Oiifte tijden Üerleuen- METAL NIGHT IN TAVERNA FEESTMAAND TAVERNA TURFSPEIERS HALEN DE KEIZER IN MET KRUIDENBITTER ICIE BETAALT NIET VOOR GROENE ZOOM WÊk Mil II I I I I I I r M NIEUWE TEKEN- EN SCHILDERCURSUS VOOR VOLWASSENEN PRIMA START VAN DiNISi B0EREB00M EN ROBERT LIJESEN Hart van Holland: dé krant voor dfr.Zuidplas 23 september 2009 pagina 27 De Moordrechtse Elly van Gelderen gaat voor Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel" en "Leven en werken rond IJssel en Lek waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden vati de steen- plaatsen en touwbanen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvissers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. Door El .ar Gelderen De heer Haak, geboren in 1908, vertelt: "In april werd ik 101 jaar, dat hebben we in een zaaltje in mijn woonplaats Nieuwerkerk gevierd. Ik kom uit een slagersfamilie, mijn vader was slachter, 'Knors' genaamd. Hij verkocht het vlees bij klanten langs de deur met een hondenkar waar een trekhond in een tuigje voor stond. Lekker kreng Zelf fokte hij trekhonden waar hij zestig gulden voor ving, dat was veel in die tijd. Hij woonde tegenover tuinderij Bier aan de 's-Gravenweg, en werkte soms bij de exportslachter. Later woonde hij op Kortenoord. Vader slachtte veel geiten, het kostte twee kwartjes per pond. Er kwam een neef, Jo van Es uit Waddinxveen, bij ons werken tegen kost en inwoning want er heerste grote werkeloosheid. Met bevende hand sneed hij de geitennek door en vervoerde hem met de hondenkar. De bloe dende kop bungelde over de wagenrand, hij werd er misselijk van. 's Avonds kreeg hij het geiten vlees op zijn bord; hij trok een vies gezicht, maar toen hij het op had zei hij; 'Dat kreng was toch wel lekker!' Jarenlang werd hij daarna 'lekker kreng' genoemd, zo kwam je nou aan een bij naam. We gebruikten ook wel een ge weer om vee te doden. Vader kocht eens honderd magere uit gewerkte kukelende hanen op de Goudse veemarkt. Hij voerde ze met ballen meel met zout ver mengd. Ze kregen dan dorst en dronken veel waardoor ze dik werden. Mijn broers en ik ver kochten de vette hanen en ander vlees weer op de Rotterdamse markt of in de vleeshallen. Broer Bram had geen zin om steeds bij de vrouwen langs de deur te leuren zodat hij als uit- bener ging werken in Gouda wat nu Compaxo heet. Jarenlang had vader veel verdiend zodat hij in de Schoolstraat een huisje annex slagerswinkeltje kon bouwen. Clandestien Per trein kwamen schapen aan die geslacht moesten worden. Vader deed dat in een slachterij vlakbij het spoor. Veel vlees ging naar Engeland. Hij ging veel voor huisslachtingen naar boeren. Als er een vaars gedekt was door een te grote stier werd het kalf te groot. Tijdens de geboorte ging het vaak dood door adem halingsmoeilijkheden waardoor de veearts het afstak en vader het verder slachtte. In de Eerste Wereldoorlog verdiende hij veel door clandestiene slachterijen, maar ook in de Tweede Oorlog. Tijdens het slachten van een var ken bij Kees Bos aan de 3e tocht- weg kwamen twee SS-ers de schuur in, hij schrok erg want het had hem een gang naar de Duit se kampen kunnen kosten. Alles moest via distributiebon nen. Ik zei tegen boer Kees: 'Wist jij dat ze zouden komen?' Hij zei dat ze wel vaker kwamen als er geslacht werd. 'Geef ze maar een flink stuk, dan hoepelen ze wel weer op.' De moffen legden beslag op onze koelcellen voor zichzelf. We kookten op een houtgestookt fornuis waar je in het deurtje je voeten kon warmen. Firma Tuin zaad uit Zevenhuizen heeft bij ons aardgas uit de slootgaswel- len aangelegd. Veel veranderd Ik trouwde met Engeltje Pe- trusma uit Friesland. Haar vader Arend heeft samen met Chris Ames en Huib Damsteeg de par tij van de Arbeid in Nieuwerkerk opgericht. We kregen vier kinde ren en klein(achter)kinderen. Na mijn pensioen met 65 jaar heb ik nog zes jaar in een slachthuis in Rotterdam gewerkt. Ik heb in die honderd jaren veel zien veranderen in Nieuwerkerk, van een klein boerendorpje waar iedereen elkaar kende tot bijna een stad. Maar iedere tijd heeft zijn bekoring. Nu woon ik zorg centrum De Meander en ga ge woon door met ademhalen." Nieuwerkerk aan den IJssel - In Ta- verna wordt voor vrijdag 25 sep tember een stevige metalavond georganiseerd waar drie bands een optreden zullen verzorgen. No Heroes is een band uit Roosen daal en speelt een mix van 'Mosh, Math and Melody' en klinkt als Wolverine en andere actiehelden. Don't Mention the War is een 'Experimetalpunk' band uit Hil versum en klinkt als Mötorhead, Weakling en Tool. Haribo Macht Kinder Froh uit Utrecht haalt de muzikale inspiratie uit bands als Hanni Kohl, De Jeugd van Tegen woordig en Limp Bizkit. Naar ei gen zeggen spelen ze 'Breedown/ electro', in de volksmond ook wel 'Newjack-core' genoemd. Zaal open om 20.30 uur; de toegang bedraagt 3,- euro. Nieuwerkerk aan den IJssel - De verhuizing naar het nieuwe onderkomen van Stichting Jeugdwerk Zuidpias komt steeds dichterbij. November is de laatste maand dat Taverna aan de 's Gravenweg geopend is en dit zal niet ongemerkt voorbij gaan. De hele maand zullen er leuke activiteiten en feesten plaatsvinden, waarover later in deze krant meer. Een reünie op zaterdag 21 novem ber zal het laatste feest zijn, dat in Taverna zal plaatsvinden. Een knalfuif voor allen die ooit Taver na bezochten vanaf de jaren '60 tot nu. De voorbereidingen voor dit feest zijn al in volle gang. Er is een speciale hyves voor deze re- unie: http://tavernareunie.hyves. nl/, waar al veel oude foto's en an dere leuke info op staat. Materi aal hiervoor, in de vorm van kran tenberichten, foto's en dergelijke, zijn welkom. Voor het nieuwe jongerencentrum is een nieuwe naam nodig. Ben je een jongere en denk jij dé naam te weten, vul dan de speciaal daar voor gemaakte ansichtkaart in, die onder meer verkrijgbaar is in gemeentehuis, bibliotheek, Taver na, Comenius en TVO. Postzegel plakken is niet nodig! De winnaar van de 100,- euro mag tevens een jaar lang gratis naar binnen in het nieuwe jongerencentrum. Kaarten kunnen tot zaterdag 10 oktober ingezonden worden. Een deskun dige jury zal uit alle inzendingen de winnende naam kiezen. Nieuwerkerk aan den IJssel - Er zijn nu al kruisverbanden tussen cul- tuurscenes in de fusiegemeenten. Een delegatie van de Zevenhuizen- se musical Turf toog in vol ornaat naar de 's Gravenweg in Nieuwer kerk om daar Napoleon end eor- ganodatei van Onder NAP de eer te bewijzen. Voor de organisatie van het keizerlijk evenement had den de Zevenhuizense spelers een flesje Turf kruidenbitter mee Turf wordt een muzikale beleve nis in middeleeuwse sferen, die Nieuwerkerk aan den IJssel - De provincie zal niet financieel bijdragen aan de ontwikkeling van de Groene Zoom, tussen Nieuwerkerk en Ca- pelle aan den IJssel. Zowel het college als de leden van de commissie ruimtelijke ordening zijn van mening dat de Groene Zoom er moet ko men, met of zonder de steun van de provincie. Met de gedeputeerde heeft wethouder Jan Slagt echter nog een appeltje te schillen. Door Marlonneke Willemsen Slagt heeft niet veel goeds over voor de werkwijze van de provin cie. "Ze hebben op basis van hun eigen criteria een lijstje gemaakt en daar komt de Groene Zoom niet op voor. In mijn ogen verdient de gang van zaken geen schoon heidsprijs en de gedeputeerde heeft dan ook heel wat uit te leggen." Volgens Slagt heeft het college besloten om de eigen ver antwoordelijkheid te nemen en het bestaande plan toch door te zetten. "We hebben een analyse laten doen naar de verkoopbe reidheid in het gebied en daaruit is gebleken dat er veel verkeerde verwachtingen zijn. Daarom heb ben we besloten om voorlopig eerst een inrichtingsplan te ma ken voor het gebied dat we al in bezit hebben, de strook die we hebben verworven van de NS." Volgens Slagt is het ook belangrijk dat er op korte termijn een nieuw bestemmingsplan komt. "Het hui- Nieuwerkerk aan den IJssel - Bet- tina Wappner start in oktober een teken- en schildercurus voor vol wassenen op. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Zowel beginners als gevorderden zijn welkom. De cur sus start op maandag 5 oktobef van 19.30 tot 21.30 uur en omvat 10 avonden. Voor meer informatie en aanmel den: 06-44874627. gehouden wordt tussen 28 okto ber en 1 november. Een gigantisch grote aardappelloods aan het Zuideinde in Zevenhuizen zal om getoverd worden tot de oorsprong van Zevenhuizen aan het eind van de veertiende eeuw. Vrijwilligers zijn van harte welkom. Opgeven kan bij Gerrie van Zan ten 0180 - 63 1751 (tussen 12.00 - 20.00) of via mail gerrievanzan- ten@gmail.com. Voor meer infor matie www.musicalturf.nl dige bestemmingsplan stamt uit 1987, maar de situatie is de afge lopen jaren zodanig veranderd, dat dit steeds meer problemen oplevert. Daarom moeten we op korte termijn met een nieuw plan komen." De commissie is blij met de aanpak van Slagt. Koos Labrie (CDA) zei dat de wethouder op het spoor zat, waar zijn partij ook aan dacht en Gerth Westmaas (Christenunie/ SGP) noemde de gedachte van de wethouder "zo gek nog niet." Papendrecht/Nieuwerkerk aan den IJssel - De selectiezwem mers van Van Vliet Barracuda startten dit seizoen afgelopen zaterdag met een vierkamp in Papendrecht. Onder de selectie bevond zich Robert Lijesen. De oud zwemmer van Barrracuda keerde terug op het oude nest na een prachtige carrière die hem via topclub Eifeltowers-PSV zelfs een startbewijs opleverde voor de Olympische Spelen vorig jaar in China. In de verenigings competitie moet Robert voor Barracuda nu de nodige punten bijeen gaan zwemmen. Hij werd op de 200 meter vrije slag en op de 100 meter wisselsag eerste en tweede op de 100 meter vlin derslag. Op de 200 meter vrije slag klokte hij een clubrecord. Denise Boereboom zette de goe de lijn van vorig seizoen voort. De clubkampioen van Barra cuda won in Papendrecht zowel de 100 meter vlinderslag als de 100 meter wisselslag, waarmee de eerste gouden medailles van dit seizoen een feit waren. Ook Petra de Groot en Merel Baren- dregt hadden een goede sei zoensstart. Petra behaalde een eerste en een tweede plaats en Merel won tweemaal zilver. Joriaan Aantjes, Kevin Jansen, Anne Petersen, Marieke van Bergen van der Grijp en lan Min- nigh verbeterden allen een per soonlijke record. Kevin en Anne gingen maar liefst 11 seconden sneller. Persoonlijke records in Bodegraven Tijdens de C-klasse wedstrijd in Bodegraven werd Melissa van de Heijden derde met een per soonlijk record op de 100 meter vlinderslag. Zij was ook 9 se conden sneller op de 200 mede vrije slag. Ook Fenna de Pater behaalde hier twee persoonlijke records. Natalie Koot tekende voor één persoonlijk record. Haribo macht Kinder froh!

Hart van Holland | 2009 | | pagina 27