"BELANGEN VAN BURGERS MOETEN CENTRAAL STAAN, NIET DIE VAN DE GEMEENTELIJKE ORGANISATIE" GEEN ALCOHOL ONDER DE 18 BIJ C1000 JIM KOSTER WORKSHOP 'DE GESCHIEDENIS VAN MIJN HUIS' C0ENEC00PLEERLINGEN KLAAR VOOR STUDIE IN HET BUITENLAND WADDINXVEEN Professor Theo Toonen laat licht schijnen over bestuurlijke toekomst Waddinxveen CABARETIER KEES VERSTEEG IN 0NTM0ETINGSKERK Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 7 oktober 2009 pagina 15 Burgemeester Bert Cremers en CW00 eigenaar Koster: Geen alcohol voor minderjarigen. Waddinxveen - De gemeente en ondernemers zijn de toenemende over last van (hang)jongeren in combinatie met overmatig alcoholgebruik zat. C1000-eigenaar Jim Koster besloot onlangs tot een bijzondere maat regel om de overlast terug te dringen: vanaf 5 oktober kunnen jongeren niet vanaf 16, maar pas vanaf 18 jaar alcoholhoudende dranken kopen in zijn supermarkt. Door Karin Jongkind (Tekstueel) Koster gaat een actief beleid voe ren: klanten worden meteen poster bij de kassa gewezen op de nieuwe maatregel en de caissières hebben vooraf goede instructies ontvangen. Mochten er onverhoopt problemen ontstaan, dan weet de C1000 zich gesteund door de gemeente. Bur gemeester Bert Cremers gaf aan volledig achter de plannen te staan. Koster heeft alle vertrouwen in de aanpak. "Ik vind het belangrijk dat ik mijn steentje bijdraag aan de oplossing van dit probleem. Als su permarkteigenaar én als secretaris van de Ondernemers Vereniging. Ik steek nu als eerste mijn nek uit en hoop dat veel collega-ondernemers mij zullen volgen." Proefproject Door de overheid is bepaald dat je vanaf 16 jaar (zwak alcoholische) drankjes mag kopen, maar er is een wetsvoorstel in de maak om hier verandering in aan te bren gen. Vanaf begin dit jaar loopt er landelijk een proefproject, waarbij gemeenten de mogelijkheid kre gen om de leeftijdsgrens voor het kopen van alcohol te verhogen naar 18 jaar. Gemeenten konden zich voor dit proefproject aanmel den, maar Waddinxveen koos er voor haar eigen weg te bewande len. Cremers: "Wij doen er alles aan om jongeren duidelijk te maken dat alcoholgebruik slecht is voor je ge zondheid en dat het vaak leidt tot verstoring van de openbare orde, zoals veel herrie en rommel op de grond. Om de overlast te beperken, stelde de gemeente eerder dit jaar al op diverse plaatsen in Waddinx veen een alcoholverbod in. Met een aantal ondernemers raakten we vervolgens in gesprek over een ge zamenlijke aanpak. De maatregel, die Jim Koster nu neemt, is hier een eerste stap in. Hoewel de handha ving soms lastig is, vindt die welde gelijk plaats." Waddinxveen - In het Historisch Ontmoetingspunt in de bibliotheek aan de Van Mecklenburg Schwerinlaan wordt woensdag 14 oktober 10.00 tot 11.30 uur een workshop 'de geschiedenis van mijn huis' gehouden. Deel name is gratis. Een lidmaatschap van de bibliotheek is niet verplicht. Aan melden is verplicht: 0182-640572 of www.bibliotheekdegroenevenen.nl. Vraagt u zich wel eens af hoe oud uw huis in Waddinxveen is, wie de vroegere eigenaren waren en welk beroep zij hadden? Het Streekar chief beschikt over allerlei infor matie. Hoe vindt u hierin uw eigen huis? De eigenaren waren vaak zelf niet de bewoners. Hoe groot waren de gezinnen? Wie waren de buren? En wat vertelt het huis zelf? Is het nog origineel of verbouwd? En hoe werkt een onderzoek naar een huis in de buurgemeenten? Jac. Piepenb roek, educatief medewerker Streek archief Midden-Holland legt het uit tijdens de workshop op 14 oktober. Waddinxveen - Als invulling van de jongerendienst, op 11 oktoberinde Ontmoetingskerk aan de Groens- voorde 3, zal cabaretier Kees Ver steeg een optreden verzorgen met zijn programma 'Vroeger of later'; een mengeling van filosofische en droge humor, luchtige en ontroe rende liedjes, woordgrappen én een goede verhaallijn. De voor stelling begint om 16.30 uur; zaal open om 16.00 uur. De toegang is vrij; er is wel een collecte ter be strijding van de onkosten. Informa tie: www.keesversteeg.nl. Delft/Waddinxveen - Regelmatig schallen Waddinxveense raadsleden de loftrompetten over professor Theo Toonen als er over de bestuurlijke toekomst wordt gesproken, maar wat heeft Toonen eigenlijk over deze toekomst te vertellen? En waarom heeft Waddinxveen juist Toonen ge vraagd om advies te geven? DatdegemeenteraadToonen heeft gevraagd zijn licht op de bestuur lijke toekomst te laten schijnen is niet zo vreemd. Ongeveer tien jaar geleden heeft hij op verzoek van het ministerie van Binnenlandse Zaken het herindelingsbeleid van begin jaren '80 tot halverwege de jaren '90 geëvalueerd. Met zijn conclusies dat herindeling niet al tijd slecht is, en dat Binnenlandse Zaken succesvol was geweest in het realiseren van gestelde doelen doorbrak hij een taboe binnen de bestuurskunde. Belangrijker is dat hij met het onderzoek ook kwa liteitskaders ontwikkelde voor de beoordeling van bestuurskracht en herindelingen. "Ik had er pa tent op moeten nemen", lacht hij. "Deze kaders zijn de basis van bijna alle bestuurskrachtmetingen geworden." Belangen van de burger Toonen is lang niet altijd voorstan der van fusie. "De belangen van de burgers moeten centraal staan. Niet die van een gemeentelijke or ganisatie." Ook de Waddinxveense raadsleden moeten volgens Too nen het belang voor de mensen van Waddinxveen voorop stellen. Het is volgens Toonen van belang om scherp te krijgen wat samen werking, met welke gemeente dan ook, betekent voor de eigen ge meente. Waddinxveen hoeft niet per sé zich te richten op Gouda, ook Zuidpias is volgens Toonen een mogelijke partner. "Zo lang het maar geen tactisch spelletje wordt. Daar heeft niemand baat bij." Een duidelijke motivatie vanuit de gemeente richting de burger is van cruciaal belang. Het risico dat Wad dinxveen 'alleen' achter blijft is dat niet. Toonen: "Ik weet niet of al leen blijven zo erg is." Aangezien Waddinxveen moet kiezen tussen fusie of samenwerking, is duide lijkheid gewenst. "Samenwerken om te zien of je uitkomt op een fu sie, is vaak pappen en nathouden. Vanaf het begin moet duidelijk zijn van welk model je uitgaat. Bij sa menwerken zijn een juiste taakver deling en heldere spelregels van belang. Dan hoeft het wat betreft slagvaardigheid en democratisch gehalte niet voor fusie onder te doen, integendeel." Gedeelde visie De burger moet gelukkig zijn met de weg die een gemeente inslaat. In een klassiek ja/nee referendum ziet Toonen echter niets. In plaats daarvan stelt hij 'stadsgesprekken' voor. Behalve met belanghebben den moet ook met hoogleraren, leiders uit bedrijfsleven of maat schappelijk middenveld, kunste- Waddinxveen - "Ik ga jullie niet in het Engels toespreken, want ik heb nooit dit certificaat gehaald." Burgemeester Bert Cremers was erg onder de indruk van de prestatie van de leerlingen van het Coenecoop college. Op woensdag 30 september kregen achtentwintig leerlingen uit handen van de burgemeester hun Anglia-certificaat. Dit internationale project is in het leven geroepen om de kennis van de Engelse taal bij leerlingen te vergroten. Door Marlonneke Willemsen Volgens Cremers is het taalonder wijs door de tijd heen sterk veran derd. "Wij leerden vroeger goed lezen en schrijven in het Engels, maar aan praten en luisteren werd veel minder aandacht besteed. En gels is dé wereldtaal en het is dus belangrijk om deze taal goed te spreken en verstaan. Nederlandse leerlingen hebben op dit gebied een goede reputatie. De school is trots op jullie, net als jullie ouders en leraren, maar ik ben ook trots op jullie. Ik zie hier leerlingen die met hun ontwikkeling en toekomst be zig zijn en dat is heel positief voor het beeld van de jongeren in onze gemeente." In totaal hebben achtentwintig leerlingen, van verschillende klas sen en schooltypen, het certificaat behaald. Hiertoe behoren ook Jo sephine Ruding, Inge Wesselink, Seorsa Hoenstok en Vjoso Selmani. Zij hebben vooral de cursus gevolgd om later eventueel in het buiten land te gaan studeren. Josephine heeft een Ierse moeder en wil mis schien in Ierland gaan studeren, Se orsa lijkt het leuk om deel te nemen aan een project in het buitenland waarbij Engels wordt gegeven aan kinderen en Vjoso wil misschien zelfs Engels gaan studeren. "Ik vind het een erg leuke taal, dus het lijkt me interessant om daar iets mee te gaan doen." Over het algemeen vonden de meiden de toets, die bestond uit een luister-, schrijf- en leesonderdeel, niet moeilijk. Vol gens Inge was de toets zelfs mak kelijk. "Ze mogen het in het vervolg wel wat moeilijker maken." Anglia certificaat binnen, op naar een universiteit in het buitenland. Waddinxveen hoeft niet per se zich te richten op Gouda, Zuidpias is volgens Toonen een mogelijke partner. naars gesproken worden. "Je moet er de tijd voor nemen. Doel van de gesprekken is om een gedeelde vi sie te creëren en de lokale samenle ving bij het proces te betrekken." Uiteindelijk blijft een gesprek over de bestuurlijke toekomst een poli tiek debat. Het is geen technisch verhaal. Toonen ziet zichzelf dan ook niet als uitvoerder. "Ik heb wel andere dingen aan m'n fiets han gen. Ik heb geen adviesbureau en ik heb geen belangen te verdedi gen. Desgevraagd treed ik echter graag op als 'coach voor de raad": adviseer hoe ze een onderzoek moeten opzetten en hoe ze welke vragen moeten formuleren." Too nen geeft aan dat de Waddinx veense raad zelf aan het roer moet blijven en onderzoek moet doen. Toonen geeft aan dat een fusie ook kan mislukken. "De gemeente Bergen in Noord-Limburg bijvoor beeld, is belazerd door de Provin cie. De gemeente werkte loyaal mee aan bestuurskrachtmetingen om plotseling met een herinde ling te worden overvallen. Nu de herindelingen rond zijn, stopt de Provincie met de metingen terwijl zij altijd het verband tussen be stuurskrachtmeting en een moge lijke herindeling ontkend heeft. Dat tast de geloofwaardigheid en integriteit van bestuur aan. Dat geloofwaardigheidsprobleem is voor mij de belangrijkste drijfveer om van tijd tot tijd te proberen een raad te helpen om te komen tot 'goed bestuur'.

Hart van Holland | 2009 | | pagina 15