verwachte einddatum: 2013 Stand van zaken: in uitvoeringsfase. Inmiddels is een overeenkomst geslo ten met de projectontwikkelaar en zijn afspraken gemaakt over de randvoor waarden, het voorlopig ontwerp, de exploitatie en de planning. 10. Mercuriusweg 20 Project: 20 woningen Verwachte startdatum: 2008 Verwachte einddatum: 2011 Stand van zaken: in uitvoeringsfase. De exploitatieovereenkomst is eind 2006 gesloten. Het plan bleek in 2007 te ambitieus en is aangepast binnen de bestaande kaders. De bouwvergunning is verleend en de verkoop is gestart. Om een snellere realisatie van dit project mogelijk te maken is vanuit het rijk subsidie toegekend. Daardoor kan de bouw in november 2009 starten. 11. Zuidkade 6 Project: 20 appartementen Verwachte startdatum: 2008 Verwachte einddatum: 2010 Stand van zaken: in uitvoeringsfase. In 2005 zijn de vrijstelling en de bouwvergunning verleend. Door gerechtelijke procedures kon de bouw pas in 2008 starten. Omdat de verkoop van de appartementen stagneert, is vanuit het rijk subsidie toegekend om een snellere realisatie mogelijk te maken. 11. Zuidkade 10-12 Project: 7 appartementen Verwachte startdatum: 2010 Verwachte einddatum: 2013 Stand van zaken: in 2005 zijn de uitgangspunten en de randvoor waarden vastgesteld en in 2006 is de exploitatieovereenkomst gesloten. Nadat in 2007 de bouwvergunning was geweigerd, heeft de ontwikkelaar een nieuw ontwerp gemaakt en is in 2009 een nieuwe exploitatieovereenkomst gesloten. Verwacht wordt dat de plano logische procedures in 2009 afgerond kunnen worden. 12. Dorpstraat 130-132 Project: 10 appartementen Verwachte startdatum: 2009 Verwachte einddatum: 2011 Stand van zaken: in uitvoeringsfase. In 2007 is de exploitatieovereenkomst gesloten en in 2008 zijn de sloop- en bouwvergunning verleend. In 2009 is de bestaande bebouwing gesloopt en is het voorverkooppercentage gehaald, zodat de bouw kan starten. 13. Noordpark Project: 89 een- en meergezins woningen, waaronder starterwoningen Verwachte startdatum: 2009 Verwachte einddatum: 2012 Stand van zaken: in uitvoeringsfase. In 2008 is een exploitatieovereen komst met de projectontwikkelaar ondertekend. De vrijstellingsprocedure is gestart en deze zal tezamen met de bouwvergunning in 2009 worden verleend. Vervolgens kan de bouw starten. De gemeente Waddinxveen wil de nieuwbouwprojecten in Waddinxveen zoveel mogelijk in tempo (laten) ontwikkelen. Om die reden heeft de gemeente een subsidieaanvraag ingediend bij het ministerie van VROM in het kader van de tijdelijke stimu leringsregeling woningbouw. En met succes, want het rijk heeft 225.000,- subsidie toe gekend voor het stimuleren van de woningbouwprojecten aan de Mercuriusweg 20 en de Zuidkade 6. Het geld gaat naar de betrok ken ontwikkelaars, op voorwaar de dat deze vóór het einde van 2009 met de bouw start.

Hart van Holland | 2009 | | pagina 6