POLITIEK: "OOK MENSEN MET EEN BEPERKING MOETEN VOLLEDIG AAN DE SAMENLEVING DEEL KUNNEN NEMEN" fCAASPROJECT GAAT OP NIEUWE LOCATIE VERDER COLLEGE GEEFT IMPULS AAN KWALITEIT SCHOOLGEBOUWEN Complete en persoonlijke begeleiding bij de verkoop van uw wonin HUIDIGE BEDRIJVEN NIET BLIJ MET PLAN NEN KLEINE VINK NIEUWERKERK Swtiie "Stoutver EUROPALAAN WEER OPEN Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 21 oktober 2009 Door Marlonneke Willemsen Nieuwerkerk aan den IJssel - Als het aan de lokale politieke partijen ligt, wordt er ook in de gemeente Zuidpias veel aandacht besteed aan men sen met een beperking, zodat zij volledig aan de samenleving kunnen deelnemen. Op uitnodiging van de AGN, Adviesraad Gehandicaptenbe leid Nieuwerkerk, werd er donderdag 15 oktober gediscussieerd over onder meer de openingstijden van loketten, de WMO, toegankelijkheid en 'de wijk voor iedereen'. De discussie werd geleid door Jan Troost van VPC (Versterking Cliën ten Positie). De openingstijden van het WMO-loket kwamen als eerste aan de orde. Die zijn volgens een van de gebruikers 'veel te kort'. Alle partijen zijn het er over eens dat het loket voor iedereen bereikbaar moet zijn, maar zij zagen hiervoor verschillende oplossingen. Volgens Tamara Venrooy (VVD) gaat het om maatwerk. "Er moet sprake zijn van ruime openingstijden, maar daarnaast zijn huisbezoeken en de telefonische bereikbaarheid ook belangrijk." Jan Verbeek (CDA) was het hiermee eens. "Het is heel belangrijk dat de openingstijden worden vastgesteld in overleg met de mensen waar het om gaat." Joke van Gelderen (PvdA) en Mar- nix de Romph (Christenunie) von den dat er vooral ook een goede digitale verbinding moet zijn. De Romph stelde voor om met een soort beeldtelefoon vanuit een aantal centrale locaties, zoals een bibliotheek, te gaan werken. Clau dia Wolff (D66) zei wel wat te zien in een mobiel loket. De aanwezige politici zagen ook veel toekomst voor de wijk voor iedereen; een wijk waar ieder een, met en zonder beperking, kan samenleven. Volgens Verbeek speelt het onderwijs hier een be langrijke rol in. "De scholen zijn erg belangrijk voor een wijk. Ik zeg altijd: als de scholen uit een wijk verdwijnen, verdwijnt ook de ziel. Hieraan zijn ook andere voor zieningen, zoals sport gekoppeld. Het is belangrijk dat mensen met Door Marlonneke Willemsen Nieuwerkerk aan den IJssel - Het lijkt toch nog goed te komen met het kaasproject van de Stichting Human Force. Na grote problemen met de Marokkaanse partner, heeft voorzitter Piet Groeneveld een overeen komst met deze partij kunnen sluiten, waardoor het subsidiegeld van de stichting veilig is gesteld. Met dat geld wil Human Force nieuwe kaas machines kopen om in het westen van Marokko een nieuw project op te zetten. In deze nieuwe kaasmakerij zullen uitsluitend vrouwen werken. Tussen 2003 en 2007 is de stichting Human Force begonnen met het opzetten van een kaasmakerij in Jerada, in het oosten van Marokko, om zo te helpen bij het bestrijden van de jeugdwerkloosheid. Via de lokale kamer van koophandel heeft de stichting een Marok kaanse partner gevonden, maar volgens Groeneveld was dit geen gelukkige keuze. "We hadden moeite om een overeenkomst te slu:ten, waarbij duidelijk was dat de machines is het bezit van onze stichting bleven. Uiteindelijk heb ben we afgesproken dat de ma chines in tien jaar zouden worden afbetaald." Op 17 december 2007 was de kaasmakerij een feit en werd er volgens Groeneveld prima kaas gemaakt, die in de omgeving goed werd ontvangen. Marco Kra nenburg, die destijds voorzitter van de stichting was, bleef in Ma rokko achter om de kaasmakerij te leiden. Volgens Kranenburg begonnen daarna al snel de problemen. "De kaasmakerij draaide prima. Er werkten enkele meisjes uit de krot tenwijken en die zag je helemaal opbloeien, maar al snel ging het mis. Het bleek dat mijn arbeids overeenkomst niet geldig was, waardoor ik daar helemaal niet mocht werken. Dat heb ik geluk kig kunnen corrigeren, maar onze partner bleek ook hele andere ideeën over het project te hebben en ook de financiën waren niet op orde. Het project werd vervolgens door hen ingepikt. Er werden nieu we sloten aangebracht en overal werd verteld dat het een Marok kaans initiatief was. Door alle pro blemen is de kaasmakerij uiteinde lijk stil komen te liggen." Koenders Piet Groeneveld heeft vervolgens alles op alles gezet om het project te redden en de gedane investerin gen terug te krijgen. "Er was afge sproken dat de machines van ons Waren en het gaat hierbij om geld van de Nederlandse belastingbeta ler, dus dat wilde ik met hand en tand verdedigen. Ik heb allerlei mensen, tot aan de koning van Ma rokko, een brief gestuurd, waarin ik om hulp gevraagd heb, maar dat had geen resultaat. Ik heb ook vele malen een bezoek aan Marokko gebracht, maar ook dat was tevergeefs. Als laatste redmid del heb ik een brief aan minister Koenders geschreven en zijn amb tenaar heeft ervoor gezorgd dat er toch nog schot in de zaak kwam. Na keihard onderhandelen met onze Marokkaanse partner, heeft deze toegezegd 53.000 euro voor de machines te willen betalen. Dat zou op 30 december moeten ge beuren. Ik zal er alles aan doen zo dat wij ons geld ook daadwerkelijk krijgen. Desnoods offer ik er mijn oud en nieuw voor op." Vrouwenproject Met het geld wil de Stichting Hu- man Force een nieuwe start maken in het westen van het land, in de stad Amizmiz te zuiden van Mar- rakech. Volgens Groeneveld heerst hier een andere mentaliteit. "Dit gedeelte van Marokko is veel meer op het westen georiënteerd, waar door de mentaliteit van de mensen anders is. Daarnaast hebben we natuurlijk een hoop geleerd. We zullen nu alles nog meer zwart op wit laten vastleggen en alles pre cies nagaan. Een toezegging voor betaling is bijvoorbeeld niet meer genoeg; het geld moet er echt zijn, voordat we verder gaan." Bij het nieuwe project zal de stich ting zich geheel richten op meisjes en vrouwen. "Het wordt een echt vrouwenproject. We gaan werken met twee vrouwelijke kaasmakers en voor het management gaan we op zoek naar een economisch ge schoolde vrouw. Op deze manier hopen we dat zij ook meer per spectief in hun leven krijgen." Discussieleider Jan Troost en voorzitter Els Stortenbeker. een beperking ook kunnen spor ten, bij deze verenigingen en dat de kinderen in hun eigen wijk naar school kunnen. Er is hiervoor een nieuw project gestart, weer samen naar school, waarbij kinderen met en zonder beperking bij elkaar in één klas zitten. Ik vind dat een erg goede ontwikkeling." De ander partijen waren het hier mee eens. Volgens Venrooy is het belangrijk dat iedereen zichzelf kan zijn en volgens Dick Bac (SGP) moet in elke wijk de burger centraal staan. "Dat geldt voor iedereen, met of zonder beperking." Door Marlonneke Willemsen Nieuwerkerk aan den IJssel - De komende maanden wordt er, als het aan het Nieuwerkerkse college ligt, heel wat verbeterd aan de schoolgebou wen in de gemeente. Door een extra subsidie van het Rijk en een nog openstaande post in de Nieuwerkerkse begroting, is men in staat een grote impuls aan de kwaliteit te geven. Volgens wethouder Jan Verbeek is dat hard nodig. "Er is de afgelopen jaren heel wat veranderd in het onderwijs, maar de gebouwen zijn hetzelfde gebleven. Het wordt tijd dat we deze gaan aanpakken." Een moderne school ziet er volgens Verbeek heel anders uit. "Er wordt bijvoorbeeld vaker in kleine groep jes gewerkt en er zijn moderne voorzieningen, zoals de computer, bij gekomen. Veel schoolgebou wen in de gemeente, die al dertig jaar oud zijn, voldoen niet meer aan de moderne eisen. Nu de nieu we scholen aan de Beethovenlaan en in Esse bijna klaar zijn, wordt het tijd dat we de oude gebouwen aan het Kroonkruid en het Goud mos gaan aanpakken." Door het grote bedrag dat met de investering gemoeid is, werd er door een aantal +++artijen vraag tekens bij het plan gezet. Marnix de Romph (ChristenUnie/SGP) vond dat het vooraf duidelijker moet zijn waar het geld aan besteed gaat worden. "De investeringen aan het binnenklimaat zijn duide lijk, maar de andere twee hoofd stukken vind ik niet duidelijk. Het is wel heel vroeg om Sinterklaas te gaan spelen en een kwart miljoen in scholen investeren vind ik best veel. Op het moment dat de ver beteringen hard nodig zijn, heb ik er natuurlijk geen bezwaar tegen, maar ik krijg nu een beetje het idee dat de scholen een verlang lijstje mogen indienen." Joke van Gelderen (PvdA) was het daar niet mee eens. "Het geld komt uit de reserve voor klassenverklei ning en ik vind dat het onderwijs van dit potje mag profiteren. Als je een bezoek aan de scholen brengt, zie je dat er veel te verbeteren valt aan de bestaande situatie." Ze werd hierin gesteund door Ver beek. "Het onderwijs heeft al in 2002 het verzoek ingediend om de schoolgebouwen aan te passen. We hebben hiermee gewacht, om dat we wisten dat we een extra bij drage van het Rijk zouden krijgen en als we eerder hadden geïnves teerd, zouden we deze zijn kwijt geraakt. Het is dus een kwestie van goed plannen en de scholen hebben het recht om het geld nu te krijgen." pagina 25 Nieuwerkerk aan den IJssel - Wethouder Siem van Loon opent vanmiddag de nieuw geasfalteerde Europalaan door een Snelheids Informatie Dis play (SID) te onthullen. Het ver keer kan vanaf maandag alweer gebruik maken van de laan die is voorzien van 5.000 ton nieuw asfalt. Door Marlonneke Willemsen Nieuwerkerk aan den IJssel - "We hebben al een hele tijd niets ge hoord en ons is ook geen alter natieve locatie aangeboden." De huidige ondernemers van Kleine Vink zijn niet blij met de plannen van de gemeente om op de loca tie van hun bedrijf een sportpark te bouwen. Ze zijn van mening dat er niet voldoende overleg heeft plaatsgevonden en dat er te wei nig moeite wordt gedaan om een vervangende locatie te vinden. Volgens wethouder Jan Slagt ligt het probleem bij de ondernemers zelf en hun adviseurs. "Voor een overleg zijn twee partijen nodig." Een van de partijen, die al geruime tijd met de gemeente in gesprek is, is Reijm BV. Volgens hun advi seur de heer Bennink is het overleg gestagneerd. "Door de verlegging van de A20 is het perceel van mijn cliënten is tweeën gedeeld. Ze zijn al ruim twintig jaar bezig met een andere geschikte locatie. In mei 2007 werd een alternatieve locatie aangeboden, maar deze was he laas logistiek onbereikbaar. Sinds die tijd hebben we weinig meer gehoord. Reijm wil graag, binnen de grenzen van de gemeente, haar bedrijfsactiviteiten concentreren, maar dat is tot op heden nog niet gelukt." Ook de heer Wursten is niet tevre den over het contact met de ge meente. Hij exploiteert samen met zijn vrouw en zoon een garagebe drijf. "In mijn ogen ontbreek het aan overleg tussen de gemeente en de grondeigenaren. Mijn laat ste overleg met de gemeente was twee jaar terug en dat was op mijn initiatief. Mij is ook nooit een al ternatieve locatie aangeboden." De firma Sprengelmeijer, die eer der via een rechtszaak een nieuw bedrijventerrein op de locatie kleine Vink heeft weten tegen te houden, is vooral verbaasd dat de locatie van het bedrijf in het be stemmingsplan wel tot het sport park zal gaan behoren. "In het eerste plan omvatte het sportpark niet ons bedrijf, maar in oktober 2008 maakte het opeens wel deel van het plangebied uit. We heb ben toen een open en constructief- gesprek gehad, maar sinds die tijd hebben we niets meer vernomen." Volgens Slagt heeft de situatie van Sprengelmeijer te maken met de eisen van het NOC*NSF. "Hierin staan ook regels voor het ruimte gebruik. Als we een voorziening willen aanleggen die aan deze ei sen voldoet, is het niet mogelijk om het perceel van Sprengelmeijer buiten het plan te houden." In het geval van de andere bedrijven lig gen de problemen volgens Slagt vooral aan de ingehuurde advi seurs. "Afgezien van de situatie Reijm, heb ik hier vanavond een belangrijke partij gemist, namelijk uw adviseur. Wij hebben de af gelopen tijd misschien niet met u contact gehad, maar wel met uw adviseur. Ik werp verre van mij dat deze wethouder lui is geweest en niets heeft gedaan. Overleg moet van beide kanten komen. Beide partijen moeten proactief hande len en het is een proces van geven en nemen. Utopieën dat de prijs twee of drie keer zo hoog is als in werkelijkheid, zijn geen basis voor onderhandelingen. Ik ben bereid om samen met u de situatie te ke ren, desnoods 's nachts."

Hart van Holland | 2009 | | pagina 25