1 Nieuwe gemeente Veiligheid en Openbare orde Wo woensdag 18 november 2009 Verkiezingen Zuidpias: de standpunten op een rij pagina 28 Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 4 november 2009 1 4 L sfGemeenteraa i Door Elias van der Plicht Beter Moordrecht Door het inzetten van methoden als burgerinitiatief, voorstellen aan de raad, opiniepeilingen, we- bpanels, jeugdgemeenteraad en dergelijke moeten de inwoners rechtstreeks bij beleid betrokken worden. CDA In verband met de financi ële lasten moet er geen nieuw raadhuis gebouwd worden. Het huidige raadhuis in Nieuwerkerk moet gehandhaafd blijven. In de andere kernen moeten (mobiele) steunpunten komen. De CDA- fractie wil elke maand spreekuur houden voorafgaand aan de raadsvergadering. Christenunie Een eventueel nieuw gemeente huis moet gevestigd worden op een plaats die vanuit alle kernen goed te bereiken is en vaak opengesteld wordt. Daarnaast wordt bekeken of er mogelijkhe den zijn om een aantal diensten bij de burger in de buurt aan te bieden en moet men via internet contact kunnen leggen met de gemeente. D66 Er moet één gemeentehuis ko men in een bestaand en betaal baar kantoorgebouw dat goed bereikbaar is met het openbaar vervoer en de fiets. Daarnaast moeten de andere kernen be schikken over een serviceloket met minimaal één avondopening waar men terecht kan voor met name burgerzaken. Initiatieven die de betrokkenheid van de burger vergroten worden positief gewaardeerd. Te denken valt aan een gemeentelijk referendum, het burgerinitiatief en een gekozen burgemeester. Gemeentebelangen Gemeentelijke voorzieningen in de verschillende kernen moeten behouden blijven. Wethouders dienen afkomstig te zijn uit de gemeente. In de raadscommis sie moeten burgerleden kunnen worden benoemd. Het instellen van een bewonersorganisatie die de gemeenteraad en politieke partijen kan adviseren wordt gestimuleerd. Nieuwe Gemeente Politiek Onderzocht moet worden hoe burgers kunnen meebeslissen over zaken waar zij belang bij hebben. Er moet meer openheid komen over de werkzaamheden van het college. PvdA De openingstijden van de gemeentelijke loketten moeten klantvriendelijk zijn. Er wordt gestreefd naar één gecombineerd dienstverleningsloket voor de burger, met een handhaving van de avondopenstelling van ten minste één keer per week. Dit lo ket is ook via internet bereikbaar. Voor burgers die niet in staat zijn het gemeentehuis te bezoeken voor bijvoorbeeld paspoortver strekking, moet een voorziening worden getroffen. Discussie tus sen burgers en raadscommissies wordt gestimuleerd. Plannen die betrekking hebben op één van de kernen worden in die kern be sproken, zodat de inspraak goed tot z'n recht kan komen. SGP Het gemeentehuis dient in de toekomst in het centrum van de nieuw te vormen gemeente gesitueerd te worden. Daarnaast moet in iedere kern een loket functie komen. Onderzocht dient te worden of er behoefte bestaat aan de verruiming van de moge lijkheden tot inspraak in commis sie en raad en op welke manier dit bewerkstelligd kan worden. SP In elke dorpskern moet een loket voor gemeentelijke zaken komen. De gemeente moet zich inzetten om deze voorzieningen te behouden in de kleine dorps kernen. Speciale aandacht vraagt Moerkapelle. Dit dorp heeft met de vorige fusie al behoorlijk op het voorzieningenniveau moeten ^ur Beter Moordrecht De ogen worden niet gesloten voor vandalisme. CDA Bestrijding van criminaliteit en overlast begint bij het voorko men daarvan. Daarom moeten er meer bikers de straat op en extra rveillances op hotspots. Veilig- id betekent kansen bieden oor bijvoorbeeld ontspannings mogelijkheden voor de jeugd, maar ook duidelijke grenzen stellen door een stevig hand havingsbeleid. De kosten van vandalisme zullen op de veroor zakers worden verhaald. Christenunie Rondhangen mag, overlast geven niet. In de afgelopen jaren is op meerdere plaatsen overlast ge weest van jongeren. Zowel bikers als jongerenwerkers zijn mede verantwoordelijk voor het hou den van toezicht. Er moet een blowverbod worden ingesteld op plaatsen waar sprake is van over last. De kosten van vandalisme worden verhaald op de daders. Er mogen geen vergunningen voor coffeeshop, gokhallen en bordelen worden afgegeven. D66 De overheid moet een preven tieve rol spelen als het gaat om zaken als veiligheid, vuiligheid en geluidsoverlast. Dit geldt ook voor rampenplannen en calami teitenbestrijding. Voorkomen is beter dan genezen. Gemeentebelangen Een ieder die zich niet aan de grens van het maatschappe lijk aanvaardbare houdt, dient aangepakt te worden. Zo dient in nauw overleg met de politie een beleid ontwikkeld te worden om de overlast van scooters aan te pakken. De politie moet bereik baar en zichtbaar zijn, bijvoor beeld door middel van de bikers. Nieuwe Gemeente Politiek Er moet meer contact komen tussen burgers en de politie. Tus sen 22.00 uur en 6.00 uur moe ten bij de toevoerwegen digitale controle van nummerborden De gemeenteraadsverkiezingen voor Zuidpias laten nog slechts een week op zich wachten, woensdag 18 november maken de toekomstige Zuidplassers hun gang naar de stembus. Het Hart van Holland las de verkiezingsprogramma's van de deelnemende partijen en licht de belangrijkste standpunten eruit. inleveren. Het college en de raad moeten de wijken ingaan om te kijken wat er echt speelt. Trots Op Nederland Voor alle inwoners moet een goed bereikbaar serviceloket ko men waar men met alle vragen, burgerzaken en klachten terecht kan. Hierbij mag niet worden voorbijgegaan aan de wens om een loket in de buurt te hebben. Dit loket is niet alleen fysiek in elke woonkern aanwezig, maar ook digitaal. Inwoners moeten meer inspraak en zeggenschap krijgen bij de voorbereiding van en de besluitvorming over ingrij pende onderwerpen. Hiervoor moeten innovatienetwerken worden ingesteld. plaatsvinden. PvdA De beschikbaarheid en zichtbaar heid van de politie moet toene men. Veroorzakers van geweld, overlast, vandalisme en intimi datie, maar ook mensen die zich niet aan vergunningen houden, worden aangepakt met een lik op stuk beleid. Schade wordt verhaald op de daders of hun ou ders/verzorgers. Op plekken waar overlast wordt geconstateerd moet cameratoezicht komen. SGP Er dient stevig en corrigerend te worden opgetreden tegen overlast, vandalisme, criminali teit, alcohol- en drugsmisbruik door jongeren. Ouders dienen nauw betrokken te worden bij het oplossen van deze vorm van overlast. Schade aan publieke eigendommen wordt op de daders verhaald. Op locaties met een verhoogd risico moet de politie zichtbaar extra surveilleren en camera's worden ingezet. Vestiging van seksinrichtingen, VVD Voor zaken waar veel gebruik van wordt gemaakt, moet men terecht kunnen bij een lokaal loket. Voor overige zaken kan men terecht bij een goed be reikbaar centraal loket. Goede digitale dienstverlening biedt een waardevolle aanvulling op de loketfuncties. Er dient een afzonderlijke raadscommis sie lokale aangelegenheden te komen. Deze commissie houdt zich uitsluitend bezig met on derwerpen die zich specifiek in bepaalde dorpskernen voordoen en vergadert afwisselend in de verschillende kernen. De ge meentelijke regelgeving moet met 25 procent worden terug gebracht. coffeeshops en gokhallen dient via bestemmingsplannen onmo gelijk gemaakt te worden. SP Overlast door bijvoorbeeld hangjongeren draagt bij aan een onveilig gevoel bij andere bewoners. Irritaties voorkom je niet door deze jongeren te crimi naliseren. Louter repressie werkt averechts. Er moet een minder streng repressief beleid komen daar waar dat niet noodzakelijk is. De wijkagent speelt hierin een belangrijke actieve rol. Niet langer moet over de jongeren gepraat worden, maar er moet met hen worden gesproken. Er is een grote roep om legale hang plekken. Maak deze in overleg met de jongeren en hang hier regels aan op. Wie er een rotzooi van maakt, raakt zijn hangplek kwijt. Samen met jeugdwerk en de wijkagent kan er veel verbe terd worden. Trots Op Nederland In alle kernen moet meer toe zicht op straat komen, ledereen heeft het recht zijn eigen bezit tingen te beschermen. Dit moet landelijk geregeld worden, maar hier kan ook op lokaal niveau worden ingezet. Jongeren heb ben recht op hangplekken, maar hinderlijk gedrag wordt niet gedoogd. De ouders worden hierbij betrokken en verantwoor delijk gesteld voor de financiële gevolgen. Er komt op zeer korte termijn een onderzoek naar de manier waarop het toezicht ver beterd kan worden. WD Politieagenten moeten niet achter een bureau zitten, maar op straat patrouilleren. Camera toezicht en bikers zorgen voor een hoger veiligheidsgevoel. De politie grijpt snel in bij eerste sig- j nalen van hennepteelt. Overlast van jongeren is onacceptabel. De politie moet de overlast aanpak ken door op gerichte plaatsen en tijden te controleren. Een alcoholverbod behoort expliciet tot de mogelijkheden. De kosten van vandalisme worden in alle gevallen op de daders verhaald.

Hart van Holland | 2009 | | pagina 28