MOORDRECHTSE FEEST- WEEK SWINGT DE PAN UIT MOORDRECHTSE BLUESNACHT LEKKERSTE KINDERBOEKEN WEEK ALLER TIJDEN M MOORDRECHT P^LITI E BERICHTEN SPIRIT OF WINTER HALL0WEEN0PT0CHT LACHEN OM GEDICHTEN KERKDIENSTEN ZONDAG 18 OKTOBER Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 14 oktober 2009 pagina 27 f t r t Door Elly van Gelderen Door Elly van Gelderen Een varkentje dat van lekker eten houdt. Atelier de Schuur is een werkplek voor kunstenaars met een verstan delijke beperking. Zij laten zich in hun werk graag inspireren door mooie verhalen. Als die verhalen over snoep en eten gaan is het he lemaal geweldig. Het werk dat tijdens de Kinder boekenweek in bibliotheek De Groene Venen in Moordrecht te zien is, is onder andere gebaseerd op sprookjes als Hans Grietje en de Kikkerprins. De kunstenaars hebben natuurlijk ook hun eigen fantasie gebruikt om de lekkerste dingen op papier te toveren. Naast schilderijen zijn er beelden te zien van het huisje van de heks, het peperkoekmannetje en een varkentje dat erg van lekker eten houdt. De expositie is te zien tot 3 november Voor meer informatie: www.bibli- otheekdegroenevenen.nl Moordrecht - Onder de naam Apart Samen worden er dit najaar aller lei activiteiten georganiseerd die de zelfstandigheid van de gemeente Moordrecht uitluiden. Op het terrein van de Zuidplasruiters startte op dinsdagavond de feestweek die nog tot en met zaterdagavond door gaat. Politie zoekt jonge fietser Moordrecht - De politie is op zoek naar een jongen van on geveer 10 jaar die donderdag 1 oktober omstreeks 17.15 uur met zijn fiets slipte op de West Ring dijk. Door het slippen kon een 42-jarige fietser uit Boskoop de jongen niet meer ontwijken en viel over hem heen. De jongen en ongeveer zes vrienden ble ven even bij de Boskoper staan en vroegen of ze iemand moes ten bellen voor hem. Bewoners hebben de Boskoper even opge vangen waarna hij weer is weg gefietst. Na medisch onderzoek bleek de arm van de Boskoper gebroken. De politie is te berei ken via 0900-8844. Op donderdag zijn vanaf 10.00 uur 's morgens de 60 plussers van harte welkom om allerlei demonstraties bij te wonen of zelf mee te doen met bloemschikken en mozaïeken. Men kan terugkijken naar het ver leden met de dia's van de Histori sche Vereniging en zich richten op de toekomst op de computers van Seniorenweb. Lokale artiesten treden op vanaf 12.00 uur. Het Shantykoor De IJs- selmannen uit Ouderkerk aan den IJssel is vanaf 14.00 uur aan de beurt en zingt bekende smartlap pen en zeemansliederen. Op vrijdagmiddag zetten Ange- line Vrijlandt en Robbie Reijm een vrolijk programma neer voor de mensen met een lichamelijke en/ of geestelijke beperking. Het Ne derlandse lied zal uitgebreid ten gehore worden gebracht. De zaterdagmiddag is bedoeld om in beweging te komen. Om 13.30 uur begint het programma met de Moor(d)line dancers. Er is de hele middag live muziek van de Nieu- werkerkse band Sudah's. Om 15.00 uur doet Fit en Fun een poging zo veel mogelijk mensen in beweging te brengen met Zumba. Daarna is er een optreden van de Dancing Lady's uit de Molukse wijk en zijn er Molukse hapjes te koop. Voor meer informatie: http://www.apartensamen.nl/ Moordrecht - In Eetcafé East End aan het Oosteinde 7a vindt op za terdag 31 oktober de vierde editie van de Moordrechtse Bluesnacht plaats. Optredens zijn deze avond te verwachten van Jackie D, een driemansformatie die garant staat voor zowel rustige slowblues als stevige rockabilly blues (www. jackied.nl); van Hoochie Mama, winnaar van de Nederlandse Blues Award met een repetoire van een geraffineerde mix van traditio nele blues (www.hoochiemama. nl) en tot slot van Mocambo Blues, bekend van swingende blues van kwalitatief hoog niveau (www. mocambo-blues.nl). De toegang bedraagt 7,50 euro in de voorver koop en 10,- euro op de avond zelf, in beide gevallen contact betalen. Deur open om 19.30 uur. Voor meer informatie: www.eastendmoordrecht.com 0182-374957. of Moordrecht - De leden van de vrouwen van nu afdeling Moor drecht gaan vrijdag 20 november naar Paleis het Loo in Apeldoorn. Zo'n honderd deelnemers pre senteren langs de paleislanen alles wat te maken heeft met de winter en de feestdagen. Op het programma staat een bezoek aan Spirit of winter inclusief bezich tiging paleis het Loo. De dames sluiten de dag af met een etentje. Voor meer informatie en aanmel ding: 0182-374398. Moordrecht - Kids en Zoo houdt vrijdag 30 oktober een Hallo- weenoptocht. Gesta't wordt aan het Oosteinde 77a. De tocht be gint om 19.00 uur en duurt tot 21.00 uur. f Moordrecht - Bij de Vrouwen van Nu, afdeling Moordrecht, wor den woensdag 28 oktober zelf gemaakte gedichten met humor voorgedragen door de heer Mun- ninks de Jong LuchsingherMun- nincksdeJongh Luchsingertreedt op met actrice Tatjana Radier, er wordt piano gespeeld door Tolja Kochebine. De avond wordt ge houden in de Zespunt aan de Mo lenlaan. Aanvang 20.00 uur. Moordrecht Ger. Kerk (Ontmoetingskerk) 10.00 uur drs. T.R. Schep. Herv. Gem. Dorpskerk 10.00 uur ds. H. Schipper. Herv. Bethelgem. 10.00 en 18.30 uur ds. G.C. de Jong. R.K. parochie St. Johannes Ont hoofding: 29e zondag door het jaar; Eucharistieviering met Her man Thijssen. De kerk is elke don derdagochtend open van 10.00 tot 13.00 uur met om 12.30 uur een gebedsdienst. Dick Vrijburg is in de kerk aanwezig. Kwadraad, Algemeen Maatschappelijk Werk Inloop- en telefonisch spreekuur: 'De Kraal', Pr. Beatrixstraat 15a, Moordrecht. Elke dinsdag en elke donderdag van 9.00 tot 10.00 uur; tel: 0900-1202150 (lokaal tarief) of 0182-594710. Of op www.stichtingkwadraad.nl en info@stichtingkwadraad.nl. Wie buiten kantooruren drin gend hulp nodig heeft van het maatschappelijk werk, kan te recht bij de Bereikbaarheid Bui ten Kantooruren (BBK) op 0182- 594935. De Moordrechtse Elly van Gelderen gaat voor Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel" en "Leven en werken rond IJssel en Lek waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steen plaatsen en touwbanen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvissers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. en ver velende heren. De boer- d e r i j mag blij- venmaar moet gerenoveerd worden. Ik begin er niet meer aan, het zal mijn tijd wel uitdienen, het blijft wel in de familie. Het rieten dak is slecht maar het Canadese hout is sterk. Mijn kinderen hebben een mooi huis. Mijn dochter An gela treedt vaak op als zangeres en in cabarets. We wonen tegen over het voormalige burgemees tershuis. Burgemeester Bandel kwam hier regelmatig een praat je maken. De kinderen van Spelt en van Van der Eijk kwamen vaak spelen en helpen op de boerde rij. Lachen met de buren Buurtbewoners kwamen veel bij elkaar, dus kwamen we ook bij het bijzondere, kijvende echt paar van Rijswijk. Zij waren kin derloos gebleven omdat boer Piet daar volgens zijn vrouw te lui voor was. Het was er smerig, je kreeg koffie van Piet in een kom zonder oor waardoor zijn vieze duim in de koffie kwam als hij het aangaf. Als Piet niet keek gooide ik het snel in de bloem pot. Je kon daar wel lachen, ze gaven nergens om. Zijn boerderij stond waar nu de straat de Wei- dezoom is. Willem Slingerland woonde er daarna in. We kwa men ook bij boer en melkboer Jo Hoogendoorn en zijn zus Anne Gijs, haar netste kleren waren een nieuwe blauwe overal en een pet, ze weckte altijd. Toen ze gebrekkig werden bracht mijn vrouw daar vaak eten in een pan netje. Dan lieten ze de borden staan en aten samen met hun 'vurrek uit het pannegie'. In de oorlog waren hier achttien Duitse soldaten ingekwartierd, maar het waren geen fanatie kelingen en ze gedroegen zich netjes. Momenteel heb ik nog een stukje land naastdeschool De Achtbaan. Daar laat ik enkele pony's lopen, meisjes rijden erop. De veulentjes zijn de allemansvriendjes van de schoolkinderen." Moordrecht - Moordrecht - Voor de Kinderboekenweek hebben de kun stenaars van Atelier de Schuur een speciale expositie gemaakt, die uit sluitend gaat over snoepen en eten. De heer Willem L. Vrijlandt, geboren 1925, vertelt: 'De boerderij 'Oudervrucht' langs de Moordrechtse Middel weg, waar ik in woon, is gebouwd in 1856, net na de droogmaking van de Zuidplaspolder. Mijn over grootvader was waarschijnlijk de eerste bewoner, grootvader en vader Cornelis volgden, daarna ons gezin. Mijn vrouw Bep Hart- ijzer was een boerendochter van de boerderij die kinderboerde rij werd, waar eerst haar broer Wim Hartijzer boerde. Wij kre gen vier kinderen. Eén zoon, Ad, is helaas verongelukt. Onze zoons waren altijd aan het sleu telen met brommers, ze werden geen boer. In Nederland valt met boeren niet veel meer te verdie nen, de melkprijzen zijn laag. Bo vendien worden overal boeren weggejaagd voor woningbouw en bedrijven, dat is jammer. Vroeger maakten we boter en kaas, daar was je heel druk mee. Er was bijna geen tijd voor het avondeten, want je moest ook melken. Daarom aten de boeren meestal tussen de middag warm. Mijn vrouw werkte altijd actief mee in het bedrijf, wij molken samen de dertig koeien met de hand, verzorgden onze paarden, varkens, kippen en schapen. Ik heb Bep na haar dood erg gemist, ze was een opgeruimde tante die met iedereen een praatje maak te, velen kende haar. In 1942 ben ik vier jaar voor mi litaire dienst in Nederlands Indië bij het Huzaren Bareel (paarden volk) geweest. Rond de gouden koets op prinsjesdag loopt ook nog een onderdeel van hen. Onteigend Door de jaren heen is bijna al mijn land onteigend. We had den land langs de Westringdijk totaal 11 hectaren (nu huizen, sportvelden en het nieuwe kerk hof). Daar kreeg ik wel land voor terug wat van de Drost IJzerman stichting langs de Middelweg was geweest. De gemeente had steeds land van mij nodig, dan moest ik komen praten en zei ik: jullie hebben mij nodig, kom maar hier heen! Dat deden ze. Er zijn veel onderhan delingen geweest met aardige

Hart van Holland | 2009 | | pagina 27