Componist Wim van Oostrom: "Wat ik heb met Turf?" Dirigent Sanne Alblas: "Alles in recordtijd" 1,. 14 oktober 1388 - le jaargang nummer 2 Een kijkje achter de schermen bij Turf Turf wordt een muzikale belevenis in middeleeuwse sferen, die gehou den wordt tussen 28 oktober en 1 november. Een grote aardappelloods aan het Zuideinde te Zevenhuizen zal omgetoverd worden tot de oor sprong van Zevenhuizen aan het eind van de 14e eeuw. Zo'n tweehon derd enthousiaste mensen uit Zevenhuizen-Moerkapelle maar ook uit Moordrecht en Nieuwerkerk aan IJssel doen eraan mee. Deze week aam het woord componist Wim van Oostrom en dirigent Sanne Alblas. Van Oostrom bladert wat in zijn 'idee- enboek'. "Ik heb al héél lang iets met Turf. Het eerste liedje voor het nieu we fusiestuk, zoals we het destijds noemden, dat ik In het najaar vein 2007 doorgestuurd heb naar Pouw Hofman, ging dan ook over het hele fusiegebied, dus: 'Van Moordrecht tot aan Moerkapelle'." Dit liedje, dat vooral de armoedige en zware leef omstandigheden moest uitdrukken, is later de basis geworden voor het eerste turflied 'Ons verleden'. "Als thema zochten we naar wat de ver schillende gebieden voortbrachten en kwamen zo op Turf (Zevenhuizen- Moerkapelle); Steen (Nieuwerkerk) en Touw (Moordrecht). Via de ver bindende ringvaart het Kanaal, kon er wel een mooi drieluik van worden gemaakt, toegespitst op wat lokale historische feiten." Voor Turf kwam de gedachte al gauw op het 'Huis van der Duyn' met het Vogeltjesbos ofwel Reigerbos. Van Oostrom: "Voor Turf heb ik in de hele periode bij elkaar ruim veer tig melodieën en muziekschetsjes gemaakt, waarvan vijftien liedjes overbleven. Iets wat ik bij eerdere producties nooit had meegemaakt, gebeurde nu. Liedjes en melodieën gemaakt op teksten en tekstvoor stellen met een bepaalde theatrale sfeer moesten in uiterst korte tijd worden getoetst en aangepast aan het gewijzigde script en tekst en bovendien moest er hier en daar nog wat nieuws in worden toege voegd. Het is ongelooflijk dat het nog gelukt is ook. Op dit moment zijn we met ons combo nog bezig om de liedjes instrumentaal te ver fijnen, want het kan altijd beter." Van Oostrom laat zich lovend uit over regisseur Esther Erdtsieck. "Zij heeft er een ontzettend leuk en onderhoudend stuk van gemaakt; met de spelers en zangers gaat het geweldig en met de toevoeging van onze plaatselijke koren gaat het weer iets moois worden, ik weet het zeker." Kom verkleed! De gigantische aardappelloods aan het Zuideinde wordt om getoverd tot de oorsprong van Zevenhuizen in het jaar 1388. Het wordt een unieke middel eeuwse ervaring waar keihard aan is gewerkt. Om het plaatje helemaal passend te krijgen vraagt de organisatie alle be zoekers om iii middeleeuwse kleding te komen. Van jonk vrouw tot turfsteker, in vodden of met een passende hoed. Alle deelnemers in het Turfdorp en alle spelers lopen ook in stijl rond (u loopt zeker niet voor gek...) Vooraf aan iedere voor stelling wordt een bijzondere creatie beloond. Kaarten voor Turf zijn verkrijgbaar bij De Zwaluw en Boekhandel van Delft in Zevenhuizen, Boekhandel van Delft in Nieuwerkerk aan den IJssel en bij Boekhandel Moordrecht in Moordrecht. Voor meer informatie: www.musicalturf.nl Van der Duynen gezocht! De telefoon gaat bij Sanne Alblas op 29 augustus. Een onbekend nummer.. 'Hallo met Marja Nieuw- veld, spreek ik met Sanne Alblas?' Aan de andere kant van de lijn klinkt een vrouwenstem die naar mate het gesprek vordert steeds opgewekter gaat klinken. Ze w:as namelijk al een tijdje op zoek naar iemand die het zag zitten om voor de muziek met het koor, de de solisten in te studeren, en nu heeft ze die gevonden. Okay, dan heb ik dus nu drie dagen om vijftien liedjes voor te bereiden voor de eerste repetitie. Alblas: "Binnen Turf gebeurt na melijk alles in recordtijd. Het was best spannend, zo'n groep veelal onbekende mensen, en dan daar aanwijzingen aan moeten geven. Maar het is allemaal erg meege vallen. Het is een enthousiaste groep die graag wil zingen en zijn best doet om het zo goed mogelijk te laten klinken. Er worden grap jes gemaakt, maar er kan ook se rieus en hard gewerkt worden." Turf brengt veel mensen samen, is de ervaring van Sanne Alblas: "Zo heb ik bijvoorbeeld kennisgemaakt met een mevrouw die in haar jeugd veel optrok met mijn ouders, en zelfs een dochter naar mijn moe der vernoemd heeft. Maar naast mensen brengt het ook organisa ties samen. Want naast de musi- calgroep, zingen ook Sootjevisch, 't Kraayennest en een kindergroep een aantal liedjes. Dit is alleen nog maar de muzikale variëteit, maar er zijn nog veel meer mensen bij betrokken. Zo zet iedereen zijn/ haar talent in om er wat moois van te maken." Sanne, door de regen vanuit Spangen op de fiets, net aangekomen in de loods bij de eerste repetitie daar. In de musical speelt de landheer Wolfaert van der Duyn een hoofd rol. Deze beste man heeft hier in de veertiende eeuw gewoond; het Huys van der Duyn heeft hier dan ook echt gestaan. De organisatie van Turf zoekt afstammelingen van dit geslacht. Vloeit door uw aderen 'Van der Duyn bloed'? Wij horen het graag: info@müsi- calturf.nl Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 14 oktober 2009 pagina 11

Hart van Holland | 2009 | | pagina 11