"ZUID HOLLAND AAAA AAA Wat is er te doen? Werken aan energie voor de toekomst Duurzaam meten is duurzaam weten Groen gasnetwerk in Midden-Holland Register van de Dag van Gister Kinderboekenweek, 7-17 oktober Landelijke 'Dag van de energie' Symposium 'Monitor Duurzaam Nederland' Nacht van de Nacht, 24 oktober pagina 8 _HarM/an Holland Dé krant voor de Zuidpias 7 oktober 2009 Oktober 2009 Zicht op Zuid-Holland Provincie Zuid-Holland, afdeling Communicatie, Postbus 90602, 2509 LP Den Haag, telefoon: 070 441 66 22, e-mail: zuidholland@pzh.nl Het verhalenproject voor senioren Register van de Dag van Gister reist langs bibliotheken in Noord- en Zuid-Holland. www.gister.nl Thema: Aan tafel! Eten en snoepen in kinder boeken. www.kinderboekenweek.nl Op 8 oktober presenteert Noraly Beyer in Den Haag - initiatieven, voorbeelden jj» j'.fljlf en praktijklessen voor fcfcjgjjjgjW** energiebesparing. www.bespaarenergiemetdewoonbond.nl Op 15 oktober in de Nieuwe Kerk, Den Haag. Is duurzaamheid meetbaar? Luister en praat mee! www.duurzameagenda.nl Nederland moet donkerder! Dat is beter voor trekvogels, nachtdieren en mensen. Ervaar hoe mooi de duisternis is. www.nachtvandenacht.nl Wilt u meer weten over onderwerpen in deze advertentie, kijk dan op www.zuid-holland.nl/zichtopzuid-holland 'Het woord duurzaam wordt veel gebruikt, maar nog veel te weinig toegepast. Duurzaam werken, wonen en bewegen heeft de toekomst. Een steeds groeiende wereldbevolking moet een afnemende voorraad natuurlijke hulp bronnen delen.' Aan het woord is Marijke van Dobben-de Bruin, lid van de VVD- fractie in Provinciale Staten. 'Dit terwijl de consumptie van water, energie en voedsel per hoofd van die bevolking toe neemt. Dat betekent dat we een nieuwe wijze van gebruik van de grondstoffen moeten bedenken. Bovendien moeten we leren wat echt duurzaam is en die producten vermijden die nooit een rendabele milieubalans opleveren. De 21ste eeuw moet een eeuw van innovatie worden. Energie, water en voedsel moeten zo geproduceerd en gebruikt worden dat de natuurlijke hulpbronnen niet verminderen. Besparing is verstandig; de grootste besparing vinden we echter in het hergebruiken van afval als grondstof. Dat is pas duurzaam.' Duurzaam met behoud van welvaart 'De provincie Zuid-Holland zal in de Zuidpias hergebruik, duurzaamheid en klimaatbesten digheid ontwikkelen en toepassen. Maar ook in de rest van de provincie zullen soortgelijke projecten ontwikkeld worden. Duurzaamheid doorvoeren met behoud van onze welvaart is de grootste uitdaging. Het kabinet presenteerde op de dag van de duurzaamheid, 090909, een droevig negatieve milieubalans. De WD vindt dat innovatie en onderzoek meer dan voorheen gestimuleerd en gefinancierd moeten worden. De wetenschappers hebben de creativiteit, het doorzettingsvermogen en de training om de strijd met de verspilling aan te gaan. Nu nog een consistent beleid om innovatie aan te moedigen en nieuwe vindingen te testen en toe te passen.' Ook de provincie Zuid-Holland is bezig met de problemen rond energie en klimaatverandering. Oude, vertrouwde energie zoals olie. gas en kolen raken op. Het gebruik van die brandstoffen levert ook CO2 op, een gas dat klimaatverandering veroorzaakt. We moeten daarom op zoek naar nieuwe en schone energiebronnen. De provincie mikt daarbij op zonne-energie, windenergie en het beter gebruiken van warmte. Zonne-energie en windenergie Zonnestroom is een prima manier om duur zame energie op te wekken. Nu kosten zonne panelen nog veel geld; de verwachting is dat die kosten in de komende jaren gaan dalen. De provincie probeert vooral door een aantal grote zonnestroomprojecten op bedrijven terreinen en grote gebouwen, die ontwikkeling te versnellen. Windenergie is een andere bekende bron van duurzame energie. Op dit moment leveren windmolens in Zuid-Holland 245 MegaWatt. Dat moet binnen een paar jaar uitgroeien tot 350 MegaWatt. Dan kunnen 250.000 huis houdens in Zuid-Holland worden voorzien van duurzame windenergie. De provincie bemiddelt tussen gemeenten en projectontwikkelaars en probeert plaatsen te vinden waar windmolens kunnen worden geplaatst, bijvoorbeeld op de Tweede Maasvlakte. Warmte In de provincie Zuid-Holland wonen veel mensen, maar er is ook veel industrie en glas tuinbouw. Daar ligt voor de provincie een unieke kans. In de industrie en bij kassen komt veel warmte vrij, die niet altijd meer nuttig kan worden gebruikt. Meer dan de helft van de energie in het Rotterdamse havengebied wordt geloosd in de vorm van warm water of hete lucht. Wanneer die warmte naar gebruikers kan worden geleid, is het geen 'afval' meer, maar prima geschikt voor de verwarming thuis. De provincie onderzoekt de mogelijkheden om bijvoorbeeld warmte te vervoeren van A naar B zonder verlies. Een andere spannende ontwikkeling is het mogelijk maken van aardwarmte: het aan boren van warm water dat op twee kilometer diepte zit. In de glastuinbouw van Bleiswijk wordt dit al toegepast. Een project voor aard warmte in woningen in Den Haag staat op stapel. Deze natuurlijke warmtebron is op twee manieren 'duurzaam': het water geeft warmte af en gaat daarna in een gesloten systeem terug de diepte in om daar weer op te warmen voor hergebruik. Samen In 2020 willen we in Zuid-Holland twintig pro cent minder CO2 uitstoten. Om dat te bereiken zullen we twintig procent energie moeten besparen. Daarnaast moet twintig procent 'duurzaam' worden. Deze '20-20-20'-doelstel- ling kan de provincie nooit alleen bereiken. Daar moeten alle partijen in Zuid-Holland aan meewerken: het Rijk, de gemeenten, de burgers en het bedrijfsleven. Door slim samen te werken kan er veel. Want zorgvuldig omgaan met energie is een zaak die ons allemaal raakt. In een aantal gebieden in de regio Midden- Holland is geen vast aardgasnet. Ter vervan ging hiervan wordt vaak gebruik gemaakt van propaangas dat onder druk in tanks wordt opgeslagen. In de gehele regio zijn vorig jaar ca. 1400 propaantanks bij particulieren door de Milieudienst Midden-Holland gecontroleerd. Daarbij ging het o.a. om de veiligheidsafstand van de propaantank tussen eigen huis en dat van de buren. Een groot aantal voldeed niet aan de veiligheidsnormen. Door communicatie, samenwerking met propaanleveranciers en hercontrole worden de meeste knelpunten opgelost. Soms is het niet mogelijk om een propaantank te hebben omdat bijvoorbeeld de kavel te klein is. Er zijn alter natieven, bijvoorbeeld twee huishoudens met één propaantank. Het aanleggen van een vast aardgasnet is een andere oplossing. Bergam bacht (de Benedenberg en de Zuidbroek) gaat onderzoeken wat de mogelijkheden zijn. Haalbaarheidsonderzoek De Milieudienst Midden-Holland is 9 juni gestart met een haalbaarheidsonderzoek naar de mogelijkheden voor een (groen) gasnetwerk voor de Benedenberg en de Zuidbroek. Daarmee kan ook de problematiek rondom de particuliere propaantanks worden opgelost. Dit onderzoek krijgt financiële ondersteuning van de provincie Zuid-Holland omdat biogas een van de speerpunten is in het provinciaal klimaatbeleid. Wat is biogas? Door (zuurstofloze) vergisting van bijvoorbeeld mest, ontstaat biogas. Dit gas wordt opgewerkt tot aardgas, dat via een netwerk de propaan tanks zou kunnen gaan vervangen. De uitkom sten van het haalbaarheidsonderzoek worden uiterlijk 1 november 2009 verwacht. Het haal baarheidsonderzoek wordt uitgevoerd door een consortium van LTO noord (projecten), Eneco, Stedin, Gastreatment Services en Tebodin.

Hart van Holland | 2009 | | pagina 8