WINKELIERS PASSAGE: HEROVERWEEG CENTRUM ALS KOOPEILAND VEILIG SPELEN AAN DE TOLLENSLAAN BOEKENMARKT VICTORKERK EXPOSTIE NATUURFOTO'S BIJ DIERENDAL WETHOUDERS GERTS EN DIJKSTERHUIS: "HET NIEUWE CENTRUM KOMT ER" Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 7 oktober 2009 pagina 17 Waddinxveen - In plaats van winkels verrijzen er op het voormalige Be- Fair veld voorlopig alleen maar modderhopen. Of het nieuwe centrum er ooit zal komen is een vraag die menig Waddinxvener bezig houdt. Bij de Passagewinkeliers, die naar het nieuwe centrum moeten verhuizen, stroomt de hoop langzaam weg. Realiteit is dat het verdienen van de da gelijkse kost gewoon doorgaat in een Passage die onderhand het nodige onderhoud nodig heeft. Door Niels Raas Het is inmiddels al weer enkele maanden stil rond het centrum project. Binnenkort hopen de Passagewinkeliers weer eens de aandacht van de burgemeester te krijgen tijdens een vergadering van de Ondernemers Vereniging Waddinxveen (OVW). Jan en John Mulder (Mulder Mannenmode), Ton van den Berg (Gebackerij) en Jaco Groeneveld (Greenfield en Co Jeans House/La Mer Damesmode) geven vast een voorproefje van de stemming. Veel optimisme straalt er niet vanaf. De ondernemers vragen zich af of Waddinxveen na een planvorming van bijna tien jaar nog wel een groot centrum op de Be Fair loca tie nodig heeft. Naast verandering van het winkelklimaat maakt de kredietcrisis overplaatsing naar het centrum bijna onmogelijk. Van den Berg: "Je moet als bedrijf blij ven investeren. Degenen die dit niet gedaan hebben zijn al weg. De vershandel kan zeker niet mee naar het nieuwe centrum." Een aantal lokale winkeliers kan de huur in het nieuwe centrum waar- "Uit het interview begrijpen we dat een aantal winkeliers uit de Passage pleit voor het stopzetten van de ontwikkeling van het Cen trumplan en voor het opknappen van de Passage. Daar kan geen sprake van zijn, omdat dit voor stel een gepasseerd station is", laten wethouders Dorenda Gerts en Wiebrand Dijksterhuis weten. "De Ondernemers Vereniging Waddinxveen (OVW) heeft im mers jarenlang aangedrongen op de bouw van een nieuw centrum voor Waddinxveen. Recentelijk heeft de OVW dit standpunt nog maals herbevestigd, mede gezien het feit dat er nu te veel koop kracht wegvloeit naar gemeen ten in de regio. Ook de gemeente is en blijft van mening dat het nieuwe centrum een noodzakelijke ontwikkeling is voor Waddinxveen. Niet alleen omdat we de koopkracht willen versterken, maar ook omdat we een nieuw hart nodig hebben in het kader van de verdere groei van Waddinxveen. Overigens wil ook projectontwik kelaar ASR Vastgoed het nieuwe centrum tot een succes maken. Het nieuwe centrum komt er dus, ook al zit het nu even tegen. In de eerste plaats wordt de vertraging veroorzaakt door de economische crisis, waar ook ASR Vastgoed last van heeft. De vertraging wordt echter ook veroorzaakt door een aantal Passage winkeliers, onder wie enkelen die in dit artikel wor den geciteerd. Zij hebben immers bezwaar ingediend tegen de ver leende bouwvergunningen voor het Centrumplan. De gemeente Waddinxveen en ASR Vastgoed werken op diverse fronten nauw samen om die ver traging te beperken. Ons streven is om begin 2011 de onherroepe lijke bouwvergunningen te kun nen afleveren. Daarnaast kijken we met betrok ken partijen naar de herontwik keling van het Passagegebied. En uiteraard zijn we bereid te kij ken of tussentijds onderhoud van de openbare ruimte in de Passage noodzakelijk is, zodat mensen er veilig kunnen winkelen tot het nieuwe centrum wordt openge steld." Menig winkelier denkt niet dat verhuizing naar het Centrum er nog van gaat komen, en ziet liever dat de Passage wordt opgeknapt. schijnlijk niet betalen. Bovendien is er al veel koopkracht wegge stroomd naar Gouda. Jan Mulder vreest: "Het wordt geen Centrum, maar een koopeiland, met veel grote winkels van buiten Wad dinxveen: de eenheidsworst die we overal al zien." Van de gemeente zeggen de win keliers niet veel te horen. Groene veld heeft voor het laatst in mei een gesprek gehad met de ge meente, terwijl Mulder zelfs in fe bruari de laatste tekenen van leven van de gemeente hoorde. Van den Berg: "Van de gemeente horen we alleen maar dat alles goed loopt en op schema ligt." Nog tijdens de vorige collegeperiode zijn afspra ken gemaakt om de ondernemers op basis van de wet gelijkende op onteigening te verplaatsen. John Mulder: "De gemeente moet ge woon haar afspraken nakomen." Jan Mulder: "De gemeente moet de winkeliers de mogelijkheid geven om op een eerlijke manier hun boterham te verdienen. Een ontwikkelaar wil alleen maar geld verdienen en daarna is hij weg." Aangezien de bouw van het cen trum voorlopig op zich laat wach ten, nemen de winkeliers intussen maar al te graag genoegen met de Passage. Jan Mulder: "De gemeen te moet overwegen of het huidige centrumplan nog realistisch is en misschien maar eens gaan naden ken om het gebied tussen station en brug op te knappen." John Mulder: "De gemeente moet nu beslissen: of gaan bouwen of de Passage uitbreiden op dorpsni veau, aansluitend op de al mooi opgeknapte en gezellige horeca- boulevard bij de entree van Wad dinxveen." Bij uitbreiding van de Passage moet de huur weliswaar een beetje omhoog, maar zelfs dat is voor de winkeliers beter te behappen dan de tarieven voor het centrum. Ondertussen moet echter ook hoognodig de bezem door de Passage gehaald worden. Groeneveld: "Weinig winkeliers investeren nog in de Passage, om dat ze niet weten hoelang ze er nog zullen zitten of wat er gaat gebeuren. Dat vind ik jammer. Ik denk niet dat verhuizing naar het Centrum er nog van gaat komen, en zie liever dat de Passage wordt opgeknapt." Dat het nieuwe cen trum al te veel geld heeft gekost om afgeblazen te worden is voor de winkeliers geen argument. Jan Mulder: "Als wij weg moeten, kost dat veel geld." De aantijging van de gemeente dat er een groot verschil in onder handelen is tussen huurders en ei genaren vegen de winkeliers van tafel. Alle ondernemers trekken gezamenlijk en solidair op. Recent werd een modeshow gehouden waar bijna alle winkels aan meede den. De winkeliers spreken van een geslaagde activiteit. John Mulder: "De mensen willen gewoon sfeer in een gezellig winkelgebied. Dit kan in de Passage." Waddinxveen - De jaarlijkse boekenmarkt bij de Sint Victor- kerk vindt dit jaar plaats op za terdag 10 oktober van 10.00 tot 15.00 uur. Tweemaal per jaar organiseren vrijwilligers van de VAC (Victor Activiteiten Commis sie) een goed bezochte boeken markt, waar de nodige boeken een nieuwe eigenaar krijgen. Ook deze keer is de VAC erin geslaagd een groot en gevari eerd aanbod van onder andere romans, kinderboeken, stripboe ken, pockets en (semi-) weten schappelijke boeken bij elkaar te brengen. Ook is er een ruime col lectie langspeelplaten en video banden. Naast boeken worden er ook andere 'Sint Victor Spe cials' als wijn, ambachtelijke jam en gelegenheidskaarten (Pergo- mano - en 3D-kaarten) aan de man gebracht. Deze markt wordt gehouden ten bate van het restauratie fonds van het kerkgebouw aan de Zuidkade 176. De Stichting tot behoud van de Sint Victor- kerk, in het bijzonder haar zeer actieve vrijwilligersgroep (VAC), levert een grote materiële bij drage aan de technische instand houding van dit Waddinxveense monument. Voor meer informa tie: 0182-615137. Waddinxveen - Bezoekers van Kin derboerderij Dierendal kunnen vanaf zondag 4 oktober gedurende de komende maanden een exposi tie bezichtigen van natuurfoto's die gemaakt zijn door amateur fotograaf André van der Flier. De foto's zijn gemaakt in de omgeving van Waddinxveen en bij de Oost- vaardersplassen. De kinderboerde rij is iedere dag geopend. De opening was voor de bewoners commissie Beetshoek aanleiding om diverse activiteiten te organise ren. Kinderboerderij Dierendal had een knuffelhoek met konijntjes in gericht en Mark van den Broek was aanwezig met een jongleuract en allerlei spelmateriaal. Henny Schenkels van bewoners commissie Beetshoek: "Het was voor ons belangrijk dat de kinde ren centraal zouden staan deze middag. Als je kijkt naar alle vro lijke gezichten, dan zijn we daar goed in geslaagd." Veel activiteiten Bewonerscommissie Beetshoek was de drijvende kracht achter de verplaatsing van de speeltuin. De leden van de commissie hebben zich, samen met een aantal andere omwonenden, zeven jaar sterk ge maakt voor de verplaatsing van de speeltuin. Ze wilden de opening dan ook feestelijk vieren. Henk Waddinxveen - Kinderen uit de omgeving van de Nicolaas Beetslaan en de Tollenslaan kunnen vanaf nu 'veilig' en met veel plezier spelen. De gemeente richtte dit jaar een nieuwe speeltuin in aan de Tollenslaan met speeltoestellen die kinderen en ouders grotendeels zelf hebben uit gezocht. Door Karin Jongkind (Tekstueel) De nieuwe speeltuin vervangt de speelplaats aan de Staringlaan, die volgens buurtbewoners veel te dicht bij de doorgaande weg lag en daarom niet veilig genoeg was. Woonpartners Midden-Holland, die woningen heeft in deze om geving, droeg financieel bij aan de nieuwe speeltuin. Burgemeester Cremers verzorgde de opening van de veelbesproken plek. "Ik hoop dat deze plek veel meer wordt dan een speeltuin alléén. Wat mij be treft wordt het een echte ontmoe tingsplaats voor de hele buurt, long en oud kan elkaar hiertreffen en dit zal de sociale samenhang verder versterken." De gemeente en Woonpartners Midden-Holland hadden gezorgd voor vlaggenmas ten, partytenten en catering, zo dat het voor iedereen uit de buurt een gezellige middag werd. Grutter: "De bestuurlijke besluit vorming rondom de verplaatsing duurde lang, maar wij zijn erg blij dat er nu toch actie is onderno men. Naast de bewonerscommissie is ook een aantal moeders uit de wijk druk bezig geweest met dit proces. Zij maakten onder meer het ontwerp van de nieuwe speel tuin."

Hart van Holland | 2009 | | pagina 17