^Gemeenteraadsverkiezingen Sociaal vangnet tegenover eigen verantwoordelijkheid W woensdag 18 november 2009 Politiek debat aan vooravond verkiezingen 1 Koenders doet Nieuwerkerk en Moerkapelle aan p Christenunie en Beter Moordrecht in debat over zorg: Nieuwerkerk - De ene partij is voor een uitgebreid sociaal vang net, de andere wil In de eerste plaats een beroep doen op de eigen verantwoordelijkheid van de burger. Christenunie lijsttrekker Marnix de Romph neemt het in een debat over de zorg op tegen Jan Speltlijstaanvoerder van Beter Moordrecht. Door Elias van der Plicht Eerst moet opgehelderd worden waarom een partij met de naam Beter Moordrecht meedoet aan de verkiezingen voor gemeente Zuidpias. Betekent dit dat Spelt straks alleen de inwoners van Moordrecht gaat vertegen woordigen? Spelt geeft aan dat hij het jammer vindt dat de verschillende kernen straks niet via dorpsraden hun zegje kun nen doen over de problemen die leven. "Vanuit dit oogpunt zullen wij met name de proble matiek van Moordrecht aan de orde stellen." Een eerste thema dat wordt aangesneden is alcoholmis bruik. De Romph: "Het is een onderwerp waar we al langer onze aandacht op hebben ge richt. De noodzaak wordt nog eens aangetoond door onder zoek van het RIVM, waardoor blijkt dat zowel een aanzienlijk aantal jongeren als volwassenen problemen hebben met alco holgebruik. Daarom moeten we grondig nadenken over een alcoholmatigingsbeleid. Dat begint met voorlichting op bij voorbeeld scholen, maar heeft daarnaast te maken met de hele keten: ook winkeliers en uitbaters van horeca-gelegenhe- den hebben een verantwoorde lijkheid. Spelt valt hem bij: "Ik zie vaak jongeren met kratten bier over straat lopen. Wat is de meerwaarde van zoveel alcohol gebruik? Ouders vergoelijken dat gedrag. Dat is de zwakste schakel." De Romph stelt dat ook kritisch gekeken moet worden naar het schenken van alcohol in sportkantines. Spelt oppert om dit maar helemaal te verbieden en de sportvereni gingen schadeloos te stellen voor de gemiste inkomsten." De Romph ziet daar geen heil in. "Dat is veel te duur voor de gemeente." Spelt repliceert dat het wel een mogelijkheid is om tijdens jeugdwedstrijden alcohol te verbieden. Wat vindt Beter Moordrecht van het Christenunie stokpaardje om tot de vorming van een centrum voor jeugd en gezin te komen, waardoor verschillende zorginstellingen beter met elkaar samenwerken? "Het is goed om zo'n centrum binnen je gemeentegrenzen te heb ben," meent Spelt. Hij plaatst echter ook een kanttekening. "Het is nog maar de vraag of mensen de stap durven te zet ten om bij dit centrum aan te kloppen." De Romph haakt hier op in: "Het is daarom van be lang om van begin af aan een vertrouwensrelatie op te bou wen. Vanaf het eerste contact bij het consultatiebureau, via de schoolarts, huisarts en andere instanties. Als er problemen in een gezin zijn moeten de orga nisaties elkaar inlichten, zodat op een goede manier hulp kan worden geboden." De Romph springt over op een ander onderwerp. "Ik wil niet accepteren dat er zoveel eenza men in onze samenleving zijn." Spelt: "Waar komt de eenzaam heid vandaan? Zou het niet kunnen dat men te gesloten is en daardoor eenzaam? De Romph: "Dat weet ik niet. Als een ouder echtpaar met elkaar overblijft en één van hen valt weg is het voor de ander moei lijk om zich in het sociale ver keer te bewegen." Hij heeft hier een oplossing voor. "We kun nen precies achterhalen wan neer iemand 65 wordt. Vraag die mensen om bestuurslid te worden bij de korfbalvereniging of ander vrijwilligerswerk te doen." Spelt ondersteunt De Romph op dit punt: "Er zijn zoveel mensen boven de 65 die nog in de samenleving kunnen participeren." Spelt: "Het is belangrijk om mensen te stimuleren meer zelf zorgend te zijn. Teveel ouderen of zieken blijven de hele dag zitten en bewegen niet meer. Het moet minder gemakkelijk worden om te zeggen: 'Nu heb ik zorg, nu doe ik niets meer.'" Met een kwinkslag: "Als ie dereen meer gaat bewegen en zo langer gezond blijft zou dit wel schadelijk voor de schat kist zijn." De Romph: "Ja, dan moet de AOW-leeftijd weer omhoog." De ChristenUnie- lijsttrekker reageert vervolgens op het pleidooi van Spelt voor meer zelfverantwoordelijkheid van de burger. "Dat is ook één van de redenen voor de komst van de WMO. Het is een goede wet, maar ook een verkapte bezuinigingsmaatregel. We moeten met z'n allen gaan werken, opvoeden, en aan vrijwilligerswerk en mantel zorg doen." De Romph geeft aan dat al deze taken een enorme druk op de maatschap pij leggen en wil daarom een discussie over wat voor soort samenleving we willen. Ook is hij voorstander voor een steunpunt voor mantelzorgers. "Mantelzorgers doen zoveel voor de samenleving. Een steunpunt kan hen helpen, bijvoorbeeld vervangende zorg regelen als de mantelzorger eens een keer een weekendje weg wil." Spelt kijkt hier kri tisch tegenaan en lijkt bang te zijn voor bureaucratie. "Je moet niet alles aan regeltjes ophangen. De zorg moet uit de mensen zelf komen. Het is een verantwoordelijkheid van bijvoorbeeld de kinderen om hun ouders te verzorgen en eventueel vrienden te vragen om in te springen als ze een keer niet kunnen." Daarmee wordt het belang rijkste verschil tussen beide partijen nog eens onderstreept. Waar Beter Moordrecht een aanspraak doet op de eigen verantwoordelijkheid en zelf redzaamheid van de burger ziet de Christenunie een grotere rol voor de overheid weggelegd. Nog een week, dan wordt helder waar de voorkeur van de kiezer heengaat. Zuidpias - De lijsttrekkers van de elf politieke partijen wor den, aan de vooravond van de gemeenteraadsverkiezingen op woensdag 18 november, aan het werk gezet in een door Omroep Zuidpias georgani seerde virtuele raadsvergadering over de toekomstige gemeente Zuidpias. Dat is de insteek van het politieke debat, dat op maandagavond 16 novem ber van 19.30 tot 22.00 uur plaatsvindt in de Raadszaal van het gemeentehuis in Nieuwer kerk. Als mogelijk toekomstig gemeenteraadslid zullen deze lijsttrekkers, op basis van hun verkiezingsprogramma, vraagstellingen en beslissingen onderbouwen, waarmee zij straks in de werkelijke raads vergaderingen vanaf 1 januari 2010 geconfronteerd kunnen worden. Op de agenda staan vier thema's: werken en ontwikke len, ouder worden, ontspannen én samen leven in de gemeente Zuidpias. Elk thema wordt voor afgegaan door een korte film, gemaakt door Omroep Zuid- plas, die daarvoor onder andere op zoek is gegaan naar inwo ners van de nieuwe gemeente Zuidpias, die graag iets willen zeggen tegen de lijsttrekkers. Tijdens het debat zal Omroep Zuidpias een aantal moties indienen, die aangenomen dan wel afgewezen kunnen worden. Het debat, dat wordt geleid door Louis Bekker. wordt live uitgezonden en is te beluisteren via de kabel op fm 102.4 in Zevenhuizen-Moerkapelle en in Nieuwerkerk aan den IJssel; via de ether op fm 107.3 en fm 106.9, via de kabel in Moor drecht op fm 98.3 of via www. omroepzuidplas.nl. Publiek is welkom in het gemeentehuis, dat vanaf 19.00 uur geopend is. Zuidpias - Minister Bert Koen ders doet vrijdag 13 november de gemeente Zuidpias aan. Hij begint in Nieuwerkerk aan den IJssel met een bezoek aan de nieuwe vestiging van de We reldwinkel aan de Dorpstraat 151. De Wereldwinkel heeft onlangs haar nieuwe vestiging betrokken. De Wereldwinkel is al vele jaren het symbool voor internationale solidariteit. Met inzet van vele vrijwilligers worden producten, die op een eerlijke en duur zame manier zijn geproduceerd aangeboden. Naast de Wereld winkel in Nieuwerkerk heeft ook Zevenhuizen een Wereld winkel. De nieuwe gemeente Zuidpias krijgt daarmee twee Wereldwinkels binnen haar grenzen. Het tweede deel van het bezoek van minister Koenders speelt zich af in het dorp Moer kapelle. Als onderdeel van de campagne gaat PvdA Zuidpias de buurten in om daar met kiezers in gesprek te gaan over hun buurt en hun straat en wat zij van de politiek verwachten. Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 11 november 2009 pagina 11

Hart van Holland | 2009 | | pagina 11