^Gemeenteraadsverkiezingen "We hoeven in Zuidpias geen Uitmarkt woensdag 18 november 2009 I CDA en D66 in debat over onderwijs, cultuur en sport luidplas - Debatten in de Zuidpias worden zelden met het mes op tafel gevoerd. En dat moet ook niet vinden Jan Verbeek en Rik van Woudenberg, lijsttrekkers van respectievelijk CDA en D66. "Over de plaats van het raadhuis of het referendum kunnen we van mening verschillen, maar uiteindelijk willen we allemaal het beste voor de inwoners van Zuidpias,zegt Jan Verbeek. Desondanks bleek er genoeg stof voor een sportieve discussie. Door Christine de Vos Vol lof is Rik van Woudenberg over de BRede Activiteiten in Nieuwerkerkse Scholen, BRAiNS, het samenwerkingsver band tussen de gemeente, de Nieuwerkerkse scholen in het basis- en voortgezet onderwijs, de peuterspeelzaalgroep, de buitenschoolse opvang, cultu rele instellingen, sportvereni gingen en het jeugdwerk om de leerlingen van de Nieu werkerkse scholen kennis te laten maken met verschillende buitenschoolse activiteiten. "Dat moet worden uitgerold over de hele Zuidpias. Kinderen kunnen nu van 's morgens tot 's avonds zinvol worden bezig gehouden. Jammer dat er een gat van drie kwartier zit tussen de tijd waarop de school uitgaat en de start van BRAiNS. Dat is voor veel werkende ouders erg onhandig," meent Van Wou denberg. Verbeek grijpt in. BRAiNS is géén kinderopvang. "Het moet in principe mogelijk zijn om een kind vijf dagen per week van 's morgens tot 's avonds bezig te laten houden: naar school, overblijven tussen de middag en aan naschoolse activiteiten te laten deelnemen. Maar we zijn er niet voor dat dit een auto matisme wordt dat elke dag geldt. Het CDA is de partij van het gezin. Opvoeden moet ook thuis gebeuren, en de ouders spelen daar de belangrijkste rol in. We horen ook wel eens de vraag van ouders of de scholen de kinderen niet naar BRAiNS kunnen brengen, maar daar zijn leerkrachten niet voor." Van Woudenberg blijft erbij: "Nu steeds meer vrouwen deelnemen aan het arbeidspro ces, en dus vaker beide ouders werken is het wel een uitkomst dat er een beroep gedaan kan worden op professionals met een goede professionele wijze van opvoeden." Geen Uitmarkt Waar CDA graag actief het maatschappelijk middenveld activeert, gaan de sociaal-libe ralen liever uit van het initiatief van het individu. Van Wouden berg: "Het moet niet zo zijn dat een ambtenaar op het raadhuis gaat bedenken welke musical we volgend jaar gaan opvoe ren. Als burgers met een idee komen, kan de gemeente dat ondersteunen. Het hoeft niet allemaal groots en meeslepend. We zijn een dorp in de buurt van een aantal grotere steden. In Gouda en Rotterdam is een uitstekend cultuuraanbod. Niet alles hoeft in de eigen kern plaats te vinden. We hoeven in Zuidpias geen Uitmarkt." "Hierin verschillen we toch van mening", werpt Verbeek tegen. "Het CDA vindt dat we zoveel mogelijk cultuur in de eigen gemeente moeten hebben. Dan heb ik het niet over een aan bod zoals in de grote theaters en concertzalen in de stad. Maar over mooie initiatieven als Touw, Turf, Onder Nap, het Oogstfeest en het Hitlandfesti val. Dat is ook cultuur. Net zoals cultuureducatie op scholen en in de wijken. Daar hebben we als gemeente Nieuwerkerk altijd veel geld voor over gehad." Cultuur in eigen polder Cultuurbeleving, maar ook het basis- en voortgezet onderwijs moet in de eigen gemeente kunnen plaatsvinden, vinden Wie bereikt als eerste de tien zetels? Zuidpias kiest. Op 18 november wordt de taart voor de raad van de nieuwe gemeente Zuidpias verdeeld. Partijen doen hun best om een zo groot mogelijke punt binnen te halen, wat met vier nieuwe eters aan tafel nog best eens moeilijk kan worden. Aan de kiezer de even lastige taak om te besluiten naar wie zijn stem gaat. In Hart van Holland leest u de komende weken welke neuzen welke kant op wijzen. zowel Verbeek als Van Wou denberg. De schaalvergroting zal het mogelijk maken ook bovenbouwafdelingen in het voortgezet onderwijs te kun nen bieden. Verbeek zal zich er in de komende periode hard voor maken dat ook kinderen met een beperking in Zuidpias naar school kunnen."Nu gaan kinderen die speciaal onderwijs nodig hebben met het busje naar Gouda of Rotterdam. Met de schaalvergroting in Zuidpias wordt het haalbaar om voor deze kinderen hier in de gemeente passend onder wijs te realiseren. Nu gaan ze naar een aparte instelling waar ook mogelijkheden voor therapie aanwezig zijn. Ik kan me voorstellen dat je ook op de Brede School zo'n cluster zou kunnen huisvesten. Dit is volgens mij ook goed voor de kinderen zonder beperking. Zo leer je ze om niet raar aan te kijken tegen kinderen in een rolstoel, of met het syndroom van Down." Met de bezuinigingen op de AWBZ die staatssecretaris Bus- semaker heeft doorgevoerd, dringt de vraag zich op: wie zal dat betalen? Verbeek: "Mo menteel geven we in Nieuwer kerk tonnen uit aan leerlingen vervoer voor deze groep. Dat sparen we uit, als een kind in Zuidpias op school kan." Van Woudenberg heeft een en an der goedkeurend aangehoord en zegt: "Politici hebben de neiging elkaar almaar te herha len, ik heb hier niets aan toe te voegen, en ben het er honderd procent mee eens." De kracht van mensen Beide lijsttrekkers begrijpen de huivering in een aantal kernen dat het voorzieningenniveau achteruit gaat. "Vooral de kleine partners bij een fusie zijn daar vaak bang voor', zegt Verbeek, die als schooldirecteur diverse eenwordingen mocht meemaken. "Die gevoelens zijn begrijpelijk en je moet ze wel serieus nemen." Een grotere Zuidpias biedt draagvlak voor meer activitei ten op gebied van onderwijs cultuur en sport, vinden beide lijsttrekkers. "We moeten denken in oplos singen en niet in problemen", meent ook Van Woudenberg. "En in de eigen kracht van mensen en verenigingen", vult Verbeek aan. "Moerkapelle heeft nog geen kunstgrasveld en weet dat goed onder de aandacht te brengen. En kijk bijvoorbeeld eens naar de internationale prestaties van de rolschaatsvereniging Rol ling '90. Dat vind je nergens anders." D66 is ferm voorstander van bibliotheekvoorzieningen in alle kernen, wanneer alle vestigingen samenwerken. De bibliotheken Zevenhuizen en Moordrecht werken samen met Boskoop en Waddinxveen onder de noemer Groene Venen. Nieuwerkerk zou zich daar volgens Van Woudenberg bij moeten voegen. Verbeek ziet meer in één Zuidplasbi- bliotheek en denkt hardop na over een centrale vestiging met dependances in de kernen, bij voorbeeld in de Brede Scholen. Jan Verbeek, wethouder onderwijs, sport en financiën in Nieuwerkerk, zegt zeker beschikbaar te zijn voor een volgende bestuursperiode. "Ik heb het de afgelopen vier jaar prima naar mijn zin gehad en veel kunnen bereiken en wil dit zeker voortzetten." Ook Van Woudenberg ziet zichzelf op termijn wel in het wethouders schap groeien. "Gezien mijn achtergrond in het bedrijfsle ven liever economische zaken of financiën dan sport." Op 18 november mag Zuidpias het zeggen. Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 4 november 2009 pagina 19

Hart van Holland | 2009 | | pagina 19