Esther Erdtsieck-Blaaser regisseert Turf Kaarten voor Turf zijn verkrijgbaar bij De Zwaluw en Boekhandel van Delft in Zevenhuizen. Boekhandel van Delft in Nieuwerkerk aan den IJssel en bij Boekhandel Moordrecht in Moordrecht. Voor meer informatie: www.musicalturf.nl 7 oktober 1388 - le jaargang nummer 1 Een kijkje achter de schermen bij Turf Turf wordt een muzikale belevenis in middeleeuwse sferen, die gehouden wordt tussen 28 oktober en 1 november. Een grote aardappelloods aan het Zuideinde te Zevenhuizen zal omgetoverd worden tot de oorsprong van Zevenhuizen aan het eind van de 14e eeuw. Zo'n tweehonderd enthousiaste mensen uit Zevenhuizen-Moerkapelle maar ook uit Moor drecht en Nieuwerkerk aan IJssel doen eraan mee. Aan het woord de regisseur van Turf, die - hoe toevallig! - in Nieuwerkerk aan den IJssel woont. Turf brengt mensen bij elkaar! Sinds 9 juni 2009 is Esther Erdt sieck-Blaaser regisseur van Turf. Zij is professioneel dramacoach en regisseur en regisseerde eer der diverse producties in Rotter dam, Voorburg en Barendrecht. Bestuursleden van stichting Musi cal Turf bezochten in april dit jaar het Barendrechtse muziektheater Kapoen waarover zij de artistieke leiding had en verzochten naar aanleiding daarvan Esther de re gie van Turf over te nemen. Al na de eerste kennismaking met de spelers bleek dit een grote uitda ging. Esther Erdtsieck: "De spelers waren het vertrouwen kwijt dat er nog een productie kwam. Mijn eerste taak was om dat vertrou wen terug te geven, ook al wist ik zelf nog niet precies hoeveel werk er nog gedaan moest worden." Gelukkig lukte het haar om tij dens de eerste repetitie de spelers opnieuw vertrouwen te geven, te motiveren en te enthousiasmeren. Vervolgens werd duidelijk dat er meer werk lag dan regisseren. "Hoewel er voor mijn komst ver schillende mensen hard hun best hadden gedaan om een script te maken, merkte ik dat er geen professioneel script ffk klaar lag dat realistisch cVA* genoeg was om tot uit- voer te brengen in de korte tijd die we nog hadden. Daarom ben ik voor de zomer vooral bezig geweest met het kijken naar de spelers tijdens de workshops die ik gaf. De rollen in de voorstelling zijn naar aanlei ding van het oorspronkelijke idee wat er lag geschreven, maar heel erg geïnspireerd op de spelers die we in huis hadden." Crisisregisseur In een maand tijd heeft Erdtsieck het script geschreven en van de losse spelers een spelersgroep ge maakt. Na de zomerstop bleven er zeven weken over om de voorstel ling te repeteren. "Een hele klus", lacht Erdtsieck, "maar ik ga een grote uitdaging niet uit de weg. Natuurlijk is dit een totaal andere productie dan de voorstellingen waar ik een jaar aan kon werken maar je moet geen appels met pe ren vergelijken. Ik heb mezelf voor dit project wel eens gekscherend 'crisisregisseur' genoemd. Maar in crisistijden gebeuren er wonde ren! Samen met het gemotiveerde productieteam werk ik samen met een heel trouw en leuk spe lersteam. Een zeer gevarieerde groep waar kinderen, tieners, jong volwassenen tot 70-plussers vol enthousiasme aan meedoen. En er gebeurt wat hoor. Denk niet dat we met weinig genoegen nemen, we werken iedere week heel hard en er staat een leuke voorstelling voor de deur. Historische feiten, liefde en humor: alles komt er in voor. Ik heb het script dusdanig ge schreven en geregisseerd dat een lach en een traan elkaar afwisse len. De ene scène is hartverscheu rend en wordt prachtig realistisch gespeeld om vervolgens afgewis seld te worden met een grappige scène." Culturele Zuidpias Erdtsieck verblijft overigens ook na de voorstellingen van Turf nog even in de aardappelloods op het Zuideinde. Op 14 november regis seert zij op dezelfde plek ook de muzikale slotmanifestatie van de Culturele Zuidpias. "Dat is een leuke vorm van kruisbestuiving, ik ken de plek inmiddels zo goed dat ik weet wat er mogelijk is en wat de locatie kan bieden. Ik vind het leuk om op dezelfde locatie twee totaal verschillende producties te maken. Turf belooft een unieke middeleeuwse beleving te worden en daarbinnen speelt de voorstel ling. De aankleding van de locatie is begonnen en begint er prachtig uit te zien. De eerste ruwe door lopen zijn geweest en we zien de voorstelling de vorm krijgen die het moet gaan hebben. Waar in juni de handen in het haar waren, hebben we met elkaar een klein wondertje verricht: er staat eind oktober een voorstelling. Ik ben van Turf gaan houden en het ver dient het om gezien te worden". Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 7 oktober 2009 pagina 35

Hart van Holland | 2009 | | pagina 35