ui KLIKKEN Oute tijèen Jjerleuen... Onderhoud en reparaties van alle merken ook voor uw lease auto BOVAG MEEDOEN AAN GROOT DICTEE DER NEDERLANDSE TAAL CURSUSSEN TEKENEN EN SCHILDEREN IN KRISTAL APK keuring, Airco, Service Accu's, (sport) velgen (winter) banden Wm ^ÈWnHÜIZEN^NESSFI AMDF1 Vanuit Nesselande Slechts 2 min. KERKDIENST ZONDAG 27 SEPTEMBER dus klik snel naar: www.hartvanholland-online.nl HERFST- EN WINTER- KLEDINGBEURS ER WERD GEBRIDGED... F* pagina 18 Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 23 september 2009 3 Zevenhuizen-Moerkapelle - Het Groot Dictee der Nederlandse Taal wordt op woensdagavond 16 december op de televisie uitgezonden. Op dezelfde avond kunnen belangstellenden in de Ontmoetingskerk in de Dorpstraat meedoen aan de plaatselijke variant van het dictee. Een be kende inwoner is inmiddels bezig met de samenstelling van dit dictee. Wie dat is, blijft nog even geheim. Onder de deelnemers zullen zich ook diverse prominenten uit Ze venhuizen en Moerkapelle bevin den die op taalgebied de strijd met elkaar aan zullen gaan. Plaatselijke muzikanten zullen er een gevari eerde avond van maken, ledereen kan zich inschrijven. De toegang is vrij. De enige voorwaarde is, dat de deelnemers zich laten sponso ren door familie, vrienden en ken nissen. Hoe beter de prestatie op het gebied van de spelling des te meer geld er wordt gesponsord. Het geld dat op deze manier wordt ingezameld is bestemd voor de aanleg voor de openbare stiltetuin bij de kerk aan de Dorpsstraat. Er kan in verschillende categorieën worden ingeschreven: van student en middelbare scholier tot mid denstander en ondernemer en van notabele tot 'blondje'. Voor elke categorie is een prijs beschikbaar. Voor meer informatie: www.hotelvos.nl. Nesselande - Voor belangstellenden die graag zouden willen leren teke nen en schilderen is nog een aantal plaatsen beschikbaar in de Kristal. De cursus is zowel geschikt voor beginners als voor gevorderden. Cursus tekenen en schilderen voor verstandelijk beperkten Speciaal voor verstandelijk beperk ten is op dinsdag 22 september een teken- en schildercursus van start gegaan. De cursisten werken van uit hun eigen fantasie aan verschil- E3 Kerk in Nesselande (Brede School) 10.00 uur Gert van den Bos. HUISARTSENPRAKTIJK gezond heidscentrum Nesselande in Mul tifunctioneel Centrum De Kristal, Cypruslaan 402. Tel. 010-2229750, www.gcnesselande.nl. SPOEDGEVALLEN en/of levensbe dreigende situaties: op werkda gen 8-17 uur: 010-8903321. Spoedgevallen tijdens avond, nacht, weekeinde of feestdagen: Huisartsenpost IJsselland Zieken huis, tel. 010-2799262. Wijkorganisatie Nesselande: WO- NIO 010-2222811 of info@nesse- web.nl MAG! lende opdrachten. Schilderen ge beurt voornamelijk met acrylverf. De docent begeleidt de cursisten op individueel niveau. Voor meer informatie en aanmel den: 010-2518988 of via www.cur- zusenzo.nl. Nesselande - In de hal van Kind cluster 2, gelegen op de kruising van de Laan van Avant-Garde en de Laan van het Surrealisme vindt op zaterdag 26 september van 9.00 tot 14.00 uur een tweede hands herfst- en winterkleding- beurs plaats. Het aanbod is gevari eerd, modieus en redelijk geprijsd. De kleding wordt aangeboden in de maten 62 tot en met 170. Deur open vanaf 8.30 uur. Voor meer informatie Karin.van.der.donk@chello.nl Zevenhuizen - Leden van Bridge club Zevenhuizen kwamen dins dag 9 september in Dorpshuis Swanla bijeen voor het spleen van de eerste competitieronde van dit seizoen. In de A-lijn ging de winst naar het koppel Ruud Bantje en Mark de Wall met 63.89%; tweede werden Wim en Marga Metselaar met 56.60% en op de derde plaats eindigde het koppel Giusy Haten- boer en Riet Boef met 55.56% De B-lijn werd gewonnen door het koppel Kees Mertens en Ren- nie Valentijn met 66.67%; tweede werd het koppel Rietje Scheffers en Anni van Oostrom met 57.74% en op de derde plaats eindigde het koppel Cecile Lelieveld en Ria van Wensem met 57.44% Het koppel Annie de Vlaming en Janny Moo- nen werde eerste in de C-lijn met 63.75%, gevolgd op een tweede plaats door het koppel Tiny Knij- nenburg en Nelleke van Zwieten met 62.08%. Derde werd het kop pel Jackie Shaw en Mathilde de Kroes met 60.42%. De Moordrechtse Elly van Gelderen gaat voor Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel"en "Leven en werken rond IJssel en Lek", waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steen plaatsen en touwbanen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvissers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. Doo' Elly var Gelde'en Mevrouw Trijntje van der Knijff- Breedijk, geboren 1926, vertelt: "Onze ouders kregen dertien kin deren waarvan er tien overble ven, vijf meisjes en vijf jongens. Ons gezin woonde in een piep klein huisje aan de Herenweg, ei gendom van vaders werknemer, boer Koos van der Spek. We aten uit ons moestuintje en kregen melk van vaders baas. De armoe de bestond dus hoofdzakelijk uit geldnood zodat men bijna geen kleding en brandstof kon kopen. Het huisje was maar één steens dik en 's winters erg koud vooral op het zoldertje waar de kinde ren sliepen. Met z'n drieën in een tweepersoonsbed en als er aan het voeteneind nog plaats was kwam de vierde. Als kind bleef je achter het hek vanwege het ge vaar van verdrinking in de sloten. Je kwam nooit verder dan Moer kapelle. Alleen één keer in het jaar voor een nieuwe jas, schoe nen of een hoed. De rest maakte moeder zelf. Op school vond ik het fijn, ik kon goed leren maar doorleren was alleen voor de rijken. Met twaalf jaar gingen de jon gens bij de boeren werken als knecht en de meisjes als dienst bode of werkster. Op de heupen Ik ging 'dienen' en moest het zware werk doen bij drie ver schillende boeren: bij Zegwaard, Daan van der Spek en Daan Paul. Ik zie me nog sjouwen met volle emmers water de trap op. In het voorjaar met de grote schoon maak kon je je borst wel nat ma ken. Dan kregen de boerinnen het op hun heupen en moest het hele huis gekeerd worden. Tevens moest de was doorgaan met de stamper en boenbord, en de strijk met de bout op de ka chel die ik ook poetste. En iedere week de buitenboel van zo'n grote boerderij. Bovendien deed ik, net als veel andere jonge mensen, als bijver dienste aren rapen, wat bij de oogst ernaast was gevallen. Net als de bijbelse Ruth moest je voor iedere aar bukken. Moeder liet het malen tot meel en bakte er brood van. Vooral in de oorlog toen alles op de bon was, aten we nooit vlees. Wel veel aardap pelen, die werden verbouwd in Moerkapelle. Dus aten we die tweemaal daags, één keer met melk of karnemelk. Dragen met die handel! Ik was dertien jaar en kreeg voor een tweedehands fiets en mocht op naailes. Maar dat betekende wel dat ik voortaan de kostuums van vader en broers moest ver maken voor de jongere broers. Het eerst jaar dat je nieuwe kle ren droeg was het te groot, het volgende jaar passend en het jaar daarna droeg je het te klein. Ook de schoenen gingen van de een naar de ander, er werd niet gekeken voor jongens of meisjes of smal of breed, dragen met die handel! Na dertien jaar betrok ken we een huis aan de Juliana- straat, we konden ons geluk niet op, een huis met slaapkamers. Ik zat op de zangvereniging 'Sur- sum Corda'. Op mijn achttiende ging ik voor het eerst met de trein mee, wat een belevenis. Ik trouwde op mijn 26e met Cor van der Knijff, een tuindersknecht die werkte in Waddinxveen, daar gingen wij ook wonen op de Zesde Tochtweg. De meeste le den van deze familie, ook neven en nichten in Moerkapelle, lijken veel op elkaar. Vroeger trouwde hier arm met arm. En de rijken met de rijken, waar de ouders wel een vinger in de pap hielden met de keuze vanwege het kapi taal. Na vier jaar verhuisden we weer naar Moerkapelle en dat vond ik fijn, daar kende iedereen elkaar. We kregen vier dochters en vier zoons. Mijn man overleed in het jaar 2000. Nu woon ik pas in zorgcentrum Beth-San."

Hart van Holland | 2009 | | pagina 18