Zuid Wat is er te doen? I Begroting 2010: provincie op koers, zwaar weer op komst IfNmti™ museum Alles heeft zijn prijs $5 Extra geld: wat doen/deden we ermee? provincie Hqlland A A AA AAAAAAA.AA.AA I AAAAAa A4AAAAAAAAA ZORG Week van de Jeugdzorg Wat nou Zuid Holland? Register van de dag van Gister Rotterdam Zuid van 1870 tot nu in beeld historisch rotterdam - Wat zijn/waren de mtgaven? Hart van Holland Dé krant voor de Zuidpias 4 november 2009 pagina 43 November 200^ Zicht od Zuid-Holland Provincie Zuid-Holland, afdeling Communicatie, Postbus 90602, 2509 LP Den Haag, telefoon: 070 441 66 22, e-mail: zuidholland@pzh.nl wee*. JeugdZorg - Van 14 tot en met 21 november is het de Week van de Jeugd zorg. Wat gebeurt er in Zuid-Holland? Ga daarvoor naar www.weekvandejeugdzorg.nl of kijk op onze provinciale sitewww.zuid-holland.nl Iedere dinsdag (TV West) en woensdag (TV Rijnmond) in november is de Provincie Zuid Holland in beeld. De provincie Zuid-Holland laat zien voor welke keuzes zij gesteld wordt.www.watnouzuidholland.nl Dit reizend verhalenkabinet neemt graag uw persoonlijke verhalen en foto's van uw omgeving op. Ga naarwww.gister.nl De tentoonstelling Ziet Zuid vertelt verhalen van en over de bewoners van dit bewogen Rotterdamse stadsdeel in 't Gemaal op Zuid te Rotterdam (tentoonstel ling tot 15 november). www.historischmuseumrotterdam.nl schielandshuis dubbelde palmboom Wilt u meer weten over onderwerpen in deze advertentie, kijk dan op www.zuid-holland.nl/zichtopzuid-holland 'Een begroting gaat over geld. Het grootste goed dat we moeten beschermen is echter onbetaalbaar en dat is onze natuurlijke leef omgeving. Met het geld, onze westerse mentaliteit en ons consumptiepatroon zijn we hard bezig om de natuur en de daarin levende dieren in rap tempo te vernietigen. En daar betalen wij mensen uiteindelijk de hoogste prijs voor.Aan het woord is Carla van Viegen, fractievoorzitter van de Partij voor de Dieren. Wat doet de provincie? 'De natuurontwikkeling (Ecologische Hoofd structuur door de Krimpenerwaard en Alblasserwaard), het dierenwelzijn en verbete ring van de waterkwaliteit in onze provincie blijven ver achter bij de gestelde doelen. Het is opmerkelijk, dat de provincie vele Gedeputeerde Staten hebben de begroting 2010 aan Provinciale Staten aangeboden. De begroting toont aan dat de provincie goed op koers ligt met de verschillende aanvalsplan nen, zogenoemde offensieven, die twee jaar geleden in het coalitieakkoord zijn vastgelegd. Tegelijkertijd houdt de meerjarenraming in de begroting rekening met de aangekondigde korting op het provinciefonds. 'We letten daarom extra goed op de kleintjes', aldus gede puteerde Erik van Heijningen van financiën. 'Extra investeringen blijven daarom ook beperkt voor 2010. Er komt bijvoorbeeld nog op initiatief van de Staten zestien miljoen euro extra beschikbaar om de inrichting van recrea tiegebieden te versnellen. Volgend jaar moet er 300 hectare recreatiegebied in Zuid-Holland bijkomen.' En verder? 'Verder gaan we door op de weg die we twee jaar geleden zijn ingeslagen. Concreet voor 2010 betekent dat bijvoorbeeld een begin van de vervanging van N210 tussen Krimpen aan den IJssel en Bergambacht. Maar ook: een nieuwe ontsluiting van Hoek van Holland naar het Westland en het wegwerken van achter stallig wegonderhoud over een lengte van 114 kilometer, inclusief wegconstructie, open bare verlichting en groen. Daarnaast houden we ons natuurlijk ook weer bezig met het opruimen van oude bedrijfsterreinen en kassen, de strijd tegen de groeiende wachtlijsten in de jeugdzorg en komen we met onze blauwdruk voor de ruimtelijke ontwikkeling in Zuid-Hol land, de Provinciale Structuurvisie.' Wordt dat straks allemaal niet lastiger als het kabinet de bezuinigingen op de provincies doordrukt? 'Er is zwaar weer op komst. Het kabinet heeft eenzijdig een korting van jaarlijks 300 miljoen euro op het provinciefonds aangekondigd, bovenop een eerder afgesproken korting van miljoenen uitgeeft aan asfalt of ter onder steuning van de economie, maar de portemon nee stijf dicht houdt als het gaat om dieren en dierenwelzijn. De provincie is verantwoordelijk voor de bescherming van wilde dieren, maar diezelfde provincie geeft jaarlijks ontheffing om vele duizenden dieren af te schieten in verband met schadebestrijding. Het provincie bestuur weigert tot nu toe om geld uit te geven voor onderzoek naar alternatieven voor het doden van dieren en negeert hiermee haar taak in de bescherming van wilde dieren. Hetzelfde geldt voor de inzet van de provincie als het gaat om haar taak om de biodiversiteit te bevorderen. Bijenvolken zijn sterk aan het afnemen en juist bijen zijn een graadmeter voor alle bedreigde plant- en diersoorten. In Nederland resteert nog circa 15 procent van de oorspronkelijke planten- en diersoorten. De Partij voor de Dieren zal deze onderwerpen tijdens de begrotingsbehandeling aan de kaak stellen.' Pas als de laatste boom is omgehakt Pas nadat de laatste rivier is vergiftigd Pas nadat de laatste vis is gevangen Pas dan zul je erachter komen Dat je van geld alleen niet kunt leven Opwww.zuid-holland.nl kunt u de reacties van alle fracties op de begroting lezen. Daar kunt u ook vertellen wat vindt van de begroting. 200 miljoen euro. Die 300 miljoen gaat vanaf 2011 spelen, dus dat is al heel snel. Wij pro beren het Rijk ervan te overtuigen dat in deze discussie goed rekening wordt gehouden met de vermogens van de verschillende provincies.' Dus dat het minder rijke Zuid-Holland minder moet inleveren dan de 'rijke' provincies? 'Precies: dat er een eerlijke verdeling komt. Zuid-Holland wil, zeker nu de tekorten natio naal hard oplopen, uiteraard haar steentje bijdragen. Maar wel naar rato van het vermogen. Wij hebben geen miljarden in kas zoals sommige andere provincies.' Welk steentje draagt de provincie zelf al bij? 'Zoals gezegd: wij doen volgend jaar dan geen grote, nieuwe investeringen en letten op de kleintjes. Verder voeren wij een reorganisatie door die vijftien procent minder personeel moet opleveren en stoten wij taken af. Zo moeten onze vergunningverleners en hand havers op milieugebied binnen enkele jaren zijn ondergebracht bij een van de regionale uitvoeringsdiensten.' En het tarief voor de motorrijtuigenbelas ting wordt volgend jaar bevroren? 'Provinciale Staten hebben dat bepaald via een motie. Zeker in het licht van de recessie is dat heel goed te verdedigen. Iedere burger heeft last van deze crisis en daar houdt de provincie Zuid-Holland rekening mee. Dat geldt ook voor de leges en precario voor burgers en bedrijven: die worden eveneens bevroren.' PROGRAMMA Begroting 2009 Begroting 2010 Verschil in Gezonde leefomgeving Integrale bereikbaarheid Duurzame economie Maatschappelijke participatie Ruimtelijke projecten Daadkrachtig bestuur Middelen Totaal €351.624.000 I €318.682.000 57.505.000 216.776.000 39.402.000 39.036.000 9.929.000 €1.032.954.000 €319.789.000 j -9% €327.416.000 j 3% €28.541.000 -50% €213.474.000 -2% 48.780.000 24% 38.044.000 -3% €17.724.000 79% €993.767.000 In 2009 trok de provincie miljoenen euro's extra uit voor verbetering van luchtkwaliteit, voor infrastructuur, voor het wegwerken van de wachtlijsten in de jeugdzorg en voor de aankoop van gronden om nieuwe natuur- en recreatiegebieden aan te leggen. Wat is het resultaat van deze investeringen geweest? In de zogenoemde Halfwegevaluatie, die in het voorjaar van 2009 is verschenen, luidde de conclusie dat de provincie grotendeels op koers ligt. De infrastructuur is verbeterd: de voort gang op de wegen N470, N209, N210 ligt op schema en in december wordt de N217 geopend. Schonere bussen en meer aardgasvulpunten zorgen voor verbetering van de luchtkwaliteit en de wachtlijsten in de jeugdzorg zijn gehal veerd. De aankoop van gronden loopt nog achter bij de prognose. Onder andere moeizame aankooponderhandelingen zijn daar debet aan. In 2009 heeft de provincie een inhaalslag gemaakt. Zij verwacht dan ook de gestelde college-doelen in 2011 bereikt te hebben. Extra financiële middelen De laatste twee jaar van de collegeperiode, dfe loopt tot 2011, worden extra financiële middelen ingezet voor de versnelde inrichting van groen, voor glassanering, voor verbetering van de kwaliteit in de jeugdzorg en het verder wegwerken van de wachtlijsten. Extra geld gaat ook naar integrale ruimtelijke projecten zoals bij voorbeeld het project Oude Rijnzone en de groengebieden die daar aan gelegd worden. De provincie trekt verder 16 miljoen euro extra uit voor een snellere inrichting van groen en 1,25 miljoen euro voor sanering van verspreid liggende glastuinbouw. a frl Provinciale Staten stellen de begroting in de plenaire vergadering van 11 november vast.

Hart van Holland | 2009 | | pagina 43