Wonderbaarlijk mooi decor omlijsting voor 'hoofse liefde' Terug naar 1388: fusiemusical TJJjfRF op de planken pagina 40 Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 4 november 2009 Door Geertrude Verweij Zevenhuizen - "Die fusie hoeft van mij niet zo, maar ik vond dit een erg leuke avond", aldus een bezoeker van de musical Turf. Met het oog op de fusie van de gemeenten Zevenhuizen-Moer- kapelle, Moordrecht en Nieu- werkerk aan den IJssel, werd de afgelopen maanden terugge blikt nakar het verleden. In Moor drecht stond de touwslagerij in de belangstelling in de musical Touw, in Nieuwerkerk werd het bezoek van Napoleon herdacht in Onder Nap en in Zevenhuizen ging vrijdag 30 oktober de musi- cal Turf in première. Om bezoekers in Middeleeuwse sfe ren te brengen werd de musical opge voerd in een loods aan het Zuideinde die was omgetoverd tot een middel eeuws dorp. Dat vroeg om een aantal veiligheidsmaatregelen. Er was een bedrijfshulpverleningsteaim aanwezig en roken weis streng verboden. In de media was een oproep gedaan om verkleed te komen. Daar werd enthousiast gehoor aam gegeven. Een heer. een non en twee kinderen ontvingen vrijdag de Turfbokaal, een grote uitvoering van de speciale turfmunt, ails prijs voor het mooiste kostuum. In liefde en oorlog is adles veroorloofd, (foto: Gre den Otter) aan vertegenwoordigers van de drie gemeenten, wethouder Tamara vain Venrooy vam Nieuwerkerk, burge meester Huub Vain der Meer van Moordrecht en burgemeester Jo Fijen van Zevenhuizen-Moerkapelle. Fijen moest daar wel iets voor doen. Verkleed ads schout knipte hij een lint door, waarmee het Turfdorp officieel geopend werd. Fijen: Met Turf bevinden we ons in de tijd vain ridders, trouw aan feodaile heren, heldendaden, kruistochten en hoofse liefde. Turf speelt in een tijd waiarin de bevolking, die flink was uitgedund na de val van het West- Romeinse rijk, weer groeide. Om te voldoen aan de grote behoefte aan land, hout en brandstof, werden moe rassen ontgonnen. Dat gaan we van- avond adlemaal meemaiken." Fijen stond ook stil bij de tweehonderd mensen die meewerkten aan Turf. Tk wil iedereen bedanken die zich heeft ingespannen om deze avond mogelijk te maken. De spelers, het productieteam en de mensen achter de schermen. Het is een grote groep mensen die we dankbaeir mogen zijn. In die tijd zou men zeggen: Dat was een gheselscap goet ende fijn." De musical werd uitgevoerd in een uitgebreid decor dat enkele tientallen meters besloeg Links was het Huis ter Duijn nagebouwd, daarnaast be vond zich het Vogeltjesbos. Aam de rechterkant zag men een origineel turfhuisje, met daarnaast een veld waar turf gestoken werd. Het verhaal speelde zich afwisselend op die plekken af. Hoofdpersoon vam het verhaal was Niesje, gespeeld door één van de plaatselijke talenten Wivinike Plugge. Zij wordt verkracht door de gemene baljuw, een rol die met verve werd neergezet door Kees Wiggers, en gaat werken in Huis ter Duijn. Daiair worden Wolfaert van der Duijn en Niesje verliefd op elkaar, maar Wolfaert trekt net als bijna alle mannen, ten strijde, waar hij in het Hoekse leger tegen de Kabeljauwen gaat vechten. Als mevrouw van der Duijn, niet voor niets vrouwe Venijn genoemd en op haar beurt weer een verhouding heeft met de baljuw, er achter komt dat Niesje zwanger, ont slaat zij haar. Niesje vertrekt en komt zestien jaar later terug Daar wordt zij herenigd met Wolfaert. Haar dochter Adriana wordt verliefd op Wolfaerts zoon Pieter. Hoewel het er eerst even op lijkt dat die twee halfbroer en -zus zijn, blijkt uiteindelijk dat Adriana ver wekt is door de baljuw. Zuidplasland Voor een betrekkelijk kort stuk bevat te het verhaal veel liefdesverwikke lingen, maar het werd vlot en helder neergezet. Het verhaal werd omlijst door een aantal mooie liederen en duetten. Voord het ontroerende lied vein Niesje en haar moeder (Thea Vergeer) is een eervolle vermelding waard. De musical werd afgesloten met het door Wim vein Oostrom ge componeerde lied Zuidplasland dal door het publiek enthousiast werd meegeklapt en gezongen. Mmm, erwtensoep! In de pauze en na afloop was het Turfdorp geopend. Daeir weis vooral de erwtensoep heel populair, wat misschien iets te maken had met het leuke lied dat vlak voor de pauze door het kinderkoor gezongen werd. "Erwtensoep, erwtensoep, is dat smullen, buikje vullen mmm, erw tensoep!" Daarnaast kon met speciale turf munten, die ter plekke verkrijgbaar waren, andere versnaperingen en drankjes kopen. Verder was er gele genheid om bij een waarzegster de toekomst te laten voorspellen, kon men handgemaakte producten van Orion aanschaffen en was er een kleine tentoonstelling ingericht met gereedschap uit die tijd. Reacties van het publiek tijdens en na de voorstelling waren positief. Productieleider Marja Nieuwveld was enthousiast en opgelucht. 'Het wais enorm veel werk om alles voor elkaar te krijgen, maair het was een geweldige uitvoering!" Kijk voor meer foto's op: www.hautvanholland-online.nl Veenhuisje bij nacht, (foto: Geertrude Verweij) (foto: Gre den Otter) (foto: Geertrude Verweij) Een gheselscap goet ende fijn Diezelfde bokaal werd uitgereikt Gemeen en venijnig, (foto: Elsa Blaaser)

Hart van Holland | 2009 | | pagina 40